Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταρχήν δεν ανοίγουμε θέμα για να κάνουμε τέτοια ερώτηση και πόσο μάλλον με τον συγκεκριμένο τίτλο που δεν είναι καθόλου περιγραφικός, κάτι το οποίο απαγορεύεται σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης.

Πέρα από τον τίτλο που δεν είναι περιγραφικός, δεν μας λες ούτε τι κινητό έχεις, ούτε τι λειτουργικό.

 

Πες μας λοιπόν ποια συσκευή έχεις για να σου πω που να απευθυνθείς.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας συγνωμη που ανοιξα ακαταλληλο θεμα...δεν ηξερα!!εχω lg 4x κινητο με 4.0.3 android!!στο αλμπουμ με τις φωτο μου εχω διαφορες κατηγοριες οπως επεξεργασμενες,download,bluetooth στις οποιες κατηγοριες αφαιρω και προσθετω φωτο.μια κατηγορια ομως που εχω φωτο και λεγεται auto backup..δεν μπορω να διαγραψω εικονες αλλα μονο να τις μοιραστω με κοινη χρηση!!γνωριζει καποιος τι ειναι αυτο και πως θα διαγραψω τις εικονες απο εκει??
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται το κλείδωμα της αρχικής οθόνης σε nokia με πληκτρα (οχι αφής, κανονικά) δλδ να μπορω να βαλω κωδικό για να ανοίξει το τηλέφωνο. Δεν εννοώ την κάρτα sim αλλα το κλείδωμα του τηλεφώνου στην αρχική οθόνη.

Ευχαριστώ.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανεβαίνω συχνά με το ποδήλατο στην κορυφή της Πεντέλης, έχω παρατηρήσει πως εκεί πάνω δεν έχει καθόλου σήμα. Ισχύει και για wind και για vodafone. Η πλάκα είναι ότι το κινητό δείχνει μια full σήμα μια μηδεν. Το θέμα είναι ότι εκεί έχει ένα σωρό κεραίες, πως στο καλό δεν έχει σήμα? Πιο κάτω αν πάω έχει καλούτσικο σήμα. Μήπως έχει κάποια κεραία που εκπέμπει σε παρόμοια συχνότητα και "μπουκάρει" τις άλλες? Ή είμαι σε "ηλεκτρομαγνητική σκιά"?
Link to comment
Share on other sites

Ρώτα εδώ μήπως ξέρει κάποιος: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329441&page=359

Λογικά θα πρέπει να ξαναπεράσεις το λειτουργικό με SEUS: http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/ - δηλαδή να σβηστούν όλα από το κινητό εκτός αν υπάρχει άλλος τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πηρα ενα Galaxy s2 απο Αγγλια της εταιρειας Organge, το ειχε προηγουμενος κατοχος, ζηταει εναν κωδικο δικτυου οταν βαζεις Ελληνικη sim για να λειτουργησει (θελω να βαλω Cosmote, whats'up), πια ειναι η λυση? Root στο κινητο? Ξερει κανενας αλλο τροπο? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ή δοκίμασε αυτο-ύπνωση ή χαλάρωση!

Σοβαρά!

 

Μείνε στο κρεβάτι και προσπάθησε να θυμηθείς τον κωδικό. Δημιουργησε πάλι στην σκηνή στο μυαλό σου και κοίταξέ σου που βάζεις τον κωδικό.

 

Δίπλα σου να έχεις κι ένα χαρτί. Ε θα γράψεις μερικά πιθανά και θα δοκιμάσεις. Γιατί αλλιώς πας για διαγραφή όλων των αρχείων..:worry:.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισης να πεις στην κοπελα σου να μην κοιταει το κινητο σου,ειδες τι προκαλεσε :whistle:

Σοβαρα τωρα προσπαθησε να θυμηθεις,κριμα ειναι να χασεις τα δεδομενα σου γι'αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια συσκευη Nokia με πληκτρα (οχι οθονη αφής)

που να μπορει να κλειδωνει με κωδικο η αρχικη οθονη, οχι οταν ειναι σβηστο, αλλα να το κλειδωνω ενω ειναι ανοιχτο.

Ευχαριστω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

 

Για την ακριβεια θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια.Τα ppi στην αναλυση της οθονης τι ακριβως ρολο παιζουν?Οσο πιο πολλα ppi τοσο καλυτερη ποιοτητα εχει το κινητο?Προσωπικα εχω σταμπαρει εδω και καιρο το nokia lumia 620 το οποιο εχει μικρες διαστασεις (προτιμοτερο για μενα) και ειναι στα 246 ppi.Αντιθετα σημερα ανακαλυψα και το samsung galaxy s2 plus το οποιο εχει πεσει η τιμη του αλλα τα ppi του ειναι στα 211.Τα κινητα σχετικα ειναι εντελως διαφορετικης κατηγοριας,απλως τα ανεφερα για παραδειγμα.

