Jump to content

Vodafone VoLTE/voWiFi


georgemv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν το υποστηρίζει ότι και να αλλάξεις ,επίσης μην πειράξεις τα apn γιατί δεν θα έχεις data .

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν προσθέσεις στον τύπο APN του "Vf Internet" τότε όντως έχει θέμα. Αν κάνεις ξεχωριστό apn με apn και τύπο ims χωρίς να το επιλέξεις για προεπιλεγμένο λειτουργεί κανονικά. Τεσταρισμενο με CU και RN5, όμως κόβει τις κλήσεις στα 7 δευτερόλεπτα.
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν δουλεύει οπότε τι συζητάμε και τις κλήσεις τις κόβει στο VoLTE το VoWiFi δεν λειτουργεί καν δεν βγάζει καν το σηματάκι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε Note 9 πως μπορώ να το ενεργοποιήσω σε cu;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν δουλεύει οπότε τι συζητάμε και τις κλήσεις τις κόβει στο VoLTE το VoWiFi δεν λειτουργεί καν δεν βγάζει καν το σηματάκι

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μια χαρά δουλεύει

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάνει και video call over 4g

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δουλέψει; βγάλε μας ένα screenshot να δούμε το σηματακι του wifi και φυσικά σε τι τηλέφωνο γιατί τώρα μιλάμε για το RN5

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά εμένα στο S10e, με μοναδικό πρόβλημα αυτό που ανέφερα εχθές. WiFi calling μόνο αν το θέσω σε flight mode και ανοίξω WiFi. Διαφορετικά χωρίς flight mode παίζει μόνο VoLTE. Δεν ξέρω αν είναι θέμα Vodafone ή συσκευής, αλλά δεν νομίζω το 2ο. Το περίεργο είναι πως με εφαρμογή μου εμφάνισε μενού για επιλογή σχετικά με το αν θα προτιμάει WiFi ή δίκτυα κινητής, όπως ακριβώς μου βγάζει στις ρυθμίσεις για την κάρτα της Cosmote που παίζει από την αρχή με volte/WiFi.

Η εφαρμογή είναι αυτή : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wikimediacom.wifi.calling

 

Από εχθές έχω κάνει αρκετές κλήσεις και σε 4G και σε WiFi για αρκετή ώρα, και δεν μου έχει ρίξει καμία.

Και 2 screenshots :

717280039a779a6b8fa944d3fd3e5601.jpgcf4ed2c259557e28cddd201fe9355005.jpg

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από κατάστημα Vodafone και μου είπαν ότι επειδή η υπηρεσία λειτουργεί πιλοτικά δεν είναι διαθέσιμη σε Galaxy Note 9, ισχύει;

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά εμένα στο S10e, με μοναδικό πρόβλημα αυτό που ανέφερα εχθές. WiFi calling μόνο αν το θέσω σε flight mode και ανοίξω WiFi. Διαφορετικά χωρίς flight mode παίζει μόνο VoLTE. Δεν ξέρω αν είναι θέμα Vodafone ή συσκευής, αλλά δεν νομίζω το 2ο. Το περίεργο είναι πως με εφαρμογή μου εμφάνισε μενού για επιλογή σχετικά με το αν θα προτιμάει WiFi ή δίκτυα κινητής, όπως ακριβώς μου βγάζει στις ρυθμίσεις για την κάρτα της Cosmote που παίζει από την αρχή με volte/WiFi.

Η εφαρμογή είναι αυτή : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wikimediacom.wifi.calling

 

Από εχθές έχω κάνει αρκετές κλήσεις και σε 4G και σε WiFi για αρκετή ώρα, και δεν μου έχει ρίξει καμία.

Και 2 screenshots :

717280039a779a6b8fa944d3fd3e5601.jpgcf4ed2c259557e28cddd201fe9355005.jpg

 

Sent from my SM-G970F

Είναι θέμα Vodafone καθαρά γιατί εσένα είναι στις υποστηριζόμενες συσκευές οπότε θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με το θέμα που ανέφερα πιο πριν (μόνο volte εκτός αν δεν έχει καθόλου σήμα κινητής όπου θα γυρίσει σε vowifi).

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά εμένα στο S10e, με μοναδικό πρόβλημα αυτό που ανέφερα εχθές. WiFi calling μόνο αν το θέσω σε flight mode και ανοίξω WiFi. Διαφορετικά χωρίς flight mode παίζει μόνο VoLTE. Δεν ξέρω αν είναι θέμα Vodafone ή συσκευής, αλλά δεν νομίζω το 2ο. Το περίεργο είναι πως με εφαρμογή μου εμφάνισε μενού για επιλογή σχετικά με το αν θα προτιμάει WiFi ή δίκτυα κινητής, όπως ακριβώς μου βγάζει στις ρυθμίσεις για την κάρτα της Cosmote που παίζει από την αρχή με volte/WiFi.

