Jump to content

Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γνωρίζει κάθε εταιρεία τι αριθμούς έχει πάρει μια άλλη εταιρεία διότι με τις φορητότητες κάθε αριθμός μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γνωρίζει κάθε εταιρεία τι αριθμούς έχει πάρει μια άλλη εταιρεία διότι με τις φορητότητες κάθε αριθμός μπορεί να βρίσκεται οπουδήποτε.

 

Kαλεις το νουμερο που θες και βλεπεις αν χρησιμοποιειται.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ηπαρχει ελπιδα για αλλαγη απο symbian σε androit ή κάτι άλλο..........????

 

- Ομάδα Διαχείρισης - Θα σε παρακαλούσα να γράφεις μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες. Απαγορεύονται τα greeklish

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Στην Wind έχω πάρει αριθμό της επιλογής μου (όχι πολύ εύκολο νούμερο) και κάνεις αίτημα στο κατάστημα. Το κατάστημα στέλνει email σε μια υπηρεσία της εταιρείας η οποία βλέπει εαν το νούμερο είναι διαθέσιμο (και βέβαια εαν η εταιρεία θέλει να το δώσει στην παρούσα φάση).

Εαν πάρει έγκριση τότε το στέλνει στον κωδικό καταστήματος.

 

Στην Vodafone υπάρχει παρόμοια διαδικασία και τμήμα το οποίο εγκρίνει εύκολους αριθμούς. Η διαφορά είναι ότι η Vodafone είναι σχεδόν απίθανο να σου δώσει αυτόν τον αριθμό.

 

Για Cosmote τώρα και παρά τις πολλές προσπάθειες που έχω κάνει , δεν έχω βρει εαν αυτή η δυνατότητα υπάρχει ή όχι. Προσωπικά έχω πάει σε κατάστημα και μου λένε " ότι βγάλει το σύστημα" . Εικάζω ότι δεν παρέχεται κάτι τέτοιο.

Εαν κάποιος γνωρίζει κάτι για Cosmote , είναι κάτι που ενδιαφέρει και εμένα με ποιόν τρόπο γίνεται..

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

.....διαφανο και πραγματικα απιστευτο ντιζαιν......

http://realitypod.com/2010/05/windows-phone-of-future/

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό σίγουρα θα το έλεγα, αν και δεν ξέρω πόσο λειτουργικό θα είναι... Αν και έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν είναι πραγματικότητα. Για παράδειγμα, που είναι ο επεξεργαστής και γενικά όλο το εσωτερικό ??? Τα εξαφάνισαν κι αυτά ???

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ανοίξω μερικά κινητά που έχω να παίξω λίγο και να περιεργαστώ το εσωτερικό τους αλλά έχουν κάτι περίεργες βίδες που δεν ξεβιδώνουν με τα κανονικά κατσαβιδάκια που έχω. Μήπως ξέρετε τι κατσαβίδι χρειάζεται και που μπορώ να το βρώ?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από το κατάστημα ηλεκτρονικών που αγοράζεις εργαλεία, θα πρέπει να ζητήσεις κατσαβίδια τύπου Torx ή Spline, με τα πρώτα να είναι τα συνηθέστερα στα κινητά. Να θυμάσαι απλά πως διατέθενται σε πολλές διαφορετικές διαστάσεις, οπότε και θα πρέπει να αγοράσεις το νούμερο που σου χρειάζεται ή ακόμα καλύτερα ένα σετ που καλύπτει όλα τα μεγέθη. Υπάρχουν βέβαια και κάποιες συσκευές που χρησιμοποιούν διαφορετικές παραλλαγές βιδών, όπως για παράδειγμα XZN ή ακόμα και λεπτής διατομής Allen bolts. Πάντως τα Torx είναι η συνηθέστερη περίπτωση. Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα τετοιο (κατσαβιδι Τ6)

http://www.stavrianos-dw.gr/product_info.php?products_id=5471

κανει για τα πιο πολλα(ειδικα Νοκια).

 

Απλα παρε κανενα καλο γιατι μπορει να σου χαλασει τις βιδες,επισης λενε οτι καθε βιδα που βγαζεις πρεπει να τιν πετας και να βαζεις αλλη,εγω δεν το κανω αλλα σε καποιες τα εχω φαει τα κεφαλακια τους.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

επισης λενε οτι καθε βιδα που βγαζεις πρεπει να τιν πετας και να βαζεις αλλη,εγω δεν το κανω αλλα σε καποιες τα εχω φαει τα κεφαλακια τους.

