Jump to content

Redmi 5A


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το κινητο αξιζει, αλλα η τιμη δεν ειναι "καλη",

80κατι το πηρα εγω πριν κανα 6μηνο και ειχα την δυνατοτητα να το φερω στα 65 απ τον κινεζο (international εκδοση παντα),

οποτε μιλαμε για διπλασια τιμη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 96
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το κινητο αξιζει, αλλα η τιμη δεν ειναι "καλη",

80κατι το πηρα εγω πριν κανα 6μηνο και ειχα την δυνατοτητα να το φερω στα 65 απ τον κινεζο (international εκδοση παντα),

οποτε μιλαμε για διπλασια τιμη

 

 

Στα 80 απο Ελλάδα το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θελω και εγω για ατομο για απλη χρήση η έκδοση 3/32 εχει band 20 (800mhz)? ευχαριστώ!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ήρθε η V10.1.1.0.NCKMIFI και θα την εγκαταστήσω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Χαίρεται.Ψαχνω μια συσκευή να αντικαταστήσει το 2ο κινητό μου (Samsung J5 του 16')εκει γύρω στα 100€ και 10-20€ παραπάνω αν υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο.Γενικα το θέλω σαν 2η συσκευή αλλά θα το χρησιμοποιώ συχνά και τα κριτήρια μου είναι είναι το μαζεμένο μέγεθος (ιδανικά 5" και όχι πάνω από 5,5") και όσο το δυνατόν λιγότερα κολλήματα και μια αξιοπρεπή μπαταρία.Να το πάρω ή υπάρχει κάτι καλύτερο;
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται.Ψαχνω μια συσκευή να αντικαταστήσει το 2ο κινητό μου (Samsung J5 του 16')εκει γύρω στα 100€ και 10-20€ παραπάνω αν υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο.Γενικα το θέλω σαν 2η συσκευή αλλά θα το χρησιμοποιώ συχνά και τα κριτήρια μου είναι είναι το μαζεμένο μέγεθος (ιδανικά 5" και όχι πάνω από 5,5") και όσο το δυνατόν λιγότερα κολλήματα και μια αξιοπρεπή μπαταρία.Να το πάρω ή υπάρχει κάτι καλύτερο;

Εχω και το 5Α και το 6Α,σε σχεση με αυτα τα 2 το 6Α πεταει,το 5Α εχει λιγο αδυναμο επεξεργαστη γι αυτο.Εγω στο μπατζετ σου θα πηγαινα η στο 6Α αν θελεις υποστηριξη και ενημερωσεις ενω αν δεν σε ενδιαφερει αυτο σε καποιο leeco απο banggood εως 100 €

Link to comment
Share on other sites

Εχω και το 5Α και το 6Α,σε σχεση με αυτα τα 2 το 6Α πεταει,το 5Α εχει λιγο αδυναμο επεξεργαστη γι αυτο.Εγω στο μπατζετ σου θα πηγαινα η στο 6Α αν θελεις υποστηριξη και ενημερωσεις ενω αν δεν σε ενδιαφερει αυτο σε καποιο leeco απο banggood εως 100 €

 

Δεν έχω ακούσει καθόλου καλά λόγια για το UI της leeco γιαυτό σκέφτηκα αυτό. Το 6Α είναι ακριβώς εκεί που θέλω.Μια μόνο ερώτηση για να μην βγω άλλο offtopic.Εισαι ευχαριστημένος με την μπαταρία του 6Α(δεν παίζω παιχνίδια) και το έχω πάντα σε 2G με WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει καθόλου καλά λόγια για το UI της leeco γιαυτό σκέφτηκα αυτό. Το 6Α είναι ακριβώς εκεί που θέλω.Μια μόνο ερώτηση για να μην βγω άλλο offtopic.Εισαι ευχαριστημένος με την μπαταρία του 6Α(δεν παίζω παιχνίδια) και το έχω πάντα σε 2G με WiFi.

 

Αρκετα ευχαριστημενος,μου κρατα 1 μερα και 1/2 οταν το πολυπαιζω και το πιο συμαντικο ειναι πως δεν ζεστενεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα ευχαριστημενος,μου κρατα 1 μερα και 1/2 οταν το πολυπαιζω και το πιο συμαντικο ειναι πως δεν ζεστενεται.

 

Ωραία,σ ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπέρα να σας ρωτήσω μετα την τελευταία αναβάθμιση όταν με καλούν αναβοσβήνει το φλάς....υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης του γιατι είναι τουλάχιστον για μένα ενοχλητικό.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις, τηλέφωνο, ρυθμίσεις εισερχομένων κλήσεων και απενεργοποιεί ς " ειδοποίηση led κατά το κουδούνισμα".

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπέρα να σας ρωτήσω μετα την τελευταία αναβάθμιση όταν με καλούν αναβοσβήνει το φλάς....υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης του γιατι είναι τουλάχιστον για μένα ενοχλητικό.

 

Εκ παραδρομής έκανα το παρακάτω post.

