Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας.

Θα ηθελα να μου πειτε αν γινεται να εχω φραγη στα εισερχομενα μηνυματα στο κινητο μου εκτος μονο απο το μηνυμα της ειδοποιησης κλησεων οταν δηλ θα το εχω κλειστο η ειναι σε καποιο σημειο χωρις σημα να μου ερχεται το μηνυμα της ειδοποιησης κλησεων.

Με λιγα λογια να δεχομαι μονο το μηνυμα της ειδοποιησης κλησεων.Γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τη κινητό έχεις?

 

Ενα SAMSUNG SGH-U700

και ενα NOKIA 2330

Παιζει ρολο η συσκευη;Νομιζα πως γινοταν μεσω δικτυου.

Παι ζει κανενα προγραμμα για την συσκευη που μπορει να με βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

Μου κανε ενα τρελό το κινητό. Εχω περάσει μόλις 10 επαφές, αυτές που θα χρειαζόμουν να καλέσω το ΣΚ, και ενω καλώ κάποιον εμφανίζει στη λίστα το όνομά του, με το τηλέφωνο αλλουνού, οπότε στην πράξη καλώ άλλον.

Ισχύει το DOA για τέτοια θέματα; Θα μου επιστρέψουν τα χρήματά μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει κινητό και άκουσε οτι μπορεί να γίνει χρέωση στο λογαριασμό ΟΤΕ με δόσεις...Ισχύει κάτι τέτοιο? :wacko: Μέχρι πόσες δόσεις δέχονται? :X
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Φίλος ενδιαφέρεται να αγοράσει κινητό και άκουσε οτι μπορεί να γίνει χρέωση στο λογαριασμό ΟΤΕ με δόσεις...Ισχύει κάτι τέτοιο? :wacko: Μέχρι πόσες δόσεις δέχονται? :X

 

http://oteshop.ote.gr/storefront/-/iphone-4/iphone-4-16gb-black/prodmob11514481.html

 

Εδώ λέει "Σε 12 δόσεις (συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α.) με χρέωση στον τηλεφωνικό λογαριασμό "

 

Δεν το λέει σε όλα τα κινητά βέβαια. Μόνο στο iPhone 4 το έχω δει. Ίσως και να γίνεται δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

αν είχες συσκευή windows mobile , android η iphone θα μπορούσες να το κάνεις και μέσο κάποιου προγράμματος.

μπορείς να το κάνεις μέσο δικτύου,αρκεί να το σιτίσεις, και νομίζω είναι

4ευρω ο κάθε αριθμός που ζητάς φραγή.

Link to comment
Share on other sites

Μέσω προγράμματος δεν θα απορρίπτει τα μηνύματα από το δίκτυο. Δηλαδή ο αποστολέας θα βλέπει ότι το μήνυμα παραδόθηκε. Φαντάζομαι ότι ο zoug100 δεν θέλει κάτι τέτοιο.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μέσω προγράμματος δεν θα απορρίπτει τα μηνύματα από το δίκτυο. Δηλαδή ο αποστολέας θα βλέπει ότι το μήνυμα παραδόθηκε. Φαντάζομαι ότι ο zoug100 δεν θέλει κάτι τέτοιο.

Σωστά?

 

σε windows mobile που το έχω δοκιμάσει, το μήνυμα δεν έφευγε ποτέ από το κινητό

του αποστολέα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς ότι έφευγε και δεν γινόταν παράδοση? Γιατί το να μην φεύγει καθόλου το μήνυμα για συγκεκριμένο νούμερο είναι λίγο περίεργο!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αυτο το θεμα αφορα ολα τα δικτυα κινητης της χωρας μας, γι αυτο και δεν ηθελα να το ενταξω σε ενα δικτυο μονο, αλλα δεν υπαρχει και ενοτητα για ολα τα δικτυα κινητης γενικα.

 

Θελω να μου πειτε, αν υπαρχει τροπος να μαθω σε ποιον ανηκει ενα νουμερο κινητου.

Υπαρχει καποια ιστοσελιδα γι' αυτη την πληροφορηση; Στο whitepages δεν τα εχει.

