Jump to content

[OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι kernels παιδιά δεν βελτιώνουν πουθενά την αυτονομία μιας συσκευής. Προφανώς είναι η ιδέα σας και πιθανότατα τα ιδια αποτελέσματα θα είχατε και με τον stock.

Ακόμα και οι ίδιοι οι developers στο xda, δεν αναγνωρίζουν κάτι τέτοιο. Καλυτερη αυτονομία θα δει κανείς μόνο αν αλλάξει κατι η κάνει μοντες με τον custom kernel, που μπορεί όμως να ρίξει τις επιδόσεις της συσκευής όπως είναι μαμά.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάπως έτσι, απλά προσφέρουν κάποιες πινελιές πχ να παίξεις με χρονισμό CPU-GPU είτε προς κατώτερα ή ανώτερα όρια(με πολύ προσοχή βέβαια όταν πρόκειται προς ανώτερα όρια) είτε διαφορετικά gesture για ξύπνημα οθόνης η και συνδυασμό 2 ταυτόχρονων gesture είτε πχ να αυξομειώσεις στάθμη ήχου και του μονό ηχείο κάτω η του πάνω εφόσον έχεις από πριν εγκαταστήσει το mod του stereo speaker και επίσης βρήκα χρήσιμο το customization πχ σε vibration στα off screen gesture οπου δεν θέλω καθόλου vibration είτε σε ξύπνημα οθόνης είτε πχ διαχείριση μουσικής.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να προσθέσω οτι πέρα απο τις πινελιές έχουν και πιο πρόσφατες ενημερωσεις σε σχέση με τον στοκ

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια έκδοση της gcam από τον arnova.. Από ότι πρόλαβα να δω βελτιώνει λίγο τα dots. https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/#apk228

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε ένα κινητό που μπορούμε "ελεύθερα" να το ρουτάρουμε και να βάλουμε custom rom και τελικά δουλεύει τόσο καλά που δε χρειάζεται να ασχοληθείς!! :)

Εγώ λόγω χρόνου (και ηλικίας :p ) δεν είχα σκοπό να μπω στη διαδικασία να δοκιμάσω custom rom!! Αν όμως υπήρχε κάποια που θα άφηνε πίσω, με διάφορα τη stock, ενδεχομένως να την έβαζα!!

Ευτυχώς που μερικά καλά παιδιά δοκιμάζουν και μας λένε τη γνώμη τους, να μην μπαίνουμε τζάμπα στον κόπο!

Αφού δε φλασάρει ούτε η Κατερίνα (flandra) και μάλιστα δεν έχει ούτε root.......... ανησυχώ!! :D

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε ένα κινητό που μπορούμε "ελεύθερα" να το ρουτάρουμε και να βάλουμε custom rom και τελικά δουλεύει τόσο καλά που δε χρειάζεται να ασχοληθείς!! :)

Εγώ λόγω χρόνου (και ηλικίας :p ) δεν είχα σκοπό να μπω στη διαδικασία να δοκιμάσω custom rom!! Αν όμως υπήρχε κάποια που θα άφηνε πίσω, με διάφορα τη stock, ενδεχομένως να την έβαζα!!

Ευτυχώς που μερικά καλά παιδιά δοκιμάζουν και μας λένε τη γνώμη τους, να μην μπαίνουμε τζάμπα στον κόπο!

Αφού δε φλασάρει ούτε η Κατερίνα (flandra) και μάλιστα δεν έχει ούτε root.......... ανησυχώ!! :D

 

Χαχαχαχαχα!!!!! Έβγαλα το ρουτ γιατί μου έκαναν πολλές εφαρμογές force close και λέω κάτσε να ξεκινήσω από εκεί. Έκανα τελείως καθαρό στήσιμο.... Αλλά ναι..... Δεν βρίσκω κανένα λόγο να αλλάξω ρομ.... Πάει το άθλημα :)

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται ας φλασαρει και την du γιατί είναι μια από τις καλύτερες. Και ας μας πει εντυπώσεις!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!!!!! Έβγαλα το ρουτ γιατί μου έκαναν πολλές εφαρμογές force close και λέω κάτσε να ξεκινήσω από εκεί. Έκανα τελείως καθαρό στήσιμο.... Αλλά ναι..... Δεν βρίσκω κανένα λόγο να αλλάξω ρομ.... Πάει το άθλημα :)
Χαχα, σε λιγο θα το βαρεθουμε γιατί δεν χρειαζεται να κανεις κάτι για να γίνει καλύτερο..και εγώ που σκάλιζαν συνέχεια μονο Ρουτ και κερνελ και έχω αραξει

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Ενώ με την beta 4 άλλα εύκολα τις γραμματοσειρές του συστήματος, τώρα με την beta 6 δεν γίνεται (και όλες δίνουν λάθος ελληνικά).

