Jump to content

Xiaomi ή LeTv


gomaraki
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ψάχνω για κινητό μέχρι 200€ και έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Γίνεται χαμός εκεί έξω. Νομίζω ότι έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο μάρκες. Πιο συγκεκριμένα στα Xiaomi Redmi Note 4(X) Global 4/64 ή στο LeTv Leeco Max 2 6/64. Για το Xiaomi διαβάζω παντού τα καλύτερα. Το μόνο θέμα από όσα έχω καταλάβει είναι η κάμερα. Αξίζει το 4 ή το 4Χ; Μιλάω για Snapdragon πάντα. Για το LeTv, αν και διαβάζω διθυράμβους και έχει τρομερά specs με φοβίζει λίγο το ότι μάλλον πρέπει να πέσει πολύ customization. Εκτός και αν το έχω καταλάβει λάθος. Επειδή την αγορά θα την κάνω στις επόμενες ώρες, θα εκτιμούσα μια άμεση απάντηση. Είμαι ανοιχτός και σε εναλλακτικές. (λχ Xiaomi Mi Max κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξερά, ε; Το ξέρω ότι η Xiaomi έχει καλύτερη υποστήριξη, αλλά τα specs του Letv δείχνουν πολύ καλύτερα. Και υπάρχουν και άπειρες σελίδες εδώ. Αυτός είναι ο μόνος λόγος πιστεύεις; Ρωτάω γιατί μου έχει κολλήσει να πάρω 6/64 και σε Xiaomi πάω σε πολύ μεγάλο κινητό και γύρω στα 300. Εναλλακτικά έχω δει το Doogee Mix 2 που φαίνεται πολύ καλό και το elephone p8 νομίζω αλλά με κολλάει που και για τις δύο εταιρίες διαβάζω ότ

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβάζω ότι έχουν μικροθεματάκια

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξερά, ε; Το ξέρω ότι η Xiaomi έχει καλύτερη υποστήριξη, αλλά τα specs του Letv δείχνουν πολύ καλύτερα. Και υπάρχουν και άπειρες σελίδες εδώ. Αυτός είναι ο μόνος λόγος πιστεύεις; Ρωτάω γιατί μου έχει κολλήσει να πάρω 6/64 και σε Xiaomi πάω σε πολύ μεγάλο κινητό και γύρω στα 300. Εναλλακτικά έχω δει το Doogee Mix 2 που φαίνεται πολύ καλό και το elephone p8 νομίζω αλλά με κολλάει που και για τις δύο εταιρίες διαβάζω ότ

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διαβάζω ότι έχουν μικροθεματάκια

 

H σιαόμι είναι καλύτερη μάρκα όπως και να το κάνουμε. Και γενικότερα εάν το κρατήσεις, θα παίρνεις αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό με πολύ καλή υποστήριξη και βοήθεια. Σου προτείνω το note 4x που έχει 800ρα μπάντα και 4/64.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το λε μαχ 2 6/128

Το εδωσα γιατι δε την παλευα με τη μπαταρια. Τραγικη απλα...

 

Πηγα στο νοτε 4 γκλομπαλ και απλα έκανα βηματα πισω (οθονη, καμερα, σπιρταδα, κλπ) ομως κερδισα σε αυτονομια!!!

 

Αν δεν έχεις τρελες απαιτησεις, χτυπας το χιαομι

 

Αλλιως ανετα πας στο λε μαχ 2

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H σιαόμι είναι καλύτερη μάρκα όπως και να το κάνουμε. Και γενικότερα εάν το κρατήσεις, θα παίρνεις αναβαθμίσεις για αρκετό καιρό με πολύ καλή υποστήριξη και βοήθεια. Σου προτείνω το note 4x που έχει 800ρα μπάντα και 4/64.

 

Το note 4x από Ελλάδα βγαίνει πάνω από όσα θέλω να δώσω, κοντά στα 250€. Από έξω μόνο και στις περισσότερες περιπτώσεις έχει μόνο το λευκό-μπλε. όχι πως με το Letv είναι καλύτερα τα πράγματα. Το Gold μόνο βρίσκω σε 6/64. Γενικά, είχα ξεκινήσει καρφωτός για Xiaomi Note 4, αλλά στην πορεία διαβάζοντας και ψάχνοντας, ψήθηκα πολύ για το LEtv. Είναι και αυτό το Xiaomi που μου φαίνεται κάπως μουντό ρε ****το.

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειχα το λε μαχ 2 6/128

Το εδωσα γιατι δε την παλευα με τη μπαταρια. Τραγικη απλα...

