Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην τα βάζουμε όλα σε ένα κουβάρι. Εγώ βρήκα 2 φορές κινητό. Και τις 2 πήρα τηλέφωνο ακριβώς στο "ΜΠΑΜΠΑΣ" και συνεννοήθηκα με τον άνθρωπο ώστε να έρθουν να πάρουν πίσω το κινητό τους...

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως να ήθελε να κάνει κάτι ανάλογο αυτός που το βρήκε και να έμεινε από μπαταρία μετά... Βέβαια δεν αποκλείω την περίπτωση που αναφέρεις, αλλά θέλω να πιστεύω ότι ανήκει στις εξαιρέσεις...

 

Το κινητό είχε πάνω από 60% μπαταρία και ήταν εντελώς ξεκλείδωτο. Βλέπετε στην περίπτωση που θα το έχανα ήθελα να ελπίζω στην ανθρωπιά αυτού που θα το έβρισκε. Θα μπορούσε να βάλει τη sim του, να δει τον κατάλογο και να με πάρει και τηλέφωνο! ΘΑ τον πλήρωνα κιόλας αν το ζητούσε και θα έληγε το θέμα! Αντί να το πουλήσει αλλού ας το πουλούσε σε μένα! Μπέσα σας μιλάω θα του τα έδινα μέχρι 150 ευρώ κι ας μπορώ με αυτά να πάρω μια πολύ αξιοπρεπή καινούργια συσκευή. Γιατι η ψυχολογία πως "το εχασα, το βρήκε και δεν με πήρε ενα τηλεφωνο ενώ μπορούσε" θα ήταν πολύ χειρότερη από το να σκεφτόμουν οτι έχασα 150 ευρω στο δρόμο και τα βρήκε κάποιος ο οποίος δε μπορούσε να κάνει κάτι στην τελική και τα κράτησε! Δε λέω μπορεί να τα είχε ανάγκη τα λεφτά! Ε να του τα έδινα τα γ@μημένα! Τουλάχιστον θα είχε μια δόση αξιοπρέπειας αυτό! Το να το κρατήσει όμως έτσι είναι ανανδρο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλά, τι ψάχνεις τώρα και εσύ; Σιγά μην το επέστρεφε...πρέπει να πέσεις σε πολύ ΑΤΟΜΟ για να ενδιαφερθεί να στο δώσει/πουλήσει έστω πίσω...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

καλά, τι ψάχνεις τώρα και εσύ; Σιγά μην το επέστρεφε...πρέπει να πέσεις σε πολύ ΑΤΟΜΟ για να ενδιαφερθεί να στο δώσει/πουλήσει έστω πίσω...

 

Καμια φορά όταν μου συμβαίνου τέτοια πράγματα λέω να γίνω και γω έτσι ρε σεις... Σταρχιδιστής εντελώς! Αλλά όχι. Δε θα το κάνω. Αν χάσετε ποτέ κινητό και το βρώ εγώ θα είμαι από αυτά τα "πολύ ΑΤΟΜΑ" όπως είπες και σεις "πολυ ΚwLOΦΑΡΔΟΙ". Γιατί έχω μάθει να είμαι πάνω απ'όλα άνθρωπος.

 

Συγνώμη για το έντονο και φορτισμένο ύφος. Θα μου περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορά όταν μου συμβαίνου τέτοια πράγματα λέω να γίνω και γω έτσι ρε σεις... Σταρχιδιστής εντελώς! Αλλά όχι. Δε θα το κάνω. Αν χάσετε ποτέ κινητό και το βρώ εγώ θα είμαι από αυτά τα "πολύ ΑΤΟΜΑ" όπως είπες και σεις "πολυ ΚwLOΦΑΡΔΟΙ". Γιατί έχω μάθει να είμαι πάνω απ'όλα άνθρωπος.

 

Συγνώμη για το έντονο και φορτισμένο ύφος. Θα μου περάσει...

Και πολύ καλά θα κάνεις... δεν πρέπει να υπάρχουν μόνο κωλόπαιδα σε αυτόν τον κόσμο. Πρέπει να υπάρχουν και τα καλά παιδιά...

 

Σωστός ο φίλος... :up:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα μέσα στους ΜΑΛΑΚΕΣ (εδώ δεν σηκώνει λογοκρισία και θα πρέπει να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους), γιατί ξέρω ότι οι περισσότεροι έτσι μας θεωρείτε, που θα έψαχναν να επιστρέψουν το κινητό.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε ενα μειλ διαφημιστικό ενος υποψηφιου για τις δημοτικές εκλογες!Πατωντας το λινκ από περιεργεια να το χαζέψω επεσα πανω σε μια σελιδα ενός υποψηφίου με τον τίτλο ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία!!Αααααα,καλά λεω θα ειναι μια από τα ίδια,τωρα που ειναι δημοτικές εκλογές να μιλάει με πάθος για πραγματα που δεν στεκουν και να κυνηγαει κεραιες και εταιρειες για να πεισει πως νοιαζεται για τους κατοικους και να ψηφιστεί!ΟΤΑΝ διάβασα το άρθρο ομως ΕΠΑΘΑ!!Παιδιά Ο,τι πιο ολοκληρωμενο,αναλυτικό επιστημονικά τεκμηριωμένο και μαζεμενο έχετε διαβασει.Για μενα αυτο πρεπει να υπαρχει αποθηκευμενο καπου!Πηγαινετε να το διαβασετε,αξιζει και μπραβο στο παιδί αυτό !!(Δεν κανω πολιτική διαφημιση ουτε εχω καμμια σχεση με αυτον το ξεκαθαριζω)Η

