Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το βγαζεις, το δοκιμαζεις, δε σ'αρεσει το πουλας και βγαζεις και κερδος (650+150)

 

Λες το παντρευεσαι και σκεφτεσαι το ηδη 2 ετων S7; Το Mate 10 Pro ειναι σαφως καλυτερο κινητο απο το Honor 8 και στο θεμα καμερα και ηχειο και οθονη και μπαταρια. Ωραιοτατο κινητο το Honor φυσικα αλλα δε συγκρινονται

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον φίλο μας που ανέβασε την φωτογραφία με την θήκη καταλάθος,το mate έχει χειρότερη κάμερα και από το redmi note 4, δηλαδή τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα, εγώ έχω γράψει για τα θέματα της συσκευής τα αρνητικά της αλλά στο θέμα κάμερας θα το γράφω συνέχεια η συσκευή είναι τοπ με διαφορά για να διαβάζουν την αλήθεια οι μελλοντικοί αγοραστές, επίσης στο νήμα με τις φωτογραφίες έχω ανεβάσει αρκετές στο auto πολύ πιο δύσκολες με πολλά διαφορετικά στοιχεία και όλες είναι εξαιρετικές

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την λες και καλή. Εγώ πάντως παιδιά σε ότι έχω κάνει μέχρι τώρα είμαι ευχαριστημένος. Και να ξέρετε η δουλειά μου απαιτεί εντατική χρήση κινητού.

 

https://www.dropbox.com/s/j09sqmijxd2e5wf/IMG_20180112_110711.jpg?dl=0

Edited by xrhstos1974
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είπαμε ότι χρήζει βελτιώσεις η κάμερα του άλλα τέτοια δείγματα δεν τα έχει πάρει κανείς μας ούτε με το meizu M2 της αδερφής μου δεν τραβάει έτσι. Τεσπα το σταματάω εδώ . Νοημοσύνη όλοι έχουμε κ καταλαβαίνουμε .

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παίζει σε κάποιον το winbank wallet της Πειραιώς αυτό για τα nfc payments? Ή είναι γενική ασυμβατότητα με το oraio
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου να τα απενεργοποιήσω λες να στρώσουν τα θέματα με το touch;δεν ξέρω πλέον τι πρέπει να κάνω;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε και πες μας! Εγώ πάντως το έχω πάθει συνολικά 1-2 φορές μόνο.

 

Thumbed from my mate 10 pro!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Αν scrollαρεις με το δάχτυλο και το κινητό νομίζει ότι κανείς knuckle gesture τότε μάλλον δεν έχεις εφαρμόσει σωστά τη ζελατινα στην οθόνη.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι που παρατήρησα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει χθες βράδυ έβαλα ultra εξοικονόμηση ενέργειας από 12.00 έως 08.00 & από 99% πήγε 94%. Αδικαιολόγητο νομίζω, σε normal χρήση δεν έχει τέτοια κατανάλωση σε 8 ώρες αδράνεια. Θα το τσεκάρω & απόψε.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Λοιπόν το τσέκαρα, χωρίς ultra εξοικονόμηση ενέργειας & με WiFi ανοιχτό το βράδυ η Μπαταρία έπεσε απο το 100% στο 96%. Κάτι παίζει.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως οι συγκρίσεις του 10 με τα αντίστοιχα κινητά της Samsung, της Apple και της Google μου δείχνει πως η Huawei βρίσκεται στον σωστό δρόμο.

