Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Settings, apps & notifications, see all xxx aps, κατεβαίνεις και επιλέγεις το Viber, επιλέγεις εκεί που λέει notifications on, πατάς πάνω στο messages, advanced, και επιλέγεις το blink light

 

 

 

 

Ποια εφαρμογή χρησιμοποιείς?

 

Χρησιμοποίησε το Google Photos

 

 

 

 

Ποιον player χρησιμοποιείς?

 

 

 

 

Για μπλοκάρισμα των διαφημίσεων, χρησιμοποίησε το AdAway

 

https://adaway.org

 

(Πρέπει να κάνεις ρούτ πρώτα)

 

Ράδιο FM δεν έχει, αλλά μπορείς μέσω ίντερνετ να χρησιμοποιήσεις το Tune In

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=tunein.player

 

τα βιντεο που εχει με player . τις φωτογραφιες με το Google Photos τις ανοιγω και δεν το κανει .ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις προς το παρων δεν σκοπευω να κανω ροοτ . τα βιντεο οταν εκανα μεταφορα ρυθμισεων και αρχειων εχει μεσα τις xiaomi ton player και τα παιζει ..

Edited by servxris
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τις διαφημίσεις τις κόβει μια χαρά και το adguard pro, όχι αυτό που θα κατεβάσεις από το play store, αυτό που θα κατεβάσεις από το internet.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τα βιντεο που εχει με player . τις φωτογραφιες με το Google Photos τις ανοιγω και δεν το κανει .ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις προς το παρων δεν σκοπευω να κανω ροοτ . τα βιντεο οταν εκανα μεταφορα ρυθμισεων και αρχειων εχει μεσα τις xiaomi ton player και τα παιζει ..
Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνει το Google photos. Αν θες εξήγησε το με περισσότερες λεπτομέρειες

 

Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει ο video player της xiaomi, δοκίμασε τον ΜΧ PLAYER

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τις διαφημίσεις τις κόβει μια χαρά και το adguard pro, όχι αυτό που θα κατεβάσεις από το play store, αυτό που θα κατεβάσεις από το internet.
Ναι αλλά και αυτό, δουλεύει καλύτερα με rout.

 

Χωρίς ρουτ, θέλει VPN mode, πράγμα που αποκλείει το να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και κανονικό VPN.

 

Αν δεν το βάλεις σε VPN mode αλλά σε HTTP proxy server mode, τότε δεν φιλτράρει την κίνηση από 3G/4G αλλά μόνο σε WiFi

Link to comment
Share on other sites

2 στις φωτογραφιες δεν μπορω να τις δω με κυλιση παρα μονο απο την φωτογραφικη μηχανη .δηλαδη να ανοίξω ενα φακελο που εχει φωτογραφιες και να τισ βλεπω χωρις να ανοιγω μια μια

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν κάνει το Google photos. Αν θες εξήγησε το με περισσότερες λεπτομέρειες

 

Όπως λέει και ο Νίκος δώσε παραπάνω λεπτομέρειες τι δεν κάνει το Google Photos. Ωστόσο σαν λειτουργία το GPhotos δεν έχει έχει να βλέπεις τις φωτογραφίες με scroll up/down. Μόλις μπεις σε μία φωτογραφία μετά κάνεις swipe left/right για να πας στην επόμενη.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα για block χρησιμοποιώ blokada από XDA, αρκετά ευχαριστημένος, και δεν χρειάζεται root.

Για YouTube χρησιμοποίησε το Vance επίσης από XDA.

Και τέλος για το notification LED, χρησιμοποιώ light manager από app store, συνεργάζεται άψογα με την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Στην 9 στις ρυθμίσεις για τα δίκτυα έχει μια επιλογή "ιδιωτικός διακομιστής DNS" εκεί βάζουμε dns.adguard.com και αν όχι όλες κόβει πάρα πολλές
Link to comment
Share on other sites

Στην 9 στις ρυθμίσεις για τα δίκτυα έχει μια επιλογή "ιδιωτικός διακομιστής DNS" εκεί βάζουμε dns.adguard.com και αν όχι όλες κόβει πάρα πολλές

 

Ωραίος φίλε μου, πολύ καλό tip. Μόλις το έβαλα το tapatalk δεν μου πετάει banners με διαφημίσεις.

Έχεις παρατηρήσει αν δημιουργεί άλλα προβλήματα όπως να μην φορτώνει σωστά κάποιες σελίδες κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε μου, πολύ καλό tip. Μόλις το έβαλα το tapatalk δεν μου πετάει banners με διαφημίσεις.

Έχεις παρατηρήσει αν δημιουργεί άλλα προβλήματα όπως να μην φορτώνει σωστά κάποιες σελίδες κτλ?

 

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα τις 2 τελευταίες μέρες που το χρησιμοποιώ

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε μου, πολύ καλό tip. Μόλις το έβαλα το tapatalk δεν μου πετάει banners με διαφημίσεις.

 

Έχεις παρατηρήσει αν δημιουργεί άλλα προβλήματα όπως να μην φορτώνει σωστά κάποιες σελίδες κτλ?

