Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στους φίλους του forum. Έχω διαβάσει παντού ότι υπάρχει Ευρωπαϊκός νόμος που υποχρεώνει τα καταστήματα να παρέχουν 2 χρόνια εγγύηση. Μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα link με τα Άρθρα? Όσο κι αν googlisa, κι αν έψαξα μες στο forum δεν βρήκα κάτι. Παλαιότερα είχα βρεί την σελίδα με τα άρθρα, αλλά δεν θυμάμαι που.

 

Thanks προκαταβολικά. :)

Link to comment
Share on other sites

ας τα πιασουμε ενα ενα...

επειδη ειχα ακριβως παρομοιο προβλημα, το εψαξα διεξοδικα..

η κοσμοτε εχει μια υπηρεσια στην οποια εχεις 2 νουμερα σε μια σιμ. χτυπαει αυτο το νουμερο το οποιο εχεις ενεργοποιημενο. αν θελεις να μπορουν να σε καλουν+να απαντας ταυτοχρονα και στα δυο νουμερα τοτε κανεις εκτροπη το ενα νουμερο (αυτο που εχεις κλειστο) σε αυτο που εχεις ανοιχτο. η υπηρεσια προσφερεται με μηνιαιο παγιο

 

αν δε θελεις να πληρωνεις καθε μηνα στην κοσμοτε παγιο (και καλα κανεις) κοιτα αυτο http://cgi.ebay.com/12-in-1-SIM-Card-Reader-Writer-Copier-Backup-Cloner_W0QQitemZ300114334434QQihZ020QQcategoryZ43805QQtcZphotoQQcmdZViewItem

η διαδικασια ειναι ακριβως ιδια, κανεις εκτροπη το ενα νουμερο στο αλλο, αν θελεις να ειναι και τα δυο ανοιχτα. εγω το πηρα και τωρα εχω 4 νουμερα στη μια sim, το ενα το εχω για να με παιρνουν, τα υπολοιπα τα χρησιμοποιω μονο για να εκμεταλλευομαι την προσφορα της κοσμοκαρτας με ενα λεπτο. υ.γ. τα νουμερα τα εναλασσεις απο το μενου που εγκαθισταται αυτοματα στη συσκευη σου

Link to comment
Share on other sites

http://www.efpolis.gr Ο ελληνικός νόμος είναι ο Ν.3043/02. Πάρε & στο 1520. Γράψε μας το πρόβλημα σου & τι έγινε τελικά αν θες.
Δεν είμαι εδώ για κανέναν.
Link to comment
Share on other sites

Για cosmote μπορείς να δεις εδώ

Επίσης για γενικότερα και αυτό

Για TIM εδώ

Αυτά χρησιμοποιώντας την "αναζήτηση"!;)

Link to comment
Share on other sites

εγω απο ολα αυτα μονο τον καθαρισμο με οινοπνευμα κανω. στο πληκτρολογιο κ στην οθονη. τοσα μικροβια πιανουν τα χερια μας κ μετα το κινητο:D
Link to comment
Share on other sites

θηκη σιλικονης απο ebay,αυτο κανω συνεχεια και τα κινητα μου ειναι πιο καινουρια απο της βιτρινας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα. δεν παθαινει τπτ το χρωμα. τωρα αν νομιζεις το αντιθετο μην το δοκιμασεις κ σε παρω κ στο λαιμο μου:p
Link to comment
Share on other sites

η λογικη λεει πως το οινοπνευμα δε βλαπτει αλλιως σκ**α στα λευτα που πληρωνουμε αν τα κινητα μας βαφονται με χρωματα κακης ποιοτητας.Ποιο κινητο εχεις?
Ν80 rocks!
Link to comment
Share on other sites

το κινητο εχει εγγυηση καλης χρηση 2 χρονια πια. Που σημαινει

 

Πως αν δεν το ριχνεις απο δω και απο κει, Αν δεν το βαζεις με κλειδια και αλλα πραγματα στην τσεπη σου, αν το βαλεις σε μια θηκουλα και δεν το περνεις μαζι σου σε μπανια κλπ, θα δουλεψει και οποια εργοστασιακη ανωμαλια εχει θα επισκευαστει. Το να το ανοιγουμε να το καθαριζουμε για την σκονη κτλ ποιο πολυ θα βοηθησει στο να σπασει/πετσικαρει καμια βιδα η προσοψη, η ακομα και να κοπει καμια καλωδιοταινια αν δεν ειναι γνωστης ο αλλος παρα να κρατησει το κινητο σε λειτουργικη κατασταση.

