Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατερίνα σίγουρα λειτουργεί και σε encrypted. Απλά δεν ξέρω αν θα χρειαστεί format data ή όχι. (Wipe data εννοείται ότι κάνεις έτσι κι αλλιώς).

Εγώ πάντως το γύρισα σε decrypted πολύ καιρό πριν και γλυτωσα από πολλά προβλήματα κατά τις εναλλαγές ρομ.

 

Η αλήθεια της είναι ότι έχω μπερδευτεί με encrypted - decrypted. Θα άλλαζα ρομ συνέχεια μιας και flashaholic όπως με είχε πει ο Zeroblade αλλά το format data δεν το μπορώ.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια της είναι ότι έχω μπερδευτεί με encrypted - decrypted. Θα άλλαζα ρομ συνέχεια μιας και flashaholic όπως με είχε πει ο Zeroblade αλλά το format data δεν το μπορώ.

 

Αυτό είναι το πλεονέκτημα του decrypted. Κανεις μια και μόνο φορά format data (για να πας από encrypted σε decrypted ) και μετά ποτέ ξανά. Περνάς άνετα από την μία ρομ στην άλλη χωρίς format data, bootloops, corrupted partition, twrp που δεν αναγνωρίζει pin code, και όλα τα άλλα προβλήματα που έχουν όλοι όσοι είναι encrypted.

 

Από τότε που το γύρισα σε decrypted έχω φλασαρει 18 ρομς χωρίς ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Εδώ να δεις flashaholic, χαχα...

 

Τεσπά, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εγώ δεν ξαναγυρνω ποτέ στα δεσμά του encryption που μόνο προβλήματα δημιουργεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.

Μπορεί κάποιος ή κάποια να μου εξηγήσει τους κινδύνους που περιέχουν όταν είσαι encrypted ή decrypted όταν θέλεις να φλασαρεις μια custom rom?

Είναι το security level όπως pattern ή face unlock και δαχτυλικό?

Στη προηγούμενη συσκευή Nexus 6p επειδή φλασαρα πολύ όταν τα έκανα απενεργοποιουσα τα πάντα.

 

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μου αρέσουν αυτά που ακούω. Μειονεκτηματα έχει το decrypted?

Και πως γίνεται; φλασαροντας No verity ή κάνοντας format data?

Μετά με τις επίσημες ρομ, stable ή beta τι γίνεται;

Απο ότι βλέπω έχουν και άλλοι τις ίδιες απορίες οπότε ας εξηγήσει κάποιος.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άναψαν τα αίματα, πείτε μας και για την αυτονομία των AOSP. Πάντα τις αγαπούσα γιατί δεν ήταν φορτωμένες. Μεταξύ μας όμως, σαν την OOS δεν έχει...
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαστε στον υπολογιστή σας την ρομ που θέλετε, το firmaware zip + modem 5.1.2, τα gapps, το magisk stable 16.0 και το no verity v.2 zip.

 

Reboot to twrp (εγώ χρησιμοποιώ Blu Sparks 8.73)

Wipe everything (caches, system, data, internal storage)

Format data (type yes)

Reboot to recovery again (αυτό είναι σημαντικό)

Transfer files from PC

Wipe caches, system, data

Flash firmware, rom, gapps, magisk

Flash no verity v.2 (αυτό πάντα τελευταίο)

Wipe caches

Reboot system

( Σε περίπτωση που δεν ανοίξει κάντε ενα τελευταίο wipe data)

 

Έτσι, τώρα είστε πλέον decrypted. Κάντε φυσικά και ένα back up πρώτα, μήπως κάτι δεν πάει καλά.

 

Εγώ έτσι το είχα κάνει , χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα έκτοτε.

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαστε στον υπολογιστή σας την ρομ που θέλετε, το firmaware zip + modem 5.1.2, τα gapps, το magisk stable 16.0 και το no verity v.2 zip.

