Jump to content

myphone.gr ask: Root or not to Root;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή εγώ που κάνω root τη συσκευή μου γιατί έτσι γουστάρω είμαι ένας πιτσιρικάς που δεν έχω τίποτα άλλο πιο σοβαρό να κάνω? Απλά να το παίξω hacker θέλω τίποτα παραπάνω

 

Σπίρτο είσαι βρε άτιμε. Διάνα έπεσες λέμε.

 

και να φανταστείς το λέει σε ένα τεχνολογικό forum για κινητά.

προφανώς δεν ξέρει τίποτα από root, απλά γράφει για να γράφει ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πάντα κάνω root άμεσα σε όλα μου τα τηλέφωνα... αρουταριστο εχω μόνο το bluestacks και την tv στο σπίτι :p
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ ρουτ σχεδόν πάντα. Το xposed μόνο όσοι δεν το έχουν απολαύσει δεν μπορούν να καταλάβουν τη σπουδαιότητά του. Επίσης οι ενδόψυχα αηφονάκηδες που δέχονται μέχρι και ότι κρατάνε το κινητό λάθος όταν δεν έχει καλό σήμα.

Η κάμερα του ζ3κόμπακτ μου αναβαθμίστηκε τρελά όταν με ρουτ μπόρεσα να περάσω μία φανταστική εφαρμογή από το xda. Είχα όσα προγράμματα ήθελα εγώ στο κινητό.

Κι άλλα πολλά.

 

Μία εξαίρεση

 

Τώρα είμαι με ζ5κόμπακτ για βασικό κινητό και ομολογώ ότι ήταν λάθος αγορά (ήμουν πολύ πιεσμένος όμως χρονικά οπότε δεν είχα και πολύ επιλογή) για τον ακόλουθο λόγο.

Αν το community πίσω από το κινητό δεν δίνει λόγους να το πειράξεις, τότε ρουτ που απαιτεί να ξεκλειδώσεις bootloader (μέσω της μαμάς εταιρείας, σε κινητό που έχει ισχύουσα εγγύηση και χάνεις και το drm) αποφάσισα να μην κάνω. Μου λείπουν οι παραμετροποιήσεις του ζ3κομπακτ μου, όποτε το πιάνω στα χέρια μου διαπιστώνω πόσο πιο φιλικό είναι προς εμένα ένα κινητό που το έφερα στα μέτρα μου.

Αλλά η αλήθεια είναι ότι λίγο μου λείπει το ρουτ από το ζ5κομπακτ, ίσως να φταίει αυτό που γράφουν αρκετοί πιο πάνω, οι συσκευές πλέον είναι αρκετά πιο δυνατές, λίγα μπορεί κανείς να περιμένει να κερδίσει με το πολύ πείραγμα. Το τιτάνιουμ το έχω σταματήσει πια, το έχω στις συσκευές μου μπας και , αλλά δεν το χρησιμοποιώ.

Περί ορέξεως είναι το ρούτ για τους περισσότερους, αλλά είναι αρκετά προσωπικό το θέμα. Μη γενικεύετε, ούτε οι μεν ούτε οι δε.

Αλλά η παραμετροποίηση που μπορείτε να κάνετε στη συσκευή σας με ρουτ είναι φανταστική, μη γελιέστε όσοι δεν το έχετε δοκιμάσει. Είστε ικανοποιημένοι, ακριβώς όπως ο μέσος κάτοχος άηφόουν, όπως ίσως κι εγώ τώρα που με κρατάει ΄΄φυλακισμένο'' μία δυνατή συσκευή που κάνει ό,τι χρειάζομαι και δε μου δίνει δικαιολογία να πετάξω λεφτά σε άλλο τηλέφωνο

Αν σας παίρνει χρονικά περάστε μία βόλτα από xda και δείτε τι θα μπορούσατε να κάνετε με ρουτ.

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και η Παναγία έχω να πω μόνο.

Το νόημα της είδησης να πούμε πως δεν αφορά το android αλλά αφορά εξολοκλήρου την apple και αν οι χρήστες κρατούσαν λάθος το iphone 4 και έκλειναν την κεραία του τηλεφώνου. Μου αρέσει που εδώ στην Ελλάδα μπορούμε και διαβάζουμε πέρα από την είδηση. Λευτεριά στην trance μουσική όταν τραγουδάει ο Καρράς!