 

Από εκεί και πέρα κάπου υπερέχει και κάπου υπολείπεται οπότε εξαρτάται από τις προσωπικές προτεραιότητες του καθενός τι θα επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

Με τσάκωσες..... Μάλλον δεν έχεις δει ότι έχει γίνει edit και πρόσθεσα το σχόλιο ότι την περίμενα καλύτερη γιατί την παρατήρησα αφού την ανέβασα. Όπως έχω γράψει έχω βγάλει με το mate εξαιρετικά πορτρέτα. Αφού θέλετε να ακούτε μόνο αυτά τότε οκ. Το mate έχει την καλύτερη κάμερα.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρε φίλε με προβληματίζει πολύ η φωτογραφία που έβγαλες. Να σε ρωτήσω. Φοράς κάποια θήκη;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν θα διαφωνήσω. Είναι τραβηγμένες με τον ίδιο τρόπο, απλά σου s8 είναι καλύτερο το αποτέλεσμα. Τώρα αυτές τις θεωρίες.... προσπάθησες να βγει έτσι κτλ δεν μπαίνω καν στον κόπο να τις σχολιάσω. Λες κ είμαστε μικρά παιδιά ή έχω όφελος αν το s8 βγάζει καλύτερες ή το Huawei. Και να πω ότι δεν τα γράφω...Εχω γράψει όλα τα θετικά του mate.. Οθόνη, μπαταρία, δακτυλικό, έχω πει ότι έχω βγάλει εξαιρετικά πορτραίτα... Όπως βλέπω και την αδυναμία σε συνθήκες χαμηλότερου φωτισμού σε auto Mode ή ότι το s8 plus είναι γρηγορότερο σε point Android shoot. Eπίσης πει ότι το s8 πήρε updates για να στρώσει η κάμερα, όταν το πρωτοπήρα έβγαζε χειρότερες από το s7. Έτσι κι εδώ θέλω να πιστεύω ότι η Huawei θα ασχοληθεί σοβαρά με τη ναυαρχίδα της. Γιατί θεματάκια υπάρχουν. Κι επειδή ξέρω πως πάει.. Οι ίδιοι που κατακρίνουν αυτά ώσπου γράφω, οι ίδιοι θα λένε πόσο έχει βελτιωθεί η κάμερα σε επομένο update. Εδώ θα είμαστε :)

 

Υ. Γ. Ακόμη και στο σαλόνι βλέπεις την διαφορετική φιλοσοφία των δύο κινητών.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α και κάτι άλλο. Στο σαλόνι, γιατί να εστιάσει στην τηλεόραση και όχι στο τραπέζι; αν και το αποτέλεσμα είναι έτσι κ αλλιώς μέτριο, εγώ προτιμώ που εστίασε στο σαλόνι.

 

Κάτι άλλο άσχετο. Αυτό το SwiftKey είναι λίγο τραγικό η μου φαίνεται;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τσέκαρα, χωρίς ultra εξοικονόμηση ενέργειας & με WiFi ανοιχτό το βράδυ η Μπαταρία έπεσε απο το 100% στο 96%. Κάτι παίζει.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα τις φωτό που σου παραθέτω . Από το πρωί που σηκώθηκα μέχρι πριν λίγο . Εσένα κάτι σου ξυπνάει το κινητό .

 

Ρε φίλε με προβληματίζει πολύ η φωτογραφία που έβγαλες. Να σε ρωτήσω. Φοράς κάποια θήκη;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και κάτι άλλο. Στο σαλόνι, γιατί να εστιάσει στην τηλεόραση και όχι στο τραπέζι; αν και το αποτέλεσμα είναι έτσι κ αλλιώς μέτριο, εγώ προτιμώ που εστίασε στο σαλόνι.

 

Κάτι άλλο άσχετο. Αυτό το SwiftKey είναι λίγο τραγικό η μου φαίνεται;

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το SwiftKey κ για μένα είναι τραγικό ,gboard έχω. Για την επίμαχη φωτό μπορεί να έχει κ λερωμένο φακό . Ξέρεις δαχτυλιες..052c1fa2f733b0d11347e8b9e66fb072.jpg74b2d1259e45d065ecbce0c271b35767.jpg

 

Sent from Mate 10 pro

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

2ο μέρος. Λοιπόν η αναγνώριση δακτυλικού αποτυπώματος είναι α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-η. Το gps έπιασε θέση μέσα στο σπίτι. Μου έδειξε την διεύθυνση. Συνεχίζουμε την εξερεύνηση
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τζαμακι απο ematrix fullscreen τα σπάει καλύπτει όλη την οθόνη 8,9. Μαύρο
Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε μαύρο κινητό

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τζαμακι απο ematrix fullscreen τα σπάει καλύπτει όλη την οθόνη 8,9. Μαύρο

 

Σου ειναι ευκολο ενα link για το τζαμακι καθως και καποια φωτο για το πως εχει εφαρμοσει πανω στη συσκευη? Σκεφτομουν να παρω το nilkin που εχουν στα media αν και 20 ευρω..