 

Λάθος τύπο ή νούμερο κατσαβιδιού χρησιμοποίησες. Στα Torx και τα Spline λόγω της πολύγωνης αστεροειδούς τους μορφής η δύναμη περιστροφής μοιράζεται σε πολλές ακμές με αποτέλεσμα σχεδόν ποτέ να μην χαλάει η βίδα, όσο σφιγμένη και αν ήταν αρχικά και όσες φορές και αν χρησιμοποιηθεί. Φτάνει βέβαια το κατσαβίδι να είναι του σωστού τύπου και το ακριβές νούμερο ώστε να εφάπτεται τέλεια στον οδηγό της βίδας.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Λάθος τύπο ή νούμερο κατσαβιδιού χρησιμοποίησες. Στα Torx και τα Spline λόγω της πολύγωνης αστεροειδούς τους μορφής η δύναμη περιστροφής μοιράζεται σε πολλές ακμές με αποτέλεσμα σχεδόν ποτέ να μην χαλάει η βίδα, όσο σφιγμένη και αν ήταν αρχικά και όσες φορές και αν χρησιμοποιηθεί. Φτάνει βέβαια το κατσαβίδι να είναι του σωστού τύπου και το ακριβές νούμερο ώστε να εφάπτεται τέλεια στον οδηγό της βίδας.

Ευχαριστω!

Μου λυθηκε και η απορια γιατι βαζουν Torx κινητα!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Μου λυθηκε και η απορια γιατι βαζουν Torx κινητα!

 

Και οι σκληροί δίσκοι, τα IF tuners συσκευών ακριβείας, τα calibrators και γενικά οτιδήποτε πρέπει να βιδώνεται ασφαλώς, με μικρού διαμετρήματος βίδες, χωρίς να κινδυνεύει να χαλαρώσει λόγω κραδασμών και χωρίς να είναι απαιτούμενη μεγάλη δύναμη για το ξεβίδωμα σε περίπτωση επισκευής. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

αριθμο αρεσκιεας μεσω cosmote δεν παιζει.απλα να ζητησεις gold number αν σου βρουνε κατι ευκολο μονο.η οπου εχει καταστημα να ρωτασ να δεισ καρτοκινιτα τουσ κ αν βρεις κατι καλο στον μηνα πανω το κανεις συνδεση!
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ τα gold numbers που έχει το κάθε κατάστημα είναι συνήθως για κλάματα. Οπότε μόνο σε καρτοκινητό εαν βρεις και το μετατρέψεις σε συμβόλαιο...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Είναι τα Gold Numbers. Ηθελα να πάρω ένα συγκεκριμένο νούμερο αλλά δεν ήταν διαθέσιμο. Ας ελπίσουμε να είναι καρτοκινητό και να μην το έχει δηλώσει ο ιδιοκτήτης και να καταφέρω να το πάρω στην κατοχή μου.

Το είχα κάνει και με την Wind, όπου ζήτησα το ίδιο νούμερο με τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για ένα 3G modem με έξοδο ethernet (όχι usb) που να παίρνει εξωτερική κεραία για περιοχή με αδύναμο σήμα.

 

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια σύντομη έρευνα στον χώρο της καρτοκινητής τηλεφωνίας σας φέρνω τα αποτελέσματα αυτής. Για να δούμε τι συμφέρει μέχρι αυτή τη στιγμή (04/07/2010) που γράφονται αυτές οι αράδες…

 

Έχουμε λοιπόν:

 

Προς όλους τους Αριθμούς Wind & Q

1. Μια Κάρτα της Q (Qcard) με κόστος Ανανέωσης 1 !!! για 1 μήνα μας δίνει 1500 λεπτά & 1500 sms καθώς και 100 Mb internet !!

 

 

Προς όλους τους Αριθμούς Vodafone

1. Μια οποιαδήποτε καρτοκινητη της Vodafone με ανανεωση 10€ για 1 μήνα μας δίνει 1500 λεπτά & 1500 sms.

 

 

 

Προς όλα τα σταθερά τηλέφωνα

1. Vodafone Cu με κόστος 0,37 € για 1 μέρα μας δίνει 60 λεπτά ομιλίας (Cu all day)

2. Vοdαfοne (Cu ή Νεα καρτοκινητη) με κοστος 5€ μας δινει 150 λεπτα ομιλιας για 1 μηνα

3. Wind (F2G ή Νέα Καρτοκινητη) με κόστος 5€ μας δίνει 120 λεπτά ομιλίας για 1 μήνα

 

 

 

Προς όλα τα δίκτυα

 

1. Vοdafοne Νεα καρτοκινητη 2 ώρες δωρεάν προς όλα τα δίκτυα, για ένα ολόκληρο μήνα, με κάθε ανανέωση από 10 και πάνω

2. Cosmocarta 2 ώρες δωρεάν προς όλα τα δίκτυα, για ένα ολόκληρο μήνα, με κάθε ανανέωση από 10 και πάνω

 

 

 

 

 

Συμπέρασμα: Δικό σας...!

