Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο new kernel κάτι πιστεύω οτι κανει αλλά προσωπικά θεωρώ οτι παιζουν ρολο οι ρυθμίσεις του εκάστοτε χρήστη. Εγώ έχω αφαιρέσει τα Google play services, έχω διαγράψει αρκετές εφαρμογές, δεν είμαι ο τύπος που έχω 2-3 εφαρμογές που κανουν την ίδια δουλεια, δεν χρησιμοποιώ social πέραν του Viber, έχω παίξει μέντα δικαιώματα των εφαρμογών και κυρίως έχω σταματήσει σε πολλές εφαρμογές τα background data μετα απο τις ρυθμίσεις των εφαρμογών στα settings, τώρα φιλέ μου εσύ εχεις 4 ώρες οθόνη σε 3 μέρες που είναι σούπερ, δεν πρεπει να εχεις παράπονο

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Αν αφαιρέσουμε τα Google play services δεν χάνουμε και κάποιες υπηρεσίες της Google?maps, music..για παράδειγμα;

Εγώ δεν έχω διαγράψει εφαρμογές αλλά όπως και εσύ μόνο Viberεχω από social.οι χρόνοι μου είναι κοντά στο 4ωρο και η αναμονή κοντά στην μιάμιση μέρα.με stable 5.04 αν και έχω λόγω Fitbit ανοιχτό και Bluetoothκαι location με battery saving...για ρυθμίσεις μπορούμε να μοιραστούμε τίποτα;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαι εγω μονο whatsapp εχω απο σοσιαλ κ πολυ σπανια σκαηπ. Εχω ομως να τρεχει και το bluemail για να ερχονται ειδοποιησεις απο 3 λογαριασμους
Link to comment
Share on other sites

Αν αφαιρέσουμε τα Google play services δεν χάνουμε και κάποιες υπηρεσίες της Google?maps, music..για παράδειγμα;

Εγώ δεν έχω διαγράψει εφαρμογές αλλά όπως και εσύ μόνο Viberεχω από social.οι χρόνοι μου είναι κοντά στο 4ωρο και η αναμονή κοντά στην μιάμιση μέρα.με stable 5.04 αν και έχω λόγω Fitbit ανοιχτό και Bluetoothκαι location με battery saving...για ρυθμίσεις μπορούμε να μοιραστούμε τίποτα;

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Σαν Google play service δουλεύω το microg που καλύπτει το playstore και τους χάρτες, τοποθεσία ανοιχτή μονο όταν την χρειαζομαι

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Σαν Google play service δουλεύω το microg που καλύπτει το playstore και τους χάρτες, τοποθεσία ανοιχτή μονο όταν την χρειαζομαι

 

Sent from my ONEPLUS 5T

 

Πέρασα τον New Kernel χθες, δεν εχω δει ακομα καμια αισθητη διαφορα. Για την ακριβεια το ψιλομετανοιωσα κιολας που ρούταρα. Αλλά αν καποιος θελει να πειραματιστει τοτε ειναι η χαρα του geek να ρουταρει και να ψαχτει. Αλλα μαλλον πολυ κακο για το τιποτα! Εγω ειμαι με μεσο ορο 6-7 ωρες SOT ανα 24ωρο οποτε δεν εχω παραπονα. Επισης πολυ μεγαλη υποθεση που μπορει ακομα και 2-3 μερες να παει το κινητο με πιο χαλαρη χρηση, που σημαινει οτι δε χανει πολυ μπαταρια στο stand by.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

για να περασεις κερνελ πρεπει να γινει ρουτ ε;;ευκολη διαδικασια;;;εχω να τα θυμηθω απο εποχες note 3

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

για να περασεις κερνελ πρεπει να γινει ρουτ ε;;ευκολη διαδικασια;;;εχω να τα θυμηθω απο εποχες note 3

 

Κι εγω ειχα να ρουταρω 2,5 χρονια... Αλλα ναι εχει στο youtube πως να το κανεις.

 

 

Απλα να κατεβαζεις ό,τι ειναι για το 5Τ και Oreo. Δες 2-3 φορες μερικα βιντεακια πριν το αποφασισεις ;)

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

για να περασεις κερνελ πρεπει να γινει ρουτ ε;;ευκολη διαδικασια;;;εχω να τα θυμηθω απο εποχες note 3

Βασικά για να περάσεις άλλο kernel θέλεις custom recovery, εκτός από root!