 

Πηγα στο νοτε 4 γκλομπαλ και απλα έκανα βηματα πισω (οθονη, καμερα, σπιρταδα, κλπ) ομως κερδισα σε αυτονομια!!!

 

Αν δεν έχεις τρελες απαιτησεις, χτυπας το χιαομι

 

Αλλιως ανετα πας στο λε μαχ 2

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

 

Τρελές απαιτήσεις δεν μπορώ να πω ότι έχω. Περισσότερο αν θες είναι κώλυμα του μυαλού μου να πάω σε 6/64.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κινητό είναι γενικά (πολύ) καλύτερο το le max 2. Αλλά σαν αυτόνομια είναι σαν lg g5. Δηλαδή μέτρια. Εκεί λοιπόν ξεχωρίζει redmi note 4x.

 

Μήπως καλύτερα να συμπλήρωνες τη φόρμα; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=453621

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. 200-220

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. 5,5-6"

3) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Με 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Δε με πειράζει

4) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) Ναι

5) Το θελουμε dual? Χρειαζομαστε ραδιοφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο ναι. Dual αδιάφορο

6) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Δεν είναι απαραίτητο

7) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος ή/και η καλη οθονη; Αν ναι θελουμε amoled (και) stereo ή μας αρκει lcd (και) mono. Καλή οθόνη ναι. Ήχος καλός ναι (προαιρετικό)

8) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, βαρύ gaming

9) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. Lenovo a806

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα, δεδομένου ότι θες και καλό ηχο/οθόνη, δες το mi a1. Το ότι φοράει stock android το κάνει ακόμα πιο σβέλτο από άλλες συσκευές με ίδιο soc. Και κάμερα αρκετά καλή για τα λεφτά του.

 

Αν το πάρεις από εξωτερικό, θα πρότεινα le max 2 που έχει οθονάρα αλλα με προβληματίζει η αυτονομία. Την θες πολύ καλύτερη από το a806 ή παρόμοια; Αν την θες πολύ καλύτερη δες το le pro 3.

 

Edit: Το mi a1 δεν έχει ραδιόφωνο. Οπότε αντιπροτείνω honor 6x για αγορά από Ελλάδα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με προβληματίζει με τα LE eco είναι ότι θα πρέπει να παίξει αρκετό customization από ότι έχω καταλάβει. Και δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω γιατί δε βάζουν ραδιόφωνα στα κινητά. Μόνο καφέ δε φτιάχνουν. Πόσο δύσκολο είναι να βάλουν ραδιόφωνο;
Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχει support από 2 παιδιά στο myphone. Οπότε τελικά βγάζεις άκρη. Έχουν φτιάξει πολύ καλές rom. ;)
Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχουν άπειροι οδηγοί το έχω δει. Αυτό που με προβληματίζει είναι η δική μου ικανότητα και κυρίως η όρεξή μου να μπλέξω σε τέτοιες περιπέτειες. Αλλά με έχει ψήσει πολύ και το 2 και το 3. Μάλλον το 3 λόγω μπαταρίας. Φοβάμαι ότι το 2 με τέτοια ανάλυση θα θέλει κάθε μέρα φόρτιση, τουλάχιστον μία φορά.
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα. Σε σχέση με τη τωρινή σου συσκευή θα έχει λιγο καλύτερη αυτονομία. Έχει μεν υψηλή ανάλυση αλλά μην ξεχνάς ότι έχει snapdragon 14nm επεξεργαστη ενώ το δικό σου είναι mediatek 28 nm. Σε συνδιασμό με την μεγαλύτερη μπαταρία σίγουρα θα βγάζει μερικές ώρες παραπάνω.

 

Τώρα αν εσύ θες πολύ καλύτερη μπαταρία κοιτάς le pro 3.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μια καλή πρόταση σε σχέση με το Redmi Note 4 είναι το Honor 6X...Αν το πάρεις από Ελλάδα το Ν4 βγαίνει κάπου στα 250€,για μένα πολλά για την συγκεκριμένη συσκευή...Επειδή είχα ταυτόχρονα το Ν4 και το 6X,μπορώ να σου πω ότι στην κάμερα το 6Χ είναι ανώτερο,σαν κατασκευή παρόμοια,πολύ καλή μπαταρία, ραδιόφωνο,αλλά 3/32,σε σχέση με το Ν4 που ήταν 4/64...Απροβληματιστα και τα δύο στην λειτουργία,γρήγορα,και καλές κατασκευές...Το 6Χ έχει και NFC αν σε ενδιαφέρει...Για ρίξε του μια ματιά,σαν εναλλακτική λύση σε σχέση με.το Ν4....

Εμένα πάντως μου άρεσε περισσότερο σαν συσκευή το 6Χ....

