Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτυχε τις τελευταίες μέρες και έχω στα χέρια μου το συγκεκριμένο κινητό (βλέπω πως κοστίζει 400 ευρώ πλέον) και πραγματικά έχω εκπλαγεί με τις δυνατότητές του και την ποιότητα υλικών. Οθονάρα με απίστευτα χρώματα και τέλειο μαύρο, καλές γωνίες θέασης, τρομερά ηχεία, δεν κολλάει ότι και αν το βάλεις να κάνει, μπαταρία που άνετα σου βγάζει 2ήμερο και κάμερες για φίλημα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο ν' αφήσει κάποιος το συγκεκριμένο κινητό και να δώσει 1000 ευρώ γιατί ακριβώς?? Για λίγο καλύτερη κάμερα? Για καλύτερη σέλφι? ..... η γνώμη μου είναι όχι. Στα λεφτά που κοστίζει τώρα είναι το καλύτερο της αγοράς και με τα χαρακτηριστικά που έχει, άνετα αντέχει ακόμα ένα με δυο χρόνια!

Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω όλα είναι σχετικά. Έχω το κινητό από τον περασμένο Φεβρουάριο και δεν μου έχει κολλήσει ούτε μία φορά.Συμφωνώ ότι έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και υλικών πολύ καλή οθόνη όχι άριστη τα ηχεία όμως δεν είναι τόσο καλά όσο νομίζεις εάν δεις τη σύγκριση με άλλα κινητά.Εκεί που θεωρώ ότι το κινητό πάσχει είναι η φωτογραφική του μηχανή και η πίσω και η selfie. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο Post βρεθήκα με φίλο μου που είχε το Samsung Galaxy S9 Plus και πραγματικά στις φωτογραφίες ήμουν υποδεέστερος πολύ ειδικά στο ζουμ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνω μία χαρά τη δουλειά μου στην καθημερινή χρήση αλλά όταν σκας 800 ευρώ που το πήρα εγώ από επίσημο κατάστημα τότε θες το κάτι παραπάνω. Τώρα ναι σε αυτή την τιμή των 400 ευρώ δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή.Μακάρι με την αναβάθμιση να φτιάξουν λίγο τα πράγματα όσων αφορά τη φωτογραφική μηχανή. Και να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το δακτυλικό αποτύπωμα είναι μακράν το κορυφαίο της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

http://update.hicloud.com:8180/TDS/data/files/p3/s15/G3501/g1699/v189748/f1/full/changelog.xml

Εμφανιζονται δειλα δειλα οι εκδοσεις Pie

C636 ... Συνήθως ακολουθείται από τα C432... Approved δεν είναι πάντως ακόμη αν και για παράδειγμα εγώ είχα λάβει την 150 χωρίς να φαίνεται approved

 

 

Μου κάνει εντύπωση όμως ότι το mate αν και προγενέστερο της σειράς P20 δείχνει να παίρνει χρονικά τις αναβαθμίσεις στον ίδιο χρόνο αν όχι λίγο πιο γρήγορα

Sent from my Mate 10 pro

Edited by PoLiThS
Mate 10 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή ( grey ) κανά μισάωρο. Πήρα και την original θήκη αλλά δυστυχώς δεν έχει θηκούλα για κάρτα, ταυτότητα κλπ. Έχω ξεκινήσει τις μεταφορές με NFC από το S6. Θα μου βγουν τα μάτια κανά δυο μέρες και μετά βλέπουμε.

 

Έχει κάτι ιστορίες που δεν ξέρω τι κόλπα είναι. Λέει ας πούμε, εξοικονομήστε δεδομένα και περιηγηθείτε πιο γρήγορα. Τι σημαίνει αυτό? Να ενεργοποιήσω ή όχι. Εντωμεταξύ και όλες αυτές τις … ενεργοποιήσεις δεν τις βλέπω με καλό μάτι … ηλικία γαρ

 

Δε θα σας κουράσω, αν έχω κάποιο σοβαρό ( για μένα ) ζήτημα θα ρωτήσω. Προς το παρόν πάντως το mate 10 pro θα 'παίζει' με τη δεύτερη sim για δοκιμή και προπόνηση μέχρι να νιώσω άνεση ...