Η διαδικασία είναι αρκετά απλή και γίνεται μέσω υπολογιστή!

Απλά για να γίνει η διαδικασία του custom recovery και root, πρέπει να ξεκλειδώσει ο bootloader!!

Με το ξεκλείδωμα του bootloader όμως γίνεται και format στο κινητό και ξανανοίγει άδειο!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να περάσεις άλλο kernel θέλεις custom recovery, εκτός από root!

Η διαδικασία είναι αρκετά απλή και γίνεται μέσω υπολογιστή!

Απλά για να γίνει η διαδικασία του custom recovery και root, πρέπει να ξεκλειδώσει ο bootloader!!

Με το ξεκλείδωμα του bootloader όμως γίνεται και format στο κινητό και ξανανοίγει άδειο!

Παντως δεν χρειάζεται υπολογιστή να περασεις custom kernel μονο το ξεκλειδωμα bootloader και εγκατασταση custom recovery θελει την πρωτη φορα pc.

Απλα φλασαρεις κατευθείαν το zip αρχείο του custom kernel μέσω custom revovery που προηγουμένως είχες βάλει μέσα στο κινητό σου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τον New Kernel χθες, δεν εχω δει ακομα καμια αισθητη διαφορα. Για την ακριβεια το ψιλομετανοιωσα κιολας που ρούταρα. Αλλά αν καποιος θελει να πειραματιστει τοτε ειναι η χαρα του geek να ρουταρει και να ψαχτει. Αλλα μαλλον πολυ κακο για το τιποτα! Εγω ειμαι με μεσο ορο 6-7 ωρες SOT ανα 24ωρο οποτε δεν εχω παραπονα. Επισης πολυ μεγαλη υποθεση που μπορει ακομα και 2-3 μερες να παει το κινητο με πιο χαλαρη χρηση, που σημαινει οτι δε χανει πολυ μπαταρια στο stand by.
Μην φανταστεις θαύματα, προσωπικά είδα λίγο καλύτερη μπαταρία στην ήδη εξαιρετικη αλλά κυρίως προτιμώ τους κερνελ γιατί έχουν πιο πρόσφατα updates

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν χρειάζεται υπολογιστή να περασεις custom kernel μονο το ξεκλειδωμα bootloader και εγκατασταση custom recovery θελει την πρωτη φορα pc.

Απλα φλασαρεις κατευθείαν το zip αρχείο του custom kernel μέσω custom revovery που προηγουμένως είχες βάλει μέσα στο κινητό σου.

Ναι, για custom recovery και root εννοούσα ότι θέλει υπολογιστή!!

Ο kernel είναι ένα απλό φλασάρισμα zip από custom recovery.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδες έσπασα και την παρθενια στην πρώτη εγκατάσταση custom rom :lol::D

 

4c2d520a07c0694db2ba4081f218ff40.jpg

 

1a50afd0125fb547403589906d17c7e6.jpg

 

Παιχνιδάκι ήταν η εγκατάσταση τελικά και με την μια απόλυτα επιτυχημένα.

 

Απλά ήθελε πρώτα να αλλάξω custom recovery από blue spark σε codeworkx twrp.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/recovery-twrp-3-2-1-0-oreo-8-0-8-1-t3729673

 

Ε απλά φλασαρα μεσω blue spark και άλλαξε επιτυχως.

 

Advance wipe και διαγραφή όλα εκτός internal storage και OTG.

 

Μετά φλασαρα την custom rom ,στο καπάκι τα gaps zip και αφού μπουταρα και έκανα μερικό στήσιμο μετά ξανά πήγα recovery και φλασαρα magisk 15.3 και αφού μπουταρα έκανα αναβάθμιση μέσω magisk στην τελευταία 16.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/codename-phoenix-oneplus-5t-rom-t3733717

http://opengapps.org/

 

Έχει μπόλικο customization σε πάμπολλες παραμέτρους του UI με κανονικό AOD και όχι την ψόφια υλοποίηση της OnePlus σαφώς περισσότερο από oxygen και θα μείνω εδώ να δούμε τι παίζει.