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό μία εβδομάδα σχεδόν

Όπως γράφω και πιο πίσω έχω κάνει μερικές συγκρίσεις με μερικά τηλέφωνα

Το ματε 10 Είναι πολύ μπροστά από τα υπόλοιπα.

Κολλήματα ρέσταρ bug και τα υπόλοιπα δεν τα ‘χω συναντήσει ακόμα

Μπαταρία Δεν παίζεται

Φωτογραφία πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Αν scrollαρεις με το δάχτυλο και το κινητό νομίζει ότι κανείς knuckle gesture τότε μάλλον δεν έχεις εφαρμόσει σωστά τη ζελατινα στην οθόνη.

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Μα φίλε μου το έκανε και όταν είχε την μαμά ζελατίνα, πάντως τα απενεργοποιησα και δεν το ξαναείδα μέχρι στιγμής

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από παραγγελία στις 2/1 στα 623 από Κώτσο, παραδόθηκε σήμερα στη γενική ταχυδρομική. Δευτέρα μου έρχεται!! Τσεκάρετε και την εξέλιξη των δικών σας παραγγελιών, καλημέρα!
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τζαμακι απο ematrix fullscreen τα σπάει καλύπτει όλη την οθόνη 8,9. Μαύρο
Από δαχτυλιές πως πάει? Το έχεις με θήκη? Αν ναι, κουμπώνει καλά η θήκη με το τζάμι ή το πιέζει και το σηκώνει?
Link to comment
Share on other sites

Από παραγγελία στις 2/1 στα 623 από Κώτσο, παραδόθηκε σήμερα στη γενική ταχυδρομική. Δευτέρα μου έρχεται!! Τσεκάρετε και την εξέλιξη των δικών σας παραγγελιών, καλημέρα!

 

Ουστιαστικα αυτο μου ειπανε χτες που ειχα μιλησει..οτι σημερα θα τα δωσουν στη γενικη ταχυδρομικη. Επισης μου ειπανε οτι κατοπιν συνενοησης με την γενικη ταχυδρομικη ισως μπορει καποιος να παει εκει να το παραλαβει μονος του και σημερα ακομα. Δε ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο. Εμενα ακομα υπο εκτελεση απο 2/1 περιμενω το sms για να εχω τον αριθμο voucher.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Αλλοιώσεις με ότι κ να τραβαγες θα έβρισκες το μόνο σίγουρο για τέτοια ώρα,απόσταση κλπ . Για να συγκρίνεις πρέπει στο ίδιο κάδρο να φωτογραφήσεις με διαφορετικά κινητα. Το τέλειο το έχω με την mirrorless. Αλλά αφού είσαι κ από Πάτρα βλέπω, πάμε για καμιά φωτογράφηση :)

 

Sent from Mate 10 pro

 

Προφανώς, και λογικό. Το θέμα μου όμως είναι ότι, κατ εμε (παίρνοντας παράδειγμα τη δική σου φωτο), δεν θα πρεπε flagship model και αυτής της κατηγορίας τιμής, να "καίει" κάθε πηγή φωτός, έστω και υπό τέτοιες συνθήκες (πρόσεξε το, δεν έχει αποτυπώσει σωστά ούτε μία πηγή)... Γι αυτό λέω ότι πρέπει να βελτιώσει τους αλγόριθμους της, γιατί θεωρώ ότι είναι τέτοιο θέμα. Για παράδειγμα, υποτίθεται ότι σε auto mode είναι αυτόματα ενεργοποιημένο το HDR (απ οτι έχω διαβάσει τουλάχιστον). Εσύ το βλέπεις να έχει μπει και να έχει κάνει τις απαραίτητες παρεμβάσεις στη φωτο σου ? Και γενικά το βλέπω σπάνια να "επεμβαίνει" σε auto. Εκτός αν αυτό που διάβασα δεν ισχύει, και το HDR της δουλεύει μόνο στο HDR mode, το οποίο είναι μέγα σφάλμα πιστεύω...