Edited by topmail
-Τopmail-
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια σύντομη έρευνα στον χώρο της καρτοκινητής τηλεφωνίας σας φέρνω τα αποτελέσματα αυτής. Για να δούμε τι συμφέρει μέχρι αυτή τη στιγμή (04/07/2010) που γράφονται αυτές οι αράδες…

 

Έχουμε λοιπόν:

 

Προς όλους τους Αριθμούς Wind & Q

1. Μια Κάρτα της Q (Qcard) με κόστος Ανανέωσης 1€ !!! για 1 μήνα μας δίνει 1500 λεπτά & 1500 sms καθώς και 100 Mb internet !!

 

 

Προς όλους τους Αριθμούς Vodafone

1. Μια οποιαδήποτε καρτοκινητη της Vodafone με κόστος 10€ για 1 μήνα μας δίνει 1500 λεπτά & 1500 sms.

 

 

 

Προς όλα τα σταθερά τηλέφωνα

1. Vodafone Cu με κόστος 0,36€ για 1 μέρα μας δίνει 60 λεπτά ομιλίας (Cu all day)

2. Wind F2G ή Νέα Καρτοκινητη με κόστος 5€ μας δίνει 120 λεπτά ομιλίας για 1 μήνα

 

 

 

Προς όλους τους Αριθμούς Cosmote

 

Τίποτα και πάλι από την Cosmote :-(

 

 

 

Συμπέρασμα: Με μια κάρτα Vodafone Cu και μια Qcard Έχουμε όλα τα παραπάνω!

 

Στη Vodafone υπαρχει πλεον πακετο προς σταθερα τοσο για το cu οσο και για την Νεα καρτοκινητη, 150 λεπτα προς σταθερα με 5ευρω ελαχιστη διαρκεια χρεωσης 3λεπτα. Επισης δεν ξερω ποτε εκανες την ερευνα αλλα και η Cosmote δινει 120 λεπτα προς ολους με καθε ανανεωση απο 10 ευρω. Πιστευω οτι λοιπον και πολλα αλλα ακομη που πρεπει να προσεθουν για να πουμε ποια καρτοκινητη ακριβως συμφαιρει, αν και αυτο ειναι κατι καθαρα υποκειμενικο και εξαρτατε απο τις αναγκες του καθενα!

Edited by nuvox
COSMOTE
Ολα αισθανομαι...τα παντα...το ενα..το αλλο...ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβως γραφω και εγω στα σταθερα, με την μονη διαφορα οτι εναι 120 τα λεπτα που σου δινει η Νεα Καρτοκινητη και οχι 150. Τσεκαρε εδω για το αληθες http://www.wind.com.gr/Left-Menu/Κινητή/Για-τον-Ιδιώτη/Καρτοκινητή/Νέα-Καρτοκινητή-Wind/Δωρεάν-προς-σταθερά.aspx

 

Εβαλα και την Cosmote!

Edited by topmail
-Τopmail-
Link to comment
Share on other sites

Στη vodafone δεν μπορείς να πεις "με κόστος 10 ευρώ".. αφού δεν στα τρώει.. Απλώς ... με κάθε ανανέωση από 10 ευρώ και πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβως γραφω και εγω στα σταθερα, με την μονη διαφορα οτι εναι 120 τα λεπτα που σου δινει η Νεα Καρτοκινητη και οχι 150. Τσεκαρε εδω για το αληθες http://www.wind.com.gr/Left-Menu/Κινητή/Για-τον-Ιδιώτη/Καρτοκινητή/Νέα-Καρτοκινητή-Wind/Δωρεάν-προς-σταθερά.aspx

 

Εβαλα και την Cosmote!

 

Μαλλον λιγο τα μπερδεψες...εχω αναφερομουν στη Vodafone Νεα καρτοκινητη που συμφωνα με το δελτιο τυπου της δινει πλεον και πακετο προς σταθερα με τις χρεωσεις και προυποθεσεις που ανεφερα παραπανω. Αλλωστε αν δεν κανω λαθος στη Wind Νεα καρτοκινητη δεν υπαρχει ελαχιστη διαρκεια χρησης στο πακετο προς σταθερα!

Edited by nuvox
Ολα αισθανομαι...τα παντα...το ενα..το αλλο...ξερω γω...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τεχνολογικοί προβληματισμοί... γενικά!
  • The topic was unlocked
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...