 

Έχει και gesture navigation με πολύ παραπάνω επιλογές αρκεί να βρω το κατάλληλο να συμπίπτει με stock υλοποίηση όπως open beta που γνωρίσουμε.

 

Εχω ηδη full backup image και απο open beta 4 και 6 full σεταρισμενα αν θελήσω να γυρίσω επομένως δοκιμάζουμε με ανεση και ασφαλεια.:p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδες έσπασα και την παρθενια στην πρώτη εγκατάσταση custom rom :lol::D

 

4c2d520a07c0694db2ba4081f218ff40.jpg

 

1a50afd0125fb547403589906d17c7e6.jpg

 

Παιχνιδάκι ήταν η εγκατάσταση τελικά και με την μια απόλυτα επιτυχημένα.

 

Απλά ήθελε πρώτα να αλλάξω custom recovery από blue spark σε codeworkx twrp.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/development/recovery-twrp-3-2-1-0-oreo-8-0-8-1-t3729673

 

Ε απλά φλασαρα μεσω blue spark και άλλαξε επιτυχως.

 

Advance wipe και διαγραφή όλα εκτός internal storage και OTG.

 

Μετά φλασαρα την custom rom ,στο καπάκι τα gaps zip και αφού μπουταρα και έκανα μερικό στήσιμο μετά ξανά πήγα recovery και φλασαρα magisk 15.3 και αφού μπουταρα έκανα αναβάθμιση μέσω magisk στην τελευταία 16.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/codename-phoenix-oneplus-5t-rom-t3733717

http://opengapps.org/

 

Έχει μπόλικο customization σε πάμπολλες παραμέτρους του UI με κανονικό AOD και όχι την ψόφια υλοποίηση της OnePlus σαφώς περισσότερο από oxygen και θα μείνω εδώ να δούμε τι παίζει.

 

Έχει και gesture navigation με πολύ παραπάνω επιλογές αρκεί να βρω το κατάλληλο να συμπίπτει με stock υλοποίηση όπως open beta που γνωρίσουμε.

 

Εχω ηδη full backup image και απο open beta 4 και 6 full σεταρισμενα αν θελήσω να γυρίσω επομένως δοκιμάζουμε με ανεση και ασφαλεια.:p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Μόνο που είσαι μια έκδοση πίσω. Βγήκε η καινούρια με το patch Απριλίου. Εδώ η καινούρια https://androidfilehost.com/?fid=746010030569967724

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που είσαι μια έκδοση πίσω. Βγήκε η καινούρια με το patch Απριλίου. Εδώ η καινούρια https://androidfilehost.com/?fid=746010030569967724

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα την περασω απο πανω τοτε :lol::lol:

Ευχαριστώ.

Και Xposed εγκατασταθηκε με επιτυχια αρα κομπλε ειμαστε.

 

ΥΓ:Μαλλον απο αρχή να δεσει καλύτερα ως καθαρη εγκατασταση μιας και δεν εχω σεταρει παρα ελάχιστα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα την περασω απο πανω τοτε :lol::lol:

Ευχαριστώ.

Και Xposed εγκατασταθηκε με επιτυχια αρα κομπλε ειμαστε.

 

ΥΓ:Μαλλον απο αρχή να δεσει καλύτερα ως καθαρη εγκατασταση μιας και δεν εχω σεταρει παρα ελάχιστα.

Μπράβο Άλεξ!!

Όταν έχεις άποψη για την rom αυτή σχετικά με τη stock, γράψε τις εντυπώσεις σου! Ταχύτητα, smoothness και μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που έχω την "επίσημη" TWRP κι όχι bluespark ποια η διαφορά;
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καινούργια beta 6 12_4.. άντε πάλι φλας ..ακόμη δεν τελειώσαμε το πρώτο..φουλ καπακι για το νέο....

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ φιλε ασε λίγο να δεις και πες μας ρεαλιστικά αν αξίζει όλο αυτό το πανηγύρι. Δηλαδή τι κερδίζω σε αυτονομία και ποσο.
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ φιλε ασε λίγο να δεις και πες μας ρεαλιστικά αν αξίζει όλο αυτό το πανηγύρι. Δηλαδή τι κερδίζω σε αυτονομία και ποσο.

