Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φυσικα και χωρανε ρε παιδια!

μεχρι 6 πιστευω χωρανε ανετα, σε αντρικο παντελονι και με μεγαλες τσεπες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα γιατι δεν υπαρχει λογος? Θα μου πει στο gsmarena αν βολευει ενα 5.5 ιντσες κινητο σε τσεπη?

 

Γιατι πολυ απλα,υπαρχουν ενα σωρο ενδυμασιες που μπορει να φοραει ο καθενας,απο φαρδια,μεχρι εφαρμοστα.οτι τον βολευει και σιγουρα οι γνωμες θα ειναι εντελως ατομικες.

τωρα το ποσο μπορει να βολευει τον καθενα να εχει ενα εντελως αντιαισθητικο εξογκωμα στις τσεπες του,ειναι αλλο καπελο.

εγω προτιμω την λυση του να εχω παντα ενα τσαντακι μαζι μου.

παντως,οταν σπανε οθονες μεσα σε τσεπες,ειδικα αν παει καποιος με κανενα τερμα κολλητο παντελονι να καθισει με το κινητο στην τσεπη (εχει συμβει σε φιλους μου),η οταν ραγιζουν πλαστικα η λυγιζει το σασι αν ειναι μεταλλικο,ειληκρινα δεν λυπαμαι καθολου και σιγουρα δεν φταινε οι αντοχες του κινητου.προσεχεις για να εχεις.και σιγουρα στις τσεπες παντελονιων,τετοιες μεγαλες συσκευες,δεν ξερω κατα ποσο μπορουν να αντεξουν η να θεωρηθουν ασφαλης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα γιατι δεν υπαρχει λογος? Θα μου πει στο gsmarena αν βολευει ενα 5.5 ιντσες κινητο σε τσεπη?

 

Σε ποια τσέπη;Μπροστινή,κwλότσεπη,πλαινή;

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και χωρανε ρε παιδια!

μεχρι 6 πιστευω χωρανε ανετα, σε αντρικο παντελονι και με μεγαλες τσεπες.

Οτι χωράνε είναι σίγουρο.Το θέμα είναι πόσο ασφαλές είναι αυτό για την αντοχή του κινητού.Στη πίσω τσέπη χωράει και το 7" τάμπλετ μου.Το θέμα είναι ότι πολύ σπάνια θα το κουβαλήσω έτσι γιατι αν αφαιρεθώ και το καθήσω, πολύ πιθανό να γίνει ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap

Θέλω να αλλάξω την μπαταρία του Α7 και θέλω γνώμες...Το κινητό έχει εγγύηση....Να το στείλω Samsung και να πω ότι έχει πρόβλημα η μπαταρία η να το πάω σε κάποιον μάστορα. .?Επίσης θα χάσω την εγγύηση αν το πάω σε τεχνικό να την αλλάξει?

 

 

Στάλθηκε από το SM-A700F μου

Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap

Η μπαταρία πέφτει γρήγορα...Εγώ το πήρα μεταχειρισμενο...Μόλις το βγάζω από την πρίζα σε ένα λεπτό πάει στο 98% χωρίς να το πειράξω....

 

Στάλθηκε από το SM-A700F μου

Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap

1 μέρα την βγάζει άνετα με νορμάλ χρήση...παιχνίδια δεν παίζω...Μόνο ίντερνετ μπαίνω....Όταν δεν θέλω να μπω ίντερνετ το κλείνω...

 

Στάλθηκε από το SM-A700F μου

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει πρόβλημα η συσκευή σου. σε όλες σχεδόν τις συσκευές από το 100 πέφτει γρήγορα μέχρι το 95. στην εγγύηση δεν νομίζω ότι θα στην αλλάξουν
Link to comment
Share on other sites

Guest Dimi_Arap

Άμα έχω κλειστό το wifi η 4G δεν πέφτει...άμα το έχω ανοιχτό πέφτει μπαμ μπαμ...Στο Galaxy S5 που είχα δεν έπεφτε τόσο γρήγορα....

 

Στάλθηκε από το SM-A700F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αλλαζοντας κινητα καταλαβαινεις τι σε παιρνει.