 

 

Ελπιζω να το εχω κανει post στο σωστο section

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Τα ppi είναι η πυκνότητα των pixels σε μία ίντσα και καθορίζονται σύμφωνα με το μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης. Πχ η οθόνη του 620 όπως ανέφερες έχει 246 ppi. Το lumia 625 που έχει ίδια ανάλυση αλλά μεγαλύτερη οθόνη έχει 199 ppi όπου για το μέγεθός του δεν είναι και ότι καλύτερο με τα σημερινά δεδομένα.

 

Όσο πιο υψηλό λοιπόν ppi τόσο λιγότερο διακρίνονται τα pixels με το μάτι. Ωστόσο μην μένεις μόνο σε αυτό, είναι και άλλα πράγματα που παίζουν ρόλο.. φωτεινότητα, αντίθεση, ποιότητα χρωμάτων κλπ. Το 620 που κοιτάς έχει από τις φωτεινότερες οθόνες! Το έχω συγκρίνει ακόμα και με galaxy S3, S4, htc one κλπ και έχει φωτεινότερη οθόνη όπου σε συνδυασμό και με τον τύπο της οθόνης μπορείς να βλέπεις πιο άνετα κάτω από έντονο ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω και εσυ το 620 εχεις λογικα..Μιας και δεν ειμαι λατρης των υψηλων διαστασεων οθονης κινητων,και κυριως αυτο που με ενδιαφερει ειναι το κινητο να εχει καλη ποιοτητα στα χρωματα,οθονη κλπ και να τραβαει ικανοποιητικες φωτογραφιες,θα μου προτεινες το 620 συγκριτικα με το s2 plus που ανεφερα πιο πανω;;
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερά του είναι από τις καλύτερες σε αυτή την κατηγορία:

http://forums.wpcentral.com/nokia-lumia-620/210003-lumia-620-user-media-pictures-videos.html

 

Η οθόνη είναι πολύ καλή γενικά, αποδίδει ωραία τα χρώματα και πέρα από αυτό υπάρχει ρύθμιση για να αλλάζεις την θερμοκρασία και τον κορεσμό. Προσωπικά δεν έχω αλλάξει κάτι.

 

Το S2 plus είναι κι αυτό μία πολύ καλή συσκευή αλλά σύγκριση δεν μπορεί να γίνει λόγω διαφορετικών λειτουργικών. Είναι δηλαδή θέμα προτιμήσεων τι σε βολεύει περισσότερο. Στα wp δηλαδή είναι κάποια πράγματα που δεν υπάρχουν τα οποία πολλοί τα θεωρούν έλλειψη. Εμένα πολλά από αυτά δεν με απασχολούν οπότε δεν τα βλέπω ως έλλειψη.

Όταν επέλεξα να πάρω το συγκεκριμένο μοντέλο και για εμένα ένας από τους λόγους ήταν οι μαζεμένες διαστάσεις για να μπορώ να το χειρίζομαι με ένα χέρι όταν χρειάζεται. Πέρα από αυτό το λειτουργικό μου αρέσει τόσο σε εμφάνιση όσο και σε σταθερότητα καθώς επίσης πλέον υπάρχουν όλες οι βασικές εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμιά βδομάδα άλλαξα από 3g σε 2g και το κινητό μου μπορεί να αντέξει μέρα ολόκληρη(24 ώρες) χωρίς φόρτιση ενώ παλιά το πολύ κάνα 10άρι ώρες. Το θέμα είναι ότι η κατανάλωση μειώθηκε 2-3 μέρες αφότου είχα επιλέξει να έχω μόνο 2G. Είναι λογικό να είναι τόσο μεγάλη η διαφορά; Και εάν ναι γιατί να εμφανίζεται με καθυστέρηση;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσον αφορά την μεγάλη διαφορά στην μπαταρία λογικό είναι να υπάρχει αφού έβγαλες το 3g. Τώρα γιατί άργησε να εμφανιστεί δεν ξέρω

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

καινούργιο μέλος και όχι πολύ σχετικό με το αντικείμενο. Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να μπαίνω να διαβάζω και να διαχειρίζομαι τον λογαριασμό Microsoft Outlook που έχω ήδη, σε tablet που σκέφτομαι να αγοράσω με λειτουργικό android. Αν μπορώ να το κάνω, πως το κάνω.

Μήπως είναι πιο εύκολο να αγοράσω tablet με λειτουργικό Windows 8 ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχεις καλη ληψη 3G γιατι αν πχ εχεις σημα τερμα σε 3G, μικρη επιπτωση εχει στην καταναλωση ,αν ομως δεν εχεις τερμα ληψη , μιας και το κινητο αναζητα παντα την καλυτερη ληψη , τρωει πολυ παραπανω.Θυμαμαι που λογω βλαβης κεραιας του δικτυου δεν ειχα σημα για αρκετες μερες και οταν επανηλθε ακομα και σε 3G ειχε διπλασια αυτονομια σε αναμονη!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...