Θεωρητικά το φιλτράρισμα μέσω DNS δεν είναι το βέλτιστο γιατί δεν φιλτράρονται συγκεκριμένα οι διαφημίσεις αλλά ολόκληρο το domain name

 

Ωστόσο έχει νόημα να έχεις ενεργοποιημένο το DNS στο adguard (είτε στον δικό τους DNS server είτε καλύτερα στον secure Google DNS) για λόγους privacy καθώς ο πάροχος σου ίντερνετ σε 3G/4G καταγράφει και γνωρίζει όλα τα domain names που επισκέπτεται κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, στο now playing σας βγάζει επιλογή για history?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Ναι. Κανένα πρόβλημα στο δικό μου.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, στο now playing σας βγάζει επιλογή για history?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

 

Ναι. Κανένα πρόβλημα στο δικό μου.

 

Και σε μένα το βγάζει.

Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι αν πάω να προσθέσω την συντόμευσή του στο HomeScreen, ο launcher (Nova) κρασάρει.

Οπότε αν δεν υπάρχει τρέχουσα ειδοποίηση για τραγούδι και θέλω να δω την ιστορία, πάω από την πλήρη διαδρομή (settings, sound, now playing, now playing history).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορώ να απενεργοποιησω το μαύρο θέμα σε επαφές, κλήσεις, μηνύματα;; Πουθενά δεν βρίσκω την επιλογή. Μόλις κατέβασα patch Ιανουαρίου.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στις ρυθμίσεις οθόνης κάτω από τις ρυθμίσεις ambient display έχει για το θέμα της συσκευής. Αν το αλλάξεις από εκεί νομίζω θα αλλάξει και στις ανάλογες εφαρμογές

 

Sent from my Pixel 2 XL

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορώ να απενεργοποιησω το μαύρο θέμα σε επαφές, κλήσεις, μηνύματα;; Πουθενά δεν βρίσκω την επιλογή. Μόλις κατέβασα patch Ιανουαρίου.
Πήγαινε στην εφαρμογή μηνύματα.

Πατάς τις 3 τελιτσες και απενεργοποιεις το dark mode. Θα φύγει το dark mode και από τις επαφές και από τις κλήσεις ταυτόχρονα.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν έχει έρθει ακόμα σε εμένα, οκ θενξ!!

 

Sent from my SHIELD Tablet using Tapatalk

Δες αν η έκδοση του pixel ambient services που έχεις είναι αυτή:

 

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/pixel-ambient-services/pixel-ambient-services-1-0-215774583-release/

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα. Μπορώ να απενεργοποιησω το μαύρο θέμα σε επαφές, κλήσεις, μηνύματα;;

 

Ενημερωτικά πάντως... το dark theme είναι πιο battery efficient και «κουράζει» λιγότερο την oled οθόνη της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην εφαρμογή μηνύματα.

Πατάς τις 3 τελιτσες και απενεργοποιεις το dark mode. Θα φύγει το dark mode και από τις επαφές και από τις κλήσεις ταυτόχρονα.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Καλήμερα. Μου αλλάζει μόνο στα μηνύματα. Όχι στα άλλα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα. Μου αλλάζει μόνο στα μηνύματα. Όχι στα άλλα!!

 

Settings -> Display -> Advanced -> Device Theme

 

Ισχύει ότι βοηθάει στην μπαταρία αλλά μετά από αρκετούς μήνες που το είχα το βαρέθηκα λίγο. Σε κάποια πράγματα μου αρέσει, αλλά αλλού δεν με ενθουσιάζει αισθητικά. Το κακό είναι ότι βάζοντάς το μόνο στα μηνύματα γίνεται και στο drop down quick settings menu.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά για μένα όλες οι εφαρμογές έπρεπε να είχα black/dark theme. Ειδικά πλέον που όλα βγαινουν με amoled. Δεν βρίσκω λόγο να έχω λευκό θέμα. Και φυσικά το κέρδος της μπαταρίας. Αλλά για μένα και πιο όμορφο είναι.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δες αν η έκδοση του pixel ambient services που έχεις είναι αυτή:

 

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/pixel-ambient-services/pixel-ambient-services-1-0-215774583-release/

Αυτή έχω αλλά ιστορικό γιοκ. Τεσπά, θα έρθει!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Settings -> Display -> Advanced -> Device Theme

 

Ισχύει ότι βοηθάει στην μπαταρία αλλά μετά από αρκετούς μήνες που το είχα το βαρέθηκα λίγο. Σε κάποια πράγματα μου αρέσει, αλλά αλλού δεν με ενθουσιάζει αισθητικά. Το κακό είναι ότι βάζοντάς το μόνο στα μηνύματα γίνεται και στο drop down quick settings menu.

 

Και από κει το βαζω στο φωτεινό αλλα δεν μου αλλάζει ούτε επαφές ούτε κλήσεις ούτε notification bar.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή έχω αλλά ιστορικό γιοκ. Τεσπά, θα έρθει!

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Μέχρι τότε μπορείς να βάλεις αυτήν την εφαρμογή

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.imihov.nowplaying_list

Link to comment
Share on other sites

Τις κόκκινες γραμμές κάτω από τις λέξεις πως τις αφαιρουμε αφού υποχρεωτικα πρέπει υπάρχει το gboard?? Έχω απενεργοποιήσει τα πάντα στο text correction / prediction.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...