Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή έχουμε και λέμε :έλλειψη εφαρμογής "θέματα"(όπως αναμενόταν) 2. Προσωπικά δεν βρίσκω την απενεργοποιηση του face detection στην κάμερα, 3.πιο δυνατό ήχο όπως παρατήρησαν τα παιδιά πιο πάνω. Και επίσης, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς, παρατήρησα πολύ θόρυβο στο βίντεο μέσα στο σπίτι τώρα που δοκιμασα την κάμερα.. Κακώς την έκανα τελικά έπρεπε να μείνω εκεί μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.. ☹️
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Δηλαδή έχουμε και λέμε :έλλειψη εφαρμογής "θέματα"(όπως αναμενόταν) 2. Προσωπικά δεν βρίσκω την απενεργοποιηση του face detection στην κάμερα, 3.πιο δυνατό ήχο όπως παρατήρησαν τα παιδιά πιο πάνω. Και επίσης, δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου, θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς, παρατήρησα πολύ θόρυβο στο βίντεο μέσα στο σπίτι τώρα που δοκιμασα την κάμερα.. Κακώς την έκανα τελικά έπρεπε να μείνω εκεί μέχρι την επόμενη αναβάθμιση.. ☹️

 

Μήπως απλά παλαιότερα σου βγαίναν πιο σκοτεινά τα video? Γιατί παλιά το iso στα βίντεο έφτανε 3200 ενώ τώρα φτάνει 9700.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα τώρα να την κατεβάσω ή όχι?

 

Μάλλον μας τρολάρεις φαίνεται.... Είμαστε τελευταίοι και καταϊδρωμένοι.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά παλαιότερα σου βγαίναν πιο σκοτεινά τα video? Γιατί παλιά το iso στα βίντεο έφτανε 3200 ενώ τώρα φτάνει 9700.

 

Όχι νομίζω το ίδιο είναι, ίσως είναι και η ιδέα μου αλλά πολύ θόρυβο σε τεχνητό φωτισμό παρατηρώ, δεν ξέρω..

Έχω σκέψεις για αλλαγή σε eu αλλά μου χάλασε το pc και δεν θα το καταφέρω. Δεν είμαι και τόσο καλός σε αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Όχι νομίζω το ίδιο είναι, ίσως είναι και η ιδέα μου αλλά πολύ θόρυβο σε τεχνητό φωτισμό παρατηρώ, δεν ξέρω..

Έχω σκέψεις για αλλαγή σε eu αλλά μου χάλασε το pc και δεν θα το καταφέρω. Δεν είμαι και τόσο καλός σε αυτά..

 

Εάν την έχει φωτίσει περισσότερο το βιντεο τότε θα έχει εμφανίσει και περισσότερο θόρυβο. Μια διαφορά που έχει σε σχέση με πριν είναι ότι μπορεί και βγάζει πιο φωτεινά βίντεο σε χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά,

ξέρω μπορεί να θεωρηθεί λίγο άκυρη η ερώτησή μου μετά απο τόσα post αλλά είμαι άσχετος με αυτά.

Λοιπόν βρήκα το κινητό σε ελληνικό μαγαζί και τον ρώτησα τι rom έχει και μου είπε την official global.

Αυτό σημαίνει πως θα έχει κανονικά ελληνικό μενού και θα κάνει updates κανονικά ή θα έχω κάποιο θέμα λόγο το οτι δεν εισάγεται επίσημα το κινητό?

Δεν θέλω να πειράξω το κινητό ή να ασχοληθώ με αλλαγή rom και τέτοια γιατί θα έχει και 2 χρόνια εγγύηση.

Κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω ή να ρωτήσω ?

Αξίζει να το αγοράσω με αυτή τη rom?

