Jump to content

Huawei Mate 10 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To default keyboard δεν απεγκαθισταται για ευνόητους λόγους.

 

Λοιπόν σήμερα έπαιξα 1 ωρα με το κινητό. Σε σχεση με το Note 8 που τώρα έχω:

Οθόνη: Note 8

Ήχος: Mate 10 pro (παρόλο που περίμενα κάτι πολυ καλυτερο)

Κάμερα: Ίδια σε φωτογραφια με καλό φωτισμό. Λίγο με ξένισε βεβαια το portrait mode του mate όπου βγαίνει αρκετες φορες εντελώς αφύσικο.

Εμπροσθια : note 8 ....Βίντεο note 8.

Απόδοση : Δεν είδα κάποια διαφορά

UI: Note 8 (του Mate αγγίζει τα όρια του vintage)

Λήψη/wifi: Δεν είδα διαφορά.

Αυτά τα ολίγα.

Ευνόητο είναι ότι για την αυτονομία δεν έχω άποψη με τόση λίγη χρήση ,αλλα θεωρώ σίγουρο από αυτά που έχω διαβάσει ότι θα είναι καλύτερο το mate.

 

Αν δεν είχα κινητό και έπρεπε να επιλέξω κάποιο από τα δύο, ανεξάρτητου τιμής , θα πήγαινα στο Note. Απλά λογω της προσφοράς που παίζει στα ελληνικά καταστήματα με δωρο το p9 lite κάνει ελκυστικό και το mate 10 λογω καλυτερης τιμής.

Μάλλον αύριο θα το αγορασω για να το δοκιμάσω χωρίς όμως να πουλήσω το Note , γιατί κατά 90% αυτό θα κρατήσω στο τελος.

Πάνο αν του δώσεις 10 μέρες δεν ξανά γυρνάς στο note. Με μια ώρα χρήση δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα εκανα παραγγελία κι εγώ από media markt σε mocha brown με το p9 lite. Mόλις τώρα λοιπόν παρατήρησα ότι στις φωτο που έχει το site τους για το mocha το χρώμα, δείχνει το απλό το mate 10, κι όχι το pro! Λογικά θα είναι λάθος και δεν θα μου στείλουν το απλό! Που νομίζω δεν εισάγεται κιόλας Ευρώπη επίσημα..
Link to comment
Share on other sites

Το media markt το ελληνικό φαντάζομαι ε;

Μπα δεν νομίζω μην αγχώνεσαι.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι από εδω το πήρα, το ελληνικό.. Κι εγώ πιστεύω θα έχουν βάλει λάθος φωτο. Θα τους πάρω κι ένα τηλέφωνο αύριο.. Αλλιώς θα δω τι θα στείλουν!αχαχαχχα
Link to comment
Share on other sites

Ναι από εδω το πήρα, το ελληνικό.. Κι εγώ πιστεύω θα έχουν βάλει λάθος φωτο. Θα τους πάρω κι ένα τηλέφωνο αύριο.. Αλλιώς θα δω τι θα στείλουν!αχαχαχχα

 

Φίλε μου το pro είναι. Το <<απλό>> δεν έρχεται Ελλάδα. Μόνο Ισπανία.

Κρίμα γιατί θα τα είχα σκάσει στην huawei χωρίς δεύτερη σκέψη. Τώρα σκέφτομαι πολύ και το 5t.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ σήμερα και το άνοιξα τώρα που γύρισα από την δουλειά και το σεταρω. Μια ερώτηση όταν μπαίνω σε μια εφαρμογή η φωτεινότητα μειώνεται και όταν ξαναβγαίνω επανέρχεται κανονικά εκεί που την είχα ρυθμίσει. Πως αλλάζει αυτό.

Και κάτι άλλο ενώ έχω ενεργό το WiFi call και το σήμα είναι χαμηλό δεν ενεργοποιειται.

Edited by sokgiorgos
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ 2 μέρες, αναβάθμιση από mate 9...

Σε γενικές γραμμές, ότι έχουν πει οι περισσότεροι... Καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη, αν και φοβόμουν ότι θα με χαλάσει το μέγεθος, τελικά μου αρέσει περισσότερο από το προηγούμενο! Για μπαταρία τι να λέμε, ήμουν υπερευχαριστημένος με το 9 και αυτό κατάφερε να το ξεπεράσει...

Με ειδοποιήσεις δεν είχα κανένα απολύτως θέμα σε καμία εφαρμογή, ίσα ίσα που μου έσκασαν ειδοποιήσεις και από άσχετες εφαρμογές και τις έκλεισα!