 

Αν θελετε καλη δουλεια τοτε αγοραστε μια "μπανιερα" υπερηχων (αλλα με πανω απο 100ε) γεμιστε την ασετον και καντε του ενα μπανακι αφου το εχετε λυσει ολο με προσοχη. Με πινελακια και τονα και το αλλο θα δειτε στο τελος κανα πυκνωτη στο χερι σας... ;)

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά Ν της ΝΟΚΙΑ έχει βγάλει καταπληκτικά τηλέφωνα. Όπως και η σειρά Ε. Τα τελευταία της μοντέλα Ν76, Ν77, Ε65, Ε61i, έχουν τρομερές δυνατότητες. Το λογισμικά αναβαθμίζεται, η ποιότητα αναβαθμίζεται, η κάμερα... Τί γίνεται με την κάμερα; Γιατί η ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ κάμερα του Ν73 δεν μπήκε στο π.χ Ν76; Στο Ν77; Στο Ε65;

Θέμα κόστους;

Θέμα όγκου;

Θέμα βάρους;

Μήπως πιστεύουν οτι δεν χρειάζεται τέτοια ποιότητα στις φωτό ενός κινητού;

Πόσοι θα άφηναν το Ν73 για Ν76 ή Ε65;

Να αναβαθμίσω το Ν73 μου σε Ν76. Και να πάω σε μία κάμερα που είχε το Ν70 πρίν 3 χρόνια;

 

Υ.Γ1 Η ερώτηση είναι γενική. Είμαι ΑΝΤΙΝοκιάκιας. Δεν αμφισβητώ όμως το μερίδιο που έχει η ΝΟΚΙΑ στην αγορά. Και απλά αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν ένα μοντέλο π.χ σαν το Ν76 των 500Ε, να μην έχει την κάμερα του Ν73, η οποία δοκιμάστηκε και πήρε απο παντού ΑΡΙΣΤΑ.

 

Υ.Γ2 Μήν μου πείτε για το Ν95. Έχει καινούρια κάμερα. Εγώ μιλάω καθαρά για μία τεχνολογία που υπάρχει απο το Ν73 και δεν χρησιμοποιείται στα νεα μοντέλα. :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά δεν μπορεί ένα κινητό να τα έχει όλα. Κάτι πρέπει να λείπει πάντα. Αλλιώς θα έπερνες ένα τηλέφωνο και δεν θα ξαναέπαιρνες γιατι θα τα είχε όλα!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά δεν μπορεί ένα κινητό να τα έχει όλα. Κάτι πρέπει να λείπει πάντα. Αλλιώς θα έπερνες ένα τηλέφωνο και δεν θα ξαναέπαιρνες γιατι θα τα είχε όλα!

 

Σωστοοοοος :p

 

Αλλα επιπλεον, επειδη καθε μοντελο απευθυνεται και σε αλλη ομαδα χρηστων, αν γινοταν να εχει περισσοτερες δυνατοτητες αυτοματα θα αυξανοταν η τιμη του...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά δεν μπορεί ένα κινητό να τα έχει όλα. Κάτι πρέπει να λείπει πάντα. Αλλιώς θα έπερνες ένα τηλέφωνο και δεν θα ξαναέπαιρνες γιατι θα τα είχε όλα!

