Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lewton καλή δουλεια!

 

Όσοι γνωρίζουν από μαρκετινκ, περισσότεροι ποσοστό δεν σημαίνει αυτόματα και μεγαλύτερα κέρδη, γιατι εξαρτάται και τι έξοδα έχεις. Για παράδειγμα η Q έχει μικρό ποσοστό, και λίγα καταστήματα ώς ανύπαρκτα, άρα τα λειτουργικά της έξοδα δεν είναι και πολύ μεγάλα (πέρα από την βίζιτα στην Βοδα) οπότε έχει κέρδη.

Το ίδιο και η ΤΙΜ, μπορεί το μικρό της ποσοστό σε πολλούς να φαίνεται λίγο, αλλά σαν εταιρεία να μην μπορεί να σηκώσει παραπάνω πελάτες (λίγα καταστήματα, συγκεκριμένο bandwith στο δίκτυο - γι'αυτό και έκοψε το Non-stop - κτλ κτλ) οπότε να θέλει να βολευεται εκεί που είναι.

H πτώση του ποσοστού ΔΕΝ σημαίνει και μείωση στους πελάτες. Απλά αυξήθηκαν οι ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ πελάτες κινητής στην Ελλάδα, οπότε το ποσοστό της πεφτει παρόλο που οι πελάτες της παραμένουν σταθεροί σε απόλυτους αριθμούς.

Ίσως να την συμφέρει έτσι εκεί που είναι από άποψη εσόδων/εξόδων/κερδοφορίας.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Lewton καλή δουλεια!

 

H πτώση του ποσοστού ΔΕΝ σημαίνει και μείωση στους πελάτες. Απλά αυξήθηκαν οι ΣΥΝΟΛΙΚΟΙ πελάτες κινητής στην Ελλάδα, οπότε το ποσοστό της πεφτει παρόλο που οι πελάτες της παραμένουν σταθεροί σε απόλυτους αριθμούς.

Ίσως να την συμφέρει έτσι εκεί που είναι από άποψη εσόδων/εξόδων/κερδοφορίας.

 

Ε ναι, στη ΤΙΜ παραμενουν σταθεροι οπως λες και στις αλλες αυξανονται. Το ιδιο ειναι? :confused: Πρεπει να μαζεψουν τα ασυμαζευτα και αν δεν εξαγορασουν τη Q δεν νομιζω οτι θα τα καταφερουν. Η κατρακυλα ειναι συνεχης...

Link to comment
Share on other sites

μα να μην υπαρχει κι η επιλογη <<καθε βδομαδα>>?αναλογα με το ποσο μου αρεσει ενα κινητο απαντω εγω γιατι εχει τυχει να παρω και 3 κινητα μεσα σ εμια βδομαδα και να μηνσει κανενα,τρελα εναι αυτη παιδι μου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις λεγοντας ''μεριδια συνδρομητων''; Απο που αντλησες τα στοιχεια;

Όπως γράφω και στην πρώτη γραμμή:

Μαζεύοντας στοιχεία από τις προηγούμενες ανακοινώσεις των αγαπημένων μας εταιριών

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, στη ΤΙΜ παραμενουν σταθεροι οπως λες και στις αλλες αυξανονται. Το ιδιο ειναι? :confused: Πρεπει να μαζεψουν τα ασυμαζευτα και αν δεν εξαγορασουν τη Q δεν νομιζω οτι θα τα καταφερουν. Η κατρακυλα ειναι συνεχης...

 

Ναι σίγουρα...

Άλλα αυτό που θέλω να πω, αυτό που μετράει η τελική κερδοφορία μιας εταιρείας, όχι οτι η ΤΙΜ σκίζει, αλλά το οτι μια εταιρεία έχει περισσότερους πελάτες από κάποια άλλη αυτό δεν μου λέει τίποτα.