Link to comment
Share on other sites

Le Max 2 με κλειστά μάτια. Υπάρχουν πολλές ΡΟΜ, κάποιες εκ των οποίων με πολύ καλή διαχείριση μπαταρίας. Έχω το τηλέφωνο ένα χρόνο και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω. Τα χαρακτηριστικά του τα βρίσκει κανείς μόνο σε τηλέφωνα των 800+ ευρώ. Και μόνο για την 2Κ οθόνη των 5,7", φτάνει να το πάρει κάποιος...
Αλληλεγγύη, Ευγνωμοσύνη, Ηθική, Σύνεση
Link to comment
Share on other sites

Για ποσο sot μιλαμε?

Με το ζορι εβγαζα 2-3 ωρες τη μερα.

Με το note 4 τωρα βγαζω χαλαρά 9ωρο σε 2 ημερες

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@mol εγώ με le max 2 έβγαζα 3,5-4 ώρες με LOS based και κάπου 5 ώρες με rom του crisbal. Πιστεύω ότι έβγαζες τόσο λίγες ώρες λόγω gaming.

 

Σε redmi note 4x, με miui έβγαζα κάπου 8-9 ώρες.

 

Τώρα είμαι με mi a1 και βγάζω 7 ώρες. (εξαιρετική διαχείριση από stock android)

 

Πάντως μην ξεχνάμε ότι η συσκευή που έχει τώρα ο φίλος, δεν είχα και καμια σπουδαία αυτονομία. Mediatek επεξεργαστής και 2500 mah μπαταρία; Πιστεύω καλύτερο θα είναι το le max 2.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι τώρα το Lenovo, τρία χρόνια μετά την αγορά του, με μέτρια χρήση που του κάνω θέλει κάθε μέρα φόρτιση. Και δεν παίζω και παιχνίδια πλέον. Δεν προλαβαίνω. Οπότε φαντάζομαι πως ότι και αν πάρω, θα μου φανεί πολύ καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνέχεια ενεργό 4g ή gps? Λογιά πρέπει να τα άνοιγες σπάνια.

 

Με το δικό σου πυο είναι και 3 ετών δεν νομίζω να μου βγαζε καν μιση μέρα

Link to comment
Share on other sites

To 4g πιάνει όπου βρει. GPS σπάνια έως ποτέ. Δεδομένα έχω τη μισή μέρα ανοιχτά, ραδιόφωνο προς και από τη δουλειά μέχρι να μπω στο αμάξι, δηλαδή κάνα 20λεπτο τη μέρα, σερφάρισμα (1-2 ώρες το πολύ τη μέρα) και λίγες κλήσεις. Αλλά την μπαταρία τη ρουφάει με καλαμάκι κανονικά!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δει το letv pro 3 elite 4/32 και μου άρεσε πολυ..Πολύ καλή ποιότητα κατασκευης,πολύ καλό σήμα..Η κάμερα με μια άλλη εφαρμογή είναι καλή και η selfie πολύ καλή..ΡΟΜ έχει πολύ καλή αλλά έχει μείνει σε 6(υπάρχουν ανεπισημες 7)κορυφαίο ήχο και πολύ καλή οθόνη..το xiaomi έχει υποστηρίξη αλλά ποτέ δεν με τρέλανε ποιοτικά ούτε το mi 5 ..Για την ώρα είδα στα 170ευρώ στο banggood το letv pro 3 elite με 6/64 ..οπότε έπεσε η παραγγελία..snap 820 πλάκα κανουμε και ο ήχος του και μόνο σε σχέση με τον τσιγγινο του Χ φτάνει..Και ας μείνει με 6 αν βαρεθώ θα βάλω μια 7 lineage η 8 και το κινητό θα απογειωθεί τελείως..πάντως η ποιότητα είναι το δυνατό του σημείο

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Για ποσο sot μιλαμε?

Με το ζορι εβγαζα 2-3 ωρες τη μερα.

Με το note 4 τωρα βγαζω χαλαρά 9ωρο σε 2 ημερες

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Σε 4 μερες βγαζει 11 ωρες το note 4.