past --> nokia 6110, 6310 & 8850 silver, sony ericsson K750i & W810i, samsung DUAL B7722 & samsung DUAL GRAND NEO, samsung S6, Huawei mate 10 pro, Redmi note 8 pro, Redmi note 10 pro,
current --> Samsung TabA T585 4G , Redmi Note 11 pro 5G-->

Link to comment
Share on other sites

C636 ... Συνήθως ακολουθείται από τα C432... Approved δεν είναι πάντως ακόμη αν και για παράδειγμα εγώ είχα λάβει την 150 χωρίς να φαίνεται approved

 

 

Μου κάνει εντύπωση όμως ότι το mate αν και προγενέστερο της σειράς P20 δείχνει να παίρνει χρονικά τις αναβαθμίσεις στον ίδιο χρόνο αν όχι λίγο πιο γρήγορα

Sent from my Mate 10 pro

 

Αν εχεις C432 δεν προκειται να σου δειξει ποτε approved firmware της C636. Εμενα απλα αυτο μου δινει ελπιδα οτι μαλλον θα γινει global τελικα η αναβαθμιση.

 

Για την συσκευη παντος εγω να πω οτι οταν ηταν να την αγορασω ημουν αναμεσα στο S8 και το Mate 10 pro και οσο περναει ο καιρος βλεπω οτι εκανα καλα και πηρα το mate ειδικα μετα την ανακοινωση της samsung οτι τα S8 και Note 8 δεν θα παρουν το νεο τους UI.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο Post βρεθήκα με φίλο μου που είχε το Samsung Galaxy S9 Plus και πραγματικά στις φωτογραφίες ήμουν υποδεέστερος πολύ ειδικά στο ζουμ....Μακάρι με την αναβάθμιση να φτιάξουν λίγο τα πράγματα όσων αφορά τη φωτογραφική μηχανή.

Τόσο χάλια είναι συγκριτικά?

Στο video επίσης?

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο χάλια είναι συγκριτικά?

Στο video επίσης?

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Στο ζουμ ναι έχει μεγαλο θέμα αλλά δεν ξέρω και άλλες συσκευές εάν εκεί τα πάνε καλύτερα.

Σε τεστ που έκανα στην δουλειά με p10 φίλου, έφαγα ξύλο... Πολύ καλύτερες φώτο έβγαζε εκείνο.. Βέβαια, πιστεύω ότι με την αναβάθμιση θα επιστρέψει στις καλές φώτο όπως παλιά.

Συνολικά ομως είναι πολύ καλή συσκευή.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιο Ρ10? Το απλό Ρ10?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει και την 157 προχθές, βλέπω πως η 156 είχε καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Τουλάχιστον στο stand by.
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Όπως ήταν η μπαταρία πριν την αναβάθμιση, έτσι συνεχίζει να είναι.

Εξάλλου, ενημέρωση ασφαλείας είναι. Τι να κάνει στην μπαταρία?

Παρακολούθηση για λίγες μέρες και αν δεν επιστρέψει στα φυσιολογικά του, κάνε ένα clear cache.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει και την 157 προχθές, βλέπω πως η 156 είχε καλύτερη διαχείριση μπαταρίας. Τουλάχιστον στο stand by.

 

Χθες ξεχαστηκα και το φορτισα μεχρι το 100% κι επειδη λογω οτι ειμαι αρρωστος δεν το πολυδουλευω το κινητο μετα απο 24 ωρες με 1 ωρα SOT σε web browsing και χαλια σημα στο σπιτι (εχω 3 γραμμες) ειμαι στο 92%.