 

Μάριε όπως ανέφερα και πίσω το να παίξεις με custom rom η ακόμα και με stock rom να είσαι αλλά με ξεκλείδωτο bootloader και root και να παίξεις με διαφορά tweaks είτε από magisk είτε xposed είτε substratum theme έχει σημασία μόνο αν θες να έχεις πολύ παραπάνω επιλογές σε customization από ότι σου παρέχει μαμά το Oxygen.

 

Ούτε σε αυτονομία πιστεύω θα κερδίσεις άντε ίσως πολύ πολύ ελάχιστα πρακτικά όμως καμία ουσιαστική διαφορά ούτε σε smoothness και ταχύτητα μιας και stock Oxygen ήδη είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης.

 

Στην 6 όταν έρχεται κάποιο μήνυμα εμφανίζεται στην ambient display για μερικά δευτερόλεπτα? Στην εμφανίζονταν αλλά στην 6 όχι

Μια χαρα δουλεύει στην 6 εξίσου.

 

Καινούργια beta 6 12_4.. άντε πάλι φλας ..ακόμη δεν τελειώσαμε το πρώτο..φουλ καπακι για το νέο....

Ελα ντε μας γκάστρωσαν :p

 

aa8c062d4ec87396a30448ed3c9ac31e.jpg

 

 

Μπράβο Άλεξ!!

Όταν έχεις άποψη για την rom αυτή σχετικά με τη stock, γράψε τις εντυπώσεις σου! Ταχύτητα, smoothness και μπαταρία!

 

Κομπλέ πέρασα με καθαρή εγκατάσταση του Απριλίου την έκδοση.

Από την επόμενη εβδομάδα που θα είμαι ξανά μόνο με OnePlus 5T θα μπορώ να αναφέρω τα συμπεράσματα μου μιας και εδώ και 1 εβδομάδα δουλεύω άλλη συσκευή για βασική.

 

 

Edit: Τελικά αποφάσισα να γυρίσω σε oxygen διοτι τα gesture navigation δεν λειτουργούν το ιδιο αξιόπιστα και λειτουργικά οπως με stock,επισης έχουν διαφορετική φιλοσοφία πχ με sliding over navigation bar area και ετσι στην ουσία δεν εκμεταλευομαι real full screen option.

 

Επίσης το back gesture ειτε απο αριστερά ειτε δεξια αυτό που κάνει είναι να σε γυρίζει αρχική οθόνη και οχι πισω να παει.

 

Και φυσικά δεν εχει επιλογή gestures απο την μέση της οθόνης κίνηση.

 

Επίσης ενα άλλο αρνητικό οταν εχω AOD on δεν δουλεύουν τα off screen gestures πράγμα απαράδεκτο.

 

Πάντως σαν rom εχει παραπάνω πλούτο σε customization ειδικα για οσους δεν τους ενδιαφέρει gestures navigation ειναι εξαιρετική περίπτωση σε ολους τους άλλους τομείς.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα 2 ημέρες 3-4 custom rom και το συμπέρασμα που έβγαλα μια τρύπα στο νερό.

 

Όλα βασίζονται σε AOSP και stock android και βάζουν extra πινελιές σε customization.

 

Κανένα από αυτά δεν προσφέρει τα gesture navigation του oxygen OS και τα υπόλοιπα on screen η off screen gestures είναι λιγότερα αξιόπιστα και λειτουργικά.

 

Σε AOD ναι μεν έχεις πχ τις δυνατότητες των Google Pixel 2 αλλά πάλι υστερούν παρά πολύ σε σχέση με Samsung η LG που είναι πολύ ανώτερες υλοποιήσεις.

 

Το ότι δεν έχουν καν το minimum δηλαδή customization σε εμφάνιση ρολογιού είναι κωμικό τραγικό.

 

Θεωρώ ότι με stock oxygen συν τα tweaks/module από xposed και magisk και substratum theme παίρνεις το ίδιο η και παραπάνω customizations σε σχέση με οποιαδήποτε custom rom και μάλιστα σε υψηλό επίπεδο υλοποίησης.

