Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι γενικής φύσεως τεχνικό ερώτημα.. Δεν αφορά μόνο στα Series 60!

 

Μεταφέρεται στους "τεχνολογικούς προβληματισμούς" όπου ταιριάζει καλύτερα και πιστεύω έχει περισσότερες ελπίδες ν' απαντηθεί.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Η επικοινωνια μεταξυ κινητου και SMSC γινεται με ενα πρωτοκολλο που λεγεται MAP (Mobile Application Protocol). To SMPP, αν θυμαμαι καλα, χρησιμοποιειται μεταξυ SMSC και διαφορων applications, π.χ. καποιου server. H Nokia εχει δικο της πρωτοκολλο, το CIMD2. Υπαρχει επισης, το UCP.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papdoux (26 Οκτ. 2004 , 14:31)

 

Η επικοινωνια μεταξυ κινητου και SMSC γινεται με ενα πρωτοκολλο που λεγεται MAP (Mobile Application Protocol).

 

Kai to opoio eivai meros tou ss7 protocol stack.

 

To SMPP, αν θυμαμαι καλα, χρησιμοποιειται μεταξυ SMSC και διαφορων applications, π.χ. καποιου server.

 

Kai snmaivei 'short message peer-to-peer'.

 

Av ya3eis sto google 8a breis o,ti 8es. Ore3n va exeis gia diabasma...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SERBEAN (19 Οκτ. 2004 , 10:59)

 

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΔΩΡΕΑΝ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΜΑΙΛ.ΜΟΥ Η ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΛΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΜΟΥ.

 

 

Μεσω κινητου υπαρχει ενα προγραμμα το SMSxtender με το οποιο μπορεις να στελνεις μηνυματα αλλαζοντας το νουμερο (βαζοντας ακομα και ονοματεπωνυμο να φαινεται) αλλα δεν ειναι τσαμπα.Θα πρεπει να αγορασεις καποια credits απο το site της εταιριας.Η εφαρμογη κοστιζει 9,95 ευρω και συμπεριλαμβανει 10 credits (δηλαδη 10 μηνυματα).Απο κει και περα για να αγορασεις εξτρα credits πρεπει να δωσεις 0,07 ευρω/credit..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Τι ειδους video αρχεια υποστηριζουν τα κινητα με microsoft OS και τι τα symbian.

Δηλαδη μπορω μεσω υπολογιστη με καταλληλο convert να χοραω video 30 λεπτον και πανω και στα δυο?

Κάντε αυτό το forum πιο εύκολο για αναζήτηση. Γράψτε στα ελληνικά.

 

http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp

Link to comment
Share on other sites

περα απο τα σαρπ ολα τα αλλα ειναι επιεικης για τα μπαζα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εχει παει κανεις? Τι παιζει με κοσμοκαρτα? Ακομα και με κοσμοσυμβολεο?

Με τιμκαρτα ειναι μηπως καλυτερα? Μπορει να βοηθεισει καποιος?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

έχω πάει με τιμ 2 φορές...νομίζω η φθηνότερη είναι η telsim, turkcell κάπως έτσι. Πολύ καλό σήμα παντού. Πάρε τηλ την τιμ να σου πει χρεώσεις. Τα κινητά είναι λίγο τσουχτερά στην τουρκία...
Link to comment
Share on other sites

Με ΤΙΜ Free2Go κανένα πρόβλημα το καλοκαίρι που πήγα, και θα στο συνιστούσα σε σύγκριση με Cosmocarta/What's Up γιατί από όσο θυμάμαι δεν έχουν αναγνώριση κλήσης που έχει το Free2Go..

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (28 Οκτ. 2004 , 21:41)

 

Με ΤΙΜ Free2Go κανένα πρόβλημα το καλοκαίρι που πήγα, και θα στο συνιστούσα σε σύγκριση με Cosmocarta/What's Up γιατί από όσο θυμάμαι δεν έχουν αναγνώριση κλήσης που έχει το Free2Go..