Ειμαι με την 157 χωρις hard reset που κανω παντα μετα απο αναβαθμιση.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω όλα είναι σχετικά. Έχω το κινητό από τον περασμένο Φεβρουάριο και δεν μου έχει κολλήσει ούτε μία φορά.Συμφωνώ ότι έχει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και υλικών πολύ καλή οθόνη όχι άριστη τα ηχεία όμως δεν είναι τόσο καλά όσο νομίζεις εάν δεις τη σύγκριση με άλλα κινητά.Εκεί που θεωρώ ότι το κινητό πάσχει είναι η φωτογραφική του μηχανή και η πίσω και η selfie. Όπως έγραψα και σε προηγούμενο Post βρεθήκα με φίλο μου που είχε το Samsung Galaxy S9 Plus και πραγματικά στις φωτογραφίες ήμουν υποδεέστερος πολύ ειδικά στο ζουμ.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνω μία χαρά τη δουλειά μου στην καθημερινή χρήση αλλά όταν σκας 800 ευρώ που το πήρα εγώ από επίσημο κατάστημα τότε θες το κάτι παραπάνω. Τώρα ναι σε αυτή την τιμή των 400 ευρώ δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή.Μακάρι με την αναβάθμιση να φτιάξουν λίγο τα πράγματα όσων αφορά τη φωτογραφική μηχανή. Και να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το δακτυλικό αποτύπωμα είναι μακράν το κορυφαίο της αγοράς.

 

 

Ειναι λογικο και αναμενομενο το S9+ ως νεωτερο κινητο να εχει καλυτερη καμερα και ειδικα στο οπτικο zoom αφου εχει ειδικη δευτερη καμερα για αυτο ακριβως το λογο.

Αλλα καποιοι νομιζω ξεχνατε οτι το S9+ αυτη την στιγμη κοστιζει 50% ακριβοτερα απο το Mate 10 pro.

Βαλτε το S9+ διπλα στο Mate 20 pro(συσκευες της ιδιας χρονιας)και τα ξαναλεμε.

 

Και για τον φιλο που λεει οτι το P10 εβγαζε πολυ καλυτερες φωτογραφιες,προσωπικα δεν τον πιστευω γιατι με αυτη την λογικη το P10 θα ειναι σε επιπεδα Pixel 2xl και S9+ πραγμα που φυσικα στην πραξη δεν ισχυει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οθονάρα με απίστευτα χρώματα και τέλειο μαύρο, καλές γωνίες θέασης, τρομερά ηχεία, δεν κολλάει ότι και αν το βάλεις να κάνει, μπαταρία που άνετα σου βγάζει 2ήμερο και κάμερες για φίλημα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο ν' αφήσει κάποιος το συγκεκριμένο κινητό και να δώσει 1000 ευρώ γιατί ακριβώς?? Για λίγο καλύτερη κάμερα? Για καλύτερη σέλφι? ..... η γνώμη μου είναι όχι. Στα λεφτά που κοστίζει τώρα είναι το καλύτερο της αγοράς και με τα χαρακτηριστικά που έχει, άνετα αντέχει ακόμα ένα με δυο χρόνια!

 

Ησουν υπερβολικος και στο θεμα του LG G6 περυσι με αναλογα σχολια και εισαι και τωρα σε αυτα που γραφεις παραπανω.

Αν για παραδειγμα η καλυτερη οθονη που εχει περασει απο τα χερια σου ειναι μια Ips τυπου LG,τοτε ειναι λογικο οταν πας σε amoled να την θεωρεις σαν οθοναρα(ακομα και το Oneplus αν επιανες).

Αν ομως εχει περασει απο τα χερια σου προσφατο Galaxy κινητο(ή και iphone για οσους αλλαζουν συχνα συσκευες),τοτε προφανως και δεν θα εντυπωσιαστεις με την οθονη του mate.Δεν ειναι κακη σαν panel,αλλα δεν ειναι και κορυφαια για να μιλαμε για οθοναρα.

Το ιδιο και στα ηχεια αν εχεις κινητο με 1 μονο κατω ηχειο,λογικο να σου κανει εντυπωση το stereo set up.

Μια απο τα ιδια και για την καμερα.

 

Εξου και αυτο που λες στην συνεχεια του γιατι να δωσει καποιος 1000ευρω φανταζομαι λεγοντας για το mate 20 pro.

Γιατι μιλαμε για ολικη αναβαθμιση σε ολα.

