Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να προσπαθήσω να ζωντανέψω λίγο το θέμα με μια απορία που έχω. Θέλω το κινητό μου να το αφήνω ανοικτό το βράδυ και πριν πέσω να κοιμοιθώ να το βάζω για φόρτιση μέχρι το πρωί. Αυτό θα την βγάλει σύντομα εκτός την μπαταρία ή δεν την πειράζει αφού όταν φορτίσει πλήρως το κύκλωμα του κινητού σταματά να την φορτίζει.

 

Επειδή διαβάζω για υπερφόρτιση, μπορείς να κάνεις υπερφόρτιση ή μόλις φορτίσει είτε το βγάλεις απ την πρίζα είτε όχι είναι το ίδιο;

 

Εξαρτάται από το τι κινητό έχεις.Αν είναι "παλιάς" τεχνολιγίας τότε υπάρχει πρόβλημα,αν θυμάσε στις ειδήσεις κινητά που σκάνε και τέτοια.Αν είναι "καινούργιας" τεχνολογίας τότε στις μπαταρίες που έχουν υπάρχει ειδικό θερμικό κύκλωμα ώστε να κώβουν την φόρτιση.Αυτό όμως δεν είναι και πάντα σίγουρο ότι θα γίνει και υπάρχει περίπτωση, στην καλύτερη, να καταστρέψεις την μπαταρία.Οπότε προσωπική μου γνώμη είναι να μην αφήνεις το τηλέφωνο παραπάνω από όσο χρειάζεται για φόρτιση.Να μην είσαι και από πάνω αλλά μην το αφήνεις,π.χ. αντί για δυο ώρες 10 ή και 12.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται από το τι κινητό έχεις.Αν είναι "παλιάς" τεχνολιγίας τότε υπάρχει πρόβλημα,αν θυμάσε στις ειδήσεις κινητά που σκάνε και τέτοια.Αν είναι "καινούργιας" τεχνολογίας τότε στις μπαταρίες που έχουν υπάρχει ειδικό θερμικό κύκλωμα ώστε να κώβουν την φόρτιση.Αυτό όμως δεν είναι και πάντα σίγουρο ότι θα γίνει και υπάρχει περίπτωση, στην καλύτερη, να καταστρέψεις την μπαταρία.Οπότε προσωπική μου γνώμη είναι να μην αφήνεις το τηλέφωνο παραπάνω από όσο χρειάζεται για φόρτιση.Να μην είσαι και από πάνω αλλά μην το αφήνεις,π.χ. αντί για δυο ώρες 10 ή και 12.

 

thnx tria12345_ το πιασα το νόημα ;)

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι κινητό έχεις.Αν είναι "παλιάς" τεχνολιγίας τότε υπάρχει πρόβλημα,αν θυμάσε στις ειδήσεις κινητά που σκάνε και τέτοια.Αν είναι "καινούργιας" τεχνολογίας τότε στις μπαταρίες που έχουν υπάρχει ειδικό θερμικό κύκλωμα ώστε να κώβουν την φόρτιση.Αυτό όμως δεν είναι και πάντα σίγουρο ότι θα γίνει και υπάρχει περίπτωση, στην καλύτερη, να καταστρέψεις την μπαταρία.Οπότε προσωπική μου γνώμη είναι να μην αφήνεις το τηλέφωνο παραπάνω από όσο χρειάζεται για φόρτιση.Να μην είσαι και από πάνω αλλά μην το αφήνεις,π.χ. αντί για δυο ώρες 10 ή και 12.

 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα , ακόμα και σε κινητά παλαιότερης τεχνολογίας.