Το εχει η μανα μου και το ειδα χθες με 7% μπαταρια.Με Vodafone 4G και 2η καρτα Wind 3G.Gps/bt/sync κλειστα.Κυριως wifi και περιορισμενη χρηση 4G.Με την MIUI 9,Android 7.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δει το letv pro 3 elite 4/32 και μου άρεσε πολυ..Πολύ καλή ποιότητα κατασκευης,πολύ καλό σήμα..Η κάμερα με μια άλλη εφαρμογή είναι καλή και η selfie πολύ καλή..ΡΟΜ έχει πολύ καλή αλλά έχει μείνει σε 6(υπάρχουν ανεπισημες 7)κορυφαίο ήχο και πολύ καλή οθόνη..το xiaomi έχει υποστηρίξη αλλά ποτέ δεν με τρέλανε ποιοτικά ούτε το mi 5 ..Για την ώρα είδα στα 170ευρώ στο banggood το letv pro 3 elite με 6/64 ..οπότε έπεσε η παραγγελία..snap 820 πλάκα κανουμε και ο ήχος του και μόνο σε σχέση με τον τσιγγινο του Χ φτάνει..Και ας μείνει με 6 αν βαρεθώ θα βάλω μια 7 lineage η 8 και το κινητό θα απογειωθεί τελείως..πάντως η ποιότητα είναι το δυνατό του σημείο

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Letv pro 3 6/64 ή LeTV LeEco Le Max 2 X820 6/64 στα 174;; Και αντικειμενικά, η εγκατάσταση rom και όλα όσα πρέπει να κάνω πόσο δύσκολα είναι; Δε θέλω να σπαταλήσω μέρες για να στήσω το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δει το letv pro 3 elite 4/32 και μου άρεσε πολυ..Πολύ καλή ποιότητα κατασκευης,πολύ καλό σήμα..Η κάμερα με μια άλλη εφαρμογή είναι καλή και η selfie πολύ καλή..ΡΟΜ έχει πολύ καλή αλλά έχει μείνει σε 6(υπάρχουν ανεπισημες 7)κορυφαίο ήχο και πολύ καλή οθόνη..το xiaomi έχει υποστηρίξη αλλά ποτέ δεν με τρέλανε ποιοτικά ούτε το mi 5 ..Για την ώρα είδα στα 170ευρώ στο banggood το letv pro 3 elite με 6/64 ..οπότε έπεσε η παραγγελία..snap 820 πλάκα κανουμε και ο ήχος του και μόνο σε σχέση με τον τσιγγινο του Χ φτάνει..Και ας μείνει με 6 αν βαρεθώ θα βάλω μια 7 lineage η 8 και το κινητό θα απογειωθεί τελείως..πάντως η ποιότητα είναι το δυνατό του σημείο

 

Στάλθηκε από το Find7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

με ενδιαφέρει το κινητό άμμεσα αλλά έχασα την μπάλα με αυτά που είπες .

τί είναι οι 6 ρομ και οι 7 ανεπίσημες και μετά θα βάλεις μια 7 η 8 και θα πετάει ? και πόσο εύκολα αλλάζουν αυτές ? μπορείς να ποστάρεις ένα λινκ να με διαφωτίσει λίγο ?

επίσης επειδή κοιτάω στο kimovil τα κινητά και έχει ένα antutu που τα μετράει και καλά , γνωρίζεις να μας πεις πόσο αξιόπιστο είναι αυτό το τεστ ?

Link to comment
Share on other sites

Σε 4 μερες βγαζει 11 ωρες το note 4.

Το εχει η μανα μου και το ειδα χθες με 7% μπαταρια.Με Vodafone 4G και 2η καρτα Wind 3G.Gps/bt/sync κλειστα.Κυριως wifi και περιορισμενη χρηση 4G.Με την MIUI 9,Android 7.

Ισχυει το παραπανω.

Σχεδον καθε φορα παιζω στις 10-11 ωρες οθονης.

Αν σερφαρω λιγο παραπανω με 4g, πεφτω στις 9

@mol εγώ με le max 2 έβγαζα 3,5-4 ώρες με LOS based και κάπου 5 ώρες με rom του crisbal. Πιστεύω ότι έβγαζες τόσο λίγες ώρες λόγω gaming.

 

Σε redmi note 4x, με miui έβγαζα κάπου 8-9 ώρες.

 

Τώρα είμαι με mi a1 και βγάζω 7 ώρες. (εξαιρετική διαχείριση από stock android)

 

Πάντως μην ξεχνάμε ότι η συσκευή που έχει τώρα ο φίλος, δεν είχα και καμια σπουδαία αυτονομία. Mediatek επεξεργαστής και 2500 mah μπαταρία; Πιστεύω καλύτερο θα είναι το le max 2.

Δεν ελιωνα στο βαρυ παιχνιδι. Πιο πολυ bbtan. Δε μπορούσα κιολας, λογω sot. Μετριασμενο πάντα το παιχνιδι.

Ειχα πολυ drain , ακομη και οταν δε το χρησιμοποιουσα.

Τεσπα, καλο χρυσό υπερτουμπανο(6/128 ειχα), αλλα δυστυχως η μπαταρια δε με ικανοποίησε.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...