Ειναι πληροφορια ελευθερα διαθεσιμη;

Ειναι πληροφορια που πρεπει να πληρωσεις για να την αποκτησεις;

Ειναι μια επιλογη, να καλεσει κανεις ολες(3?) της εταιριες κινητης και να ρωτησει αν ενα νουμερο ανηκει σε αυτους και ποιος ο κατοχος; Αν ναι, μου δινετε τα αντιστοιχα τηλεφωνα, που να μπορω να καλεσω απο σταθερο τηλεφωνο;

 

Θα περιμενα να υπαρχουν καπου συγκεντρωμενα καταγεγραμμενα, σε καποιο site, οσα κινητα (τα περισσοτερα) δεν εχουν δηλωθει απορρητα.

 

Περιμενω να μου πειτε αν υπαρχει τροπος, και ποιος ειναι αυτος, να μπορω να βρω σε ποιον ανηκει ενα κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν υπάρχει κάποια υπηρεσία-site που να έχει πληροφορίες για τους κατόχους κινητών τηλεφώνων...το είχα ψάξει και εγώ παλιότερα στο inetrnet (παει καιρός) αλλά δεν βρήκα κάτι.........αν κάποιος ξέρει ας μας πει....

 

πάντως σε περίπτωση που έχεις κάποιο "πρόβλημα" με κάποιο νούμερο μπορείς

με νομικά μέσα να βρεις σε ποιον ανήκει

Link to comment
Share on other sites

Δεν το παω κατ'αναγκη για κακοβουλες κλησεις. Το ξερω οτι με εισαγγελικη παραγγελια γινεται κλπ.

Με παιρνει καποιος τηλεφωνο, ή βρισκω μια κληση απο κινητο στο σταθερο μου.

Απο το να καθομαι εγω και να τους καλω πισω, θα ηταν χρησιμο να μπορω καπου να βρω σε ποιον ανηκει. Οπως γινεται με τα σταθερα τηλεφωνα.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως δεν μπορεις μονο με εισαγγελικη παρεμβαση τωρα εαν εχεις vodafone κοιτα εδω

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1880

 

;););)

Link to comment
Share on other sites

αμα πας στην εταρεια σου και πεις τον λογο που θες ισως να σε βοηθησουν...μια φιλη μου το ειχε παθει αυτο..αυτος που σε πηρε σε εβρισε??σου ειπε τιποτα κακο??τωρα με της φοριτοτητες δεν μπορεις να καταλαβεις απο τα αρχικα που ανηκει..αλλα το καλο ειναι οτι εχουν δηλωθει τα κινητα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν κρατανε τα κινητα logs ποτε βγηκε και ξαναμπηκε η καρτα μνημης;

Διαπιστωσα πως λυπει η καρτα μνημης και θελω να μαθω την ωρα που βγηκε :worry:

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις αν κρατανε τα κινητα logs ποτε βγηκε και ξαναμπηκε η καρτα μνημης;

Διαπιστωσα πως λυπει η καρτα μνημης και θελω να μαθω την ωρα που βγηκε :worry:

 

τρομερά δύσκολο,

εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει να γίνεται κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σχεδόν όλα , δεν πάνε και πολύ καλά στην όμορφη χώρα μας έτσι και αυτός ο χώρος γιατί να πήγαινε καλύτερα ......

θα προσπαθήσω να δώσω μια μικρή εικόνα για το τι ακριβώς επικρατεί στο χώρο παραθέτοντας τα βιώματα μου , λυπάμαι που δεν μπόρεσα νωρίτερα .

 

Έχω διαβάσει αρκετά παράπονα, στην πλειοψηφία τους ευσταθούν υπάρχουν βέβαια και καταχωρήσεις του τύπου φταίνε όλοι οι άλλοι εκτός από μένα ή τα θέλω όλα χθές.

 

το πρόβλημα λοιπόν εντοπίζεται στον τρόπο λειτουργίας των εξουσιοδοτημένων κέντρων αντί να υπάρχει εδώ πχ Nokia Hellas ή Sony Ericsson Hellas που θα έχουν σαν στόχο την καλύτερη δυνατή επισκευή της συσκευής που πουλάνε στην Ελληνική αγορά και κατά συνέπεια την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση του πελάτη, τα εξουσιοδοτημένα κέντρα (τώρα έμεινε μόνο ένα λόγω χρεωκοπίας των ανταγωνιστών ). έχουν σαν στόχο μόνο έναν ,,,,, ? χρήμα , χρήμα ,χρήμα και πως επιτυγχάνεται αυτό ? όσα περισσότερα τηλέφωνα "δηλώσουν " ως επισκευή τόσα περισσότερα χρήματα θα λάβουν.