Edited by billy1986
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν αξίζει πάντα τον κόπο, ωστόσο είναι απαράδεκτο από τους κατασκευαστές ένα LG G3 με 3 γίγκα μνήμη να έχει την 6.0 και ένα νεώτερο με λιγότερη μνήμη άλλης εταιρίας να φοράει την 8.0. Φαίνεται ότι θέλουν να πωλούν μόνο νέα κινητά. Για αυτό έχω παρατήσει το android και έχω iphone γιατί έχω τα πάντα
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι θέλουν να πωλούν μόνο νέα κινητά. Για αυτό έχω παρατήσει το android και έχω iphone γιατί έχω τα πάντα

 

Ε ναι, αγοραζεις iPhone και πληρώνεις 2-3 κινητά κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις να διαβάσεις για την υιοθέτηση του root στις νέες συσκευές, καθώς σε εκδόσεις gingerbread, jellybean ήταν απαραίτητο προκειμένου να αφαιρέσεις τις περιττές εφαρμογές. Εν έτη 2017 οι εταιρίες άκουσαν τους χρήστες τους και αφαίρεσαν άχρηστες εφαρμογές.

 

Φευ όμως.

Ο άλλος λέει το iphone 4 έχανε κλήσεις, ο άλλος λέει πως άφησε το android και πήγε σε iphone και ο τρίτος αναφέρει το πόσο ακριβά είναι τα iphone.

Έχω να κάνω μια ερώτηση σε όλους και συμπεριλαμβάνω φυσικά και τον εαυτό μου μέσα. Ξέρουμε ή δεν ξέρουμε να διαβάζουμε μια είδηση και να την αναλύουμε; Ή γράφουμε όλοι οτι μας κατεβεί στην κεφάλα μας; Μήπως να ξαναγυρίσουμε όλοι μας στη Β και Γ λυκείου και να ξανακάνουμε έκθεση;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε! Τι σχέση έχει το Root or no root με το αν είναι ακριβό το iphone?

 

Ακριβώς όση σχέση έχει ένα πορτοκάλι με ένα αεροπλάνο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάνω ροοτ στις συσκευές μου. Και ένας από τους λόγους που δεν ξαναγωρασα σαμσουνγκ συσκευη μετά το note2 μου ήταν το knox αφού προτίμησα συσκευές που σου επιτρέπουν να κάνεις ροοτ χωρίς να χάνεις την εγγύηση, όπως πχ τα nexus.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις να διαβάσεις για την υιοθέτηση του root στις νέες συσκευές, καθώς σε εκδόσεις gingerbread, jellybean ήταν απαραίτητο προκειμένου να αφαιρέσεις τις περιττές εφαρμογές. Εν έτη 2017 οι εταιρίες άκουσαν τους χρήστες τους και αφαίρεσαν άχρηστες εφαρμογές.

 

Και όμως δεν ισχύει πάντοτε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως δεν ισχύει πάντοτε αυτό.

 

Σίγουρα. Αλλά γυρίζοντας πίσω στο χρόνο το 2013 2014 θα δεις πως σχεδόν σε όλες τις συσκευές εξαιρώντας τα nexus έτρεχαν πίσω από το παρασκήνιο 65 δάσκαλοι και 80 μαθητάδες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχεις μια παραπάνω άνεση με root (ή έστω με πειράγματα μέσω twrp αν το δούμε λίγο πιο αφηρημένα) που δεν μπορείς να την έχεις σε stock συσκευή.

Βέβαια, αν για κάποιο χρήστη root σημαίνει (εσφαλμένα) εγκατάσταση custom rom μάλλον όντως δεν το χρειάζεται σε καινούργια συσκευή.

 

Προσωπικά και μόνο ότι περιορίζομαι στη παραμετροποίηση του ui είναι αρκετό για να νιώσω μια καταπίεση :lol: . Από την άλλη, όπως έγραψα και παραπάνω, αν το ξεκλείδωμα του bootloader (που χρεάζεται για το root) συνεπάγεται απώλεια εγγύησης και έχω κάποια ζημιάρικη συσκευή (πχ lg g4) προφανώς και δεν τολμάω να ξεκλειδώσω. Ως εκ τούτου είτε θα προτιμήσω συσκευές που μπορείς να ξανακλειδώσεις χωρίς απώλεια εγγύηση είτε έχουν βγει αρκετά αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε εμάς που γνωρίζουμε κάτι παραπάνω να κρίνουμε αν είναι μπούρδα το ζήτημα της ασφάλειας ή αν εσύ γράφεις μπούρδες που προφανώς αυτό κάνεις.

