Jump to content

Huawei Mate 10 Lite


highland1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακολούθησε την διαδρομή: Ρυθμίσεις—>Έξυπνη βοήθεια—>Έξυπνο κάλυμμα. :)

 

Η επιλογή έξυπνο κάλυμμα δεν υπαρχει σε μενα.

Σ'ευχαριστω παντως...

Edited by sifisrx8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Γίνετε μεταφορά των εφαρμογών από την μνήμη του τηλεφώνου στην sd (όπως έκανα στο SAMSUNG) και αν ναι πως? Προσπάθησα να βρω κάτι αλλά δεν! Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε την διαδρομή: Ρυθμίσεις—>Έξυπνη βοήθεια—>Έξυπνο κάλυμμα. :)

 

Μάλλον δεν υποστηρίζεται smart cover. Δεν βρήκα καμία αναφορά για σχετική επιλογή στο Mate 10 lite και ούτε υπάρχει original θήκη όπως για το Mate 10 pro.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν υποστηρίζεται smart cover. Δεν βρήκα καμία αναφορά για σχετική επιλογή στο Mate 10 lite και ούτε υπάρχει original θήκη όπως για το Mate 10 pro.

 

https://www.aliexpress.com/item/DaTTap-case-For-Huawei-mate-10-lite-case-Flip-Mirror-Clear-View-back-cover-For-Huawei/32844537024.html

Link to comment
Share on other sites

 

εγω δεν εχω κανει ακομα την αγορα ας μαθουμε απο του υπολοιπους αν υποστηριζει το εξυπνο καλυμμα οσο για αυτην την θηκη ακριβα την βρηκεςhttps://www.ebay.com/itm/Clear-View-Mirror-Smart-Case-Flip-Leather-Stand-Cover-for-Huawei-Mate10-Pro-Lite/162865516262?var=461905071209&hash=item25eb8a8ee6:g:km0AAOSwJ0xaZcZG

Link to comment
Share on other sites

 

Διαβάστε τα σχόλια από αυτούς που έχουν Mate 10 lite και την αγόρασαν.

Ταξινομήστε τις απαντήσεις ως εξής πιο πρόσφατες, με 2 αστέρια και φωτογραφίες, και θα βρείτε απάντηση του πωλητή σε πελάτη από Βουλγαρία στις 22 Feb 2018 01:35

 

Seller’s Reply

Dear We are so sorry for this trouble,This case for your phone doesn't have the smart function,you need install the app in the case ,and it will have the function for wake up and sleep the phone. and when you close the case ,the time will show the cover. Next time ,when you get a problem,please contact us first,we will resolve your problem.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω κανει ακομα την αγορα ας μαθουμε απο του υπολοιπους αν υποστηριζει το εξυπνο καλυμμα οσο για αυτην την θηκη ακριβα την βρηκεςhttps://www.ebay.com/itm/Clear-View-Mirror-Smart-Case-Flip-Leather-Stand-Cover-for-Huawei-Mate10-Pro-Lite/162865516262?var=461905071209&hash=item25eb8a8ee6:g:km0AAOSwJ0xaZcZG

 

Δεν υποστηρίζει smart cover το τηλέφωνο.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει smart cover το τηλέφωνο.......

To λες γιατι το εχεις και το εψαξες ή είναι απλά κάποια πληροφορια που μεταφέρεις? Δεν σε αμφισβητώ αλλά θέλω την διευκρίνιση γιατί με ενδιαφέρει το τηλέφωνο και αυτή η λειτουργία μ'αρέσει

Link to comment
Share on other sites

To λες γιατι το εχεις και το εψαξες ή είναι απλά κάποια πληροφορια που μεταφέρεις? Δεν σε αμφισβητώ αλλά θέλω την διευκρίνιση γιατί με ενδιαφέρει το τηλέφωνο και αυτή η λειτουργία μ'αρέσει

 

Τελικά, το λένε αυτοί που πουλάνε τη θήκη!

Δεν είναι ότι δε μπορούμε να βάλουμε τέτοια θήκη αλλά αφού το τηλέφωνο δεν υποστηρίζει smart cover, για να δουλέψει θα χρειάζεται ένα application, από το playstore ή αλλού, που να δίνει αυτές ή παρόμοιες δυνατότητες όπως π.χ. με την λειτουργία smart cover του Mate 10 Pro.