 

Θελεις να πεις πως με free2go ειχες αναγνωριση ενω με whatsup&kosmokarta δεν ειχες?

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ακουσει για ενα προγραμμα οπου μπορεις να δεις τον αριθμο που σε καλει ακομα και οταν αυτος ειναι απορρητος.Μηπως γνωριζετε κατι :!:
Link to comment
Share on other sites

den ginete file.. exun rotisei poloi kai poio palia...

h apokrich mbenei apo to diktio kai einai adinaton na mboreseis na to deis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος JuNiOr (29 Οκτ. 2004 , 14:13)

 

den ginete file.. exun rotisei poloi kai poio palia...

h apokrich mbenei apo to diktio kai einai adinaton na mboreseis na to deis

 

 

Και ομως μου ειπαν οτι το μπλοκαρισμα γινεται απο την ιδια την συσκευη.Και οτι ο απορρητος αριθμος ερχεται κανονικα στην συσκευη μονο που στην καταληξη του εχει εναν κωδικο οπου ''λεει'' στην συσκευη να μην εμφανισει τον αριθμο :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nchristidis (29 Οκτ. 2004 , 12:17)

 

Και ομως μου ειπαν οτι το μπλοκαρισμα γινεται απο την ιδια την συσκευη.Και οτι ο απορρητος αριθμος ερχεται κανονικα στην συσκευη μονο που στην καταληξη του εχει εναν κωδικο οπου ''λεει'' στην συσκευη να μην εμφανισει τον αριθμο :!:

 

makari na xerei kapoios kati na mas to pei kai se mas!!! :o kati kolopeda me exoun prixi stis anapantites kai den xero ti na kano! :mad:
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teorizo (29 Οκτ. 2004 , 15:18)

 

makari na xerei kapoios kati na mas to pei kai se mas!!! :o kati kolopeda me exoun prixi stis anapantites kai den xero ti na kano! :mad:

 

γιατι δεν βαζεις το blacklist; :confused:
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ξερω εγω ειναι πως ουτε η εταιρια κινητης τηλεφωνιας που ανηκεις δεν μπορει να κανει κατι (κατα 99%) ειδικα οταν η κληση ειναι απο αλλο δικτυο κινητης , διοτι η κληση προς τον αριθμο σου περναει στα monitor τους σαν... παυλα.....(--------------) τωρα αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας μας δωσει περισσοτερα φωτα.... :) αναμενουμε.......
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lagoudakis (29 Οκτ. 2004 , 13:21)

 

γιατι δεν βαζεις το blacklist; :confused:

 

ox to xexasa!!!!! :stupid:

only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

ναι, παλιότερα κάτι έλεγαν οτι το νούμερο έρχεται με πρόθεμα! και κατι για 3310!
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nchristidis (29 Οκτ. 2004 , 14:06)

 

Παιδια εχω ακουσει για ενα προγραμμα οπου μπορεις να δεις τον αριθμο που σε καλει ακομα και οταν αυτος ειναι απορρητος.Μηπως γνωριζετε κατι :!:

 

 

 

Μην το ψαχνεις πολυ,ΔΕΝ γινεται..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως φτιάχνεις κονσόλα πίσω από ένα νούμερο τετραψήφιο για sms?

Δηλαδή ξέρει κανείς να στήσει ότι χρειάζεται για να αγοράσουμε ένα τετραψήφιο νούμερο από εταιρεία κινητής τηλεφωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hostolis (29 Οκτ. 2004 , 15:42)

 

Έχουμε πεί πολλές φορές οτι ο αριθμός ΔΕΝ φτάνει ΠΟΤΕ στο κινητό. Άρα δεν μπορεί να γίνει ΤΙΠΟΤΑ ;)

 

krima!!!!! tha itan poli oraio na mporousame na broume tous arithmous!!!! :( :cry:
only crossfit...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...