 

Περιμένω να μου δώσεις τα φώτα σου, εσυ που τα γνωρίζεις όλα γιατί έχω αρχίσει να τρομοκρατούμαι για την ασφάλειά μου. :rolleyes:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Root πάντα προσωπικά. Τώρα σε γνωστούς ανάλογα τη χρήση το προτίνω.... Σίγουρα όχι τόσο σημαντικό όπως παλιά. Προσωπικά σε xiaomi redmi 3s που έχω το έχω rootάρει. Background youtube που δεν πολυχρησιμοποιώ αλλά είναι installed, titanium που χρησιμοποιώ συνεχώς για τα backups, adblock μέσω magisk module (εναλλακτικά adaway), eds mounting και automate scripts. Τράπεζες κλπ μέχρι στιγμής δεν έχω θέμα με magisk + magisk hide. Συνήθως κάνουν detection το safety net που το περνάς είτε out of the box είτε με magisk module για αυτή τη δουλειά. Από ότι γνωρίζω με xposed δεν περνιέται το safety net.

 

Το debloating δυστυχώς ακόμα είναι βασικότατος λόγος να κάνεις root. Εκνευρίζομαι που η samy δεν δίνει τη δυνατότητα root χωρίς να χάσεις εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

τώρα ίσως και να είναι άσχετο με το θέμα (αν είναι να μεταφερθεί αναλόγως παρακαλώ)

αλλά έχει κάποιος να προτείνει κάποιον καλό οδηγό για ρουτ σε κινητό;

Κάθε μοντέλο θέλει άλλα κόλπα για να ρουταριστεί ή υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και στο thread του Note 4 σε μία αντίστοιχη κουβέντα εδώ και 3 χρόνια ως κάτοχος της συσκευής είμαι με στοκ ρομ γιατί έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και για αυτό δεν μπήκα στον πειρασμό να κάνω root την συσκευή και να αρχίσω τις αλχημείες αν και έλεγα στην αρχή για 2 χρόνια σίγουρα θα κρατήσω έτσι την συσκευή για να μην χάσω και την εγγύηση και μετά βλέπουμε...Λίγο πολύ και το ότι μπορεί κάποια καλούδια που έχει η συσκευή όπως η χρήση του s-pen να μην λειτουργούν σωστά αλλά και το να βρεις μια απροβλημάτιστη rom που να λειτουργεί 100% όπως πρέπει τελικά με έκαναν να παραμείνω με στοκ...Με το s2 είχα ασχοληθεί πολύ με custom roms γιατί έβλεπα ότι η συσκευή δεν ήταν όπως την ήθελα εγώ...Τώρα θεωρώ έχουνε αλλάξει τα δεδομένα...οι στοκ ρομ ανταποκρίνονται και αξιοποιούν στο έπακρον τις δυνατότητες των συσκευών κάτι που δεν γινότανε στο παρελθόν...Το μόνο αρνητικό είναι ότι μπορεί να έχουνε πολύ σαβούρα ακόμα μέσα και να καταναλώνουν άσκοπα μνήμη και χώρο αλλά anyway...με πατέντες όπως το Package Disabler κάνεις τα στραβά μάτια... ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όπως έχουμε πει δεκάδες φορές , σταματήστε να ταυτίζετε το ρουτ με την αλλαγή της rom

 

η κότα κάνει αυγά , η βασιλόπιτα έχει αυγά άρα κότα = βασιλόπιτα

Link to comment
Share on other sites

όπως έχουμε πει δεκάδες φορές , σταματήστε να ταυτίζετε το ρουτ με την αλλαγή της rom

 

η κότα κάνει αυγά , η βασιλόπιτα έχει αυγά άρα κότα = βασιλόπιτα

 

Root=custom rom αλλιώς ΔΕΝ υπάρχει λόγος να βγεις από stock rom...Η κάνεις root για να βάλεις κάποια custom rom ή ΔΕΝ κάνεις τίποτα και μένεις όπως είσαι...τόσο απλά και ελληνικά...