 

Πως μπορεί λοιπόν να γίνει αυτό χωρίς την υποστήριξη από τη συσκευή;

Υπάρχουν εφαρμογές για οποιαδήποτε θήκη flip cover που βασίζονται στον proximity sensor και υπόσχονται δυνατότητες on/off με το άνοιγμα/κλείσιμο και "τύπου" always on για τις θήκες με διαφάνια. Πόσο καλά λειτουργούν ή τι επίπεδο πρόσβασης χρειάζονται στο τηλέφωνο; Χρειάζεται ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Και υπολογιστε και κατανάλωση που θα έχει αφού θα μένει ενεργός μόνιμα ο αισθητήρας εγγύτητας.

 

Mate 10 Pro & Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To λες γιατι το εχεις και το εψαξες ή είναι απλά κάποια πληροφορια που μεταφέρεις? Δεν σε αμφισβητώ αλλά θέλω την διευκρίνιση γιατί με ενδιαφέρει το τηλέφωνο και αυτή η λειτουργία μ'αρέσει

 

Δεν το έχω δοκιμάσει .....αλλά αν το υποστήριζε θα υπήρχε στο μενού των ρυθμίσεων του τηλεφώνου όπως σε όλα τα lg που είχα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει .....αλλά αν το υποστήριζε θα υπήρχε στο μενού των ρυθμίσεων του τηλεφώνου όπως σε όλα τα lg που είχα..

 

οκ καταλαβα ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καμιά βοήθεια με το θέμα μου?

''Γίνετε μεταφορά των εφαρμογών από την μνήμη του τηλεφώνου στην sd (όπως έκανα στο SAMSUNG) και αν ναι πως? Προσπάθησα να βρω κάτι αλλά δεν!'' Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καμιά βοήθεια με το θέμα μου?

''Γίνετε μεταφορά των εφαρμογών από την μνήμη του τηλεφώνου στην sd (όπως έκανα στο SAMSUNG) και αν ναι πως? Προσπάθησα να βρω κάτι αλλά δεν!'' Ευχαριστώ πολύ!

 

πηγαινε σε καθε μια εφαρμοργη χωριστα

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε σε καθε μια εφαρμοργη χωριστα

 

Το έχω κάνει. Ρυθμίσεις-Εφαρμογές (πατάω κάποια)-Αποθηκευτικός χώρος (γράφει εσωτερικός χώρος αποθήκευσης). Δεν υπάρχει πουθενά να διαλέξεις SD ή εσωτερική μνήμη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Καμιά βοήθεια με το θέμα μου?

''Γίνετε μεταφορά των εφαρμογών από την μνήμη του τηλεφώνου στην sd (όπως έκανα στο SAMSUNG) και αν ναι πως? Προσπάθησα να βρω κάτι αλλά δεν!'' Ευχαριστώ πολύ!

 

Το μεταφράζω όπως το βρήκα στο διαδίκτυο.

Σύμφωνα με την υποστήριξη της Huawei, ξεκινώντας με το EMUI 5.0 (Android 7.0 Nougat), η μετακίνηση εφαρμογών στην κάρτα SD δεν υποστηρίζεται πλέον.

(According to Huawei support, starting with EMUI 5.0 (Android 7.0 Nougat), moving apps to SD Card is no longer supported.)

 

Και αυτό γιατί σε παλιότερες εκδόσεις EMUI φαίνεται να υπήρχε επιλογή,

Ρυθμίσεις ➡ Εφαρμογές ➡ Ρυθμίσεις (στο κάτω μέρος της οθόνης) ➡ Δικαιώματα εφαρμογών ➡ Χώρος αποθήκευσης

Τώρα εκεί δεν έχει τίποτα άλλο παρά μόνο αν θα μπορεί η εφαρμογή να κάνει χρήση του χώρου αποθήκευσης!

 

Βέβαια υπάρχει αυτή η επιλογή,

Ρυθμίσεις ➡ Μνήμη ➡ προεπιλεγμένη θέση ➡ Εσωτ.αποθ.χώρος ή Κάρτα SD

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Το μεταφράζω όπως το βρήκα στο διαδίκτυο.

Σύμφωνα με την υποστήριξη της Huawei, ξεκινώντας με το EMUI 5.0 (Android 7.0 Nougat), η μετακίνηση εφαρμογών στην κάρτα SD δεν υποστηρίζεται πλέον.

(According to Huawei support, starting with EMUI 5.0 (Android 7.0 Nougat), moving apps to SD Card is no longer supported.)