Για παράδειγμα, η Cosmote έχει περισσότερους πελάτες από την ΤΙΜ. Άρα κάποιος θα πει οτι έχει και περισσότερα έσοδα. Όμως έχει και περισσότερα έξοδα γιατι πρέπει να κάνει περισσότερες επενδύσεις στο δίκτυο της για να σηκώσει τους αυξημένους πελάτες, να έχει περισσότερα καταστήματα για να τους εξυπηρετήσει που σημαίνει και αυξημένο προσωπικό, και η αλυσίδα πάει λέγοντας. Μια "μεγάλη" εταιρεία σίγουρα έχει περισσότερο "κύρος" από μια "μικρή", αλλά αυτό δεν πάει να πει τίποτα στα κέρδη γιατι Κέρδος=Έσοδα-Εξοδα.

Και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε κλάδο.

Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι εννοώ.

Άρα αν ΤΙΜ σαν εταιρεία είναι "βολεμένη" με τα κέρδη της, τότε λίγο που την νοιάζει πόσους πελάτες έχει, αρκεί το αποτελέσμα στα κέρδη να είναι θετικό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα...

Άλλα αυτό που θέλω να πω, αυτό που μετράει η τελική κερδοφορία μιας εταιρείας, όχι οτι η ΤΙΜ σκίζει, αλλά το οτι μια εταιρεία έχει περισσότερους πελάτες από κάποια άλλη αυτό δεν μου λέει τίποτα.

Για παράδειγμα, η Cosmote έχει περισσότερους πελάτες από την ΤΙΜ. Άρα κάποιος θα πει οτι έχει και περισσότερα έσοδα. Όμως έχει και περισσότερα έξοδα γιατι πρέπει να κάνει περισσότερες επενδύσεις στο δίκτυο της για να σηκώσει τους αυξημένους πελάτες, να έχει περισσότερα καταστήματα για να τους εξυπηρετήσει που σημαίνει και αυξημένο προσωπικό, και η αλυσίδα πάει λέγοντας. Μια "μεγάλη" εταιρεία σίγουρα έχει περισσότερο "κύρος" από μια "μικρή", αλλά αυτό δεν πάει να πει τίποτα στα κέρδη γιατι Κέρδος=Έσοδα-Εξοδα.

Και αυτό ισχύει για οποιοδήποτε κλάδο.

Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι εννοώ.

Άρα αν ΤΙΜ σαν εταιρεία είναι "βολεμένη" με τα κέρδη της, τότε λίγο που την νοιάζει πόσους πελάτες έχει, αρκεί το αποτελέσμα στα κέρδη να είναι θετικό.

Kαλά τα λες στη θεωρία, και έτσι ίσχυε μέχρι πριν 2 χρόνια. Η ΤΙΜ ήταν αρκετά πίσω σε συνδρομητές αλλά ελάχιστα πίσω σε κέρδη, επειδή δεν σπαταλούσε αλόγιστα για διαφημίσεις και επειδή είχε πιάσει πρώτη τους περισσότερους εταιρικούς πελάτες.

Σήμερα αυτό έχει αλλάξει, όπως έδειξαν οι πρόσφατες ανακοινώσεις για τα οικονομικά της . Έχασε την αναμφισβήτητη πρωτοκαθεδρία στα εταιρικά, ανοίχτηκε πάρα πολύ με ένα σωρό διαφημίσεις και έχασε και συνδρομητές (γιατί μόνο στο τελευταίο τρίμηνο κατάφερε να έχει άυξηση μετά από πολύ καιρό).

Δηλαδή είχε αύξηση εξόδων + μείωση εσόδων, το οποίο είναι ο πιο καταστροφικός συνδιασμός.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα dummy κινητα γιατι και γω θελω να περιεργαστω μερικα και δεν τα βρισκω :mad: Επισης καρτες μνημης μεγαλες.