 

Reboot to twrp (εγώ χρησιμοποιώ Blu Sparks 8.73)

Wipe everything (caches, system, data, internal storage)

Format data (type yes)

Reboot to recovery again (αυτό είναι σημαντικό)

Transfer files from PC

Wipe caches, system, data

Flash firmware, rom, gapps, magisk

Flash no verity v.2 (αυτό πάντα τελευταίο)

Wipe caches

Reboot system

( Σε περίπτωση που δεν ανοίξει κάντε ενα τελευταίο wipe data)

 

Έτσι, τώρα είστε πλέον decrypted. Κάντε φυσικά και ένα back up πρώτα, μήπως κάτι δεν πάει καλά.

 

Εγώ έτσι το είχα κάνει , χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα έκτοτε.

 

Ωραια ευχαριστώ. Σε επόμενο φλασάρισμα ρομ θέλει πάλι no verity ή δεν χρειαζεται;

Να είσαι καλά και για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά.

Firmware zip and modem εννοείς την τελευταία stable?

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που άναψαν τα αίματα, πείτε μας και για την αυτονομία των AOSP. Πάντα τις αγαπούσα γιατί δεν ήταν φορτωμένες. Μεταξύ μας όμως, σαν την OOS δεν έχει...

 

Εγώ έχω ίδια ακριβώς αυτονομία με oos. Εξαρτάται φυσικά τον κερνελ που θα επιλέξεις και τις ρυθμίσεις που θα κάνεις.(κυρίως είναι θέμα governor)

Με liquid remix, aosp extended και aosip , ίδια θα έλεγα αυτονομία με στοκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραια ευχαριστώ. Σε επόμενο φλασάρισμα ρομ θέλει πάλι no verity ή δεν χρειαζεται;

Να είσαι καλά και για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά.

Firmware zip and modem εννοείς την τελευταία stable?

 

Δεν κάνει τίποτα, μην το συζητάς καν!

Λοιπόν, αφού κανεις επιτυχώς decryption, πάντα μα πάντα θα φλασαρει στο τέλος το no verity zip, ο,τιδηποτε κι αν φλασαρεις. (Αυτό το ζιπακι απενεργοποιεί στην ουσία το force encryption που έχει βάλει η OnePlus)

 

Όχι, δεν χρειάζεται όλη η τελευταία stable! Μόνο το ζιπακι του μόντεμ της.

Δωσε μου ένα λεπτό γιατί είμαι από κινητό και θα ανεβάσω λινκς για μόντεμ και το σωστό no verity (γιατί κυκλοφορούν 2-3)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Μαρία να είσαι καλά. Αυτή τη στιγμή είμαι με beta 9. Μόνο το zip του μόντεμ φλασαρω;

Και αν βρεις λινκ για το noverity που είπες γιατι έχω άλλο εγώ.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ Μαρία να είσαι καλά. Αυτή τη στιγμή είμαι με beta 9. Μόνο το zip του μόντεμ φλασαρω;

Και αν βρεις λινκ για το noverity που είπες γιατι έχω άλλο εγώ.

 

No verity v.2

https://drive.google.com/file/d/1BciT_N8tvn3HzRZWrG6bw3FrEIWcOhVw/view?usp=drivesdk

 

Τώρα περιμένω απλά να ανέβει στο drive και το ζιπ του μόντεμ 5.1.2 .(είναι 60mb το άτιμο). Μόνο αυτό το ζιπ του firmware +modem θα φλασαρεις και είσαι οκ!

 

Stable 5.1.2 firmware + modem (op5T)

https://drive.google.com/file/d/1xwDx-ojxdQZCvILNeZtrDkycTwTALsHl/view?usp=drivesdk

Edited by maria_1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκαμε δουλειά!!!! Το μεσημέρι θα αντιγράψω όλα τα αρχεία (και είναι πολλά τα άτιμα) και το βράδυ θα φλασαρω. Και πάλι ευχαριστώ!!!!

 

Τα αρχεία σου θέλουν να εγκρίνεις πρόσβαση....

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκαμε δουλειά!!!! Το μεσημέρι θα αντιγράψω όλα τα αρχεία (και είναι πολλά τα άτιμα) και το βράδυ θα φλασαρω. Και πάλι ευχαριστώ!!!!

 

Τα αρχεία σου θέλουν να εγκρίνεις πρόσβαση....