1440p amoled οθονη,αισθητα φωτεινοτερη απο του mate 10 pro(αν την δεις απο κοντα θα καταλαβεις),

νεωτερος επεξεργαστης με αισθητη επισης διαφορα στις επιδοσεις

καμερα αρκετα καλυτερη μιας και περαν των κανονικων φωτογραφιων εχει πλεον και την wide camera των LG κινητων.

android 9 out of the box

Ασυρματη φορτιση(το mate 10 δεν υποστηριζει....)

ip 68(το mate 10 ειναι ip 67)

μεγαλυτερη μπαταρια

υποστηριξη για nano sd(το mate 10 δεν υποστηριζει καθολου καρτες)αν και ακομα ειναι νωρις για τετοιες καρτες

γρηγοροτερη ενσυρματη(γρηγορη)φορτιση απο του mate 10 pro

 

Δεν λεω οτι ολοι οι κατοχοι του mate 10 pro πρεπει να τρεξουν να παρουν το τελευταιο mate 20 pro,αλλα καταλαβαινω απολυτα γιατι να το κοιταζουν παρα πολλοι για αγορα(ισως οταν πεσει λιγο η τιμη και φτιαχτουν τα θεματα με την οθονη).

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο και αναμενομενο το S9+ ως νεωτερο κινητο να εχει καλυτερη καμερα και ειδικα στο οπτικο zoom αφου εχει ειδικη δευτερη καμερα για αυτο ακριβως το λογο.

Αλλα καποιοι νομιζω ξεχνατε οτι το S9+ αυτη την στιγμη κοστιζει 50% ακριβοτερα απο το Mate 10 pro.

Βαλτε το S9+ διπλα στο Mate 20 pro(συσκευες της ιδιας χρονιας)και τα ξαναλεμε.

 

Και για τον φιλο που λεει οτι το P10 εβγαζε πολυ καλυτερες φωτογραφιες,προσωπικα δεν τον πιστευω γιατι με αυτη την λογικη το P10 θα ειναι σε επιπεδα Pixel 2xl και S9+ πραγμα που φυσικα στην πραξη δεν ισχυει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ησουν υπερβολικος και στο θεμα του LG G6 περυσι με αναλογα σχολια και εισαι και τωρα σε αυτα που γραφεις παραπανω.

Αν για παραδειγμα η καλυτερη οθονη που εχει περασει απο τα χερια σου ειναι μια Ips τυπου LG,τοτε ειναι λογικο οταν πας σε amoled να την θεωρεις σαν οθοναρα(ακομα και το Oneplus αν επιανες).

Αν ομως εχει περασει απο τα χερια σου προσφατο Galaxy κινητο(ή και iphone για οσους αλλαζουν συχνα συσκευες),τοτε προφανως και δεν θα εντυπωσιαστεις με την οθονη του mate.Δεν ειναι κακη σαν panel,αλλα δεν ειναι και κορυφαια για να μιλαμε για οθοναρα.

Το ιδιο και στα ηχεια αν εχεις κινητο με 1 μονο κατω ηχειο,λογικο να σου κανει εντυπωση το stereo set up.

Μια απο τα ιδια και για την καμερα.

 

Εξου και αυτο που λες στην συνεχεια του γιατι να δωσει καποιος 1000ευρω φανταζομαι λεγοντας για το mate 20 pro.

Γιατι μιλαμε για ολικη αναβαθμιση σε ολα.

1440p amoled οθονη,αισθητα φωτεινοτερη απο του mate 10 pro(αν την δεις απο κοντα θα καταλαβεις),

νεωτερος επεξεργαστης με αισθητη επισης διαφορα στις επιδοσεις

καμερα αρκετα καλυτερη μιας και περαν των κανονικων φωτογραφιων εχει πλεον και την wide camera των LG κινητων.

android 9 out of the box

Ασυρματη φορτιση(το mate 10 δεν υποστηριζει....)

ip 68(το mate 10 ειναι ip 67)

μεγαλυτερη μπαταρια

υποστηριξη για nano sd(το mate 10 δεν υποστηριζει καθολου καρτες)αν και ακομα ειναι νωρις για τετοιες καρτες

γρηγοροτερη ενσυρματη(γρηγορη)φορτιση απο του mate 10 pro

 

Δεν λεω οτι ολοι οι κατοχοι του mate 10 pro πρεπει να τρεξουν να παρουν το τελευταιο mate 20 pro,αλλα καταλαβαινω απολυτα γιατι να το κοιταζουν παρα πολλοι για αγορα(ισως οταν πεσει λιγο η τιμη και φτιαχτουν τα θεματα με την οθονη).