Μόνο αρνητικό το ηχείο... Από τα υπόλοιπα τηλέφωνα που είχα και από όσα έχω ακούσει γνωστών και φίλων, δεν έχει διαφορές, αλλά από την ηχειάρα του mate 9 είναι πολύ πίσω...

 

Ένα θεματάκι έχω μόνο, δε μου κάνει refresh τα widget... Βασικά σε καιρού μου κάνει, σε άλλα δυο δεν κάνει... Και άντε το ένα δε με νοιάζει καν, είναι για σκορ αγώνων, οπότε μικρό το κακό! Το άλλο όμως είναι το ημερολόγιο που προσθέτω και αφαιρώ ραντεβού και υπενθυμίσεις και θέλω να κάνει refresh μόλις τα περνάω για να ξέρω τι μου γίνεται χωρίς να ανοίγω την εφαρμογή... Συγκεκριμένα μιλάω για το widget του sol calendar...

 

Έχει κανείς κάποια ιδέα?

 

Επίσης στην οθόνη κλειδώματος πως φεύγουν τα βήματα?

Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια και απόρρητο - κλειδ.οθον. & κωδ. Προσβ-εμφανιση μέτρησης βημάτων

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το widget νομίζω πως πρέπει να πας ρυθμίσεις - μπαταρία - εκκίνηση. Εκεί θα βρεις την εφαρμογή που θέλεις και θα αποεπιλέξεις την αυτόματη διαχείριση. Μόλις το κάνεις στο παράθυρο που θα σου πετάξει άφησε τα όλα επιλεγμένα.
Link to comment
Share on other sites

Ασφάλεια και απόρρητο - κλειδ.οθον. & κωδ. Προσβ-εμφανιση μέτρησης βημάτων

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εντάξει... Είχα στο μυαλό μου ότι θα είναι καμιά εφαρμογή και ούτε καν μπήκα στις ρυθμίσεις κλειδώματος οθόνης...
Για το widget νομίζω πως πρέπει να πας ρυθμίσεις - μπαταρία - εκκίνηση. Εκεί θα βρεις την εφαρμογή που θέλεις και θα αποεπιλέξεις την αυτόματη διαχείριση. Μόλις το κάνεις στο παράθυρο που θα σου πετάξει άφησε τα όλα επιλεγμένα.
Το έκανα, έκανα και επανεκκίνηση και κάνει refresh, αλλά και πριν μετά από επανεκκίνηση δούλευε και μετά σταματούσε, οπότε θα το δω το πρωί αν δουλεύει ακόμα...

 

Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει... Είχα στο μυαλό μου ότι θα είναι καμιά εφαρμογή και ούτε καν μπήκα στις ρυθμίσεις κλειδώματος οθόνης... Το έκανα, έκανα και επανεκκίνηση και κάνει refresh, αλλά και πριν μετά από επανεκκίνηση δούλευε και μετά σταματούσε, οπότε θα το δω το πρωί αν δουλεύει ακόμα...

 

Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις!!

 

Έχω κι εγώ το ίδιο θέμα με το widget του SofaScore και η επίσημη απάντηση που έλαβα από τον προγραμματιστή είναι ότι τους είναι γνωστό τοβπρόβλημα σε συσκευές Huawei με Android 8, το διερευνούν κ προσπαθούν να το επιλύσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μεμβρανη εχει φορεμενη πανω απο τη μανα του, οποτε εισαι κομπλε.

Θηκη εχει μια απλη TPU διαφανη... Βγαζει και μια η huawei φλιπ over αρκετα ποιοτικη...

 

εχω παρει αυτην τη θηκη. εχει πολυ καλη αισθηση

https://www.ebay.com/itm/Luxury-Ultra-Thin-Matte-Hard-Case-For-Huawei-Mate-10-Pro-Shockproof-Back-Cover/182843285920?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=690146141076&_trksid=p2060353.m2749.l2649

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω παρει αυτην τη θηκη. εχει πολυ καλη αισθηση

https://www.ebay.com/itm/Luxury-Ultra-Thin-Matte-Hard-Case-For-Huawei-Mate-10-Pro-Shockproof-Back-Cover/182843285920?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=690146141076&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.Εχω από εχθές το κινητό σε δίκαρτο και σε γενικές γραμμές μου φαίνεται πολύ καλό. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους υπότιτλους σε ταινία.Πιο συγκεκριμένα ενώ έχω κατεβάσει μια ταινία και έπειτα με την εφαρμογή subloader κατεβάζω και υπότιτλους,Δεν παίζουν..Με το s8 που είχα παίζουν κανονικά.

