Jump to content

Βελτιώστε τις φωτογραφίες σας με τη κάμερα του google pixel


Antretng
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο link με όλες τις εκδόσεις κάποιες γράφουν exynos. Μπορείς να δοκιμάσεις καποιες από αυτές μήπως δουλεύουν στη συσκευή σου.

 

Αλλά ακόμα και να σου δουλεύει, έχε υπόψιν ότι στους exynos δεν δουλεύει πολύ καλά το hdr+ στις νυχτερινές καθότι έχει στηθεί για snapdragon. Αλλά δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις

 

Edit: Τώρα πρόσεξε το λογισμικό σου. Όχι δεν υπάρχει έκδοση που να δουλεύει. Άλλωστε δεν νομίζω να ειχες ενεργό api2.

 

Είπα μήπως... :(

Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την απάντηση και τον χρόνο που διέθεσες. :)

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ένα redmi note 4, αν κάνω εγκατάσταση αυτήν την κάμερα θα έχω αισθητή διαφορά με την υπάρχων; σε ποια επίπεδα φτάνει;
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα μια νυχτερινή με το mia1 και την g camera αλλά δεν εντυπωσιάστηκα με βάση αυτά που έχω δει. Υπάρχει κάποιος να προτείνει μια βέλτιστη έκδοση και ρυθμίσεις;

 

Οσο το είχα θυμάμαι έβαζα model nexus 6p, config nexus 6 και parameters medium (μπορείς και super high αν δεν σε νοιάζει ταχύτητα)

 

Οι τελευταίας εκδόσεις (πχ version 6 και πέρα) γενικά έχουν πιο επιθετικό noise reduction. Πάντως gcam θα βάζεις μόνο σε νυχτερινες. Όχι μόνο κερδίζει σε λεπτομέρεια αλλά είναι και πολυ ευκολότερο να τραβήξεις καθαρή (όχι κουνημενη) φωτογραφία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ένα redmi note 4, αν κάνω εγκατάσταση αυτήν την κάμερα θα έχω αισθητή διαφορά με την υπάρχων; σε ποια επίπεδα φτάνει;

 

Αν εννοείς με snapdragon, δες εδώ δείγματα που χα τραβήξει όταν πειραματιζομουν με τη συσκευή σου https://flic.kr/s/aHsm6RZYUi

 

Το αρνητικό είναι ότι στα πιο σκοτεινά σημεία (πχ ουρανός) έχει artifacts. Οι φωτογραφίες που θα ήταν unusable με στοκ θα παραμείνουν unusable και με gcam. Οι φωτογραφίες όμως που είναι σε πιο νορμάλ φωτισμό θα είναι πολύ καλύτερες με gcam. Οπότε αν έχεις ρουταρισμενη συσκευή μπορείς να πειραματιστείς.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα αν δεν έχει έντονο contrast χίλιες φορές καλύτερη η στοκ. Μόνο για νύχτα βάζε gcam.

 

Δες εδώ τα δείγματα μου https://www.flickr.com/gp/148406140@N05/knYJY9 . Όπου γράφω hdr+ είναι με gcam.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και την "τελευταία" έκδοση στο mi note 3 με xtrv stable 9.2.2 και τις ρυθμίσεις που αναφέρεις. Η διαφορά που βλέπω σε βραδυνές λήψεις στην οθόνη του κινητού είναι πιο ισορροπημένη έκθεση και καλύτερη χρωματική απόδοση + η δυνατότητα να σώσεις raw αρχεία. Περισσότερα όταν τις περάσω στον υπολογιστή...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και την "τελευταία" έκδοση στο mi note 3 με xtrv stable 9.2.2 και τις ρυθμίσεις που αναφέρεις. Η διαφορά που βλέπω σε βραδυνές λήψεις στην οθόνη του κινητού είναι πιο ισορροπημένη έκθεση και καλύτερη χρωματική απόδοση + η δυνατότητα να σώσεις raw αρχεία. Περισσότερα όταν τις περάσω στον υπολογιστή...

 

Μέχρι την 3.1 αξίζει. Η 3.2 και 3.3 έχει προβληματακια στο touch to focus.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτήν που έδωσες το link στο post#47, είναι η 3.2 δεν βρήκα πιο παλιές...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτήν που έδωσες το link στο post#47, είναι η 3.2 δεν βρήκα πιο παλιές...

 

Αυτή που είχα βάλει ήταν 3.2.045_FINAL_2.4Β ενώ έχει βγει μέχρι και 3.2.045_FINAL_3.3 οπότε όταν είπες τελευταία νόμιζα ότι αναφερόσουν σε αυτή.