Απλά , στα παλιότερα κινητά , το κύκλωμα που αναφέρεις δεν βρισκόταν στο κινητό(ή την μπαταρία , anyway)αλλά στον ίδιο τον φορτιστή.Αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα στην περίπτωση χρήσης μαιμού φορτιστή(ο οποίος μπορεί και να μην είχε αυτό το κύκλωμα)Γι αυτό το λόγο , και για να μην υπάρχει καμία περίπτωση υπερφόρτωσης , οι κατασκευαστές ενσωμάτωσαν το συγκεκριμένο κύκλωμα(αυτό που διακόπτει την φόρτιση) στο κινητό και όχι πλέον στον φορτιστή.;)

Όσο για τα κινητά που σκάνε , είναι ζήτημα αν έχουν σκάσει σε όλο τον κόσμο 10 κινητά , και ποτέ δεν μάθαμε αν είχαν original μπαταρίες -φορτιστές , αλλά και το περιβάλλον λειτουργίας(κοντά σε βενζινάδικα κλπ)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα , ακόμα και σε κινητά παλαιότερης τεχνολογίας.

Απλά , στα παλιότερα κινητά , το κύκλωμα που αναφέρεις δεν βρισκόταν στο κινητό(ή την μπαταρία , anyway)αλλά στον ίδιο τον φορτιστή.Αυτό θα μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα στην περίπτωση χρήσης μαιμού φορτιστή(ο οποίος μπορεί και να μην είχε αυτό το κύκλωμα)Γι αυτό το λόγο , και για να μην υπάρχει καμία περίπτωση υπερφόρτωσης , οι κατασκευαστές ενσωμάτωσαν το συγκεκριμένο κύκλωμα(αυτό που διακόπτει την φόρτιση) στο κινητό και όχι πλέον στον φορτιστή.;)

Όσο για τα κινητά που σκάνε , είναι ζήτημα αν έχουν σκάσει σε όλο τον κόσμο 10 κινητά , και ποτέ δεν μάθαμε αν είχαν original μπαταρίες -φορτιστές , αλλά και το περιβάλλον λειτουργίας(κοντά σε βενζινάδικα κλπ)

 

Την λεπτομέρια που αναφέρεις THEjB για τους φορτιστές δεν την γνώριζα. Τώρα όσον αφορά τα κινητά που έχουν σκάσει πιστεύω ότι είναι περισσότερα μιας και μαθαίνουμε μόνο για όσα οι ιδιοκτήτες τους το αναφέρουν δημόσια, μέσω ειδήσεων ή ραδιοφώνων για να μπορέσουν να προειδοποιήσουν και τους υπόλοιπους για προβληματικά τηλέφωνα ή εξαρτήματα.Φαντάζομαι όμως ότι θα υπάρχουν και πολλοί οι οποίοι ίσως δεν το αναφέρουν γιατί σου λένε ότι ότι έγινε έγινε οπότε άστα να πάει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά πάντως,το sx1 που είχα πριν το άφηνα στο φορτιστή όλη νύχτα και το έβγαζα όταν ξυπνούσα.Και αυτό γινόταν για 1.5 χρόνο τουλάχιστον.Δεν έσκασε ποτέ ( :!: ) και δεν παρατήρησα κάποια μείωση στην απόδοση της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά πάντως,το sx1 που είχα πριν το άφηνα στο φορτιστή όλη νύχτα και το έβγαζα όταν ξυπνούσα.Και αυτό γινόταν για 1.5 χρόνο τουλάχιστον.Δεν έσκασε ποτέ ( :!: ) και δεν παρατήρησα κάποια μείωση στην απόδοση της μπαταρίας.

 

και εγω το ιδιο με το siemens c65 εδω και 2 χρονια!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομιζω πως ναι ομως καλυτερα να κανεις μια ερωτηση στην εδω αντιπροσωπεια οποιας μαρκας bt καταληξεις ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απόφαση Αρχής προστασίας περί αποστολής spam sms

 

Εδώ βλέπετε σχετική απόφαση της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων περί αποστολής spam sms ποστ διαβάστε για να πάρετε μια ιδέα

 

 

 

http://img137.imageshack.us/img137/9421/img0186ix.jpg

http://img157.imageshack.us/img157/8152/img0193zd.jpg

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

Γνωστά και απολύτως λογικά είναι όλα αυτά.