Γνωρίζετε Εάν κάνω κάτι λάθος η είναι πρόβλημα της συσκευής;

 

Χρόνια πολλά

Link to comment
Share on other sites

Πάνο αν του δώσεις 10 μέρες δεν ξανά γυρνάς στο note. Με μια ώρα χρήση δεν καταλαβαίνεις τίποτα.

Επειδή δίνω πολυ μεγάλη σημασία σε κάμερα και οθόνη, μάλλον είναι δύσκολο να κάνω το switch καθως για τα δικα μου δεδομενα το mate ειναι εναν κλικ πισω και στις 2 κατηγοριες. Πραγματικα πέραν της μπαταρίας δε νομίζω ότι θα δω κάποια άλλη διάφορα υπέρ του mate. Ακόμη και στο ηχείο που περίμενα κάτι αρκετά καλύτερο από του Note, είναι λίγο δυνατοτερο, αλλά ποιοτικά εξίσου αδιάφορο.

Έχω κάνει μια κράτηση για παραλαβή σήμερα από mediamarkt σε moca brown , αλλά είμαι σε σκέψη ακόμη μήπως το ακυρώσω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δίνω πολυ μεγάλη σημασία σε κάμερα και οθόνη, μάλλον είναι δύσκολο να κάνω το switch καθως για τα δικα μου δεδομενα το mate ειναι εναν κλικ πισω και στις 2 κατηγοριες. Πραγματικα πέραν της μπαταρίας δε νομίζω ότι θα δω κάποια άλλη διάφορα υπέρ του mate. Ακόμη και στο ηχείο που περίμενα κάτι αρκετά καλύτερο από του Note, είναι λίγο δυνατοτερο, αλλά ποιοτικά εξίσου αδιάφορο.

Έχω κάνει μια κράτηση για παραλαβή σήμερα από mediamarkt σε moca brown , αλλά είμαι σε σκέψη ακόμη μήπως το ακυρώσω.

 

Kαμερα ειναι καλυτερο το Mate 10, οθονη το Note.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δίνω πολυ μεγάλη σημασία σε κάμερα και οθόνη, μάλλον είναι δύσκολο να κάνω το switch καθως για τα δικα μου δεδομενα το mate ειναι εναν κλικ πισω και στις 2 κατηγοριες. Πραγματικα πέραν της μπαταρίας δε νομίζω ότι θα δω κάποια άλλη διάφορα υπέρ του mate. Ακόμη και στο ηχείο που περίμενα κάτι αρκετά καλύτερο από του Note, είναι λίγο δυνατοτερο, αλλά ποιοτικά εξίσου αδιάφορο.

Έχω κάνει μια κράτηση για παραλαβή σήμερα από mediamarkt σε moca brown , αλλά είμαι σε σκέψη ακόμη μήπως το ακυρώσω.

Οθόνη καλύτερη το Note. Όχι τρελές διαφορές όμως. Εάν βγάλεις την βλακεια ζελατίνη που έρχεται μαζί είναι σούπερ η οθόνη του mate. Κάμερα καλύτερη όμως το mate όσο και αν δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις. Έχω και τα δύο. Trust me. Τώρα πχ γράφω από το Note.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη καλύτερη το Note. Όχι τρελές διαφορές όμως. Εάν βγάλεις την βλακεια ζελατίνη που έρχεται μαζί είναι σούπερ η οθόνη του mate. Κάμερα καλύτερη όμως το mate όσο και αν δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις. Έχω και τα δύο. Trust me. Τώρα πχ γράφω από το Note.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημητρη, εφυγα από το νοτε μονο και μονο λογω μπαταριας.

Τι λες, μενω ματε? Το 5Τ εφυγε με συνοπτικες. Καμερα για κλαματα...