 

Η καλύτερη έκδοση μακράν για το Mi Note 3/ Mi Mix 2 ειναι αυτή https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_3.2.045_FINAL_3.1.apk . Αν έχεις σχετικά σταθερά χέρια, εκμεταλλεύσου το ότι έχει OIS η συσκευή μας και στο correction of autoexposure βάλε *2 και υπόλοιπες ρυθμίσεις:

 

  • Model: Nexus 6p
  • Config Back: AutoHdr+ (Simple)
  • Config Front: NoHdr+
  • Parameters: Αν δεν σε πειράζει να ειναι αργό βάλε Super High

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα την δοκιμάσω και θα επανέλθω! :)

 

Την δοκίμασα, στα σκοτάδια προσφέρει σαφή βελτίωση. Πρόσθεσα στο "πακέτο" και την εφαρμογή gcamtool https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apptuners.gcamtool που μετακινεί στην "κανονική" θέση τις φωτογραφίες και αν τραβάς raw τις μετακινεί κι αυτές σβήνοντας τους κενούς φακέλλους που μένουν πίσω. Τώρα μένει να... τραβήξουμε και φωτογραφίες!

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Σε xiaomi mi Note 3 την ημέρα τραβάμε με την στοκ κάμερα, να γιατί: https://avclub.gr/forum/showthread.php/161684-Xiaomi-mi-Note-3?p=1058089493&viewfull=1#post1058089493

 

Για τα βράδια θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

Μα μόνο για το βράδυ την πρότεινα.

Και μάλιστα σε πολύ χαμηλό φωτισμό. ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Mi Note 3 η τελευταία έκδοση του bsg βασισμένη στην gcam3.2 φαίνεται πάλι να λειτουργει σωστά το touch to focus (ειχε σταματήσει να δουλεύει σε κανα 2 προηγούμενες). Επιπλέον εχει επιλογές όχι μονο για μείωση του shutter speed αλλά και για αύξηση του (reduce exposure) στο correction of autoexposure. Ιδιαιτερα χρήσιμο για λήψεις φωτογραφιών με κινούμενα.

 

Ορίστε η εκδοση MGC_3.2.045_FINAL_3.4.apk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα κι εγώ σε DEV την τελευταία 8.3.22 αλλά δεν έχω προλάβει να τεστάρω την stock camera. Βάζω και την τελευταία gcam που ανάρτησες και τα ξαναλέμε... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια γνωριζει καποιος για το S8 με exynos ποια εκδοση ειναι απροβληματιστη και καλή με διαφορά, απο την stock camera;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει καποιος για το S8 με exynos ποια εκδοση ειναι απροβληματιστη και καλή με διαφορά, απο την stock camera;

 

Δεν ειναι πάρα πολλές οι εκδόσεις για exynos. Δοκίμασε τις 2 τελευταίες εκδόσεις και δες ποια σου δουλευει καλύτερα (δοκίμασε και τις ρυθμισεις που εχει μεσα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πάρα πολλές οι εκδόσεις για exynos. Δοκίμασε τις 2 τελευταίες εκδόσεις και δες ποια σου δουλευει καλύτερα (δοκίμασε και τις ρυθμισεις που εχει μεσα).

Εβαλα την τελευταια ( GCam_5.1.018.177470874.41362666__SG7Exy_V8.3beta) αλλα μου κρασαριζε και κολαγε...

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την τελευταια ( GCam_5.1.018.177470874.41362666__SG7Exy_V8.3beta) αλλα μου κρασαριζε και κολαγε...

 

Αν δεις γράφει beta. Για δοκίμασε κάποια άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την 8.2

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ok θα δοκιμασω αυτη να δω.Ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ok θα δοκιμασω αυτη να δω.Ευχαριστω.

Την εβαλα (8.2) και ακολουθησα αυτες τις ρυθμισεις που προτεινε ο τύπος:

Θα δειξει εαν δε κολαει κτλ.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Σε S7 χάλια οι ρυθμίσεις από το youtube

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Και που να βρούμε καλές ρυθμίσεις;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και που να βρούμε καλές ρυθμίσεις;

 

Με πειραματισμό ;)

 

Θα σας βοηθούσα αλλά συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά σε exynos από ότι βλέπω. Οπότε παίξτε λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Με πειραματισμό ;)

 

Θα σας βοηθούσα αλλά συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά σε exynos από ότι βλέπω. Οπότε παίξτε λίγο.

Αν ηξερα εγω προσωπικα τι να πειραξω-αλλαξω θα το επιχειρουσα...:(

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Αν ηξερα εγω προσωπικα τι να πειραξω-αλλαξω θα το επιχειρουσα...:(

 

Ρίξε μια ματιά στον οδηγό μου μήπως έχει κοινά σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...