Jump to content

Xiaomi Mi Note 3


STERGIOSZX
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ριχτε μια ματιά εδώ http://en.miui.com/thread-2244832-1-1.html

Αν θέλετε πατήστε confirm. Δυστυχώς το confirm φαίνεται μόνο σε προβολή desktop.

 

Κι εγώ :)

 

...Το τζαμάκι που είχα βάλει δεν έζησε πολύ, προφανώς ζορίστηκε στην κολότσεπη - παρότι δεν κάθομαι ποτέ με το κινητό και είναι φαρδιά - και ράγισε ελαφρά ~1 εκατοστό στην μέση. Επανήλθα στην υδρόφιλη μεμβράνη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

https://forum.xda-developers.com/mi-note-3/themes/magisk-google-camera-hdr-portrait-mod-t3768961

Τι ρυθμίσεις προτείνετε να βάλω σε αυτό και να προτιμάω hdr+ or hdr + enhanced?

 

Με ενεργό το front fix δεν δουλεύουν οι 3.2 based gcams που προσωπικά προτιμώ (χαμηλότερο noise reduction και πιο φυσικό αποτέλεσμα).

 

Το hdr+ enhanced ειναι το "πραγματικό" hdr+ που παλαιότερα θα λέγαμε οτι ειναι απλά hdr+ on. Το σκέτο hdr+ (που παλιά ήταν το hdr+ auto), αν έχεις βάλει κάποιο config με zsl, τραβάει λιγότερες λήψεις με κατώτερο αποτέλεσμα τόσο στη λεπτομέρεια όσο και στο dynamic range. Από την άλλη ειναι αστραπιαίο. Φυσικά επειδή συμπεριφέρεται ως αυτόματο, αναλόγως των συνθηκών μπορεί να μην ενεργοποιηθεί και καθόλου.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με ενεργό το front fix δεν δουλεύουν οι 3.2 based gcams που προσωπικά προτιμώ (χαμηλότερο noise reduction και πιο φυσικό αποτέλεσμα).

 

Το hdr+ enhanced ειναι το "πραγματικό" hdr+ που παλαιότερα θα λέγαμε οτι ειναι απλά hdr+ on. Το σκέτο hdr+ (που παλιά ήταν το hdr+ auto), αν έχεις βάλει κάποιο config με zsl, τραβάει λιγότερες λήψεις με κατώτερο αποτέλεσμα τόσο στη λεπτομέρεια όσο και στο dynamic range. Από την άλλη ειναι αστραπιαίο. Φυσικά επειδή συμπεριφέρεται ως αυτόματο, αναλόγως των συνθηκών μπορεί να μην ενεργοποιηθεί και καθόλου.

 

 

Τις ρυθμίσεις όπως με το correction of auto exposure g*2 που είχες πει πριν μερικές σελίδες τις έχεις δοκιμάσει στην εφαρμογή με το front fix ?

Link to comment
Share on other sites

Τις ρυθμίσεις όπως με το correction of auto exposure g*2 που είχες πει πριν μερικές σελίδες τις έχεις δοκιμάσει στην εφαρμογή με το front fix ?

 

Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων. Αν έχεις dev ή την stable 9.5.4.0, η κάμερα που έβαλα δεν δουλεύει το hdr+. Μόνο οι βασισμένες σε 5.1 δουλεύουν και ναι δουλεύει και το increase *2. Αλλά προσωπικά το βρίσκω πολύ επιθετικό το noise reduction και έντονο contrast...

 

Ουσιαστικά με το front fix έχεις hdr+ στη μπροστινή. Δεν το θεωρώ αρκετό για να χάσω στη πίσω κάμερα αφού φωτογραφίζω κυρίως ανθρώπους (εκεί δεν θες ούτε επιθετικό nr ούτε υψηλό contrast). Άλλωστε για την μπροστινή χρησιμοποιώ το llm της snap camera που έχει επίσης καλό αποτέλεσμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος κάτοχος και εγώ.