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδία είμαι ανάμεσα στο mate 10 pro και στο samsung s8, κάποιος σαν χρήστης και των δύο εάν θα μπορούσε να με βοηθήσει γιατί είμαι πολύ ΜΠΕΡΔΕΜΈΝΟΣ. από το s8 με εντυπωσιάζει η κυρτή οθόνη το 10 pro δεν μπορεσα να το δω live. Plz help....
Link to comment
Share on other sites

Το έχω λιγότερο απο 24 ώρες, έχω πάθει πλάκα μαζί του, απίστευτη κάμερα, μπαταρία ταχύτητα!! Η τεχνητή νοημοσύνη με αφήνει άφωνο και με τρομάζει για το μέλλον. Το μόνο που με χαλάει είναι το πολύ μικρο led ειδοποιήσεων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδία είμαι ανάμεσα στο mate 10 pro και στο samsung s8, κάποιος σαν χρήστης και των δύο εάν θα μπορούσε να με βοηθήσει γιατί είμαι πολύ ΜΠΕΡΔΕΜΈΝΟΣ. από το s8 με εντυπωσιάζει η κυρτή οθόνη το 10 pro δεν μπορεσα να το δω live. Plz help....

 

Είχα το S8 μέχρι χθες, μη το σκέφτεσαι πάρε το mate pro χωρίς άλλη σκέψη, η κυρτή οθόνη δεν προσφέρει κάτι παρά μόνο πιο μικρο μέγεθος συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, εφυγα από το νοτε μονο και μονο λογω μπαταριας.

 

Τι λες, μενω ματε? Το 5Τ εφυγε με συνοπτικες. Καμερα για κλαματα...

 

:lol:

 

Βαγγέλη μην το συζητάς ο κινεζος πολύ ανώτερος σε μπαταρία.

Αν είχε την προκοπής όπως θα άρμοζε για την κορυφαία πρόταση των Κορεατών αυτονομία πιθανότητα να έδινα παραπάνω πιθανότητες να είχα κρατήσει το Note(αν και με ενοχλούν 2-3 επιπλέον παράγοντες) έστω για ένα σεβαστό διάστημα.

 

Από την στιγμή που και σε κάμερα είναι πάνω κάτω τα ίδια με μικρές διαφορές το Mate προτιμότερο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το Note 8 εχασε πολλους (κι εμενα αναμεσα τους) λογω μετριας αυτονομιας.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν το κρατησα.

Ζουμε σε μια εποχη που κανουμε πολλα με το κινητο. Δεν μπορω να εχω το αγχος της μπαταριας. Εχω αλλα πιο σημαντικα να αγχωθω.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Το Note 8 εχασε πολλους (κι εμενα αναμεσα τους) λογω μετριας αυτονομιας.

Αυτος ειναι και ο λογος που δεν το κρατησα.

Ζουμε σε μια εποχη που κανουμε πολλα με το κινητο. Δεν μπορω να εχω το αγχος της μπαταριας. Εχω αλλα πιο σημαντικα να αγχωθω.

Ετσι είναι Σωτηρη. Προσωπικα τα τελευταια χρονια θετω νουμερο 1 κριτηριο, σε συσκευες της καθημερινότητας μου, το θεμα αυτονομια - ακομα και παραγνωρίζοντας αλλα χαρακτηριστικα. Για το λογο, ακριβως, που περιγραφεις. Κουρασε το θεμα φορτιση - κουβάλημα power bank...

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη καλύτερη το Note. Όχι τρελές διαφορές όμως. Εάν βγάλεις την βλακεια ζελατίνη που έρχεται μαζί είναι σούπερ η οθόνη του mate. Κάμερα καλύτερη όμως το mate όσο και αν δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις. Έχω και τα δύο. Trust me. Τώρα πχ γράφω από το Note.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θέλω πολύ να βγάλω την ζελατίνα.. Έβαλες κάτι άλλο;

 

Thumbed from my mate 10 pro!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, εφυγα από το νοτε μονο και μονο λογω μπαταριας.

Τι λες, μενω ματε? Το 5Τ εφυγε με συνοπτικες. Καμερα για κλαματα...

:lol:

 

Βαγγέλη γιατί τόσο γρήγορα το έστειλες το 5t μόνο λόγο κάμερας;κάνε ένα συγκριτικό ανάμεσα στα δύο; κάμερα οθόνη μπαταρία κτλ.

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Kαμερα ειναι καλυτερο το Mate 10, οθονη το Note.

Στα δικά μου μάτια και με την οποία εμπειρία έχω στην φωτογραφία όχι.

Σε κανονικές συνθήκες φωτισμου, στο θεμα φωτογραφία τα βρήκα παρόμοια. Low light δεν τέσταρα.

Video κατα κράτος το Note μπρος πισω καμερες, Selfie camera, portrait mode και ζουμ επισης μου φάνηκε καλύτερη του Note.

Συνολικά για μένα είναι καλύτερη η κάμερα του Note.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Mate 10 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...