 

Και αυτό γιατί σε παλιότερες εκδόσεις EMUI φαίνεται να υπήρχε επιλογή,

Ρυθμίσεις ➡ Εφαρμογές ➡ Ρυθμίσεις (στο κάτω μέρος της οθόνης) ➡ Δικαιώματα εφαρμογών ➡ Χώρος αποθήκευσης

Τώρα εκεί δεν έχει τίποτα άλλο παρά μόνο αν θα μπορεί η εφαρμογή να κάνει χρήση του χώρου αποθήκευσης!

 

Βέβαια υπάρχει αυτή η επιλογή,

Ρυθμίσεις ➡ Μνήμη ➡ προεπιλεγμένη θέση ➡ Εσωτ.αποθ.χώρος ή Κάρτα SD

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κάνει.

 

Αρα δεν παίζει η μετακίνηση στην sd! Οσο για το άλλο ίσως είναι πχ για τις photo ή οτιδήποτε άλλο που κατεβαίνει στo τηλ. να αποθηκεύεται κατευθείαν στην sd (γενική ρύθμιση). Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Και υπολογιστε και κατανάλωση που θα έχει αφού θα μένει ενεργός μόνιμα ο αισθητήρας εγγύτητας.

 

Καλό, μ’ έβαλες σε σκέψη. Το ψάχνω αλλά δεν κατάφερα να καταλήξω σε συμπέρασμα σε σχέση με την κατανάλωση ενέργειας γιατί αν υπάρχει θέμα στο Mate 10 lite έχει την επιλογή

Ρυθμίσεις ➡ Έξυπνη βοήθεια ➡ Λειτουργία απενεργοποίησης αφής

που «Αποτρέπει την ενεργοποίηση όταν το τηλέφωνο είναι στην τσέπη ή τσάντα» ενεργοποιημένη εξ’ αρχής και αυτό υποθέτω πως σημαίνει ότι ο αισθητήρας είναι σε μόνιμη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους/ες σας!

Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ με 2 SIM. Πως γίνεται να απενεργοποιήσω τα δεδομένα στην 2η κάρτα SIM (είναι Vodafone a la cart) γιατί όταν το σήμα είναι χαμηλό στην πρώτη μου γυρνάει, προφανώς, στη δεύτερη και μου τρώει το διαθέσιμο υπόλοιπο (η 2η κάρτα είναι καρτοκινητή vodafone χωρίς πακέτο δεδομένων).

Έψαξα τις ρυθμίσεις και δεν μπορώ να βρω κάπου να απενεργοποιήσω τα δεδομένα στη 2η κάρτα μόνο (και να παραμένουν ενεργά στην πρώτη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν παίζει η μετακίνηση στην sd! Οσο για το άλλο ίσως είναι πχ για τις photo ή οτιδήποτε άλλο που κατεβαίνει στo τηλ. να αποθηκεύεται κατευθείαν στην sd (γενική ρύθμιση). Ευχαριστώ πολύ πάντως!

 

Εδώ λέει, (σε μετάφραση)

https://club.hihonor.com/in/tips.267/set-default-storage-to-sd-card.8103

"...ότι, η κάμερά σας θα αποθηκεύσει φωτογραφίες / βίντεο στην κάρτα μνήμης σας, οι εφαρμογές σας θα εγκατασταθούν στην κάρτα μνήμης αντί για την εσωτερική μνήμη. Τα δεδομένα της εφαρμογής σας θα αποθηκευτούν στην κάρτα μνήμης, οι λήψεις σας θα πάνε στην εξωτερική κάρτα μνήμης όταν τα κατεβάζετε, κ.λπ.

BTW, λάβετε υπόψη ότι αυτό δεν θα μετακινήσει τα δεδομένα που ήδη υπάρχουν στην εσωτερική σας μνήμη. Θα ισχύει μόνο για τα δεδομένα που δημιουργούνται από εδώ και στο εξής."

 

Και τελικά για τις εφαρμογές δεν ισχύει, το αναφέρουν παρακάτω...

"Παρόλο που ο προεπιλεγμένος χώρος αποθήκευσης του τηλεφώνου έχει οριστεί σε κάρτα SD, αποθηκεύει τις εφαρμογές σε εσωτερικό χώρο αποθήκευσης. Επιπλέον, δεν μπορώ να μεταφέρω τις εφαρμογές με μη αυτόματο τρόπο στην SD από την εσωτερική αποθήκευση. (Android 7.0 // EMUI 5.0)"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους/ες σας!

Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ με 2 SIM. Πως γίνεται να απενεργοποιήσω τα δεδομένα στην 2η κάρτα SIM (είναι Vodafone a la cart) γιατί όταν το σήμα είναι χαμηλό στην πρώτη μου γυρνάει, προφανώς, στη δεύτερη και μου τρώει το διαθέσιμο υπόλοιπο (η 2η κάρτα είναι καρτοκινητή vodafone χωρίς πακέτο δεδομένων).

Έψαξα τις ρυθμίσεις και δεν μπορώ να βρω κάπου να απενεργοποιήσω τα δεδομένα στη 2η κάρτα μόνο (και να παραμένουν ενεργά στην πρώτη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Δεν υπάρχει απενεργοποίηση Data για συγκεκριμένη SIM και προφανώς δεν εννοείς,

Ρυθμίσεις ➡ Ρυθμίσεις διπλής κάρτας SIM ➡ Προεπιλογή δεδομένων κινητής τηλεφωνίας ➡ SIM1 ή SIM2

 

Διάβασα, αλλά δεν το δοκίμασα, ότι μπορείς να αλλάξεις το APN.

Ρυθμίσεις ➡ Περισσότερα ➡ Δίκτυο κινητής τηλεφωνίας ➡ SIM2 / Όνομα σημείου πρόσβασης ➡ π.χ. Vodafone,

πάτα το ⓘ και άλλαξε το όνομα APN, βάλε ένα γράμμα ή αριθμό στην αρχή.

 

Εδώ το διάβασα,

https://forums.androidcentral.com/android-4-1-4-2-4-3-jelly-bean/394364-dual-sim-how-disable-completely-data-second-sim.html

και εδώ για τις ρυθμίσεις γενικά,

https://techmaniacs.gr/lg-g2-apn-configuration/

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει. Ρυθμίσεις-Εφαρμογές (πατάω κάποια)-Αποθηκευτικός χώρος (γράφει εσωτερικός χώρος αποθήκευσης). Δεν υπάρχει πουθενά να διαλέξεις SD ή εσωτερική μνήμη!!

 

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις format την κάρτα από το τηλέφωνο;;;

Ίσως τότε να σου βγάλει επιλογή για χρήση ως εσωτερικός χώρος αποθήκευσης....

Νομίζω έτσι γίνεται από την 7 και μετά....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Κατοχος εδω και λιγες εβδομαδες κι εγω του mate10lite ομολογω οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος οπως και με το προηγουμενο μου (p8 lite2015)! Πιστευω αυτο το τηλεφωνο δεν θα με προδωσει πουθενα!!!:D

 

Εχω ομως μια απορια.... Υπαρχει επιλογη ενεργοποιησης και απενεργοποιησης της λειτουργιας αποκλεισμου των επαφων?? Δλδ να εχω εγω επαφες στην "μαυρη λιστα" αλλα να επιλεγω εγω ποτε θα λειτουργει και ποτε οχι η συγκεκριμενη λειτουργια. Ψαχνοντας δεν βρηκα κατι παρα μονο να βαζεις ή να καταργεις επαφες απο την μαυρη λιστα. Το ξερει καποιος αυτο???

Ρωταω γιατι στο προηγουμενο κινητο μου το ειχε αυτο, οπως επισης ειχε πατωντας την επαφη να επιλεγεις αν θα αποκλειονται μονο κλησεις ή μονο μυνηματα ή και τα δυο. Και ηταν πολυ βολικο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!Πανευτυχης κατοχος και εγω απο χθες σε μπλε χρωμα ερχομενος απο το τιμιοτατο P9 lite 2016.Η αγορα εγινε απο media markt και ειχε τοποθετημενη ζελατινα.Σημερα του εβαλα μια απλη διαφανη θηκη σιλικονης και τζαμακι.Με το που το ανοιξα εκανε αναβαθμιση και εχω τωρα την RNE-L21C432B133...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!Πανευτυχης κατοχος και εγω απο χθες σε μπλε χρωμα ερχομενος απο το τιμιοτατο P9 lite 2016.Η αγορα εγινε απο media markt και ειχε τοποθετημενη ζελατινα.Σημερα του εβαλα μια απλη διαφανη θηκη σιλικονης και τζαμακι.Με το που το ανοιξα εκανε αναβαθμιση και εχω τωρα την RNE-L21C432B133...

 

Αυτή είναι και η τελευταία μέχρι στιγμής!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Lite

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...