Ε τι να σου πω.. Τραβήξαμε τις ίδιες φώτο και υπήρχε διαφορά.. Οι δικές του ήταν καλύτερες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να σου πω.. Τραβήξαμε τις ίδιες φώτο και υπήρχε διαφορά.. Οι δικές του ήταν καλύτερες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βασικα το mate 10 pro εχει λιγο καλυτερο φακο απο το P10 και φανταζομαι οτι η συγκριση εγινε επιτοπου βαζωντας διπλα-διπλα τα κινητα. Να πω οτι το P10 εχει IPS οθονη και το mate 10 pro OLED και μαλλον η διαφορα που ειδατε ειναι απο την οθονη.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ε τι να σου πω.. Τραβήξαμε τις ίδιες φώτο και υπήρχε διαφορά.. Οι δικές του ήταν καλύτερες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο pc να κάνετε σύγκριση με ένα monitor της προκοπής και όχι δίπλα δίπλα τα κινιτα
Link to comment
Share on other sites

Ε τι να σου πω.. Τραβήξαμε τις ίδιες φώτο και υπήρχε διαφορά.. Οι δικές του ήταν καλύτερες.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν χρειαζεται να μου πεις κατι,το εχω διαβασει πολλες φορες αυτο το σχολιο.

 

Ενας πιο παλια ειχε πει οτι ειχε δει το P9 να τραβαει καλυτερες φωτογραφιες απο το mate 10 pro.Αλλος ειχε γραψει οτι το Oneplus5t του με Gcam τραβαει τις καλυτερες φωτογραφιες απο ολα τα αλλα κινητα της αγορας.

Τι να σου πω, να πιστεψω οτι γραφει ο καθενας ετσι ακυρα?

 

Και για το Oneplus6 στο διπλα θεμα ολοι ειχαν φαγωθει οτι τραβαει κορυφαιες φωτογραφιες καλυτερες απο τις αλλες ακριβοτερες ναυαρχιδες επειδη ετσι το εβλεπαν απο 1 youtuber .

Δεν λεω οτι το P10 ειναι χαλια στο κομματι της φωτογραφικης,απλα λεω οτι αν ξεπερναει με τετοια διαφορα το mate 10 pro(που εχει μια απο τις καλυτερες του 2017 καμερες)τοτε σημαινει οτι ειναι σε επιπεδα αλλων ναυαρχιδων του 2018,πραγμα που δεν ισχυει στην πραξη.

Και στην ιδια την Huawei αν το πεις(οτι πχ το p10 ειναι στα ιδια πχ με το S9+)θα γελαει.

Link to comment
Share on other sites

Ησουν υπερβολικος και στο θεμα του LG G6 περυσι με αναλογα σχολια και εισαι και τωρα σε αυτα που γραφεις παραπανω.

Αν για παραδειγμα η καλυτερη οθονη που εχει περασει απο τα χερια σου ειναι μια Ips τυπου LG,τοτε ειναι λογικο οταν πας σε amoled να την θεωρεις σαν οθοναρα(ακομα και το Oneplus αν επιανες).

Αν ομως εχει περασει απο τα χερια σου προσφατο Galaxy κινητο(ή και iphone για οσους αλλαζουν συχνα συσκευες),τοτε προφανως και δεν θα εντυπωσιαστεις με την οθονη του mate.Δεν ειναι κακη σαν panel,αλλα δεν ειναι και κορυφαια για να μιλαμε για οθοναρα.

......