 

Κατά την δημιουργία mi account η επιλογή περιοχής, μιας και δεν αλλάζει μετά, παίζει κανένα ρόλο στο ξεκλείδωμα της συσκευής; Τίποτα άλλο να προσέξω;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Για την επιλογή περιοχής δεν ξέρω να σου πω σίγουρα, εγώ είχα τον προϋπάρχοντα Greece και ξεκλείδωσα, αλλά όταν συνδέσεις πρώτη φορά το κινητό πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις μέσω VPN με κινέζικο server.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Σήμερα και ενώ είναι στο 35% η μπαταρία έχει ένα πορτοκάλι χρώμα αντί για πράσινο η μπάρα της μπαταρίας.Υπαρχει κάποιο πρόβλημα;Το έχει παρατηρήσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Σήμερα και ενώ είναι στο 35% η μπαταρία έχει ένα πορτοκάλι χρώμα αντί για πράσινο η μπάρα της μπαταρίας.Υπαρχει κάποιο πρόβλημα;Το έχει παρατηρήσει κάποιος;

 

Μήπως άλλαξες τώρα στα κοντά θέμα; Εμένα το κάνει αυτό επειδή έχω αλλάξει θέμα....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Σήμερα και ενώ είναι στο 35% η μπαταρία έχει ένα πορτοκάλι χρώμα αντί για πράσινο η μπάρα της μπαταρίας.Υπαρχει κάποιο πρόβλημα;Το έχει παρατηρήσει κάποιος;
Μάλλον έχεις πατήσει την εξοικονόμηση ενέργειας
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας σχετικά με το θέμα μπάντας 4g. Από την πρώτη μέρα στο κινητό έχω δει μόνο Η, Η+ και όταν το ρύθμισα να δείχνει συνεχώς τον φορέα δείχνει cosmote 3g. Την κάρτα την έχω στο slot1 και δεν έχω 2η sim. Μένω στην Ηγουμενίτσα και πρόσφατα που πέρασα από άλλες πόλεις ( Ιωάννινα-Λευκάδα-Κεφαλλονιά) 4G ή LTE πουθενά...Στις ρυθμίσεις εννοείται πως έχω βάλει LTE προτιμώμενο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας σχετικά με το θέμα μπάντας 4g. Από την πρώτη μέρα στο κινητό έχω δει μόνο Η, Η+ και όταν το ρύθμισα να δείχνει συνεχώς τον φορέα δείχνει cosmote 3g. Την κάρτα την έχω στο slot1 και δεν έχω 2η sim. Μένω στην Ηγουμενίτσα και πρόσφατα που πέρασα από άλλες πόλεις ( Ιωάννινα-Λευκάδα-Κεφαλλονιά) 4G ή LTE πουθενά...Στις ρυθμίσεις εννοείται πως έχω βάλει LTE προτιμώμενο.
Ζήτησες από τον πάροχο να σου ενεργοποιήσει το 4G; Σε ποια εταιρεία ανήκει η κάρτα; Από την άλλη ίσως να μην πιάνει κιόλας 4G σε αυτά τα μέρη λόγω έλλειψης της 800αρας.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας σχετικά με το θέμα μπάντας 4g. Από την πρώτη μέρα στο κινητό έχω δει μόνο Η, Η+ και όταν το ρύθμισα να δείχνει συνεχώς τον φορέα δείχνει cosmote 3g. Την κάρτα την έχω στο slot1 και δεν έχω 2η sim. Μένω στην Ηγουμενίτσα και πρόσφατα που πέρασα από άλλες πόλεις ( Ιωάννινα-Λευκάδα-Κεφαλλονιά) 4G ή LTE πουθενά...Στις ρυθμίσεις εννοείται πως έχω βάλει LTE προτιμώμενο.