 

Και το κυριοτερο:

ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάει χαλαρά για την 4η θέση η άΤΙΜη εταιρεία και της αξίζει, μετά την θρασσύτατη εξαπάτηση με το (νον)στοπ στα 500! Αλήθεια, ποιός την εμπιστεύεται μετά από αυτό;

Λογικό είναι να της παίρνει τους συνδρομητές η Q. Δίνει λίγα και καλά. Και κυρίως δε μαζεύει ότι έχει δώσει ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

μα να μην υπαρχει κι η επιλογη <<καθε βδομαδα>>?αναλογα με το ποσο μου αρεσει ενα κινητο απαντω εγω γιατι εχει τυχει να παρω και 3 κινητα μεσα σ εμια βδομαδα και να μηνσει κανενα,τρελα εναι αυτη παιδι μου.

 

Τρέλα ή ΧοντροΜ@λ*κ!@ λέγεται αυτό;

Καλύτερα να πιάσεις μια δουλειά σε κατάστημα κινητών ώστε να σου φευγει η περιέργεια με τα καινούργια κινητά να μην χρειάζεται να τα αγοράζεις (και να τα σκοτώνεις) για να ξεθυμαίνεις.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Πανω απο δυο χρονια. Το 6210 μου κρατησε 4 χρονια (το εδωσα στη μανα μου ,λειτουργει αψογα ακομη). Το 3230 θα μου βγαλει τουλαχιστον δυο και αυτο. Παντα κοιταω να αγοραζω κινητο που ανταποκρινεται στις αναγκες μου, και οχι ποιο ειναι το ομορφοτερο,μικροτερο, ακριβοτερο...Οταν θα εχω αναγκη το 3G και υπαρχει και η υποδομη στην Ελλαδα τοτε θα αλλαξω κινητο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δύο χρόνια περίπου. Θέλω το νέο μου κινητό να είναι σημαντικά καλύτερο από το παλιό για να αξίζει να τα ακουμπήσω. Εξάλλου το να σετάρεις, να μάθεις καλά και να χρησιμοποιείς αποδοτικά το κινητό, είναι μια διαδικασία που διαρκεί αρκετά.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αλλάζω όποτε μου το αλλάζουν από την εταιρεία, δηλαδή κάθε χρόνο...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

θελω να μου πειτε τι παιζετε με τη ραδιενεργεια των κινητων οταν:

1.απλα καθεται ποσο μας ''ψηνει'' τον εγκέφαλο?

2.οταν απανταμε σε κληση?

 

Ιδιως θελω να μου πειτε αν βαλω καρτα 2ιν1 και πρεπει να αλλαζω εγω καθε

2-3 λεπτα τον αριθμο τοτε θα μου ....''ψησει'' τον εγκεφαλο για τα καλα?

διοτι μπορει το ανενεργο να γινεται προωθηση στο ενεργο αριθμο αλλα

επειδη το ενα ειναι καρτα και το αλλο συνδεση με το ενα θα μιλαω και με το

αλλο θα στελνω μηνυματα.

 

τι προτεινετε στο παραπανω που με ΚΑΙΕΙ!!!

να εχω τελικα 2 συσκευες ετσι ωστε να μην ''ψηνομαι''?

 

τα λεμε και ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ rockxk, το κινητο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ραδιενέργεια...Η εντύπωση αυτή είναι τελείως λανθασμένη.Η συσκευή εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (καμία σχέση με ραδιενέργεια). Όταν το κινητό είναι σε κατάσταση αναμονής τα επίπεδα Η/Μ ακτινοβολίας είναι μηδαμινά. Η εκπομπή αυξάνεται κατακόρυφα όταν το κινητό είναι σε κατασταση κλίσης (και εδώ η ένταση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες). Σχετικά με τις ανησυχίες σου, θα σου πρότεινα την εναλλαγή από αυτί σε αυτί όταν μιλάς για μεγάλο χρονικό διάστημα, ή ακόμα καλύτερα τη χρήση handsfree.