διευθυνση ειναι http://www.giabouras.gr :)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη επισημασμένο θέμα για το SAR:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=8815&page=34

 

Η συνέχεια εκεί. :)

Link to comment
Share on other sites

Απο ολους αυτους τους διαγωνισμους (με πλουσια δωρα οπως λενε...) που κανουν οι διαφορες εταιριες και στις οποιες συμμετεχεις στελνοντας ενα ακριβο sms, εχει δοκιμασει κανεις κερδιζοντας καποτε κατι?

Ειναι αντικειμενικοι διαγωνισμοι ή μούφες?

Link to comment
Share on other sites

Το πασχα ειχα βρει ενα w700 διπλα στο αυτοκινητο μου σε ενα παρκινγ στη Ναξο! Εψαξα λιγο να δω τι παιζει,πηγα να παρω τηλ στο "Μωρο μου!!!!" αλλα δεν ειχε καρτα.. Ε,λεω δε μαμιεται θα δω το πρωι τι θα κανω..Και ετσι οπως κανω και το αφηνω πανω στο ταμπλο ανοιγει το σκρινσαβερ και ο τυπος ειχε τη φατσα του σε φωτο!Ε τον γνωρισα ποιος ηταν και πηγα και το εδωσα σε ενα φιλο του μεσα στο κλαμπ που γυρισα γιατι δεν τον εβρισκα τον ιδιο!Τωρα αν αυτος του το εδωσε δεν ξερω!Στη Ναξο λιγο πολυ τους ξερεις φατσικα τους πιο πολλους και με ποιους κανουν παρεα!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα μοντέλο που πιθανόν απεικονίζει το μέλλον στο design, είναι το εξής:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=84328

 

αν ειναι ετσι τοτε με βλεπω χωρις κινητο:lol:

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα τις προάλλες σε ένα κατάστημα Γερμανός για να κάνω καινούρια σύνδεση. Μου λέει ο υπάλληλος λοιπόν, για μερικές μέρες μέχρι τις 26/9 σας δίνουμε δωρεάν αυτά τα κινητά, ανάμεσα στα οποία ήταν και το Sony Ericsson w300 που με ενδιέφερε. Πάω λοιπόν στις 25/9 και λέει ότι αποσύρθηκε εκτάκτως η προσφορά κλπ. Προσψπικά το θεωρώ κοροιδία. Πήρα τηλέφωνο και ένα τηλ εξυπηρέτησης πελατών που είχε και έκανα παράπονα και άφησα τα στοιχέια μου περιμένωντας να με πάρει κάποιος υπέυθυνος να ζητήσει συγνώμη ή να μου εξηγήσει. Ακόμα περιμένω. Αυτό πάντως δεν δείχνει υπέυθυνη εταιρία...
Link to comment
Share on other sites

και το πλαισιο που δειχνει να ειναι υπευθηνη εταιρεια ειδα τι εκανε σε μενα.αστα να πανε ειναι ολοι τους.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

se kanena neo tha piges kai sou eipe mexri tis 26......itan mexri bradi paraskeuhs stis 22 tou mhna kai nai ontos polla tilefona aksias 200 euro dwrean se mikra programmata.mallon den iksere ipalilos...distixos gia emas tous ipoloipous pou bgainei kamia fora asximo onom gia to diktio.pantos oti thes kane me pm kai sou lew.....
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

και το πλαισιο που δειχνει να ειναι υπευθηνη εταιρεια ειδα τι εκανε σε μενα.αστα να πανε ειναι ολοι τους.

 

Τι σου έκανε το πλαίσιο εσένα;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν εννοείς να κλειδώσει το κινητό σου και να το καταστήσει άχρηστο στο δίκτυο της από ότι μου είπαν γίνεται. πρόσφατα εκλάπη το κινητό μου και μετά από e-mail που έστειλα στη Vodafone πάρα την εξής απάντηση:

 

"Αγαπητέ κε *****,

 

σε απάντηση του τελευταίου e-mail σας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι,

αυτό που είναι δυνατόν να γίνει είναι το κλείδωμα της συγκεκριμένης συσκευής

με την χρήση του ΙΜΕΙ της συσκευής σας και μόνο αν άλλος συνδρομητής Vodafone προσπαθήσει

να ενεργοποιήσει κάρτα sim Vodafone GR στην συσκευή αυτή.