 

Άντε, μακαρι να πάνε όλα καλά και να μην έχεις κανένα πρόβλημα (που δεν νομίζω δηλαδή, εγώ δεν είχα κανένα)

Έδωσα πρόσβαση !

Μόλις δοκιμάσεις την διαδικασία, πες μας πως πήγε !

Link to comment
Share on other sites

Μαρία άλλη μια ερώτηση τώρα που σε βρήκα. Πες ότι πάνε όλα καλά. Είμαι decrypted. Μεταφέρω πάλι όλα τα αρχεία στο τηλέφωνο. Σε επόμενη ρομ φλασαρω no verity αλλά ΔΕΝ χάνω τα αρχεία μου, σωστά;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πλεονέκτημα του decrypted. Κανεις μια και μόνο φορά format data (για να πας από encrypted σε decrypted ) και μετά ποτέ ξανά. Περνάς άνετα από την μία ρομ στην άλλη χωρίς format data, bootloops, corrupted partition, twrp που δεν αναγνωρίζει pin code, και όλα τα άλλα προβλήματα που έχουν όλοι όσοι είναι encrypted.

 

 

 

Από τότε που το γύρισα σε decrypted έχω φλασαρει 18 ρομς χωρίς ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

 

Εδώ να δεις flashaholic, χαχα...

 

 

 

Τεσπά, το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Εγώ δεν ξαναγυρνω ποτέ στα δεσμά του encryption που μόνο προβλήματα δημιουργεί.

 

Έχεις δίκιο ήταν μεγάλος μπελάς όλη η ιστορία με εναλλαγές από το ένα στο άλλο.

 

Ακολούθησα τα βήματα πιο κάτω που έδωσες και πλέον decrypted είμαι.

 

Φλασαρισμα extended rom

Gaps

Magisk 16

No verify

 

Btw το ειχα το no verily v2 φυλαγμένο στο pc απλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ μου διότι δεν ειχα καταλάβει το ρόλο βαράει. :lol:

 

618b0d582260b40b7701a7dde22669eb.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρία άλλη μια ερώτηση τώρα που σε βρήκα. Πες ότι πάνε όλα καλά. Είμαι decrypted. Μεταφέρω πάλι όλα τα αρχεία στο τηλέφωνο. Σε επόμενη ρομ φλασαρω no verity αλλά ΔΕΝ χάνω τα αρχεία μου, σωστά;

 

Όπως σίγουρα θα ξερεις ήδη, δεν μπορείς να αλλάξεις ρομ με dirty flash. Θα πρέπει να κάνεις καθαρή εγκατάσταση, δηλαδή wipe data.

Αν όμως είσαι decrypted, γλυτώνεις το format data (που για μένα αυτό είναι το δύσκολο), δηλαδή κρατάς ανέπαφη την εσωτερική σου μνήμη (φωτό, μουσική, αρχεία κλπ).

Κάνεις μόνο wipe data, (καθαρή εγκατάσταση δηλαδή) όπως πάντα αλλωστε, και χάνεις μονο εφαρμογές και ρυθμίσεις (που εγώ αυτά τα επαναφέρω μέσα σε 5 λεπτά με Swift backup).

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοώ ίσως δεν το Ειπα καλά. Να γλυτώσω το format εννοώ. Και εγώ με το titanium σε πέντε λεπτά είναι πίσω οι εφαρμογές. Δεν θέλω να χάνω κάθε φορά την εσωτερική μνήμη. Αν γίνει μια φορά εντάξει.

Αν θελήσω να πάω πάλι official θα θέλει format data?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο ήταν μεγάλος μπελάς όλη η ιστορία με εναλλαγές από το ένα στο άλλο.

 

Ακολούθησα τα βήματα πιο κάτω που έδωσες και πλέον decrypted είμαι.

 

Φλασαρισμα extended rom

Gaps

Magisk 16

No verify

 

Btw το ειχα το no verily v2 φυλαγμένο στο pc απλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ μου διότι δεν ειχα καταλάβει το ρόλο βαράει. :lol:

 

618b0d582260b40b7701a7dde22669eb.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Αυτά είναι :) Ε ναι, κι εγώ δεν ξαναγυρνω σε encrypted ούτε με σφαίρες...