 

Βέβαια το σύστημα αυτό έχει σαν συνέπεια να βγάζει πολλές επανεπισκευές αλλά ποιος νοιάζεται ? έχει σαν συνέπεια ο πελάτης λιανικής ή ο συνεργάτης με χαμηλότερο level επισκευής να στέλνει και να ξαναστέλνει το τηλέφωνο ξανά και ξανά , έχει σαν συνέπεια να κρατιέται το επίπεδο τεχνογνωσίας σε πολύ χαμηλό επίπεδο αρκετά κάτω απο την βάση καθώς δεν υπάρχει χρόνος μελέτης ούτε ενός manual , πόσο μάλλον για fault finding .

 

Τα κριτήρια αξιολόγησης είναι το πόσες φόρμες κάνει closed , (για την εταιρεία που γνωρίζω ζητάνε το απίστευτο νούμερο των 23 επισκευασμένων τηλεφώνων την μέρα !!!!!! )

όσο περισσότερο αυξάνεται ο αριθμός που επισκευάζεις τόσο μικραίνει ο χρόνος που αφιερώνεις ανά τηλέφωνο(πελάτη) .

είναι δηλαδή σαν να φωνάξεις τεχνίτη για να βάψει ένα σπίτι και στην ερώτηση πόσο χρόνο θα κάνει για το βάψιμο η απάντηση να είναι 10 λεπτά , η απάντηση αυτή είναι μόνο για γέλια .

 

Υπολογίστε τα παρακάτω: ένας τεχνικός με 3 χρόνια προϋπηρεσία αμείβεται μικτά 6 ευρώ την ώρα , η εταιρίες (NOKIA ktl) δίνουν 15 Ε το τηλέφωνο που το έχεις επισκευάσει με το μικρότερο δυνατό χρόνο (πχ μόνο αναβάθμιση) , η εταιρία χρεώνει επίσης ελάχιστη χρέωση (πχ στα τηλέφωνα που βγαίνουν εκτός εγγύησης) 15 + φπα.

 

Τα χρήματα αυτά που βγαίνουν που πάνε ???? σε επένδύσεις? όχι , σε εκπαιδεύσεις ? δεν νομίζω .

 

και κλείνοντας να αναφέρω κάποια χρήσιμα που δεν γνωρίζει πολύ κόσμος

1.η μοναδική περίπτωση να πάρεις καινούργιο τηλέφωνο (πακέτο) είναι αν το γυρίσεις πίσω μέσα στον χρόνο DOA.( ανάλογα την εταιρεία 7 μέρες)

 

2.αν γίνει αντικατάσταση πλακέτας ή συσκευής είναι ανακατασκευασμένη και προερχεται από επισκευαστικό κέντρο του εξωτερικού , για κάθε αντικατάσταση που γίνεται να ξέρετε πως ο χρόνος εγγύησης " μηδενίζει " και πρέπει να αρχίσει να μετράει από την αρχή , αυτό βέβαια θάβεται και γίνεται μόνο εαν το ξέρει ο πελάτης και το πεί .

 

 

Υ.Γ1 επειδή ο καιρός έχει γυρίσματα και ποτέ δεν ξέρεις για καθαρά νομικούς λόγους όλα τα παραπάνω είναι παράγωγα μυθοπλασίας .

 

Υ.Γ2 επειδή δεν μπορούσα να ακολουθήσω τους ρυθμούς αυτούς, και τον τελευταίο καιρό έχοντας σιχαθεί εντελώς τον εαυτό μου για της επισκευές που έκανα, έχασα την δουλεία μοu.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις wind μπορείς να πας σε κατάστημα & απο εκεί μετά θα σε στείλουν στην αστυνομία για επικύρωση κλπ , κλπ , το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι αλλαγή νούμερου για να σωθείς απο πολλά άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Mε την AMOLED οθόνη του Legend έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος. Όταν βάζω τέρμα την φωτεινότητα είναι αλλού....

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...