Jump to content

Google Pixel 2 XL


jimmmysil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και μόνο 2-3 ημέρες με το κινητό όλα σουπερ ωστόσο, πως σας πάει σε αναμονή εσάς? Το βράδυ εμένα χάνει πάρα πολύ. 8ωρο -> ~30%. Σήμερα για παράδειγμα από 75% στις 12 ξύπνησα στις 7.30 με 49%!!! Και αυτό χωρίς Ambient dispaly always on. Μόνο double tap, lift ενεργοποιημένα. Είναι πάρα πολύ μεγάλη η πτώση και προσπαθώ να σκεφτώ τα αίτια. Μήπως είναι το Now playing που πιθανόν κρατάει το κινητό σε εγρήγορση?
Πολύ μεγάλο drain. Εχω και εγώ το now playing. Πάνω από 2-3% δεν παίζει να έχω το βράδυ.

AOD φυσικά off.

Ακόμα και με stock kernel δεν είχα τέτοιο drain.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

420-450 που το έχει το αμαζον? αν βάλεις και φόρο και μεταφορικά βγαίνει το ίδιο
464 το έχει τώρα. Με ΦΠΑ άρα τι φόρο? Μεταφορικα 10€ πλήρωσα. Άμα έχεις και ενδοκοινοτικές, τότε πάει 390 αφού αφαιρείται ο ΦΠΑ. Εγώ το πρόλαβα στα 430 μείον ΦΠΑ = 370. Amazon.de μπες και δες το. Και έχεις τα προτερήματα της αγοράς από αμαζον.
Πολύ μεγάλο drain. Εχω και εγώ το now playing. Πάνω από 2-3% δεν παίζει να έχω το βράδυ.

AOD φυσικά off.

Ακόμα και με stock kernel δεν είχα τέτοιο drain.

Το γνωρίζω ότι είναι υψηλό και ότι δεν ειναι λογικό. Φυσικά AOD off. Κινητό στοκ όπως είναι. Μόνο WiFi, με κλειστά location, Bluetooth. Δεδομένα δεν κλείνω αλλά όταν είναι σε WiFi είναι σαν να είναι κλειστά.

Δεν ξέρω ίσως ακόμα μαθαίνει την χρήση μου αλλά τόσο υψηλό drain δεν εξηγείται. Και να μην το δείχνει και στα στατιστικά.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάτι δεν πάει καλά με τη συσκευή σου, έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφήνοντας τη σε stock κατάσταση μέχρι να δεις τι φταίει;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με τη συσκευή σου, έχεις κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφήνοντας τη σε stock κατάσταση μέχρι να δεις τι φταίει;
Έκανα όλα τα update και μετά έκανα επαναφορά ξανά πριν το σεταρω για χρήση. Τώρα τι να πω. Ελπίζω να φτιάξει με τις φορτίσεις. Αλλιώς πρέπει πάλι να κάνω factory reset και να το σεταρω πάλι. Αν συνεχίσει βέβαια αυτό το drain, η επιλογή είναι μονόδρομος.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από τη πρώτη στιγμή, με είχε εντυπωσιάσει η αυτονομία της συγκεκριμένης συσκευής και γιαυτο με παραξενεύει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. Θα πρότεινα να περάσεις το τελευταίο firmware χειροκίνητα από πάνω. Αν εξακολουθήσει το αδικαιολόγητο battery drain, τότε όντως είναι μονόδρομος...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

464 το έχει τώρα. Με ΦΠΑ άρα τι φόρο? Μεταφορικα 10€ πλήρωσα. Άμα έχεις και ενδοκοινοτικές, τότε πάει 390 αφού αφαιρείται ο ΦΠΑ. Εγώ το πρόλαβα στα 430 μείον ΦΠΑ = 370. Amazon.de μπες και δες το.

δεν έχω απαλλαγή ΦΠΑ γι αυτό ψάχνω από που να το πάρω.490,71 βγαίνει όλα μαζί. άρα μου βγαίνει το ίδιο. τι ημερομηνία κατασκευής ειναι?

Link to comment
Share on other sites

464 το έχει τώρα. Με ΦΠΑ άρα τι φόρο? Μεταφορικα 10€ πλήρωσα. Άμα έχεις και ενδοκοινοτικές, τότε πάει 390 αφού αφαιρείται ο ΦΠΑ. Εγώ το πρόλαβα στα 430 μείον ΦΠΑ = 370. Amazon.de μπες και δες το.

