Jump to content

Επιλογή κινητού με 2 SIM και κάρτα μνήμης


MyronG
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ παραξενέυτηκα, αλλά στο λινκ που έδωσα λέει Battery life 80h endurance rating για το redmi 4x και 84h endurance rating για το nokia 5. Μπορεί και να λέει πατάτες βέβαια

 

 

 

Είναι αυτή που έγραψες στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7365127#post7365127 , σωστά;

Τήν κοίταξα, αλλά τα 32 GB χωρίς κάρταμε φοβίζουν

 

 

 

Το ξέρω, αλλά δεν θέλω να πάω πιο πάνω από τα 200 :( 20-30 παραπάνω θα το σκεφτόμουν, αλλά δεν νομίζω να κάνει διαφορά

 

Όπως το βλέπω οι επιλογές είναι 3RAM+ξεχωριστή SD+800άρα χωρίς NFC (Moto G5) ή ξεχωριστή SD+800άρα+NFC αλλά με λίγη RAM (Nokia 5) ή 4RAM+64μνήμη αντί για ξεχωριστή SD+μεγαλύτερη μπαταρία αλλά χωρίς NFC και 800άρα (Redmi 4x)

 

Εγω θα θυσιαζα την sd,αν μπορεις να περνας αρχεια με usb otg/google drive.Και κανεις backup ολες τις φωτογραφιες και βιντεο στο flickr ή στο Google Photos και σου δινουν αρκετο χωρο.Το nfc ειναι κυριως για πληρωμες ανεπαφες,κατι που δεν το εμπιστευομαι εγω.

Η xiaomi στην μπαταρια δεν παιζεται.

Εχει το redmi note 4 snapdragon η μανα μου.Το φορτιζει καθε 2 μερες πλεον και εχει wifi/4g ανοιχτα με κλησεις,mail,browsing,social media.Εχει 2 καρτες με Vodafone 1η και Wind σαν 2η.Βγαζει μεσα σε 48 ωρες απο 100% εως 20% 6 ωρες οθονη.Η αυτοματη φωτεινοτητα ανοιχτη και ρυθμισμενο στο 50-60%.

Το redmi 4 βγαζει και παραπανω λογω μικροτερης οθονης(5' αντι 5,5') και 720p αναλυση αντι για 1080p.´

Το Samsung που ειχε παντα το βραδυ ηθελε φορτιση(s3 neo).

Εχω εναν ακομη φιλο που το εχει,με κοσμοτε καρτα και 4g ανοιχτο.

Για το nokia 5,το επιασα απο εναν γνωστο.Καλη συσκευη αλλα δεν ηταν τοσο γρηγορη.Και η διαφορα αναμεσα σε 2Gb με 3Gb Ram ειναι στο multitasking.Και το ιδιο ισχυει και στα iPhone με το τελευταιο iOS.Αν παρεις ενα iPhone 5s που εχω εγω ή το 6 και το συγκρινεις με 6s/SE κεριζουν τα 6s/SE σε επιδοσεις.Ειδικα στο multitasking.

Φαινεται οταν βλεπεις κατι στον chrome και οταν τον ανοιγεις ξανα αφου εχεις μπει στο facebook να κανει reload η σελιδα που εβλεπες στον chrome.Και ειδικα αν ειναι καποιο βιντεο.

Στο iPhone 5s παρολο που το εχω με ios 10 ακομα,τυχαινει συχνα να παθαινω αυτο το πραγμα.

Οσο καλο και ελαφρυ να ειναι το λογισμικο αν δεν εχεις αρκετη ram θα εχεις θεματα.Και πρωτο στην σειρα το multitasking ειναι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Με πείσατε :)

 

Ξεχνάω την ξεχωριστή sd και το NFC, και πάω για το Redmi 4x 3/32 (που είναι και εντός του αρχικού ορίου των 150€) και έχει και μεγαλη μπαταρία

 

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και κυρίως για την υπομονή σας

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεξε να γράφει global version στο πλάι και να έχει ευρωπαικό φορτιστή ώστε να έχεις 800αρα. ;)
Link to comment
Share on other sites