Συγγνώμη απ' όλους

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Εδώ και μια μέρα η οθόνη του κινητού αναβοσβήνει και βγάζει στην οθόνη το εικονίδιο του fastboot για δύο με τρία δευτερόλεπτα και μετά μια μικρή δόνηση και μαύρο. Δεν ξέρω πως ήρθε σε αυτή την κατάσταση το κινητό διότι είναι της πεθεράς μας και προφανώς πατήθηκαν κατά λάθος κάποια κουμπιά μαζί. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να φύγω από αυτή την κατάσταση και το κινητό αναβοσβήνει μέχρι να τελειώσει η μπαταρία. Όταν το ξαναφόρτισα συνέχισε πάλι το ίδιο βιολί. Ούτε με volume up + power, ούτε με volume down + power, ούτε με σκέτο power. Πάντα επιστρέφει σε αυτή την κατάσταση που αναβοσβήνει σε fast boot και δονείτε όπως όταν το ανοίγεις. Έχει κανείς καμιά λύση η μπρίκαρε; Edited by lee24
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες εμένα μου έχει τύχει να μείνει πατημένο εσωτερικά το volume up με αποτέλεσμα να μπαίνει συνέχεια σε fastboot. Για δες το μήπως
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πήραν τηλέφωνο από το CitisAid (όπου έστειλε για σέρβις το κινητό το κατάστημα που το αγόρασα) και μου λέει ότι βρήκε υγρασία και δεν το καλύπτει η εγγύηση. 110 ευρώ για να το φτιάξουν. Αυτό το παραμύθι με την υγρασία πάντως βολεύει πολύ του λέω. Προφανώς και δεν το φτιάχνω με λιγότερα λεφτά παίρνω άλλο καλύτερο.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μοντέλο: Redmi 5A (riva)

Κατασκευαστής: Xiaomi

Baseband Έκδοση: MPSS.JO.3.1.c5-00002-8937_GENNS_PACK-1T_V027

RIL Έκδοση: Qualcomm RIL 1.0

Κατασκευής υπογραφή: CUSTOMER_VERSION_riva

Υπογραφή Software: Xiaomi/riva/riva:8.1.0/OPM1.171019.026/V10.1.2.0.OCKMIFI:user/release-keys

Bootloader: unknown

Java VM: ART 2.1.0

OS Έκδοση: O MR1 (8.1.0)

SDK: 27

ΟΘΟΝΗ

Ανάλυση Οθόνης: HD, 720x1280 pixels

Πυκνότητα Software: 320 dpi (xhdpi)

Ρυθμός Ανανέωσης: 60 Hz

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ

Αρχιτεκτονική CPU: ARMv8-A

Μητρική: QC_Reference_Phone

Chipset: Qualcomm Technologies, Inc MSM8917

Πυρήνες: 4

Ταχύτητα Ρολογιού: 1401 MHz - 1401 MHz

Σετ Οδηγιών: arm64-v8a

Χαρακτηριστικά CPU: fp asimd evtstrm aes pmull sha1 sha2 crc32

CPU Κυβερνήτης: interactive

Έκδοση Kernel: 3.18.71-perf-gae22015

Αρχιτεκτονική Kernel: aarch64

ΓΡΑΦΙΚΑ

Επεξεργαστής Γραφικών: Adreno 308

Vendor: Qualcomm

Έκδοση OpenGL: OpenGL ES 3.0

RAM

Σύνολο: 1867 MB

Java Heap: 192 MB

ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ

Εσωτερικο: 9,8 GB

Εξωτερικο: 14,4 GB

Να υποθέσω πως είναι ο εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος χωρίς το χώρο που καταλαμβάνει το Android?

Συνεπώς το λειτουργικό πιάνει περίπου 6 Gb?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μόλις του πέρασα σήμερα την τελευταία έκδοση η οποία έπιασε χώρο 1,4 GB , την 10.3.2.0 η οποία βελτιώνει κάποια πράγματα από ότι διάβασα.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του πέρασα σήμερα την τελευταία έκδοση η οποία έπιασε χώρο 1,4 GB , την 10.3.2.0 η οποία βελτιώνει κάποια πράγματα από ότι διάβασα.

 

Απο πού την κατέβασες ; Θα έρθει άραγε και OTA ; Πως την περνάμε ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τούτη την ώρα που σας γράφω...κατεβάζω την 11!!! Εύγε Σιαόμι για την υποστήριξη!

 

ΥΓ Για την ακρίβεια είναι android 8 σε miui 11.

Edited by Inevar

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ξερει κανεις εαν το τηλεφωνο εχει HDMI TV OUT ?

Εβαλα ανταπτορα HML και το συνδεσα με την TV αλλα δεν εδωσε εικονα! εχει TV OUT η κατι εκανα λαθος ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας  , έχει αλλάξει κάποιος μπαταρία σε αυτό το κινητό και αν ναι ποια μάρκα; Ρωτάω διότι δεν βρίσκω NOHON με κωδικό μπαταρίας ΒΝ34 (που ανήκει στο συγκεκριμένο μοντέλο).

Έχετε μήπως κάποιο αξιόπιστο σύνδεσμο;

Στο αλι δεν βρήκα νοχον.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...