 

δεν έχω απαλλαγή ΦΠΑ γι αυτό ψάχνω από που να το πάρω.490,71 βγαίνει όλα μαζί. άρα μου βγαίνει το ίδιο. τι ημερομηνία κατασκευής ειναι?

Και πάλι στην ίδια τιμή αξίζει από Amazon. Δεν μπαίνει θέμα συζήτησης. Ημερομηνία που λες, δεν ξέρω. Που το βλέπω?

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

λογικά πάνω στο κουτί θα φαίνεται τώρα που ακριβως το έχει ας μας πει και καποιο άλλο μέλος για να το βρουμε
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ημερομηνία που λες, δεν ξέρω. Που το βλέπω?

 

https://forum.xda-developers.com/pixel-2-xl/how-to/check-phones-build-date-imei-t3694175

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

λογικά πάνω στο κουτί θα φαίνεται τώρα που ακριβως το έχει ας μας πει και καποιο άλλο μέλος για να το βρουμε

Συμφωνα με το imei/pro Ιούλιο του 2018.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά το φιλτράρισμα μέσω DNS δεν είναι το βέλτιστο γιατί δεν φιλτράρονται συγκεκριμένα οι διαφημίσεις αλλά ολόκληρο το domain name

 

Ωστόσο έχει νόημα να έχεις ενεργοποιημένο το DNS στο adguard (είτε στον δικό τους DNS server είτε καλύτερα στον secure Google DNS) για λόγους privacy καθώς ο πάροχος σου ίντερνετ σε 3G/4G καταγράφει και γνωρίζει όλα τα domain names που επισκέπτεται κάποιος.

 

 

Η Google ενεργοποίησε το DNS-over-TLS για τους dns servers της

 

Μπορείτε να το ενεργοποιήσετε στο Android 9 ως εξής:

 

Go to

  • "Settings" → "Network & Internet" → "Advanced" → "Private DNS".
  • Select Private DNS provider hostname.
  • Enter dns.google as the hostname of the DNS provider.
  • Click Save.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω να ρωτησω μερικα πραγματα μιας και νεος κατοχος 2 ημερων .pixell XL2.

Προερχομαι απο s8plus και ως τοτε μονο σε τετοια κινητα κινιομουν.

Θελω να μαθω γιατι δεν υποστηριζει wuich charge η συσκευη, γιατι μου δειχνει οτι η ραμ καταναλωνει 67% ενω ολα ειναι κλειστα , αν υπαρχει προβλημα με την οθονη μιας και διαβασα οτι ξεφτιζει επειδη εχει στρωση για να μην λιπαινεται η οθονη απο τα δαχτυλα και γενικα πειτε μ περα απο αυτα 2 3 συμβουλες για το συγκεκριμενο κινητο πως να το χειριστω.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θελω να μαθω γιατι δεν υποστηριζει wuich charge η συσκευη, γιατι μου δειχνει οτι η ραμ καταναλωνει 67% ενω ολα ειναι κλειστα , αν υπαρχει προβλημα με την οθονη μιας και διαβασα οτι ξεφτιζει επειδη εχει στρωση για να μην λιπαινεται η οθονη απο τα δαχτυλα και γενικα πειτε μ περα απο αυτα 2 3 συμβουλες για το συγκεκριμενο κινητο πως να το χειριστω.

Ευχαριστω

Δεν υποστηρίζει το quick charge πρωτόκολλο της Qualcomm αλλά φορτίζει γρήγορα με το δικό του φορτιστή. Με τη ram μην ασχολείσαι και μη κοιτάς τα νούμερα γιατί δεν προσφέρει τίποτα. Και τέλος... δε ξεφτίζει η συσκευή, όπως όλες έχει έλαιοφοβική επίστρωση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω να ρωτησω μερικα πραγματα μιας και νεος κατοχος 2 ημερων .pixell XL2.

Προερχομαι απο s8plus και ως τοτε μονο σε τετοια κινητα κινιομουν.

Θελω να μαθω γιατι δεν υποστηριζει wuich charge η συσκευη, γιατι μου δειχνει οτι η ραμ καταναλωνει 67% ενω ολα ειναι κλειστα , αν υπαρχει προβλημα με την οθονη μιας και διαβασα οτι ξεφτιζει επειδη εχει στρωση για να μην λιπαινεται η οθονη απο τα δαχτυλα και γενικα πειτε μ περα απο αυτα 2 3 συμβουλες για το συγκεκριμενο κινητο πως να το χειριστω.