Απλά πρόσεξε να γράφει global version στο πλάι και να έχει ευρωπαικό φορτιστή ώστε να έχεις 800αρα. ;)

 

Ευχαριστώ για την υπενθύμιση

 

 

ΥΓ: Από σκρουτζομάγαζο θα αγοράσω για λόγους ταχύτητας, δεν έχουν όλα ευρωπαϊκό φορτιστή και 800άρα;

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υπενθύμιση

 

 

ΥΓ: Από σκρουτζομάγαζο θα αγοράσω για λόγους ταχύτητας, δεν έχουν όλα ευρωπαϊκό φορτιστή και 800άρα;

 

Δεν γνωρίζω τι φέρνουν τα σκρουτζομάγαζα. Δηλαδή σίγουρα τα περισσότερα το global φέρνουν αλλά σιγούρεψέ το κιολας μην πουλάει κάποιο κινέζικη έκδοση χωρίς 800αρα.

 

Προσοχή, δεν μιλάω για την rom. Για αυτό και σου πα να το σιγουρέψεις και ο ίδιος από το κουτί (τους ρωτάς και τηλεφωνικά να μην τρέχεις τσάμπα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι φέρνουν τα σκρουτζομάγαζα. Δηλαδή σίγουρα τα περισσότερα το global φέρνουν αλλά σιγούρεψέ το κιολας μην πουλάει κάποιο κινέζικη έκδοση χωρίς 800αρα.

 

Προσοχή, δεν μιλάω για την rom. Για αυτό και σου πα να το σιγουρέψεις και ο ίδιος από το κουτί (τους ρωτάς και τηλεφωνικά να μην τρέχεις τσάμπα)

 

Τηλεφωνικά δεν βλέπω να βγάζω άκρη, θα το έχω υπόψη μου να το κοιτάξω κατά την παραλαβή

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Τηλεφωνικά δεν βλέπω να βγάζω άκρη, θα το έχω υπόψη μου να το κοιτάξω κατά την παραλαβή

 

Εγώ λεω να τους ρωτήσεις και τηλεφωνικά μην τρέχεις τσάμπα. Μετά το τσεκάρεις και από κοντά. ;)

Link to comment
Share on other sites

στην περιγραφή του ηλεκτρονικού καταστήματος έλεγε EU version, οπότε το παρήγγειλα κατευθείαν. Πριν λίγο το παρέλαβα και το κουτί γράφει πάνω Global version (ένα κοκκινο-πορτοκαλί αυτοκολλητάκι), οπότε είμαστε εντάξει φαντάζομαι

 

Είναι κάτι που θα έπρεπε ίσως να τσεκάρω όταν το ανοίξω;

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Για κινητό με 2 sim + 1 sd νομίζω μπορείς να δεις το moto g5 https://www.skroutz.gr/s/11500067/Lenovo-Moto-G5-Dual-3GB-16GB.html

Το αρνητικό του είναι ότι παρά τις 5 ίντσες είναι λίγο μεγάλο για τσέπη.

 

Αν θες να δεις κάτι πιο μαζεμένο δες το redmi 4x https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html

Το αρνητικό του είναι ότι σίγουρα δεν έχει χωριστή sd από δεύτερη sim. Οπότε αν το δουλέψεις με 2 sim δεν μπορείς να βάλεις sd. Από την άλλη ίσως τα 32 σου φτάνουν.

 

 

 

To redmi 4x στο λινκ εχει 800αρα ..?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στην περιγραφή του ηλεκτρονικού καταστήματος έλεγε EU version, οπότε το παρήγγειλα κατευθείαν. Πριν λίγο το παρέλαβα και το κουτί γράφει πάνω Global version (ένα κοκκινο-πορτοκαλί αυτοκολλητάκι), οπότε είμαστε εντάξει φαντάζομαι

 

Είναι κάτι που θα έπρεπε ίσως να τσεκάρω όταν το ανοίξω;

 

 

 

Φιλε καλοδουλευτο. Αν θες λες που το πηρες και ποσο (λινκ).. ενδιαφερομαι για παρομοιο και γω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...