 

Αγαπητέ εγώ μιλάω με προσωπική εμπειρία πολλών ετών και λόγο αλλαγής κινητών σαν πουκάμισα. Δεν σημαίνει πως είναι de facto και φυσικά δεν υπάρχει καμιά υπερβολή πουθενά σε ότι λέω. Το Lg G6 μπορεί να μην είχε amoled ΑΛΛΑ σου έβγαζε τα χρώματα αληθινά όπως ακριβώς είναι στην πραγματικότητα. Το mate 10 pro μπορεί να έχει amoled οθόνη, αλλά είναι καταπληκτική στην απόδοση χρωμάτων, έχει τρομερές γωνίες θέασης και γενικά εντυπωσιάζει ακόμα και φέτος ανάμεσα σε τόσες ναυαρχίδες. Τι να την κάνω εγώ μια οθόνη με κορεσμένα χρώματα? Με πράσινες , ροζ και φρουφρού αποχρώσεις? Όλα είναι σχετικά και όλα στην τελική προσμετρούνται και ανάλογα με το κόστος και όταν το συγκεκριμένο κινητό έχει πέσει κάτω από 400 ευρώ ..... εεεεε ναι έχει οθονάρα, έχει ηχειάρα, έχει καμεράρα και κτλ!:p Θες να το πάρεις σαν υπερβολή??? Κανένα πρόβλημα από μένα!;)

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε οτι μπορει να ειναι περσινη κυκλοφορια εχει USB3 κι οχι USB2 σαν κατι φετινα XIAOMI,ONEPLUS.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Όπως ήταν η μπαταρία πριν την αναβάθμιση, έτσι συνεχίζει να είναι.

Εξάλλου, ενημέρωση ασφαλείας είναι. Τι να κάνει στην μπαταρία?

Παρακολούθηση για λίγες μέρες και αν δεν επιστρέψει στα φυσιολογικά του, κάνε ένα clear cache.

 

Χθες ξεχαστηκα και το φορτισα μεχρι το 100% κι επειδη λογω οτι ειμαι αρρωστος δεν το πολυδουλευω το κινητο μετα απο 24 ωρες με 1 ωρα SOT σε web browsing και χαλια σημα στο σπιτι (εχω 3 γραμμες) ειμαι στο 92%.

Ειμαι με την 157 χωρις hard reset που κανω παντα μετα απο αναβαθμιση.

 

Τί να πώ. Ίσως να είναι η ιδέα μου ή να παίζει κάτι με κάποια εφαρμογή. Άντε να έρθει η 9 για να κάνω και μία επαναφορά εργοστασιακών !

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ εγώ μιλάω με προσωπική εμπειρία πολλών ετών και λόγο αλλαγής κινητών σαν πουκάμισα. Δεν σημαίνει πως είναι de facto και φυσικά δεν υπάρχει καμιά υπερβολή πουθενά σε ότι λέω. Το Lg G6 μπορεί να μην είχε amoled ΑΛΛΑ σου έβγαζε τα χρώματα αληθινά όπως ακριβώς είναι στην πραγματικότητα. Το mate 10 pro μπορεί να έχει amoled οθόνη, αλλά είναι καταπληκτική στην απόδοση χρωμάτων, έχει τρομερές γωνίες θέασης και γενικά εντυπωσιάζει ακόμα και φέτος ανάμεσα σε τόσες ναυαρχίδες. Τι να την κάνω εγώ μια οθόνη με κορεσμένα χρώματα? Με πράσινες , ροζ και φρουφρού αποχρώσεις? Όλα είναι σχετικά και όλα στην τελική προσμετρούνται και ανάλογα με το κόστος και όταν το συγκεκριμένο κινητό έχει πέσει κάτω από 400 ευρώ ..... εεεεε ναι έχει οθονάρα, έχει ηχειάρα, έχει καμεράρα και κτλ!:p Θες να το πάρεις σαν υπερβολή??? Κανένα πρόβλημα από μένα!;)

 

Και εγω σου μιλαω ακριβως γιατι εχω βαρεθει στο forum(και σε αλλα του εξωτερικου)να μιλανε πολλοι σε φθηνοτερες συσκευες για ''κορυφη''.

 

Για να πουμε οτι το mate 10 pro εχει πχ κορυφαια οθονη θα πρεπει να το βαλουμε διπλα σε αλλα κινητα με παρομοια οθονη στα χρηματα αυτα οπως Oneplus6/mi8 και φυσικα υπαρχει και το S8/S8+.