Τώρα θα περνάς από ρομς μόνο με το κλασικό wipe data.

Δωσε εντυπώσεις από aosp extended μόλις την τεσταρεις! Για εμένα που προτιμώ τις custom aosp (διοτι δεν χρησιμοποιω gestures), είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αυτό εννοώ ίσως δεν το Ειπα καλά. Να γλυτώσω το format εννοώ. Και εγώ με το titanium σε πέντε λεπτά είναι πίσω οι εφαρμογές.

Ωραία τότε! Ναι, αν είσαι decrypted, δεν χρειάζεσαι πιο format data και δεν χάνεις τα αρχεία του internal storage.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αυτό εννοώ ίσως δεν το Ειπα καλά. Να γλυτώσω το format εννοώ. Και εγώ με το titanium σε πέντε λεπτά είναι πίσω οι εφαρμογές. Δεν θέλω να χάνω κάθε φορά την εσωτερική μνήμη. Αν γίνει μια φορά εντάξει.

Αν θελήσω να πάω πάλι official θα θέλει format data?

 

Όχι, δεν θέλει format data. Μόνο το κλασικό wipe data + no verity.

Πριν λίγες ημέρες ήμουν σε liquid remix και χθες ξαναπέρασα την τελευταία open beta από περιέργεια, χωρίς format data και χωρίς να χάσω ούτε ένα αρχείο χάρη στο decryption. Αυτά είναι τα ωφέλη του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι :) Ε ναι, κι εγώ δεν ξαναγυρνω σε encrypted ούτε με σφαίρες...

 

Τώρα θα περνάς από ρομς μόνο με το κλασικό wipe data.

 

Δωσε εντυπώσεις από aosp extended μόλις την τεσταρεις! Για εμένα που προτιμώ τις custom aosp (διοτι δεν χρησιμοποιω gestures), είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν.

 

Πάντως το modem δεν χρειάστηκε ουδέποτε να φλασαρω έως τώρα.

Μόνο τον stock kernel εφόσον ήθελα να γυρίσω stock μετά από φλασαρισμα custom one.

 

Απλά να μην ξεχνάω να φλασαρω το no verily v2 στο τέλος και αυτό αφορά φαντάζομαι και stock base rom και pure custom έτσι δεν είναι η μόνο στη δεύτερη περίπτωση?

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το modem δεν χρειάστηκε ουδέποτε να φλασαρω έως τώρα.

Μόνο τον stock kernel εφόσον ήθελα να γυρίσω stock μετά από φλασαρισμα custom one.

 

Απλά να μην ξεχνάω να φλασαρω το no verily v2 στο τέλος και αυτό αφορά φαντάζομαι και stock base rom και pure custom έτσι δεν είναι η μόνο στη δεύτερη περίπτωση?

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

1) τώρα που είσαι decrypted θα πρέπει να φλασαρεις παντα στο τελος το no verity, σε κάθε ρομ, είτε custom είτε official.

 

2) αν δεν φλασαρεις το σωστό firmware που απαιτεί η κάθε custom rom ξεχωριστα, δεν σημαίνει ότι δεν θα ανοίξει το κινητό. Θα ανοίξει κανονικά γιατί κρατά στην μνήμη το firmware που είχες από την τελευταία φορά που ήσουν σε official rom.

Ωστόσο, μπορεί να έχεις κάποια θεματακια , για αυτό πάντα φλασαρουμε το recommended firmware της ρομ που βάζουμε. Αυτή την στιγμή η aosp 5.6 θέλει το stable 5.1.2 για να είναι bug free τελείως.

Οποτε αν δεν ήσουν πριν σε official 5.1.2 ώστε να το κράτησε στην μνήμη, μπες recovery, clear cache, φλασαρε το firmware από πανω, πάλι clear cache και reboot.

Δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ευχαριστώ.

 

Edit:Μια χαρά δουλεύουν και τα gesture navigation σε extended AOSP rom 5.6.

 

Επιτέλους και μια custom rom να έχει το συγκεκριμένο feature. :up:

 

Με βλέπω να μένω τότε ένα διάστημα να τεστάρω πιο σφαιρικά και αναλυτικά την rom :p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ευχαριστώ.