Ελπίζω να σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ rockxk, το κινητο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ραδιενέργεια...Η εντύπωση αυτή είναι τελείως λανθασμένη.Η συσκευή εκπέμπει ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία (καμία σχέση με ραδιενέργεια). Όταν το κινητό είναι σε κατάσταση αναμονής τα επίπεδα Η/Μ ακτινοβολίας είναι μηδαμινά. Η εκπομπή αυξάνεται κατακόρυφα όταν το κινητό είναι σε κατασταση κλίσης (και εδώ η ένταση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες). Σχετικά με τις ανησυχίες σου, θα σου πρότεινα την εναλλαγή από αυτί σε αυτί όταν μιλάς για μεγάλο χρονικό διάστημα, ή ακόμα καλύτερα τη χρήση handsfree.

Ελπίζω να σε βοήθησα...

 

 

φιλε jaguar13 vazele .

εχεις δικιο ακτινοβολια ειναι.

σχετικα με το αυτι σε αυτι δε καταλαβες τι θελω να πω.

εχω καρτα 2ιν1 η οποια κανει τη χρηση καθε φορα ενος αριθμου.

επειδη ομως θελω ανα 5 λεπτα να εναλλαζω τον αριθμο πολυ φοβαμαι πως τοτε ειναι που ''τραβαει'' ολη την ακτινοβολια η κεραια διοτι φορτωνει καθε φορα το καινουργιο αριθμο.οποτε δεν ειναι επικινδυνο αυτο καθε 5 λεπτα να ''τραβαει'' η κεραια? για αυτο και λεω να ξεχωρισω τις καρτες και να κουβαλαω δυο κινητα μαζι μου!!!

 

τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δύο χρόνια περίπου. Θέλω το νέο μου κινητό να είναι σημαντικά καλύτερο από το παλιό για να αξίζει να τα ακουμπήσω. Εξάλλου το να σετάρεις, να μάθεις καλά και να χρησιμοποιείς αποδοτικά το κινητό, είναι μια διαδικασία που διαρκεί αρκετά.

 

Συμφωνώ 100% ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάει χαλαρά για την 4η θέση η άΤΙΜη εταιρεία και της αξίζει, μετά την θρασσύτατη εξαπάτηση με το (νον)στοπ στα 500! Αλήθεια, ποιός την εμπιστεύεται μετά από αυτό;

Λογικό είναι να της παίρνει τους συνδρομητές η Q. Δίνει λίγα και καλά. Και κυρίως δε μαζεύει ότι έχει δώσει ...

Mia diafora ths takseos toy 10% anamesa sthn TIM kai thn Q-TELECOM den einai eykolo na kalyfthei.

Pisteyo pos pote den tha kseperasei h Q thn TIM.Logika h TIM tha exei dialythei protoy katastei dynaton na symvei kati tetoio.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε δύο χρόνια περίπου. Θέλω το νέο μου κινητό να είναι σημαντικά καλύτερο από το παλιό για να αξίζει να τα ακουμπήσω. Εξάλλου το να σετάρεις, να μάθεις καλά και να χρησιμοποιείς αποδοτικά το κινητό, είναι μια διαδικασία που διαρκεί αρκετά.

Ayto einai gegonos.H diarkeia ths sygkekrimenhs diadikasias den diarkei parapano apo eksi mhnes pantos...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με τα μειονεκτήματα του να έχεις 256Κ (ή τα πλεονεκτήματα του να έχεις 64Κ) χρώματα στο smartphone σου. :)

Περισσότερα δεν είναι πάντα καλύτερα...

 

http://blogs.msdn.com/windowsmobile/archive/2005/09/07/462187.aspx

Link to comment
Share on other sites

Epiteloys katanohsa ton logo gia ton opoio,parolo poy ta 6630 kai 6680 exoyn paromoio epeksergasth poy trexei sta 220Mhz,o epeksergasths toy 6630 einai se polloys tomeis apodotikoteros apo ayton toy 6680.
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει να χρησιμοποιήσει αποδοτικά το κινητό του και τα αλλάζουν απλά επειδή βαρέθηκαν να τα βλέπουν. Περισσότερο θέμα μόδας και πουλ-μουρ παρά έλειψη δυνατοτήτων.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...