Αρα αν το βαλουμε διπλα σε αυτα δεν ειναι και τοσο κορυφαια,καλη μεν αλλα οχι κορυφαια.Το ιδιο φυσικα και για τα αλλα κινητα με παρομοιες 1080p οθονες,αν τα βαλεις διπλα απο το S8+ δεν το φτανουν καλως ή κακως.

 

Τα ιδια γραφουν μερικοι στο διπλα θεμα του 6t για κορυφαια οθονη,αλλα μολις τους αναφερει καποιος του S9+ πεφτει σιωπη.

 

Δεν ειναι ολα σχετικα αγαπητε,ολα ειναι βαση χρηματων και εως ενα βαθμο καθε χρονια οτι πληρωνεις παιρνεις σε καποιους τομεις και σε καποιες εταιρειες.

 

Τα ιδια θυμασαι σου ελεγα και με το G6 που ειχα πιο παλια.Κορυφαια οθονη αλλα για Ips δεδομενα.

Θυμασαι πιο παλια που εκανα παραπονα για το LG G6 για τα security patch και εν μερη και για τα Updates?Καταλαβες γιατι το εδωσα και πηγα στο mate 10 pro.Βεβαια δεν θα το αποθεωσω γιατι ειναι ενα κινητο το οποιο εχει και αυτο τα αρνητικα του.

 

Και για ταχυτητα που αναφερεις και lag οπως και στερεο παρομοιου τυπου ηχεια υπαρχει και αλλη επιλογη φετος οπως και 4000μπαταρια το pocophone που ζηταει και λιγοτερα,φυσικα και αυτο με τα δικα του κουσουρια σε σχεση με το mate :)

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρε κανείς το πολυαναμενόμενο update??

Για την (σπανακό)πιτα μιλάω, φυσικά...

 

κολοκυθια προχθες πηρε την 157.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο και αναμενομενο το S9+ ως νεωτερο κινητο να εχει καλυτερη καμερα και ειδικα στο οπτικο zoom αφου εχει ειδικη δευτερη καμερα για αυτο ακριβως το λογο.

Αλλα καποιοι νομιζω ξεχνατε οτι το S9+ αυτη την στιγμη κοστιζει 50% ακριβοτερα απο το Mate 10 pro.

Βαλτε το S9+ διπλα στο Mate 20 pro(συσκευες της ιδιας χρονιας)και τα ξαναλεμε.

 

Και για τον φιλο που λεει οτι το P10 εβγαζε πολυ καλυτερες φωτογραφιες,προσωπικα δεν τον πιστευω γιατι με αυτη την λογικη το P10 θα ειναι σε επιπεδα Pixel 2xl και S9+ πραγμα που φυσικα στην πραξη δεν ισχυει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ησουν υπερβολικος και στο θεμα του LG G6 περυσι με αναλογα σχολια και εισαι και τωρα σε αυτα που γραφεις παραπανω.

Αν για παραδειγμα η καλυτερη οθονη που εχει περασει απο τα χερια σου ειναι μια Ips τυπου LG,τοτε ειναι λογικο οταν πας σε amoled να την θεωρεις σαν οθοναρα(ακομα και το Oneplus αν επιανες).

Αν ομως εχει περασει απο τα χερια σου προσφατο Galaxy κινητο(ή και iphone για οσους αλλαζουν συχνα συσκευες),τοτε προφανως και δεν θα εντυπωσιαστεις με την οθονη του mate.Δεν ειναι κακη σαν panel,αλλα δεν ειναι και κορυφαια για να μιλαμε για οθοναρα.

Το ιδιο και στα ηχεια αν εχεις κινητο με 1 μονο κατω ηχειο,λογικο να σου κανει εντυπωση το stereo set up.

Μια απο τα ιδια και για την καμερα.

 

Εξου και αυτο που λες στην συνεχεια του γιατι να δωσει καποιος 1000ευρω φανταζομαι λεγοντας για το mate 20 pro.

Γιατι μιλαμε για ολικη αναβαθμιση σε ολα.

