Jump to content

''Πτωση'' Δικτυων Dsl.Αναφορές Χρηστών.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον Αρχιμήδης

 

Το πορτοκαλί σημαίνει ότι δεν συγχρονίζει, όπως το dial-up modem αφού πάρει τηλέφωνο προσπαθεί να συνδεθεί και δεν τα καταφέρνει. Αν δεν έχει "πέσει" το DSLAM, σημαίνει ότι ή το modem σου ή/και η γραμμή σου είναι προβληματική. Σε αυτή την περίπτωση, θεωρητικά θα μπορούσε ένα άλλο modem να δουλέψει καλύτερα...

 

Άντε τώρα να μπει κάποιος στο "ρίσκο" να αγοράσει άλλο μόντεμ, αφού αυτό το Κοκκαλομόντεμ έχει αναφερθεί ότι παρουσιάζει πολλά μεταπτώσεις (αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο). Χμμ!!! :o

 

Thanks για τις εξηγήσεις.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dslam Αγιου Δημητριου 2109762χχχ

10 λεπτα κατω... απο 14:25-14:37 περιπου.

καιρο ειχε να μου το κανει...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θεσσαλονίκη, περιοχή παραλιακής, ύψος Φαλήρου (στο ομώνυμο κέντρο του ΟΤΕ ανήκει και η περιοχή), σύνδεση static 384 over ISDN (τηλ αριθμός 2310886xxx), μέσω CISCO 836.

 

Ανά πέντε λεπτά σταματάει η κίνηση και νεκρώνει τι σύμπαν. O CISCO είναι ΟΚ, φαίνεται από το LAN, το λαμπάκι CD (Carrier Detect) αναμένο, αλλά Internet γιοκ :( :( Με reboot (reload στο CISCO IOS...) επανέρχεται...αλλά για λίγο...

 

Το έχω δοκιμάσει με διαφορετικά configurations (με διαφορετικά stand-alone PCs, με διαφορετικά φορητά, με ολόκληρο LAN...) και πάλι τίποτα. Ίδια η κατάσταση και με το Jetspeed 500i. Η ιστορία είναι έτσι από τα μέσα Δεκέμβρη.

 

Καμιά αντίστοιχη κατάσταση, καμιά ιδέα; Ξέρετε πόσα downloads έμειναν στη μέση...(ούτε καν στη μέση, στο 1/3 και λιγότερο)

I am the real one!
Link to comment
Share on other sites

Giati den anafereis to problima ston ote.

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

DSLAM Αγιου Δημητριου...

Εδω και 3 μερες εχω γονατισει τελειως.απο τα 37-40 στα 6-15....

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδω και 2-3 μερες σερνετε η ταχυτητα... σε μετρησεις που κανω δεν παιρνω πανω απο 25kb/s...

384/128 οτενετ

dslam Αγιου Δημητριου 9762χχχ

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάρισα με ΟΤΕ και HOL.

30-31/01 είχα γραμμή αλλά το DSLAM είχε χάσει την επαφή με τον έξω κόσμο.

03/02 είχα γραμμή το DSLAM δούλευε αλλά η HOL έπαιζε με τα πρωτόκολλα πιστοποίησης (down 6 ώρες).

Link to comment
Share on other sites

μωρε εδω εχουνε ακομα προβληματα με τις γραμμες isdn... που το μαθανε το dsl για να ξερουνε να το συντηρησουνε στον Oτε; Και αν πλακωσει και κοσμος για τους ολυμπιακους, εκει να δεις καταρρευσεις.... μαλλον πρεπει να εκπαιδευτουμε στον κωδικα μορς!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 4 Φεβ. 2004 , 00:06)

 

μωρε εδω εχουνε ακομα προβληματα με τις γραμμες isdn... που το μαθανε το dsl για να ξερουνε να το συντηρησουνε στον Oτε; Και αν πλακωσει και κοσμος για τους ολυμπιακους, εκει να δεις καταρρευσεις.... μαλλον πρεπει να εκπαιδευτουμε στον κωδικα μορς!

