Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ μια από τα ίδια με την 148. Έχασε πολύ.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

https://www.flickr.com/photos/164094565@N05/shares/3D3u2m

Και εγώ παιδιά τα ίδια ,το κινητό πλέον το έχω κοντά στους 7 μήνες και εάν συγκρίνω με τον πρώτο καιρό η μπαταρία πλέον δεν είναι αυτή που ήταν. Όποιος έχει υπομονή ας ρίξει μία ματιά στα screenshot που έβγαλα μόλις τώρα. Όποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου πει εάν είναι αποδεκτά αυτά τα νούμερα που βλέπει. Θα ήθελα βέβαια να ενημερώσω ότι έχω 2 κάρτες SIM στο κινητό και όλη μέρα ανοιχτά και τα δεδομένα και το WiFi και η τοποθεσία και το Bluetooth. Με την ίδια χρήση όταν το πρώτο πήρα είχα περίπου 40% αυτή τη στιγμή που έβγαλα τα screenshot. Τώρα πλέον το κινητό έχασε το μεγάλο του ατού που ήταν η μπαταρία. Τι λέτε πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μου ήρθε μέσω play store μια "αναβάθμιση συστήματος". Τί καινούριο είναι αυτό;

https://imgur.com/a/584Hn9j

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μου ήρθε μέσω play store μια "αναβάθμιση συστήματος". Τί καινούγιο είναι αυτό;

https://imgur.com/a/584Hn9j

Αυτό που λέει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει

 

Ρε κατάλαβα τι λέει. Ρητορική η ερώτηση. Απλά μου κάνει εντύπωση πως αναβαθμίζει το σύστημα μέσω εφαρμογής Play store.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

https://www.flickr.com/photos/164094565@N05/shares/3D3u2m

Και εγώ παιδιά τα ίδια ,το κινητό πλέον το έχω κοντά στους 7 μήνες και εάν συγκρίνω με τον πρώτο καιρό η μπαταρία πλέον δεν είναι αυτή που ήταν. Όποιος έχει υπομονή ας ρίξει μία ματιά στα screenshot που έβγαλα μόλις τώρα. Όποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου πει εάν είναι αποδεκτά αυτά τα νούμερα που βλέπει. Θα ήθελα βέβαια να ενημερώσω ότι έχω 2 κάρτες SIM στο κινητό και όλη μέρα ανοιχτά και τα δεδομένα και το WiFi και η τοποθεσία και το Bluetooth. Με την ίδια χρήση όταν το πρώτο πήρα είχα περίπου 40% αυτή τη στιγμή που έβγαλα τα screenshot. Τώρα πλέον το κινητό έχασε το μεγάλο του ατού που ήταν η μπαταρία. Τι λέτε πρέπει να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;;;

Με την ίδια χρήση από την ημέρα που πήρα το κινητό με την 127 είχα δει μέχρι & 9 ώρες sot ενώ τώρα με την 148 μετά βίας πιάνω τις 5. Βέβαια η μπαταρία του ακόμα είναι αξιοπρεπής, στη σελίδα του s9+ διάβασα ότι το s9+ έχει 3.30 με 4 ώρες sot με μέτρια χρήση. Εντάξει το 9 ώρες ήταν μαγικό, τελείωνε η ημέρα & είχα 60% κάβα για την επόμενη ημέρα. Έβγαζε ακριβώς 1 1/2 ημέρα. Τι να πω οψόμεθα ελπίζω τα επόμενα Update να βελτιώσουν λίγο την μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Ρε κατάλαβα τι λέει. Ρητορική η ερώτηση. Απλά μου κάνει εντύπωση πως αναβαθμίζει το σύστημα μέσω εφαρμογής Play store.
Και μένα μου ήρθε αυτό το update.

Άλλο και τούτο! Πρώτη φορά το βλέπω!

Το έχεις κάνει?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Btw οποίος αναρωτιέται για την μπαταρία δεν είναι θέμα μπαταρίας από περιέργεια έβαλα μια καινούργια διάφορες σχεδόν μηδενικές, (τάξης 3 με 4% μέγιστο) θα δω τι τρώει την μπαταρία αυτές της μέρες ("είμαι root) ήδη κατά 95% πυστευω ότι είναι Google spy services θα δείξει το πείραμα με το μπλοκάρισμα τους στην συλλογή δεδομένων και άρνηση πρόσβασης στους sensores
Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια χρήση από την ημέρα που πήρα το κινητό με την 127 είχα δει μέχρι & 9 ώρες sot ενώ τώρα με την 148 μετά βίας πιάνω τις 5. Βέβαια η μπαταρία του ακόμα είναι αξιοπρεπής, στη σελίδα του s9+ διάβασα ότι το s9+ έχει 3.30 με 4 ώρες sot με μέτρια χρήση. Εντάξει το 9 ώρες ήταν μαγικό, τελείωνε η ημέρα & είχα 60% κάβα για την επόμενη ημέρα. Έβγαζε ακριβώς 1 1/2 ημέρα. Τι να πω οψόμεθα ελπίζω τα επόμενα Update να βελτιώσουν λίγο την μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

9 ώρες εγώ δεν είδα ποτέ. Στην καλύτερη τερμάτιζα στις 7.