 

Προσωπικά η μόνη περίπτωση να προτιμούσα custom rom είναι να συνδύαζε όλα τα θετικά του Oxygen ταυτοχρονα με άλλων άλλων OEM customizations πχ από Samsung να έχουν το AOD,το edge lighting,το ξεκλείδωμα οθόνης με multiple swipe προς οποιαδήποτε κατεύθυνση η το theme store η από ZTE/Huawei να έχουν ένα feature που μου αρέσει παρά πολύ η εναλλαγές background image σε lock screen που ανανεώνονται ανα τακτά χρονικά διαστήματα.

 

Κατά σειρά δοκίμασα crDroid v4.1/OmniRom 8.1/LineageOS 15.1 όπως και Phoenix .

 

Ήθελα να δοκιμάσω και Resurrection Remix OS 6.0.0(8.1.0) αλλά δεν μπορούσα με τίποτα να το εγκαταστησω όσο και αν προσπάθησα.

 

Επιστροφή λοιπόν στα πάτρια εδάφη και stock oxygen OS :p

 

Τζάμπα ασχολήθηκα θα έλεγα και το τελικό αποτέλεσμα ήταν απλα απογοήτευση.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα 2 ημέρες 3-4 custom rom και το συμπέρασμα που έβγαλα μια τρύπα στο νερό.

 

Όλα βασίζονται σε AOSP και stock android και βάζουν extra πινελιές σε customization.

 

Κανένα από αυτά δεν προσφέρει τα gesture navigation του oxygen OS και τα υπόλοιπα on screen η off screen gestures είναι λιγότερα αξιόπιστα και λειτουργικά.

 

Σε AOD ναι μεν έχεις πχ τις δυνατότητες των Google Pixel 2 αλλά πάλι υστερούν παρά πολύ σε σχέση με Samsung η LG που είναι πολύ ανώτερες υλοποιήσεις.

 

Το ότι δεν έχουν καν το minimum δηλαδή customization σε εμφάνιση ρολογιού είναι κωμικό τραγικό.

 

Θεωρώ ότι με stock oxygen συν τα tweaks/module από xposed και magisk και substratum theme παίρνεις το ίδιο η και παραπάνω customizations σε σχέση με οποιαδήποτε custom rom και μάλιστα σε υψηλό επίπεδο υλοποίησης.

 

Προσωπικά η μόνη περίπτωση να προτιμούσα custom rom είναι να συνδύαζε όλα τα θετικά του Oxygen ταυτοχρονα με άλλων άλλων OEM customizations πχ από Samsung να έχουν το AOD,το edge lighting,το ξεκλείδωμα οθόνης με multiple swipe προς οποιαδήποτε κατεύθυνση η το theme store η από ZTE/Huawei να έχουν ένα feature που μου αρέσει παρά πολύ η εναλλαγές background image σε lock screen που ανανεώνονται ανα τακτά χρονικά διαστήματα.

 

Κατά σειρά δοκίμασα crDroid v4.1/OmniRom 8.1/LineageOS 15.1 όπως και Phoenix .

 

Ήθελα να δοκιμάσω και Resurrection Remix OS 6.0.0(8.1.0) αλλά δεν μπορούσα με τίποτα να το εγκαταστησω όσο και αν προσπάθησα.

 

Επιστροφή λοιπόν στα πάτρια εδάφη και stock oxygen OS :p

 

Τζάμπα ασχολήθηκα θα έλεγα και το τελικό αποτέλεσμα ήταν απλα απογοήτευση.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω και εγώ το εξής...ως πρώην κάτοχος νεξους (4,5) πιστεύω οι τότε οι custom roms ήταν απαραίτητες.ενα πέρασμα μετά σε htc 7,8 είδα ότι δεν μου έλειπαν πολλά μόνο όπως λες κάποια gestures, Kernel's opts...με το OnePlus δεν μου λείπει σχεδόν τίποτα για να πειράξω αν και με τρώει να το ρουταρω....η δύναμη της συνήθειας βλέπεις...το τηλέφωνο για εμένα είναι εξαιρετικό ως overall experience ...

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πω και εγώ το εξής...ως πρώην κάτοχος νεξους (4,5) πιστεύω οι τότε οι custom roms ήταν απαραίτητες.ενα πέρασμα μετά σε htc 7,8 είδα ότι δεν μου έλειπαν πολλά μόνο όπως λες κάποια gestures, Kernel's opts...με το OnePlus δεν μου λείπει σχεδόν τίποτα για να πειράξω αν και με τρώει να το ρουταρω....η δύναμη της συνήθειας βλέπεις...το τηλέφωνο για εμένα είναι εξαιρετικό ως overall experience ...