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το πετύχω αυτό?

Αν και είμαι ρουτ δεν λειτουργεί κανένα από τα γνωστά προγράμματα: iFont, Fontfix, magisk mod

... δεν είδα καμία διαφορά τώρα με τον kernel EX 3.01

Link to comment
Share on other sites

Ενώ με την beta 4 άλλα εύκολα τις γραμματοσειρές του συστήματος, τώρα με την beta 6 δεν γίνεται (και όλες δίνουν λάθος ελληνικά).

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το πετύχω αυτό?

Αν και είμαι ρουτ δεν λειτουργεί κανένα από τα γνωστά προγράμματα: iFont, Fontfix, magisk mod

... δεν είδα καμία διαφορά τώρα με τον kernel EX 3.01

 

Κατεβάζεις από εδώ και φλασαρεις από recovery

https://forum.xda-developers.com/android/themes/fonts-flashable-zips-t3219827

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

https://dl.xda-developers.com/4/4/7/6/8/7/7/Screenshot_20180415-103810.jpg?key=HnhRFYkBS7kGmYQEroVaVA&ts=1523787861

 

Πόσο αλήθεια μπορεί να είναι αυτό;

Είναι με NewKernel και ROM: xXx No Limits 10.3a λέει...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος ενδιαφέρεται ας φλασαρει και την du γιατί είναι μια από τις καλύτερες. Και ας μας πει εντυπώσεις!

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα την κατεβάσω και βάλω αργότερα μιας και βασίζεται σε Oxygen rom

AOSP custom rom τέρμα για εμένα άλλωστε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα την κατεβάσω και βάλω αργότερα μιας και βασίζεται σε Oxygen rom

AOSP custom rom τέρμα για εμένα άλλωστε.

 

Ναι ουσιαστικα εχει πεταξει περιττη σαβουρα ο τυπος. Κι εγω σκεφτομαι να την κανω dirty flash αλλα να ξαναπερασω τον newKernel. Λιγοι πειραματισμοι δε βλαπτουν :lol:

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ουσιαστικα εχει πεταξει περιττη σαβουρα ο τυπος. Κι εγω σκεφτομαι να την κανω dirty flash αλλα να ξαναπερασω τον newKernel. Λιγοι πειραματισμοι δε βλαπτουν :lol:

Ναι λεει απο πανω μπαινει χωρις θεμα.

Άλλωστε εχουμε πάντα backup την original να γυρισουμε πισω σε 1.5 λεπτό αν δω οτι δεν αξιζει:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι λεει απο πανω μπαινει χωρις θεμα.

Άλλωστε εχουμε πάντα backup την original να γυρισουμε πισω σε 1.5 λεπτό αν δω οτι δεν αξιζει:p

 

Την περασα με dirty flash αν και δεν ειμαι φαν αυτού. Πώς μπορώ να περάσω περισσότερα accent colors? Δεν μπορώ να το βρω

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Την περασα με dirty flash αν και δεν ειμαι φαν αυτού. Πώς μπορώ να περάσω περισσότερα accent colors? Δεν μπορώ να το βρω

Πρέπει να παίξεις με substratume theme πχ ozone

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ungeeked.ozone

 

Λοιπον την περασα και εγω απο πανω και θα την τεσταρω να δω τι ψαρια πιανει

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παιξεις με substratume theme πχ ozone

 

Το εβαλα το ozone αλλα μου πετουσε error μολις πατουσα εφαρμογη του χρωματος. Τελος παντων δεν πειραζει

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Το εβαλα το ozone αλλα μου πετουσε error μολις πατουσα εφαρμογη του χρωματος. Τελος παντων δεν πειραζει

 

Δεν είχα κανένα θέμα ούτε με ozone ούτε με οποιοδήποτε άλλο theme.

Απλά θέλει εγκατάσταση,επανεκκίνηση και ξανά εγκατάσταση των overlays για να κουμπώσουν οι αλλαγές που θελουμε.