Βέβαια με την 127 δεν το είχα ποτέ.

Πάντως μέχρι στιγμής, μόνον χειρότερη μπαταρία δεν βλέπω. Το αντίθετο μάλιστα. Στο χαλαρό έχω πάρει +10 μοναδουλες απο την 145 στην 148. Στην 150 μάλλον στα ίδια με την 148 είμαι. Έτσι δείχνει μέχρι τώρα.

Βέβαια fb, messenger κλπ δεν τα δουλεύω. Έχουν φύγει απο την πρώτη στιγμή. Ιnsta έχω, αλλά και αυτό το έχω να τερματίζει στην αναμονή και βλέπω τι γίνεται όταν θέλω εγώ.

Γενικότερα, τα περισσότερα τα τερματιζω στην αναμονή. Ελάχιστα τα έχω free.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Btw οποίος αναρωτιέται για την μπαταρία δεν είναι θέμα μπαταρίας από περιέργεια έβαλα μια καινούργια διάφορες σχεδόν μηδενικές, (τάξης 3 με 4% μέγιστο) θα δω τι τρώει την μπαταρία αυτές της μέρες ("είμαι root) ήδη κατά 95% πυστευω ότι είναι Google spy services θα δείξει το πείραμα με το μπλοκάρισμα τους στην συλλογή δεδομένων και άρνηση πρόσβασης στους sensores
Όταν λες καινούρια εννοείς άλλαξες μπαταρία? Το πηγές στο σέρβις?

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου ήρθε αυτό το update.

Άλλο και τούτο! Πρώτη φορά το βλέπω!

Το έχεις κάνει?

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

 

Το έκανα ναι. Εν τω μεταξύ ήρθε και στο p9 lite της γυναίκας μου.

Ίσως είναι τρόπος για να έρχονται πιο γρήγορα fixes για bugs από το να τα ενσωματώνουν σε ota updates.

Θα δείξει το μέλλον.

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μου ήρθε μέσω play store μια "αναβάθμιση συστήματος". Τί καινούριο είναι αυτό;

https://imgur.com/a/584Hn9j

 

Είναι η εφαρμογή Ενημέρωση συστήματος που πατάς στο κινητό να ψάξει για αναβαθμίσεις. Η μπαταρία είναι λογικό να κρατάει λιγότερο αφού σε παλαιότερες εκδόσεις δεν υπήρχαν τόσα πρόσθετα όπως το face unlock ακόμα τα sites πάνε μπροστά και προσθέτουν όλο και περισσότερα javascript και εφέ. Απλό παράδειγμα ένα netbook που έχω αρχαίο με g45 κάρτα γραφικών τότε σερφαρε άνετα τώρα αν το βάλω θα γονατίσει.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες καινούρια εννοείς άλλαξες μπαταρία? Το πηγές στο σέρβις?

 

Mate the 10 pro be with you

Ναι άλλαξα μπαταρία (μόνος μου καθος αυτή είναι η δουλειά μου Χοντρικά 5 λεπτουδακια πήρε μαμά έβαλα έτος παραγωγής July 22 2018, φρέσκο πράγμα)
Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλαξα μπαταρία (μόνος μου καθος αυτή είναι η δουλειά μου Χοντρικά 5 λεπτουδακια πήρε μαμά έβαλα έτος παραγωγής July 22 2018, φρέσκο πράγμα)
Καλημέρα. Δεν χάνεις εγγύηση έτσι? Από που την αγορασες εάν επιτρέπεται?

Πριν πόσο καιρό το είχες?Κόστος?

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μου ήρθε μέσω play store μια "αναβάθμιση συστήματος". Τί καινούριο είναι αυτό;

https://imgur.com/a/584Hn9j

 

καλημερα σας

και εμενα μου ηρθε και μολις το εκανα πατησα ανοιγμα και με πηγε στο update και μου εβγαλε αμεσως την 150 :D

Huawei Mate 10 Pro [bLA-L29]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν την 148 δεν είχα θέμα με τη αυτονομία . Άρα για την δικιά μου χρήση φταίει η αναβάθμιση αυτή

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν χάνεις εγγύηση έτσι? Από που την αγορασες εάν επιτρέπεται?