Αν περιμένεις πάντως αποζημίωση....

όχι ότι δεν δικαιούσαι , αλλά είναι τέτοιο το νομικό συστημα που και θα υπάρξει μεγάλη καθυστέρηση και το ύψος της αποζημίωσης είναι μάλλον αμφίβολο:(

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβεα δεν εχω σκοπο να το τραβηξω τοσο αλλα θα κανω κοινοποιηση αυτο του μηνηματος στην εταιρεια και αν επαναληφθει βλεπουμε !!
24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

οχι βεβεα δεν εχω σκοπο να το τραβηξω τοσο αλλα θα κανω κοινοποιηση αυτο του μηνηματος στην εταιρεια και αν επαναληφθει βλεπουμε !!

 

Λες να μην το ξέρουν ήδη?

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

απο που να το ξερουν πριν λιγες μερες μου ειρθε με το ταχυδρομειο

λες να τους εχουν ενημερωση απο την ΑΡΧΗ ??

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

απο που να το ξερουν πριν λιγες μερες μου ειρθε με το ταχυδρομειο

λες να τους εχουν ενημερωση απο την ΑΡΧΗ ??

 

Μα εκ των προτέρων ξέρουν ότι αυτό που κάνουν είναι παράνομο.Απλά , η παραπάνω απόφαση το επιβεβαιώνει , δεν το θεσπίζει;)

Άρθρο 5 παρ.4 εδ.2 του Ν.2251/94:

 

"Σε περίπτωση αντικατάστασης του προιόντος ή ανταλλακτικού του , η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια για το νέο προιόν ή το ανταλλακτικό ."

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

α οκ τωρα το επιασα

 

 

εγω το πηγα οτι εχουν γνωση για τη συγκεκριμενη επιστολη

24 hours news Breaking News Online http://www.bno.gr
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Μένω σε μια κωμόπολη και έχει γίνει το εξής. Στην κεντρική πλατεία έχει βάλει η ΔΕΗ ένα μετασχηματιστή η κάτι τέτοιο και τον έχει κλείσει σε ένα μεταλλικό κουτί που είναι σαν ένα δωμάτιο. Πήγε ένας τεχνικός να ρυθμίσει μια κεραία NOVA και η πυξίδα γύριζε σαν τρελή. Κανένας όμως δεν ενδιαφέρετε ούτε καν οι κάτοικοι που είναι τελείως ανημέρωτοι. Δίπλα και γύρω είναι μαγαζιά. Αυτό τι ακτινοβολία έχει? ,μπορούμε να την μετρήσουμε κάπως και ποια είναι τα επιτρεπτά όρια. Πως μπορώ να κινηθώ και που να απευθυνθώ ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Μένω σε μια κωμόπολη και έχει γίνει το εξής. Στην κεντρική πλατεία έχει βάλει η ΔΕΗ ένα μετασχηματιστή η κάτι τέτοιο και τον έχει κλείσει σε ένα μεταλλικό κουτί που είναι σαν ένα δωμάτιο. Πήγε ένας τεχνικός να ρυθμίσει μια κεραία NOVA και η πυξίδα γύριζε σαν τρελή. Κανένας όμως δεν ενδιαφέρετε ούτε καν οι κάτοικοι που είναι τελείως ανημέρωτοι. Δίπλα και γύρω είναι μαγαζιά. Αυτό τι ακτινοβολία έχει? ,μπορούμε να την μετρήσουμε κάπως και ποια είναι τα επιτρεπτά όρια. Πως μπορώ να κινηθώ και που να απευθυνθώ ?

Μετασχηματιστη εχει, πως κανεις ετσι? Μεσα στο σπιτι σου εχεις πανω απο 5 (βαζω και στοιχημα)αλλη μικροτερης ισχυως.