Π.χ. εγω ειμαι γεματουλης :p και οδηγω μηχανη. Δεν αγοραζω πανω απο 5ιντσο, γιατι στη μπροστινη τσεπη του παντελονιου ζοριζεται. Ακομα και τα 5,5 εχουν μεγαλη διαφορα οταν εισαι καθιστος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕ ΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ RESET S EENA S6 KINHTO KAI ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ GOOGLE ACOUNT Η ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ Η ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΘΕΜΑΤΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να επαναφέρεις τις επαφές σε προηγούμενη ημερομηνία που πιθανόν έχει κρατήσει backup το Gmail, μέσα από τον browser στο Pc, αφού συνδεθείς στο λογαριασμό του έμαιλ σου.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ηθελα να κανω μια ερωτηση που με προβληματιζει τα τελευταια χρονια και μετα απο καποιες συζητησεις που ειχα με χρηστες iphone ελπιζω να βρω καποια απαντηση εδω,

 

εδω και 3 χρονια περιπου εχω το κινητο Thl w11 με τα κατωθι χαρακτηριστικα

 

Ανάλυση Οθόνης 1920 x 1080 pixels

Android 4.2.1

Ισχύς Βασικού Επεξεργαστή MTK6589T 1500 MHz

Πυρήνες Επεξεργαστή 4

Μνήμη RAM 2gb

Εσωτερική Μνήμη Αποθήκευσης 32 GB

Βασική Κάμερα 13 MP

Δευτερεύουσα Κάμερα 13 MP

 

και απο την αλλη εχουμε ενα iphone (ας πουμε χαριν συγκρισης το iphone 5s) με τα εξης χαρακτηριστικα

 

Ισχύς Βασικού Επεξεργαστή 1.3ghz

Πυρήνες Επεξεργαστή 2

Εσωτερική Μνήμη RAM 1gb

Εσωτερική Μνήμη Αποθήκευσης 16 GB

Ανάλυση Οθόνης 1136 x 640 pixels

Βασική Κάμερα 8 MP

Δευτερεύουσα Κάμερα 1,2 MP

 

και φτανουμε στη ερωτηση μου,για ποιο λογο (ενω ειναι εμφανες στα χαρακτηριστικα οτι το thl υπερτερει σημαντικα παρολο που ειχα βγει πανβ απο ενα χρονο απο το iphone 5) τα benchmark οπως πχ το antutu δινουν αποτελεσμα στο thl γυρω στα 15.000 και στα phone 5s περιπου 40.000 και στο iphone 5 γυρω στα 30.000? αυτη η διαφορα (γυρω στο τριπλασιο αποτελεσμα με το 5ς ) που μπορει να οφειλεται γιατι με βαση τα χαρακτηριστικα σιγουρα δεν δικαιολογειται.Τελικα τι ακριβως μετρουν τα benchmark ? υποψιαζομαι οτι η διαφορα μπορει να οφειλεται σε ios και android και επειδη το thl εχει αρκετα μεγαλυτερη αναλυση οθονης τοτε ο επεξεργαστης "κανει καλυτερη δουλεια "στα iphone?.Ωστοσο σε αυτη την περιπτωση χαρακτιριστικα οπως καμερες αναλυση οθονης δεν πρεπει να συμπεριλαμβανονται στο τελικο αποτελεσμα αρα ειναι τελειως υποκειμενικο το απολεσμα και ο καθενασ το εκλαμβανει οπως το θελει?

 

Θα χαρω να ακουσω τις απαντησεις σας σε αυτο το θεμα ,καθε απαντηση ευπροσδεκτη,σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Κωστας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς δεν βρήκα κατηγορία για το Wiko, οπότε είπα να γράψω εδώ και ελπίζω να βρεθεί άκρη.

 

Λοιπόν η ιστορία αυτού του κινητού είναι η εξής: Άρχισε να κολλάει χωρίς λόγο μέχρι που έσβησε και δεν ξανά άνοιξε. Μετά από κάποιους μήνες το πήρα στα χέρια μου (δεν είναι δικό μου) και διαπίστωσα τα εξής:

- Βάζω να φορτίσει και μου βγάζει στην οθόνη την μπαταρία και τον κεραυνό με το "ζουμί" του να είναι στο κόκκινο. Το θέμα είναι ότι ΔΕΝ φορτίζει. Μετά από μερικά δευτερόλεπτα μου βγάζει το λογότυπο Wiko σαν να ανοίγει και μετά κάνει reboot. Και αυτό θα γίνεται μέχρι να βγάλω την μπαταρία από την θέση της. Φταίει η μπαταρία ή κάποια υποδοχή ή το λογισμικό;

- Επίσης κοίταξα στο ίντερνετ τι μπορώ να κάνω και μου έβγαλε να κάνω Hard Reset μέσω ενός συνδιασμού κουμπιών. Μου βγάζει ένα μενού Recovery Mode και Factory Mode. Πατάω το κουμπί για την αύξηση έντασης όπως μου υποδεικνύει αλλά μου βγάζει το λογότυπο Wiko και μου κάνει reboot μετά από λίγο. Βέβαια, δυο φορές κατάφερα και μπήκα στις επιλογές για Factory Reset, Update κλπ αλλά δεν κατάφερα πολλά γιατί έμαθα αργότερα ότι για να επιλέξω μια επιλογή πρέπει να πατήσω στην αφή και όχι στα πλήκτρα.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας αν είχατε κάποια ιδέα περί τίνος πρόκειται.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με τσαντακια και σπανια βαζω κινητα στην τσεπη. Εξαρτάται το κινητο και την τσεπη-παντελόνι. Αν ειναι λεπτη η συσκευη χωραει παντου. Αν φορας κολλητα τζην ουτε αναπτηρας δε χωραει στην τσεπη. Μπορει η τσεπη επισης να ειναι στα πλαγια,οποτε βαζεις και ταμπλετ εκει. Εγω ενα 6ιντσο παντως το βαζω κανονικα στο τζην.