Πριν πόσο καιρό το είχες?Κόστος?

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Mate the 10 pro be with you

Όχι δεν χάνω κανονικά αν και στο δικό μου λόγο root day one είναι ήδη χαμένη την πήρα από τον επίσημο προμηθευτή 17 ευρώ + φπα ήταν (έχουμε εξουσιοδότηση για αυτό) χρόνο δεν θυμάμαι μαζί με τα υπόλοιπα ανταλλακτικά για εταιρία ήρθε (2 μέρες λογικά μπορεί και μια)

Παντός ξεκάθαρα διαφορά μετά την αλλαγή είναι κοντά στο 0 αν όχι μηδέν εκεί κοντά

Τώρα που έκλεισα της άδειες του Google play services ήδη βλέπω τεράστια διαφορά στην αυτονομία, θα δείξει της επόμενες μερες

Είμαι 83% και έχω ήδη 2.3 ώρες sot 75% φως) με ανοιχτή πρόσβαση στο play services Data collector θα ήμουν ήδη 60 τώρα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χάνω κανονικά αν και στο δικό μου λόγο root day one είναι ήδη χαμένη την πήρα από τον επίσημο προμηθευτή 17 ευρώ + φπα ήταν (έχουμε εξουσιοδότηση για αυτό) χρόνο δεν θυμάμαι μαζί με τα υπόλοιπα ανταλλακτικά για εταιρία ήρθε (2 μέρες λογικά μπορεί και μια)

Παντός ξεκάθαρα διαφορά μετά την αλλαγή είναι κοντά στο 0 αν όχι μηδέν εκεί κοντά

Τώρα που έκλεισα της άδειες του Google play services ήδη βλέπω τεράστια διαφορά στην αυτονομία, θα δείξει της επόμενες μερες

Είμαι 83% και έχω ήδη 2.3 ώρες sot 75% φως) με ανοιχτή πρόσβαση στο play services Data collector θα ήμουν ήδη 60 τώρα

 

Οπότε η διαφορά από την καινούρια μπαταρία είναι σχεδόν μηδενική.

Λογικά και στο επίσημο Σερβις άμα ζητούσαμε αλλαγή μπαταρίας τόσο θα κοστίσει + τα εργατικά.

Για πες μας και μας που είναι αυτό το Play services data collector να το κλείσουμε.

Σε ευχαριστώ και πάλι.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν την 148 δεν είχα θέμα με τη αυτονομία . Άρα για την δικιά μου χρήση φταίει η αναβάθμιση αυτή

 

Στάλθηκε από Χαβάη

 

Σίγουρα κάτι δεν έχει κάτσει καλά. Να φανταστώ δεν έχεις κάνει clean install έτσι?

Κάνε κανένα clear cache που δεν έχει επακόλουθα και παρακολούθησε το.

Εγώ με το backup που κάνει στο cloud της Hua έχω σωθεί. Μου το ξαναστείνει σε χρόνο dt και με ελάχιστο κόπο από μένα.

 

Όχι δεν χάνω κανονικά αν και στο δικό μου λόγο root day one είναι ήδη χαμένη την πήρα από τον επίσημο προμηθευτή 17 ευρώ + φπα ήταν (έχουμε εξουσιοδότηση για αυτό) χρόνο δεν θυμάμαι μαζί με τα υπόλοιπα ανταλλακτικά για εταιρία ήρθε (2 μέρες λογικά μπορεί και μια)

Παντός ξεκάθαρα διαφορά μετά την αλλαγή είναι κοντά στο 0 αν όχι μηδέν εκεί κοντά

Τώρα που έκλεισα της άδειες του Google play services ήδη βλέπω τεράστια διαφορά στην αυτονομία, θα δείξει της επόμενες μερες

Είμαι 83% και έχω ήδη 2.3 ώρες sot 75% φως) με ανοιχτή πρόσβαση στο play services Data collector θα ήμουν ήδη 60 τώρα

 

Το θέμα είναι αν μπορούν να γίνουν disable αυτά τα services χωρίς root access.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κι εμένα η 150... Θα κάνω clean install εγκατασταση, για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου..
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι δεν έχει κάτσει καλά. Να φανταστώ δεν έχεις κάνει clean install έτσι?

Κάνε κανένα clear cache που δεν έχει επακόλουθα και παρακολούθησε το.

Εγώ με το backup που κάνει στο cloud της Hua έχω σωθεί. Μου το ξαναστείνει σε χρόνο dt και με ελάχιστο κόπο από μένα.