 

Με την ακόλουθη διαδικασία, όταν ολοκληρωθεί, η Vodafone σας προσφέρει την δυνατότητα φραγής της συσκευής

σε περίπτωση που κάποιος προσπαθήσει να χρησιμοποιήσει την συσκευή με κάρτα sim του δικτύου μας.

 

Για την διαδικασία της φραγής έχει ορισθεί και απαιτείται:

1) η σύνταξη και επικύρωση υπεύθυνης δήλωσή σας σε αστυνομικό τμήμα για την απώλεια ή κλοπή του κινητού σας και η προσκόμιση αυτής (αυτοπροσώπως) στο πλησιέστερο κατάστημα Vodafone έτσι ώστε να καταγραφούν επίσης τα ακόλουθα:

 

1)Τα προσωπικά στοιχεία σας,

2)ο αριθμός του κινητού,

3)ο αριθμός ΙΜΕΙ,

4)η Εταιρία κατασκευής(Π.χ ΝΟΚΙΑ) το συγκεκριμένο μοντέλο (Π.χ 7650),

5)η αίτηση φραγής.

 

Παρακαλούμε μην διστάσετε αν έχετε κάποια

άλλη ερώτηση ή απορία.

Στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας."

 

Αρα συμπεραίνω οτι η Vodafone τουλάχιστον το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Opera/8.01 (J2ME/MIDP; Opera Mini/2.0.4062/1316; en; U; ssr))

 

Τι να πω ρε παιδιά; εγώ μετά από αυτό το περιστατικό εχω αρχίζει να υποψιάζομαι πολύ το γερμανό και όχι μόνο... Με χαλάει πολύ η ιδέα να πάρω κάτι το οποίο για 1-2 μέρες το είχε κάποιος που το επέστρεψε γιατί δεν τον άφησε ικανοποιημένο. Πρέπει δηλαδή να απαιτούμε να δούμε τη σφραγισμένη συσκευασία να ανοίγει για πρώτη φορά μπροστά στα μάτια μας... Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη γλωσσας σε Nokia Shop με 15€ .

Συνεχεια στο αναλογο θεμα :lock:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Την δευτερα μαλλον θα ρω το 6280 το οποιο τραβει βιντεο σε αναλυση 640*480σε 15 fps.εχω δει βιντεο του ν93 το οποιο εχει ιδια αναλυση αλλα στα 30 fps και επειδη δεν εχω δει βιντεο του 6280 μπορει καποιος να μου πει ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει μεταξυ 15 και 30 fps σε ιδια παντα αναλυση?και αν υπαρχει καποιο link για καποιο βιντεο του 6280 θα ηταν ευπροσδεκτο...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πριν ξεκινήσω θέλω να πω οτι είμαι σχεδόν απόλυτα ... noob όσον αφορά τις συσκευές κινητής τηλεφωνίας. Επειδή το παλιό κινητό μου αρχίζει να με εγκαταλείπει,θέλω να αγοράσω καινούργια συσκευή (χωρίς συμβόλαιο). Έχω κάποιες πρώτα ερωτήσεις στους ειδήμονες.

 

1. Τι παίζει με τους χρόνους της μπαταρίας (αναμονής και ομιλίας). Πως τους μετράνε και τι θα πρέπει να προσέξω; Απο οτι έχω καταλάβει το οτι η Χ brand λέει 200 ώρες αναμονής για ένα μοντέλο, το ίδιο και η Y brand για το δικό της, δεν σημαίνει οτι έχουν την ίδια διάρκεια μπαταρίας, έτσι;

 

2. Πέρα απο τα ... πορτάκια, υπάρχουν και τα κινητά τα οποία είναι...συρώμενα. Τι παίζει με αυτά, είναι το ίδιο ευαίσθητα όπως αυτά με τα πορτάκια;

 

3. Τα κινητά με WLAN, τι παραπάνω προσφέρουν; Υπάρχει η περίπτωση να τα χρησιμοποιήσω μαζί με τεχνολογίες όπως πχ VoIP; Και αν ναι υποστηρίζεται σε όλα αυτή η λειτουργία η μερικώς;

 

Αυτά τα...λίγα και ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

1. σχετικά με μπαταρίες: http://www.myphone.gr/library/article-9.html

2. δεν είχα πότε slide-up κινητό αλλά δεν υα θεωρώ και ευαίσθητα (πόσο μάλλον τα πορτάκια).

3. το wlan υπάρχει προς το παρόν σε αρκετά ακριβές συσκευές. Σε κάποια ξενοδοχεία, πλοία, strabucks κλπ υπάρχει τέτοιο δίκτυο. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να δεις σελίδες, email αρκετά πράγματα γενικά εξαρτάται και από την συσκευή σου. Για vo-ip δεν ξέρω αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...