1440p amoled οθονη,αισθητα φωτεινοτερη απο του mate 10 pro(αν την δεις απο κοντα θα καταλαβεις),

νεωτερος επεξεργαστης με αισθητη επισης διαφορα στις επιδοσεις

καμερα αρκετα καλυτερη μιας και περαν των κανονικων φωτογραφιων εχει πλεον και την wide camera των LG κινητων.

android 9 out of the box

Ασυρματη φορτιση(το mate 10 δεν υποστηριζει....)

ip 68(το mate 10 ειναι ip 67)

μεγαλυτερη μπαταρια

υποστηριξη για nano sd(το mate 10 δεν υποστηριζει καθολου καρτες)αν και ακομα ειναι νωρις για τετοιες καρτες

γρηγοροτερη ενσυρματη(γρηγορη)φορτιση απο του mate 10 pro

 

Δεν λεω οτι ολοι οι κατοχοι του mate 10 pro πρεπει να τρεξουν να παρουν το τελευταιο mate 20 pro,αλλα καταλαβαινω απολυτα γιατι να το κοιταζουν παρα πολλοι για αγορα(ισως οταν πεσει λιγο η τιμη και φτιαχτουν τα θεματα με την οθονη).

Αυτό που γράφεις για το Mate 20 Pro ισχύει 100%. Πήγα σε μεγάλο πολυκατάστημα και έπαιξα μαζί του κοντά στη μισή ώρα.Ισχύουν όλα όσα έγραψες , συνολική αναβάθμιση σε σχέση με το Mate 10 pro.Τολμώ να πω ότι ακόμα και δίπλα στο S9 Plus είναι ανώτερο συνολικά σαν τηλέφωνο.Για όλα τα υπόλοιπα δεν μιλάω καν τα έχει για πλάκα. Πολύ μου άρεσε αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική. Εάν πέσει σε λίγους μήνες στα έξι κατοστάρικα θα είναι η επόμενη επιλογή μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις για το Mate 20 Pro ισχύει 100%. Πήγα σε μεγάλο πολυκατάστημα και έπαιξα μαζί του κοντά στη μισή ώρα.Ισχύουν όλα όσα έγραψες , συνολική αναβάθμιση σε σχέση με το Mate 10 pro.Τολμώ να πω ότι ακόμα και δίπλα στο S9 Plus είναι ανώτερο συνολικά σαν τηλέφωνο.Για όλα τα υπόλοιπα δεν μιλάω καν τα έχει για πλάκα. Πολύ μου άρεσε αλλά η τιμή του είναι απαγορευτική. Εάν πέσει σε λίγους μήνες στα έξι κατοστάρικα θα είναι η επόμενη επιλογή μου.

 

Εννοειται αυτο για την τιμη,και βλεπεις τωρα μετα απο αυτα που γινονται με τις πρασινες οθονες πως χτυπαει ασχημα η αρχικη τιμη.

 

Και εγω εννοειται οτι αν πεσει η τιμη του mate τοσο πολυ,ειδικα μετα απο αυτο με τις οθονες θα το τιμησω.

Οχι οτι με το mate 10 pro δεν ειμαι ικανοποιημενος,αλλα κλασσικα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο.

Οκ δεν μαρεσει το notch στο 20 pro αλλα τουλαχιστον μπορεις να το κρυψεις και να σου βγει η οθονη λιγο μεγαλυτερη απο του mate 10 pro.

Ασε που το πρωτο πραγμα που λατρεψα στο Mate ειναι που προσθεσανε την Wide camera που εχουν τα lg κινητα,και οσοι τα εχουν δουλεψει ξερουν αν κανει διαφορα ή οχι στις φωτογραφιες.

 

Βαλε και την φωτεινοτερη 1440p οθονη και εδεσε το γλυκο.

https://www.gsmarena.com/huawei_mate_20_pro-review-1845p3.php

Δειτε διαφορα στην φωτεινοτητα σε σχεση με το mate 10 pro αλλα και με τα υπολοιπα android κινητα

https://www.gsmarena.com/huawei_mate_10_pro-review-1679p3.php

 

Μεχρι και ο δεικτης ακτινοβολιας(Sar)επεσε απο το mate 10 pro και πλεον εχει χαμηλοτερο(στο σωμα)απο τα περισσοτερα android Κινητα της αγορας

Mate 10 pro

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/fd0f4617

Mate 20 pro

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/c3d64ce2

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...