 

0f0699d16e3f6b1076c823d4ae395914.jpg

 

3852346055360be16c4ad4922054ade8.jpg

 

Επίσης μια πολυ καλή περίπτωση φαντάζει η παρακάτω που εξίσου στηρίζεται σε oxygen rom και για 5T διαθέσιμη πλεον.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/xxxnolimits10-1aop5toxygenob05full-t3772063

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/rom-xxx-nolimits-1-1-speed-ram-optimized-t3627121

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την περασα με dirty flash αν και δεν ειμαι φαν αυτού. Πώς μπορώ να περάσω περισσότερα accent colors? Δεν μπορώ να το βρω
Ήθελε και Magisk??

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Link to comment
Share on other sites

Ήθελε και Magisk??

 

Sent from my ONEPLUS 5T

Magisk έχει ήδη η rom μέσα από μάνα της,απλά εγω που ηδη ειχα με την official απλα μου πρόσθεσε 2-3 extra module απο αυτα που ηδη ειχα απο πριν.

Απλα υπόψη θελει ξανα φλασαρισμα xposed διοτι δεν δούλευε μετα το φλασαρισμα αν το είχες από πριν περασμένο.

 

Σου δινει και αρκετες επιλογές κατα την εγκατάσταση τι να βαλεις και τι οχι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να εγκαταστησω την xXx NoLimits 10.3 που ειδα εχει πάρα πολλές επιλογές παραμετροποιησης κατα την εγκατάσταση με πληθώρα tweaks αλλά δυστυχώς αν κατάλαβα σωστα θελει να κανω format data για να μπουταρει αλλά βαριέμαι να κανω την διαδικασία απο αρχη στήσιμο στα πάντα.

 

Ουτε και θελω Decrypted να κάνω.

 

Θα πρέπει και να πάρω backup σε εξωτερικό μέσο αποθήκευσης οτιδήποτε έχω μέσα ακόμα και τα backup μου.

 

Πηγα να κανω τη διαδικασία ως συνήθως απλά φλασαροντας έχοντας κανει wipe dalvik/cache και αφου ολοκλήρωσα ολες τις επιλογές που ηθελα κατα την εγκατάσταση και την ολοκλήρωση της απλα σε παει στο recovery μενου και οχι σε κανονικο boot.

 

Αν επιχειρήσει κανείς επιτυχημένα ας μας πει τα βήματα που έκανε.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να εγκαταστησω την xXx NoLimits 10.3 που ειδα εχει πάρα πολλές επιλογές παραμετροποιησης κατα την εγκατάσταση με πληθώρα tweaks αλλά δυστυχώς αν.......

....

Αν επιχειρήσει κανείς επιτυχημένα ας μας πει τα βήματα που έκανε.

 

Και εγώ μόλις αυτή κατέβασα. Διάβαζα το thread στο xda (δεν πρόλαβα όλο) και νομίζω έλεγε ότι έχει να επιλέξεις για encrypted ή decrypted. Δεν κατάλαβα καλά;

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις αυτή κατέβασα. Διάβαζα το thread στο xda (δεν πρόλαβα όλο) και νομίζω έλεγε ότι έχει να επιλέξεις για encrypted ή decrypted. Δεν κατάλαβα καλά;

Ναι και εγω που εχω ηδη encrypted τι κανω δηλαδή,διοτι αν προχωρήσω σε format data περα οτι θα χασω τα παντα και στήσιμο rom απο αρχη θα γινει και descrypted πραγμα που δεν θελω διοτι οι περισσοτερες rom αν δεν κανω λαθος βασίζονται σε enscrypted και δεν θα κάθομαι να αλλάζω απο descrypted σε encrypted καθε φορα θελησω να αλλαξω πχ rom.

 

Τωρα επειδή φορτιζω την συσκευή δεν μπορω να παρω backup σε εξωτερικο μεσω αποθήκευσης ,οταν ολοκληρωθεί θα παρω και θα κάνω format data να δοκιμάσω ξανά,αλλά τουλάχιστον να εχω και το backup μου αν κατι παει στραβά να εχω να φορτώσω το λειτουργικό να μην μεινω με σκετη συσκευη χωρίς λειτουργικό πάνω της.:p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σε λίγο. Format δεν κάνω με τιποτα... Αν δεν μπει αλλιώς δεν μπήκε
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω σε λίγο. Format δεν κάνω με τιποτα... Αν δεν μπει αλλιώς δεν μπήκε

 

την τελευταια xXx περασα σημερα με dirty flash γιατι βαριομουν να στηνω. Θα δούμε πως θα πάει τις επόμενες μέρες. Πέρασα και newKernel

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus 5T] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...