 

 

 

Το θέμα είναι αν μπορούν να γίνουν disable αυτά τα services χωρίς root access.

Όλες οι αναβαθμίσεις είναι από πάνω .Όταν πάρω την 8.1 θα γίνει clean install. Στην παρέα έχουμε 4 mate 10 pro και έχουμε παρόμοιες εμπειρίες . Σε όλους φάνηκε η πτώση . Γι'αυτό λέω ότι κάτι φταίει από την αναβάθμιση. Ένα clear cashe θα κάνω όμως έτσι από περιέργεια

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κι εμένα η 150... Θα κάνω clean install εγκατασταση, για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου..

 

Φίλε τράβα του ένα backup στο cloud της Hua και κάνε του τα factory reset που πρέπει. Με την επαναφορά θα σου περάσει ακόμη και τα αρχεία κλήσεων και τα SMS σου. Ελάχιστα πράγματα θα ξανασετάρεις. Εγώ έτσι το κάνω και με ελάχιστο κόπο δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με την μπαταρία. Ίσα - ίσα που έχω δει και βελτίωση, ειδικά από την 145 στην 148. Από την 148 στην 150, δεν βλέπω κάτι άξιο λόγου.

Η απόφαση βέβαια είναι δικιά σου.

 

Όλες οι αναβαθμίσεις είναι από πάνω .Όταν πάρω την 8.1 θα γίνει clean install. Στην παρέα έχουμε 4 mate 10 pro και έχουμε παρόμοιες εμπειρίες . Σε όλους φάνηκε η πτώση . Γι'αυτό λέω ότι κάτι φταίει από την αναβάθμιση. Ένα clear cashe θα κάνω όμως έτσι από περιέργεια

Στάλθηκε από Χαβάη

 

Εάν όλοι τις κάνατε με τον ίδιο τρόπο, θα έχετε το ίδιο πρόβλημα.

Κοίτα, είναι πολύ κοινό θέμα αυτό με τα draining στις αναβαθμίσεις και στις περισσότερες περιπτώσεις λύνεται με το γνωστό μας factory reset. Από εκεί και μετά είναι στον καθένα το αν και πότε θα το κάνει.

Σίγουρα όμως, μέχρι και τον Οκτώβριο έχουμε να λάβουμε και άλλα updates, με σημαντικότερο όλων για μένα, αυτό του EMUI 8.1.

To 9 δεν το πολυ-υπολογίζω.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 148 κανένα πρόβλημα με την μπαταρία. Όπως πριν είναι. Μάλιστα έκανα κ μερικές ρυθμίσεις και πέτυχα καλύτερους χρόνους.
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι αναβαθμίσεις είναι από πάνω .Όταν πάρω την 8.1 θα γίνει clean install. Στην παρέα έχουμε 4 mate 10 pro και έχουμε παρόμοιες εμπειρίες . Σε όλους φάνηκε η πτώση . Γι'αυτό λέω ότι κάτι φταίει από την αναβάθμιση. Ένα clear cashe θα κάνω όμως έτσι από περιέργεια

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Ε ναι, όλες από πάνω και εγώ. Σε major update θα το σκεφτώ να το κάνω factory reset... ανάλογα και με τον ελεύθερο χρόνο που έχει καθένας βέβαια είναι αυτά :rolleyes:

 

edit: μόλις πέρασα και την 150

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με την 148 κάποιες μέρες τώρα και μετά από επαναφορά και clean install, μου φαίνεται τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία όταν δουλεύω.. Όταν είναι στην αναμονή χάνει το ίδιο απ ότι έχω καταλάβει. Αλλά με ανοιχτη οθόνη, σερφαρισμα, μνμ κτλ, νομίζω την τρώει λίγο πιο γρήγορα. Αλλά όχι τίποτα τρελές διάφορες όμως
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με την 148 κάποιες μέρες τώρα και μετά από επαναφορά και clean install, μου φαίνεται τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία όταν δουλεύω.. Όταν είναι στην αναμονή χάνει το ίδιο απ ότι έχω καταλάβει. Αλλά με ανοιχτη οθόνη, σερφαρισμα, μνμ κτλ, νομίζω την τρώει λίγο πιο γρήγορα. Αλλά όχι τίποτα τρελές διάφορες όμως

 

Και εμένα με την 148 (όχι clean install) καμία διαφορά. Παίζει να είναι και λίγο καλύτερο. Βέβαια δεν είναι πολύ φορτωμένο απο applications οπότε ίσως τα παιδιά να έχουν κάποιο θέμα που να σχετίζεται με συγκεκριμένα applications. Ελπίζω η 150 να τους το φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...