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Root=custom rom αλλιώς ΔΕΝ υπάρχει λόγος να βγεις από stock rom...Η κάνεις root για να βάλεις κάποια custom rom ή ΔΕΝ κάνεις τίποτα και μένεις όπως είσαι...τόσο απλά και ελληνικά...
Όχι φίλε μου. ρουτ κάνεις για να μπορείς να πάρεις full back-up, να μπλοκάρεις διαφημίσεις αποτελεσματικά και διάφορα άλλα. το ο.τι μπορείς να περάσεις custom Rom είναι ακόμη μια δυνατότητα αλλά όχι ο αυτοσκοπός. Καλή χρονιά να έχουμε.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Root=custom rom αλλιώς ΔΕΝ υπάρχει λόγος να βγεις από stock rom...Η κάνεις root για να βάλεις κάποια custom rom ή ΔΕΝ κάνεις τίποτα και μένεις όπως είσαι...τόσο απλά και ελληνικά...

 

Root=ρίζα, και ρίζα στη γλώσσα του android σημαίνει ότι παίρνεις τον έλεγχο του system.

 

Σε απλά Ελληνικά γίνεσαι κυρίαρχος της συσκευής σου και μπορείς να τροποποιήσεις ότι θέλεις μέχρι και να το καταστρέψεις.

 

Όντως δεν υπάρχει λόγος να βγεις από stock rom αν αυτή σε ικανοποιεί, μπορείς όμως αν ρουτάρεις να την "καθαρίσεις" από blootware κ.λ.π

 

Υπάρχει πολύ ημιμάθεια τελικά για το τι είναι root... δεν πειράζει όμως διότι δεν είναι για τον καθένα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινα σαφής ή παρεξηγήθηκαν αυτά που έλεγα...Γνωρίζω πολύ καλά τα μονοπάτια του συγκεκριμένου θέματος...Είχα ασχοληθεί με το "άθλημα" σε προηγούμενες μου συσκευές...Δείτε και στην υπογραφή μου την rom που είχα στο S2 δεν είμαι κανένας άσχετος...Γνωρίζω ορολογίες για #superuser κλπ...Όταν γράφω root=custom tom είναι ένας χαρακτηρισμός καθαρά που χρησιμοποιούσα εγώ στις δικές μου συσκευές...Μπορεί κάποιος να κάνει απλά root και να μην βάλει κάποια rom...Δεν είναι υποχρεωτικό...Απλά εγώ προσωπικά επέλεγα πάντα όταν έμπαινα σε τέτοια μονοπάτια κάνοντας root να δοκίμαζα διάφορες roms...Ποτέ δεν έμενα απλά με root συσκευή...Φυσικά τώρα που είμαι ευχαριστημένος με την stock rom μένω όπως είμαι...Αυτά και καλή χρονιά να έχουμε... ;)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγινα σαφής ή παρεξηγήθηκαν αυτά που έλεγα...Γνωρίζω πολύ καλά τα μονοπάτια του συγκεκριμένου θέματος...Είχα ασχοληθεί με το "άθλημα" σε προηγούμενες μου συσκευές...Δείτε και στην υπογραφή μου την rom που είχα στο S2 δεν είμαι κανένας άσχετος...Γνωρίζω ορολογίες για #superuser κλπ...Όταν γράφω root=custom tom είναι ένας χαρακτηρισμός καθαρά που χρησιμοποιούσα εγώ στις δικές μου συσκευές...Μπορεί κάποιος να κάνει απλά root και να μην βάλει κάποια rom...Δεν είναι υποχρεωτικό...Απλά εγώ προσωπικά επέλεγα πάντα όταν έμπαινα σε τέτοια μονοπάτια κάνοντας root να δοκίμαζα διάφορες roms...Ποτέ δεν έμενα απλά με root συσκευή...Φυσικά τώρα που είμαι ευχαριστημένος με την stock rom μένω όπως είμαι...Αυτά και καλή χρονιά να έχουμε... ;)

 

Τώρα αν και καθήμενος τα είπες ορθά... ;):lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...