 

Το θέμα είναι ότι "κριτικάρουμε" κάποια πράγματα, βασισμένα στο ότι είναι αυτή τη στιγμή η ναυαρχίδα της Huawei και κοντράρεται άμεσα με βαρβάτα ονόματα (όχι προφανώς ότι η Huawei δεν είναι βαρβάτο όνομα), και σε κάποια παίρνει τη πρωτιά και με διαφορά μάλιστα. Εκεί οφείλεται και όποια "απογοήτευση" σε συγκεκριμένα θέματα από μερίδα των κατόχων, θεωρώ εγώ. Και εμένα προσωπικά με έχει απογοητεύσει η Huawei στο κομμάτι support μέχρι στιγμής. Υποτίθεται ότι αυτό το μοντέλο της, θα ήταν flagship killer, και έτσι φάνηκε και στην επίσημη παρουσίασή της. Θα πρεπε λοιπόν για μένα να τρέχει να λύνει προβλήματα σε χρόνο dt. Εκτός αν με το επόμενο update λύσει τα περισσότερα με τη μία και μας κουφάνει...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, και λογικό. Το θέμα μου όμως είναι ότι, κατ εμε (παίρνοντας παράδειγμα τη δική σου φωτο), δεν θα πρεπε flagship model και αυτής της κατηγορίας τιμής, να "καίει" κάθε πηγή φωτός, έστω και υπό τέτοιες συνθήκες (πρόσεξε το, δεν έχει αποτυπώσει σωστά ούτε μία πηγή)... Γι αυτό λέω ότι πρέπει να βελτιώσει τους αλγόριθμους της, γιατί θεωρώ ότι είναι τέτοιο θέμα. Για παράδειγμα, υποτίθεται ότι σε auto mode είναι αυτόματα ενεργοποιημένο το HDR (απ οτι έχω διαβάσει τουλάχιστον). Εσύ το βλέπεις να έχει μπει και να έχει κάνει τις απαραίτητες παρεμβάσεις στη φωτο σου ? Και γενικά το βλέπω σπάνια να "επεμβαίνει" σε auto. Εκτός αν αυτό που διάβασα δεν ισχύει, και το HDR της δουλεύει μόνο στο HDR mode, το οποίο είναι μέγα σφάλμα πιστεύω...

 

Αν ανοιξεις την καμερα και δεις στο παραθυρο αριστερα οπως το σερνεις, θα δεις οτι το hdr ειναι ανενεργο στο auto. Αν πατησεις ομως στο hdr τοτε μενει για ληψη. Αρα δεν μπαινει αυτοματα απο οτι καταλαβαινω. Βεβαια δεν το ειχα βαλει κ γω στο On για βραδυ. Το ειχα το nexus 6p οταν ειχε βγει κ εχω ακομα φωτογραφιες του και ξερω τι λες για το hdr

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Σου ειναι ευκολο ενα link για το τζαμακι καθως και καποια φωτο για το πως εχει εφαρμοσει πανω στη συσκευη? Σκεφτομουν να παρω το nilkin που εχουν στα media αν και 20 ευρω..

 

Μάλλον πρόκειται γι αυτό το τζαμάκι

https://www.e-matrix.gr/en/imak-complete-coverage-tempered-glass-protector-for-huawei-mate-10-pro-black-pd-18970

 

Για φωτογραφία επίδειξης της εφαρμογής, περιμένω κι εγώ...όχι μόνο από το φίλο παραπάνω, αλλα από όσους έχουν αγοράσει/εφαρμόσει κάποιο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...