 

Edit:Μια χαρά δουλεύουν και τα gesture navigation σε extended AOSP rom 5.6.

 

Επιτέλους και μια custom rom να έχει το συγκεκριμένο feature. :up:

 

Με βλέπω να μένω τότε ένα διάστημα να τεστάρω πιο σφαιρικά και αναλυτικά την rom :p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Αα, τέλεια , δεν γνώριζα εάν δουλεύουν καλά ή όχι.

Άσε που έχει και το καλύτερο included theme engine. (4 χρώματα βάσης + περίπου 25 accent colors)

Link to comment
Share on other sites

Αα, τέλεια , δεν γνώριζα εάν δουλεύουν καλά ή όχι.

 

Άσε που έχει και το καλύτερο included theme engine. (4 χρώματα βάσης + περίπου 25 accent colors)

 

Είναι σε στυλ MIUI 10 τα gesture navigation και όχι τόσο Oxygen αλλά εξίσου μου αρέσουν.

 

Έχει μπόλικες πινελιές η rom πολύ παραπάνω από Oxygen αν και κλασικά θα ρίξω στη μάχη substratum theme να ορίσω δικές μου extra πινελιές στο σύνολο του UI :p

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά τι πλούτος είναι αυτός;

Από το Μάρτιο μια δεν έχω χρόνο, μια δεν έχω κεφάλι για να ασχοληθώ και έτσι κι αλλιώς το oxygen πετάει.

Αλλά δεν μπορώ να μη σημειώσω τι θησαυρός είστε εσείς για πολλούς από εμάς.

Να είστε καλά

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερβολή η extended rom βάζει τα γυαλιά και σε Xiaomi και OnePlus και πολλούς άλλους OEM πως να φτιάχνουν λογισμικό να έχεις τόσες πολλές επιλογές σε customizations.

 

Και όλα αυτά συνδυάζονται σε υψηλό επίπεδο υλοποίησης και αξιοπιστίας.

 

Ήδη με κέρδισε και με gesture navigation και AOD/Ambient display που έχεις άλληεπίδραση οταν δέχεσαι μηνύματα πχ σε Gmail διαβάζω όλο το μήνυμα και όχι μόνο προεπισκόπηση όπως σε Oxygen και από πάνω σου δίνει δυνατότητα replay η διαγραφή μηνύματος.

 

Εξαιρετική η υλοποίηση να ρυθμίζεις ποσοστό διαφάνειας σε notification-center όπου διαφορετικά μπορούσες μόνο με substratum ozone να υλοποιήσεις.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερβολή η extended rom βάζει τα γυαλιά και σε Xiaomi και OnePlus και πολλούς άλλους OEM πως να φτιάχνουν λογισμικό να έχεις τόσες πολλές επιλογές σε customizations.

 

Και όλα αυτά συνδυάζονται σε υψηλό επίπεδο υλοποίησης και αξιοπιστίας.

 

Ήδη με κέρδισε και με gesture navigation και AOD/Ambient display που έχεις άλληεπίδραση οταν δέχεσαι μηνύματα πχ σε Gmail διαβάζω όλο το μήνυμα και όχι μόνο προεπισκόπηση όπως σε Oxygen και από πάνω σου δίνει δυνατότητα replay η διαγραφή μηνύματος.

 

Εξαιρετική η υλοποίηση να ρυθμίζεις ποσοστό διαφάνειας σε notification-center όπου διαφορετικά μπορούσες μόνο με substratum ozone να υλοποιήσεις.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Όπως ακριβώς τα λες!

Δεν την πρότεινα τυχαία. Έχω δοκιμάσει ο,τι υπάρχει και δεν υπάρχει...

Οι top custom aosp δεν συγκρίνονται με oxygen os.

Τώρα που υπάρχει και το gcam port , έχει χαθεί και το επιχείρημα της κάμερας.

 

Παιδιά, ξεφορτωθείτε το encryption και πηγαίνετε σε custom aosp να δείτε τη διαφορά.

 

Σύντομα έρχεται και Liquid remix με edge gestures.

(Έχει ήδη ολα τα υπόλοιπα features της aosp extended )

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...