ειπες οτι ειναι κοσμοτε η συνδεση. αν ναι στειλε μηνημα sms στο 1333 και να γραφει 4G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω τα φώτα σας σχετικά με το θέμα μπάντας 4g. Από την πρώτη μέρα στο κινητό έχω δει μόνο Η, Η+ και όταν το ρύθμισα να δείχνει συνεχώς τον φορέα δείχνει cosmote 3g. Την κάρτα την έχω στο slot1 και δεν έχω 2η sim. Μένω στην Ηγουμενίτσα και πρόσφατα που πέρασα από άλλες πόλεις ( Ιωάννινα-Λευκάδα-Κεφαλλονιά) 4G ή LTE πουθενά...Στις ρυθμίσεις εννοείται πως έχω βάλει LTE προτιμώμενο.

 

Αντίθετα με εμένα που μονίμως στην περιφέρεια όπου κι αν έχω πάει (Δράμα εντός πόλης και εκτός, Καβάλα το ίδιο, Άρτα το ίδιο, Ιωάννινα το ίδιο) με πάροχο την Vodafone έχω 4G.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ειπες οτι ειναι κοσμοτε η συνδεση. αν ναι στειλε μηνημα sms στο 1333 και να γραφει 4G

 

Μόλις έστειλα sms και περιμένω την ενεργοποίηση..μου κάνει εντύπωση που δεν ήταν ενεργό εξ αρχής μιας και η κάρτα είναι νέα, ούτε μήνα που την έβγαλα!! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι overexposed . Κλείσε το face detection και δοκίμασε να κανεις focus χειροκίνητα σε άλλα σημεία. Εμένα έτσι βγάζει καλύτερες σελφι
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι overexposed . Κλείσε το face detection και δοκίμασε να κανεις focus χειροκίνητα σε άλλα σημεία. Εμένα έτσι βγάζει καλύτερες σελφι

 

Έχει τρόπο να απενεργοποιήσις το face detection μονο στην μπροστινή;

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ 3rd party camera app. Ίδιο θέμα έχει και το Mi note 3 αλλά με snap camera ειμαι κομπλε.

Ειδικα με το low light mode έχω και βελτίωση (θέλει ενεργό api2 αυτό το Mode).

Link to comment
Share on other sites

Έχει τρόπο να απενεργοποιήσις το face detection μονο στην μπροστινή;

Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ 3rd party camera app. Ίδιο θέμα έχει και το Mi note 3 αλλά με snap camera ειμαι κομπλε.

Ειδικα με το low light mode έχω και βελτίωση (θέλει ενεργό api2 αυτό το Mode).

 

Eγω πηγα στις ρυθμισεις και εκλέισα την ανιχνευση προσωπου απλα. Οποτε φαντάζομαι και μπροστα και πισω πιανει. Για το mi note 3 μιλαω και γω.

Snap camera εχω και γω αλλα δε βλεπω καποια βελτιωση. Προσπαθησα να τραβηξω και βιντεο fhd 60 fps αλλα μου τα ριχνε στα 30. Δεν ειμαι root ομως και δεν εχω το api2, ισως με καποια custom rom και root γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Eγω πηγα στις ρυθμισεις και εκλέισα την ανιχνευση προσωπου απλα. Οποτε φαντάζομαι και μπροστα και πισω πιανει. Για το mi note 3 μιλαω και γω.

Snap camera εχω και γω αλλα δε βλεπω καποια βελτιωση. Προσπαθησα να τραβηξω και βιντεο fhd 60 fps αλλα μου τα ριχνε στα 30. Δεν ειμαι root ομως και δεν εχω το api2, ισως με καποια custom rom και root γινεται.

 

Οπότε για μένα ειναι no go.

 

Όσον αφορα την snap, πέραν ότι εχω απενεργοποιημένο το face detection, ακολουθα το οδηγο μου και θα δεις βελτίωση στις βραδυνες https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/29633-%CE%92%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%B9%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CF%85%CF%87%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CF%82-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%B5-snap-camera/

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω στο κινητό είναι δεν υποστηρίζει μπάντα Β20. Υπάρχει κάποια global έκδοση που το υποστηρίζει ?

Εναλλακτικά σκέφτομαι και το Redmi Note 5...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...