 

Ακριβώς.Και κάτι πιο επίσημο, τα κινητά τηλέφωνα που έκανες αναφορά είναι επαγγελματικής χρήσεως και στυλάτα.Λοιπόν, σε αυτά τα κινητά τηλέφωνα δεν θα κοιτάξει η Nokia να βάλει καλή κάμερα, αφού απευθύνονται σε άλλη κατηγορία χρηστών.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.Και κάτι πιο επίσημο, τα κινητά τηλέφωνα που έκανες αναφορά είναι επαγγελματικής χρήσεως και στυλάτα.Λοιπόν, σε αυτά τα κινητά τηλέφωνα δεν θα κοιτάξει η Nokia να βάλει καλή κάμερα, αφού απευθύνονται σε άλλη κατηγορία χρηστών.

 

Για το επαγγελματικής φύσεως ... χμμμμ! Αμφιβάλω λίγο...

Πήγε η Νοκια να βγάλει τηλέφωνα καθαρά επαγγελματικά (Ε60, Ε61) αλλα ... μάλλον δεν της βγήκε. Στη συνέχεια τα έκανε ψιλοεπαγγελματικά βάζωντας κάμερα 1.3MP (E50). Τώρα κοντεύει να τα κάνει multimedia! (έβαλε 2 MP σε Ε65 και E61i).

 

Έχεις δηλαδή το "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ" Ε65 με 2MP και το φανταστικό "Multimedia" N76 με 2MP! Ε βάλε βρε διάολε την 3,2 να ξεχωρίσουν τα τηλέφωνα! Τί την κρατάς στο ράφι;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ανεκαθεν εκαναν και εξακολουθουν να κανουν ολες οι εταιριες που ασχολουνται με την τεχνολογια ειναι να τη δινουν με το σταγονομετρο :O

Νομιζετε οτι δε θα μπορουσαν να ενσωματωσουν καμερες των π.χ. 10ΜΡ στα κινητα?

Αλλα μετα πως θα πλασαριζαν στην αγορα ως "multimedia" ή "cyber-shot" ή οπως αλλιως θελετε ενα κινητο με καμερα 3,2ΜΡ?? :X

 

Η τεχνολογια και η τεχνογνωσια υπαρχει! Απλα παρουσιαζεται σιγα σιγα καθαρα για λογους εμπορικους!

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογια και η τεχνογνωσια υπαρχει! Απλα παρουσιαζεται σιγα σιγα καθαρα για λογους εμπορικους!

 

Συμφωνώ. Μάλλον αυτό συμβαίνει! Πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα marketing.

Βγήκε το Ν73. Μετά το Ν73Β, το Ν73Γ, το Ν73Δ , .... το Ν73(Ω).

Σκοπός τους είναι ο καταναλωτής να αγοράσει ΌΛΑ τα μοντέλα και όχι να πάει απο το Ν73 στο Ν73Ω απευθείας.

Βγάζουν ένα ΑΡΙΣΤΟ και ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ μοντέλο (Ν73). Στην συνέχεια αλλάζουν το design το οποίο έχει "μηδενικό" κόστος. Προσθέτουν και 2-3 επιλογές παραπάνω στο software και αυτό ήταν ... ορίστε το νέο μοντέλο. Μετά απο λίγο διάστημα, και αφού ο κάτοχος του Ν73 έχει αλλάξει 4-5 (90% ίδιες) συσκευές, βγαίνει πχ το Ν73i το οποίο υπήρχε απο την αρχή στα σχέδια της εταιρείας αλλα λανσαρίστηκε τώρα...!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

αυτο που φαινετε το κ750. χρησιμοποιω κ ενα κ700 που κ αυτο το καθαριζω με οινοπνευμα. μπορει να ειμαι κ τυχερος κ να εχουν καλα χρωματα τα κινητα μου.
Link to comment
Share on other sites

Εεεε, εσείς εκεί στην Wind...θέλουμε περισσότερα ! Και ένα απο αυτά λέγετε και PTT !!!
Link to comment
Share on other sites

den xero an einai to katallilo meros gia to post moy...

 

psaxno aploy tipoy (mpip) h san ta egatestimena tones poy iparxoyn se nokia ktl... ta thelo gia message tones...

 

xerete kapoio free site na katevaso merika? i mesw wap?

 

eyxaristw:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...