Ευχαριστώ

Edited by petrangr13
Link to comment
Share on other sites

Λογικά την τελευταία επίσημη θα έχει 9.1.4.0, με το που θα το πάρεις θα κάνει update την 9.5.3.0 που σχεδόν όλα τα xiaomi mi note 3 αναβαθμιστήκαμε χθες και προχθές..... Αξίζει και με το παραπάνω η αγορά του....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγγύηση αντιπροσωπείας δεν έχει. Όποτε αφενως δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να σκας για την εγγύηση και αφετέρου δεν ξέρω κατά πόσο το σκρουτζομαγαζο μπορεί να καταλάβει αν το είχες ξεκλειδώσει αφού μπορεος να του φορτώσεις πίσω την official και να κλειδώσεις πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή android 8 oreo? ελληνικό μενού και play store κανονικά έτσι?

όσο αφορά κάτι που διάβασα ότι η global υποβαθμίζει το κινητό σε αρκετά σημεία αντίθετα με την κινέζικη ισχύει κάτι τέτοιο?

έχεις δίκιο για την εγγύηση δεν το είπα καλά εγώ...απλά δεν θέλω να ασχοληθώ με αλλγές rom και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Oreo δεν έχει πάρει ακόμα.

 

Και ναι συνήθως οι custom βασισμένες στην κινεζική (πχ η ελληνική xtrv) έχουν περισσότερα καλούδια και συχνότερα updates. Παρόλα αυτά μπορείς να βολευτεις και με την official global.

Link to comment
Share on other sites

Oreo δεν έχει πάρει ακόμα.

Παρόλα αυτά μπορείς να βολευτεις και με την official global.

 

Να συνηγορήσω με τον φίλο. Παλιά ασχολιόμουν πολύ με custom roms κλπ, πλέον δεν βρίσκω κάτι να μου λείπει από την global. To MIUI 9.5 έχει κάποιες μικροβελτιώσεις σε σχέση με το 9 πχ αλλά δεν μπορώ να πω πως μου άλλαξε και σημαντικά την εμπειρία που μου δίνει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Στη κάμερα όμως είχε μεγάλες διαφορές. Το ίδιο ισχύει και για το notification.

 

Τέσπα, ακόμα και χωρίς αυτά πάλι καλό είναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

αρα αξίζει έστω και έτσι? γιατι η κάμερα είναι ένα από τα σημεία που με ενδιαφέρει.και επειδή μάλλον εγώ δε το έπιασα....ελληνικό μενού και play store έχει κανονικά στη global σωστά? και όσο αφορά την εγγύηση την δίνει το κατάστημα ξέρω πως δεν είναι της xiaomi.. υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω πριν την αγορά του?
Link to comment
Share on other sites

αρα αξίζει έστω και έτσι? γιατι η κάμερα είναι ένα από τα σημεία που με ενδιαφέρει.και επειδή μάλλον εγώ δε το έπιασα....ελληνικό μενού και play store έχει κανονικά στη global σωστά? και όσο αφορά την εγγύηση την δίνει το κατάστημα ξέρω πως δεν είναι της xiaomi.. υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω πριν την αγορά του?

 

Σου απάντησα και πιο πάνω, γνώμη μου είναι πως αξίζει φυσικά, value for money κατά την γνώμη μου είναι το κινητό, και φυσικά εσύ έχεις έστω και την εγγύηση του μαγαζιού, οι περισσότεροι από εμάς το έχουμε πάρει με εγγύηση Κίνας. Και θα πω ξανά πώς ελληνικό μενού και Play Store υπάρχει κανονικά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κατέβασα και έβαλα και εγώ την καινούρια global rom. Το πρόβλημα μου είναι με τα notification στο notification bar.

Θέλω να είναι όπως παλιά, δηλαδή, να μην φαίνεται η φατσα αυτού που μου στέλνει μηνυμα στο messenger (δεν με νοιάζει να φαίνεται τι γράφει) ή να μην μου δείχνει όλοκληρη την φώτο στο not.bar αν κάποιος κάνει σχόλιο στο instagram. Εχουμε ιδέα αν αλλάζει κάπως αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις, εγκατεστημενες εφαρμογές βρες την εφαρμογή και κοίτα τις άδειες και τις ειδοποιήσεις

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις, εγκατεστημενες εφαρμογές βρες την εφαρμογή και κοίτα τις άδειες και τις ειδοποιήσεις

Redmi n3pro

Ευχαριστώ, αλλα δεν βρίσκω κάποια σχετική ρύθμιση.