Να χρησιμοποιειτε τσαντακια. Αμα φτερνιστειτε δηλ σκουπιζεστε πανω σας; Ποτέ δεν το καταλαβα αυτο. Δεν μπορω να βγω εξω αν δεν εχω μαζι κλειδια, πορτοφολι, χαρτομαντηλα, γυαλια ηλιου, τσιχλες, bluetooth κτλ. Και ειναι εκνευριστικο να μου ζητανε χαρτομαντηλα οι φιλοι που βγαινουν εξω κουνωντας τα χερια μονο :-P

Έχει δίκιο ο φίλος , να πάρετε τσαντάκια , μη ντρέπεστε . Ειδικά όσοι κινούνται με μηχανές καταλαβαινουν την χρησιμότητα μια τσάντας . . Τα πετάς όλα μέσα και έχεις τα χέρια ελεύθερα και τα υπάρχοντα σου πιο ασφαλή .

 

εκτός αυτού εγώ έχω μέσα στο τσαντάκι μέχρι και power bank με ένα μικρού μήκους καλώδιο . Έτσι όπως γίναμε πλέον το power bank είναι must

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by navi55
Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

Καλα ,εννοειται μονιμα το power bank μες στο τσαντακι. Αν και πιο πολυ το χρησιμοποιει καποιος απ την παρεα,παρα εγω :-P
Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν γυναικα εννοειται στην τσαντα μου αλλα δεν μπορω πλεον να το βαλω σε πιο μικρο τσαντακι το 5.5 μου.Σιγουρα το προβλημα αυτο το αντιμετωπιζουμε πολλες γυναικες.Αλλιως το κραταω στο χερι για παντελονι δεν το συζητω καν...
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, πήρα ένα Sony m5 στις 30.03. 16 και το κινητό έχει θέμα με την μπαταρία με 1,30 ώρα ομιλίας δεν φτάνει ούτε απόγευμα, έκανα request στην Sony και μου είπαν να πάω για έλεγχο το πήγα και δήθεν έκαναν επαναπρογραμματισμο και οτι έφταιγε η SD , το πήρα και πάλι τα ίδια μέσα στην νύχτα πέφτει 15%. Έστειλα πάλι email ότι έπεσα θύμα ψευδώνυμο προδιαγραφων και περιμένω απάντηση, σημείωση :Φωτεινότητα στο 0 και stamina on και φυσικά όχι 4g.

Απλά απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

Αν σε προβληματίζει το μέγεθός του στην τσέπη, μην πας σε 5,5". Ότι χωράει, χωράει. Αλλά εμένα σε φόρμα περισσεύει μια γωνία. Σε ποδήλατο μπορεί και να πέσει, αλλά γενικά όχι. Εμένα με έχει χαλάσει αυτό, όχι ότι θα μου πέσει, αλλά δε βρίσκω το λόγο να συμβαίνει αυτό. Το 5,5αρι είναι λίγο πιο άνετο από κινητό και πολύ χειρότερο από ταμπλετ. Οπότε δεν εξυπηρετεί σε τίποτα. Το κινητό πρέπει να είναι μικρό και το ταμπλετ μεγάλο. Εκεί έχω καταλήξει, αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι υπάρχουν ελάχιστα 5" FHD κινητά.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να επαναφέρω ένα βίντεο που έχω τραβήξει με το κινητό μου ? Έχω Galaxy Note 3 με Lollipop. Έχω κάρτα sd και αποθηκευονται εκεί τα βίντεο. Υπόψιν ότι μόλις ακριβώς το τράβηξα το έσβησα απευθείας, δεν πρόλαβε να ανέβει σε κανένα cloud. Έχω δοκιμάσει κάποιες εφαρμογές από το Play Store αλλά δεν κάνουν τπτ και προϋποθέτουν να τις έχεις εγκαταστήσει πριν την διαγραφή. SOS παιδιά καμιά ιδέα καποιος ?? Είναι σημαντικό το βίντεο για μενα. Σορυ αν γράφω σε λάθος ενότητα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...