Δεν παθαίνεις τιποτα και δεν εχει ακτινοβολια, μαγνητισμο εχει.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Vasika gia tis efarmoges genika. Ara kai gia paixnidia. Ayto pou me kaiei pio poli einai o symbian emulator, gia pc i kai gia mac kalitera.
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Nomizw einai allo magnitismos, k allo aktinovolia apo ilektromagnitika kumata..

E? :fool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Luau! If you're hungry for hunk of fat and juicy meat,

Eat my buddie Pumbaa here cuz he is a treat! A hundred dollar dine, a tasty swine, all you gotta do is get in line. Are ya achin'?

Link to comment
Share on other sites

pantos dn xaneis tpt na vreis ena tropo na metriseis thn aktinovolia !! kalo einai na xereis an ekpempei h oxi !! sigoura an ekpempei tha endiaferthei polus kosmos pou exei magazia ktl ekei guro kai olo kai kati tha kataferete na kaneta !!:)
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, στο Μαρουσι υπαρχει ενας τετοιος χρονια. Επισης υπαρχει ενας κεντρικος υποσταθμος μεσα σε κατοικημενη περιοχη (και να ηταν μονο ενας). Μηπως λεω η "πυξιδα" ηταν χαλασμενη? Δεν νομιζω να ειναι τοσο σοβαρο... Αλλιως θα επιρρεαζονταν πολλα πραγματα οχι μονο αυτη ;)
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος από εσάς γνωρίζει εάν υπάρχει (βάση νόμου) υποχρέωση αποκατάστασης βλάβης ADSL σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

 

Μου έκανε εντύπωση ότι μιλώντας με την ΕΕΤΤ μου είπαν ότι δεν υπάρχει «νόμιμη» υποχρέωση του παρόχου. Είναι δυνατόν? :(

 

Η ΕΕΤΤ μου είπε ότι υπάρχει υποχρέωση αποκατάσταση βλάβης μόνο για τις «σταθερές γραμμές voice» (απλές γραμμές ΟΤΕ) και είναι 2 μέρες.

 

Φιλικά

 

Vactirio

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εξετάζω τί τεχνολογίες υπάρχουν για GPS συσκευές που να "μιλάνε" ή να είναι ενσωματωμένες με κινητά τηλέφωνα που έχουν Java επάνω (οπότε λογικά εξαιρούνται τα Windows Mobile / Pocket PCs απ' ό,τι έχω διαβάσει).

 

Δεδομένου ότι ό,τι έχω διαβάσει προτείνει στον συνδυασμό bluetooth phone + bluetooth GPS, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς εμπειρίες ή κάποια καλή συσκευή GPS να προτείνει (από τηλέφωνο τα πάμε καλά). Πρώτος παράγοντας είναι η ποιότητα των δεδομένων που δίνει η συσκευή και μετά το κόστος.

 

Πέραν αυτού του συνδυασμού, θα είχε κανείς να προτείνει κάτι διαφορετικό;

 

Η δουλειά που έχω να κάνω είναι να γράψω μία εφαρμογή σε Java (αυτό είναι περιορισμός, αλλιώς θα πήγαινα σε Win Mobile) η οποία θα "μαγειρεύει" τρόπον τινά τα δεδομένα του GPS και θα τα στέλνει ενίοτε σε έναν server μέσω GPRS.

 

Ευχαριστώ,

 

Τριαντάφυλλος

Link to comment
Share on other sites

Την περασμενη Κυριακη το dsl δε δουλευε καθολου και δεν υπηρχε κανενα τηλεφωνικο κεντρο το οποιο δουλευει Κυριακες. Ουτε οι βλαβες του ΟΤΕ!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Την περασμενη Κυριακη το dsl δε δουλευε καθολου και δεν υπηρχε κανενα τηλεφωνικο κεντρο το οποιο δουλευει Κυριακες. Ουτε οι βλαβες του ΟΤΕ!

Milousan ola...

K otan petuxa ena, mou elegan arloumpes..:mad:

Don't Believe the truth
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...