Ευχαριστω

 

Έκανα ακριβώς την ίδια μετάβαση! Αξίζει για μένα η μετάβαση 101%!!!!! Είναι σε όλα πλην οθόνης (τα panel της samsung είναι κορυφαία, βλέπε Pixel 3 XL που έχει samsung αντί για LG όπως το 2 XL) είναι ανώτερο! Απλό όσο χρειάζεται, με βοηθήματα όσο χρειάζεται. Η Google στο UI/UX της έχει κάνει εξαιρετική δουλειά χωρίς να φορτώνει τον χρήστη με 10.000 πράγματα που στη τελική δεν θα χρησιμοποιήσει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν μου απαντησες για το quick charge και την ραμ
Quick charge μόνο με φορτιστή που υποστηρίζει USB - PD (όπως ο δικός του).

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου εξηγω οτι το κινητο μου φορτιζει πολυ αργα με τον φορτιστη της μανας του και ρωτησα σε ενα κεντρο της samsung και ετυχε να ξερουν και μου λενε δεν υποστηριζει γρηγορη φορτιση... Οπως και σε αλλα 1000 φορουμς που λενε το ιδιο ακριβως
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου εξηγω οτι το κινητο μου φορτιζει πολυ αργα με τον φορτιστη της μανας του και ρωτησα σε ενα κεντρο της samsung και ετυχε να ξερουν και μου λενε δεν υποστηριζει γρηγορη φορτιση... Οπως και σε αλλα 1000 φορουμς που λενε το ιδιο ακριβως
Ή δεν έχεις μαμά φορτιστή ή κάτι δεν πάει καλά με τον φορτιστή ή το τηλέφωνο.Με τον μαμά φορτιστή φορτίζει γρήγορα.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν μου απαντησες για το quick charge και την ραμ
Για την ραμ μην ασχολείσαι. Άσε το Android να δουλεύει σαν Android. Το σύστημα πάντα θα δεσμεύει και θα γεμίζει όση ραμ νομίζει και ελευθερώνει όταν χρειάζεται. Εσύ αν θες κάνε disable κάποιες εφαρμογές που μπορεί να μην χρησιμοποιείς.

 

 

Επίσης επειδή συζητήθηκε σε προηγούμενα post εγώ όταν έβαλα τους dns του adquard σε καθημερινή βάση είχα τυχαία restart του συστήματος και μου έκαναν force close όλες οι εφαρμογές. Εδώ και μια μέρα που το γύρισα στο automatic είναι οκ

 

 

Sent from my Pixel 2 XL

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υποστηρίζει και ο φορτιστής και το καλώδιο PD. Δεν έχει QC 2 ή 3. Συνολικά φόρτιση 0-100 είναι ~2+.

Αλλά γενικά στην αρχή κάνει ένα boost.

Για την ραμ δεν σχολιάζω καν. Τα έχουν ειπωθεί χιλιάδες φορές. Δεν αξίζει καν να ασχολείσαι. Πάντα θα μένει ελάχιστη ραμ. Ακόμα και 8GB να βάλουν.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από 15%-95% μου κάνει ένα 2ώρο.

Το περίεργο είναι όταν δοκίμασα να το φορτίσω απενεργοποιημένο.

Μου έκανε 5 μισή ώρες για full charge.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από 15%-95% μου κάνει ένα 2ώρο.

Το περίεργο είναι όταν δοκίμασα να το φορτίσω απενεργοποιημένο.

Μου έκανε 5 μισή ώρες για full charge.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Sorry εσένα ήθελα να κάνω tag.

Εκεί στο 2ωρο κάνει και οπως σου είπαν θέλει μαμά φορτιστή και μαμά καλώδιο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες σας ειπα εχω γνησια τα παντα το κουτι ανοιχτηκε προχτες . 2 ωρες++ για πληρη φορτιση. Το s8 σε 45 λεπτα ηταν 85%. Και για να το λενε κι αλλοι για το οτι δεν εχει γρηγορη φορτιση μαλλον δεν εχει. Εκτος αν εννοειται τις 2 ωρες γρηγορη φορτιση
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 2 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...