Θέλω ειδοποιήσεις, απλώς δεν θέλω να φαίνονται εικόνες ..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλα δεν βρίσκω κάποια σχετική ρύθμιση.

Θέλω ειδοποιήσεις, απλώς δεν θέλω να φαίνονται εικόνες ..

 

Τα στρογγυλα εικονίδια λες; Τις φουσκες; Μπορεις ευκολα να το απενεργοποιησεις μεσα απο το ιδιο το messenger.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να εμφανίζονται οι φούσκες όπως είπε και ο Ανδρέας, είναι η επιλογή προβολή αναδυόμενων παραθύρων

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να εμφανίζονται οι φούσκες όπως είπε και ο Ανδρέας, είναι η επιλογή προβολή αναδυόμενων παραθύρων

Redmi n3pro

Δεν είναι το πρόβλημα τα bubble heads. To πρόβλημα είναι οι εικόνες.

Πχ. Δεν θέλω να φαίνεται η εικόνα όπως στο αριστερό (γίνεται στο instagram) ή στο μεσαίο (η εικόνα του user)

xxiaomi-miui-95-update-brings-new-notification-shade-feature-1521280255.jpg.pagespeed.ic.Jv3GvWgm6D.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά! Λίγο της βοήθεια σας. Είπα να δοκιμάσω και να περάσω την gcam. Ξεκλείδωτο bootloader έχω, οπότε τα άλλα θα είναι εύκολα, είπα! Φλασάρω TWRP και όλα εντάξει. Όταν πάω όμως να περάσω Magisk, δεν το φλασάρει με τίποτα! Μου βγάζει Error 1 failed to mount /system. Δοκίμασα να το περάσω μέσω Magisk Manager, και εκεί τα ίδια. Δεν ξέρω τι φταίει.

Πληροφοριακά, το TWRP που πέρασα είναι το 3.2.1.0 jason και την τελευταία έκδοση του Magisk. Μήπως έπρεπε να φλασάρω κάποιο άλλο?

Είμαι με global 9.5.3.0

Link to comment
Share on other sites

Με το update (9.5.3.0) νομίζω ότι άλλαξαν και οι ήχοι. Το "mi (classic)" μετονομάστηκε σε "mi" και το προηγούμενο "mi" που ήταν προεπιλεγμένο στην 9.1.4.0 δεν υπάρχει πουθενά. Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι εγώ που είχα ακριβώς αυτόν τον ήχο ενώ χτυπάει με αυτόν το κινητό δεν μπορώ πλέον να τον βρω να τον επιλέξω.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Στη 9.5.3.0 το weather κάνει update θερμοκρασία κλπ., αλλά δεν κάνει update στο location. Συμβαίνει και σε κάποιον αλλο αυτό;

 

Υ.Γ. Σε όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές το location δουλευει κανονικά.

 

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά! Λίγο της βοήθεια σας. Είπα να δοκιμάσω και να περάσω την gcam. Ξεκλείδωτο bootloader έχω, οπότε τα άλλα θα είναι εύκολα, είπα! Φλασάρω TWRP και όλα εντάξει. Όταν πάω όμως να περάσω Magisk, δεν το φλασάρει με τίποτα! Μου βγάζει Error 1 failed to mount /system. Δοκίμασα να το περάσω μέσω Magisk Manager, και εκεί τα ίδια. Δεν ξέρω τι φταίει.

Πληροφοριακά, το TWRP που πέρασα είναι το 3.2.1.0 jason και την τελευταία έκδοση του Magisk. Μήπως έπρεπε να φλασάρω κάποιο άλλο?

Είμαι με global 9.5.3.0

 

απο το twrp πατησε install και κοιτα αν βλεπει τα αρχεια του αποθ/κου χωρου και αν δειχνει 0gb

και στο mount αν ειναι τσεκαρισμενο τα data

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...