Η εφαρμογή είναι αυτή : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wikimediacom.wifi.calling

Sent from my SM-G970F

 

Στις ρυθμίσεις μπορείς να διαλέξεις να προτιμά κλήσεις μέσω wifi αν οχι πάντα θα διαλέγει GSM/UMTS/LTE

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να στείλει πιο καθαρό screenshot από το ims apn;

Θεωρητικά δηλαδή αν το βάλουμε σωστά, θα το ενεργοποιήσουμε και εμείς;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να στείλει πιο καθαρό screenshot από το ims apn;

Θεωρητικά δηλαδή αν το βάλουμε σωστά, θα το ενεργοποιήσουμε και εμείς;

 

Στο Pocophone λειτουργεί χωρίς ims και το volte και το wificalling αλλα με ρύθμιση του modem μεσώ του προγράμματος της qualcomm.

το προβλημα είναι οτι σε volte αν οι ρυθμίσεις του firmware δεν υυπάρχουν η δεν είναι σωστές τότε οταν το 4G θα χάνετε και θα γυυρίζει σε 3G/2G θα ρίχνει και την κλήση

Γιαυτό θα βγάλουν το πρόγραμμα vodafone wificalling γιατι αρκετά κινητά δεν έχουν τις κατάλληλες ρυθμίσεις για όλους τους παρόχους

πχ το poco εχει cosmote και wind αλλα οχι Vodafone GR πρέπει να το βάλω εγώ χειροκίνητα μέσω του PDC να δει τις ρυθμίσεις vodafone uk

παραπλήσιο app εχει και η JIO στην Ινδία για κλήσεις σε κινητά που δεν υποστηρίζονται από τον κατασκευαστή

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις μπορείς να διαλέξεις να προτιμά κλήσεις μέσω wifi αν οχι πάντα θα διαλέγει GSM/UMTS/LTE
Αυτό λέω. Στις ρυθμίσεις για κλήσεις WiFi μου έχει μόνο ενεργό/μη ενεργό. Αντίστοιχα στο άλλο slot που έχω Cosmote εμφανίζει μη ενεργό/προτίμηση σε WiFi/προτίμηση σε δίκτυα κινητής.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. Στις ρυθμίσεις για κλήσεις WiFi μου έχει μόνο ενεργό/μη ενεργό. Αντίστοιχα στο άλλο slot που έχω Cosmote εμφανίζει μη ενεργό/προτίμηση σε WiFi/προτίμηση σε δίκτυα κινητής.

 

Sent from my SM-G930F

 

το ίδιο πρόβλημα έχω με custom rom και εγώ όταν δεν είναι στη Sim1 ή δεν είναι προεπιλογή στα δεδομένα

ειναι θέμα rom και όχι vodafone . Σε miui global μπορώ να έχω wificalling και στις δυο κάρτες

Link to comment
Share on other sites

σε iphone 6s, όταν είμαι σε flight mode και με wifi calling, κάνω και δεχομαι κανονικα κλησεις, αλλά δεν μπορώ να στείλω ή να λάβω sms.. Το κάνει και σε άλλους;
Link to comment
Share on other sites

σε iphone 6s, όταν είμαι σε flight mode και με wifi calling, κάνω και δεχομαι κανονικα κλησεις, αλλά δεν μπορώ να στείλω ή να λάβω sms.. Το κάνει και σε άλλους;
Σε όλους.... Τί σου κάνει εντύπωση δηλαδή;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους.... Τί σου κάνει εντύπωση δηλαδή;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

κανονικα πρεπει να παιζουν και τα sms, και ας ειναι σε flight mode. Γι αυτο ρωτησα.. Άρα ειναι κατι που θα το φτιαξουν στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα έχω με custom rom και εγώ όταν δεν είναι στη Sim1 ή δεν είναι προεπιλογή στα δεδομένα

 

ειναι θέμα rom και όχι vodafone . Σε miui global μπορώ να έχω wificalling και στις δυο κάρτες

Για δοκίμασε την εφαρμογή που έχω παραθέσει στο #458.

Εμένα δεν είναι θέμα rom σίγουρα. Το τηλέφωνο υποστηρίζει WiFi calling - volte και στις 2 sim ταυτόχρονα.

Επίσης δοκίμασα να αντιστρέψω τις sim βάζοντας την Vodafone στο πρώτο slot και την Cosmote στο 2ο, χωρίς να αλλάξει κάτι. Πάλι στην Cosmote είχε επιλογή για προτίμηση ενώ στην Vodafone όχι.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

κάτι κάνουν τώρα στο volte μου κόβει τις κλήσεις στα 10 δευτερόλεπτα

 

Ρε παιδιά εμένα μου λένε ότι το volte δεν είναι έτοιμο ακόμα εσείς πως το έχετε ;;;; Έμενα μια χαρά το Vowifi όχι όμως volte

iPhone XS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...