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

 

Root και ξεκλείδωμα bootloader αν θες extra 4-5-6 πινελιές παραμένοντας όμως σε oxygen OS.

 

Για εμένα απαραίτητο το root να έχω κάποια πράγματα παραπάνω.

 

Αλλά custom rom θεωρώ ότι δεν αξίζει ούτε στο ελάχιστο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Resurrection remix είχα βάλει εγώ και την έβγαλα πάνω στην ώρα.....

Ένας λόγος που πήρα το κινητό είναι γιατί με τρώει το χέρι μου γενικώς (κάποτε με τη παρέα του g2 φλασαραμε δύο τρεις φορές τη μέρα) αλλά τελικά είδα και εγώ ότι δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω οι ρομ. Το κινητό πάει σφαίρα από μόνο του.

Τώρα περνάω μια φάση που ούτε ρουτ δεν έχω... Τρέχα γύρευε :) :) :)

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ευχαριστούμε για τις πληροφορίες φιλε αρα καλα κατάλαβα ότι δεν αξίζει πλέον η custom rom. Θα δω και εγώ αν ρουταρω απλα δεν έχω ιδιαίτερο λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα στο οτι η Oxygen είναι η ιδανική κι ας μην έχω δοκιμάσει καμία custom ROM. Δε λαγκάρει και πάει σφαίρα. Αν ρουτάρεις μπορείς να ξεφορτωθείς 2-3 εφαρμογές της google και φυσικά να την παραμετροποιήσεις περεταίρω αλλά γενικά δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί. Όπως εύστοχα είπε κι ο φίλος πιο πάνω, παλιά ήταν απαραίτητο να φλασάρεις custom ROM καθώς ήταν λίγο πρωτόγονα τα πράγματα ακόμα. Ηδονή με τη CyanogenMod...

 

Τώρα ο κέρνελ είναι διαφορετική φάση. Μεχρι στιγμής εγώ με τον NewKernel δεν έχω δει καμια διαφορά, ίσα ίσα που με τον stock μπορεί να είχα και καλύτερη αυτονομία. Έτσι κι αλλιώς κάτι άλλο δεν πειράζω. Θα γυρίσω στον stock μετά από μια βδομάδα-10 μέρες δοκιμών αν δω ότι δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα ο New Kernel.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα στο οτι η Oxygen είναι η ιδανική κι ας μην έχω δοκιμάσει καμία custom ROM. Δε λαγκάρει και πάει σφαίρα. Αν ρουτάρεις μπορείς να ξεφορτωθείς 2-3 εφαρμογές της google και φυσικά να την παραμετροποιήσεις περεταίρω αλλά γενικά δεν υπάρχει λόγος να αλλαχθεί. Όπως εύστοχα είπε κι ο φίλος πιο πάνω, παλιά ήταν απαραίτητο να φλασάρεις custom ROM καθώς ήταν λίγο πρωτόγονα τα πράγματα ακόμα. Ηδονή με τη CyanogenMod...

 

Τώρα ο κέρνελ είναι διαφορετική φάση. Μεχρι στιγμής εγώ με τον NewKernel δεν έχω δει καμια διαφορά, ίσα ίσα που με τον stock μπορεί να είχα και καλύτερη αυτονομία. Έτσι κι αλλιώς κάτι άλλο δεν πειράζω. Θα γυρίσω στον stock μετά από μια βδομάδα-10 μέρες δοκιμών αν δω ότι δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα ο New Kernel.

Οι kernels παιδιά δεν βελτιώνουν πουθενά την αυτονομία μιας συσκευής. Προφανώς είναι η ιδέα σας και πιθανότατα τα ιδια αποτελέσματα θα είχατε και με τον stock.

Ακόμα και οι ίδιοι οι developers στο xda, δεν αναγνωρίζουν κάτι τέτοιο. Καλυτερη αυτονομία θα δει κανείς μόνο αν αλλάξει κατι η κάνει μοντες με τον custom kernel, που μπορεί όμως να ρίξει τις επιδόσεις της συσκευής όπως είναι μαμά.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...