 

 

ΛοοοοοοοοΛ :whistle: :whistle: :lol:

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 4 Φεβ. 2004 , 00:06)

 

μωρε εδω εχουνε ακομα προβληματα με τις γραμμες isdn... που το μαθανε το dsl για να ξερουνε να το συντηρησουνε στον Oτε; Και αν πλακωσει και κοσμος για τους ολυμπιακους, εκει να δεις καταρρευσεις.... μαλλον πρεπει να εκπαιδευτουμε στον κωδικα μορς!

 

 

Ενω η ΟΤΕnet δεν εχει προβληματα ε?!?!!:worry:

Ας σοβαρευτουμε λιγο και ας βλεπουμε τα πραγματα λιγο πιο αντκειμενικα...ΟΛΟΙ οι ISPs εχουν κατα καιρους προβληματα.Το θεμα ειναι κατα ποσο γρηγορα τα λυνουν και την ποιοτητα της υποστηριξης που προσφερουν.Η τελεια εταιρια δεν υπαρχει πουθενα. Για να μπορει να εχει καποιος μια συνολικη εικονα για την ποιοτητα ελληνικων ISP θα πρεπει να τους εχει δοκιμασει ΟΛΟΥΣ για καποιο χρονικο διαστημα (πχ 6-7 μηνες) ωστε να αναφερει μια μεση εντυπωση. Νοημα: Ας αποφευγουμε να κραζουμε ετσι εταιριες χωρις να ανφερουμε συγκεκριμενα προβληματα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη πτώση για μένα εδώ και 3 μήνες που έβαλα DSL. Ήταν down απο τις 7 το πρωι μέχρι πριν 30 λεπτά περίπου (10.30). Δεν ξέρω ποιος φταίει (tellas ή ΟΤΕ), δεν πρόλαβα να πάρω τηλέφωνο για παράπονο...
Link to comment
Share on other sites

τελλας φίλε μου. Και εγώ (βορ. προάστια) και ένας φίλος μου (νότια) έιχαμε το ίδιο πρόβλημα. 7.20 το μουλάρι έχασε το conenction, νομίζω ανέβηκε κατα τις 8 και πάλι στισ 10 off για κανένα μισάωρο. Ο φίλος μου αυτός πήρε την τελλας και του είπανε οτι κάνουν εργα. (δεν θα έπρεπε να προηγηθεί μια κοινοποίηση, ένα εμαιλ κατι????)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Darwat ( 4 Φεβ. 2004 , 10:30)

 

Ενω η ΟΤΕnet δεν εχει προβληματα ε?!?!!:worry:

Ας σοβαρευτουμε λιγο και ας βλεπουμε τα πραγματα λιγο πιο αντκειμενικα...ΟΛΟΙ οι ISPs εχουν κατα καιρους προβληματα.Το θεμα ειναι κατα ποσο γρηγορα τα λυνουν και την ποιοτητα της υποστηριξης που προσφερουν.Η τελεια εταιρια δεν υπαρχει πουθενα. Για να μπορει να εχει καποιος μια συνολικη εικονα για την ποιοτητα ελληνικων ISP θα πρεπει να τους εχει δοκιμασει ΟΛΟΥΣ για καποιο χρονικο διαστημα (πχ 6-7 μηνες) ωστε να αναφερει μια μεση εντυπωση. Νοημα: Ας αποφευγουμε να κραζουμε ετσι εταιριες χωρις να ανφερουμε συγκεκριμενα προβληματα. :cool:

 

Μα δεν εχω προβλημα με την οτενετ (κι εχω δοκιμασει καμποσους Providers).. με τον οτε εχω... που αν κατα λαθος βγει η πριζα της γραμμης που παει στο νετμοντ απο τον τοιχο πρεπει να παρω να δηλωσω βλαβη γιατι το νετιμοντ νεκρωνει μεχρι να το δουνε απο το κεντρο (και το βλεπουν μονο αν παρεις και το δηλωσεις!). Για τον οτε που ημουνα χωρις τηλεφωνο δεκαπεντε μερες κι ολο το φτιαχνανε και στο τελος μου ειπανε οτι "ειναι πολυ ευαισθητες αυτες οι isdn!) Να του βαζω προδερμ το βραδυ;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...