Jump to content

Κινητό μέχρι 150 ευρώ


Pri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πολύ καλό (για τις ανάγκες μου) THL4000 μόλις έσπασε και γι αυτό ξαναβγαίνω στην αναζήτηση κινητού.

 

Το ποσό που διαθέτω είναι μέχρι 150 και δύσκολο να το υπερβώ. Μάλιστα θα προτιμούσα να μην φτάσω το μάξιμουμ απαραίτητα.

Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα αν η οθόνη είναι κάπου μεταξύ 5'' και 6''. Θα προτιμούσα 5,5'' αλλά δεν καίγομαι γι αυτό.

 

Δεν έχω επίσης θέμα για αγορά από Κίνα αρκεί να υπάρχει τρόπος να μην πληρώσω εξτρά τελωνείο (αν υπάρχει σχετικό θέμα παρακαλώ να μου το πείτε). Εννοώ δηλαδή ότι δεν με πειράζει να περιμένω 30-40 μέρες αν έχει σοβαρή διαφορά στην τιμή.

 

Χρειάζομαι την 800αρα μπάντα γιατί μένω επαρχία. Δεν χρειάζομαι dual sim. Ραδιόφωνο ναι οπωσδήποτε.

Καλή αυτονομία χρειάζομαι όμως. Gaming δεν κάνω καθόλου, σοβαρή κάμερα δεν χρειάζομαι-απλά αξιοπρεπή και κυρίως για ημερήσιες λήψεις. Αν δε μπορούμε να προτείνουμε κάτι που να έχει και λίγο πιο στιβαρή οθόνη με κανα καλό τζάμι ακόμα καλύτερα!

 

Το τηλέφωνο που έχω τώρα είναι το THL 4000 (2,5 χρόνων κινητό).

 

Προτάσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιζεις το χιαομι ρεδμι νοτε 4 γκλομπαλ!!!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Το ξέρω. Έκανα μια αναζήτηση στο φόρουμ σε παρόμοια θέματα και είδα ότι όλοι αυτό προτείνουν δια πάσαν νόσον και πάσαν...

Αυτό όμως κάνει σχεδόν πάνω από τα 150 που έχω max ιδίως αν περάσει κι από τελωνείο. Για Ελλάδα 169 το βλέπω τώρα στο skroutz.

 

Κάτι φτηνότερο κι ας μην είναι τόσο καλό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απ εξω να το παρεις. Τελικο κόστος κατω απο 150, και δε πληρωνεις τελωνείο (μεχρι στιγμής δηλαδη, αν αλλαξει κάτι αυριο δε το ξέρω)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω. Έκανα μια αναζήτηση στο φόρουμ σε παρόμοια θέματα και είδα ότι όλοι αυτό προτείνουν δια πάσαν νόσον και πάσαν...

Αυτό όμως κάνει σχεδόν πάνω από τα 150 που έχω max ιδίως αν περάσει κι από τελωνείο. Για Ελλάδα 169 το βλέπω τώρα στο skroutz.

 

Κάτι φτηνότερο κι ας μην είναι τόσο καλό;

 

Redmi 4x,απλα ειναι 5αρι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε την καλοσύνη και δεν απαγορεύεται αυτό από τους κανόνες του φόρουμ μπορείτε να μου προτείνετε και site αγοράς από Κίνα;

 

Με το τελωνείο πάλι έχω ακούσει διάφορα, δεν ξέρω όμως τι ισχύει. Υπάρχει σχετικό θέμα να κατατοπιστώ; (ή αν θα μπορούσε κάποιος να μου πει συνοπτικά θα με έσωζε)

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό μιλάμε; Και δεν περνάει από τελωνείο αυτό; Ξέρουμε κάτι σχετικά;

Α και κάτι ακόμα. SD κάρτα παίρνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Από gearbest και banggood σου προτείνω να το πάρεις και εγώ. Πρόσεξε τη μέθοδο αποστολής. Επέλεξε και στα δύο το priority line.

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θέλεις 800άρα θα επιλέξεις την global έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Κανείς όμως δεν μου απαντάει στο τι γίνεται με το τελωνείο.

Αλήθεια ΑΝ τελικά περάσει τελωνείο τι παραπάνω υπολογίζω στην τιμή;

 

Αυτή δεν είναι η global?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω απάντησα. Επέλεξε μέθοδο αποστολής priority direct mail στο banggood ή priority line στο gearbest.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δεν είναι η global. Είναι η international που ναι μεν έχει τα ελληνικά αλλά δεν έχει την 800 άρα

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που απάντησες, εγώ δεν το κατάλαβα. :rolleyes:

Η global έκδοση δεν είναι αυτή που έβαλα στο link από το gearbest? Την λέει international βέβαια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δεν είναι η global. Είναι η international που ναι μεν έχει τα ελληνικά αλλά δεν έχει την 800 άρα

Αυτή

τότε είναι;
Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_675161.html?wid=4

 

Αυτο ειναι,απλα βαλε στον chrome ιστοτοπο απο υπολογιστη αν εισαι απο κινητο.

Ειναι το International Version 4/64.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_675161.html?wid=4

 

Αυτο ειναι,απλα βαλε στον chrome ιστοτοπο απο υπολογιστη αν εισαι απο κινητο.

Ειναι το International Version 4/64.

 

Δεν έχει την 800άρα (Β20) αυτό

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα που το έψαξα πάντως βρήκα το καλύτερο και 5,5 ιντσο redmi note 4 στα 153 ευρώ με priority direct mail στο banggood

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έψαξα πάντως βρήκα το καλύτερο και 5,5 ιντσο redmi note 4 στα 153 ευρώ με priority direct mail στο banggood

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html

Ναι αλλά με priority direct mail είναι +17,83 λέει σ' εμένα οπότε 163,34 σύνολο σωστά;

Ενώ το από gearbest έχει +20,79 το priority line άρα συνολικά πάει 139,85 σωστά;

 

Άρα φτηνότερο είναι του gearbest όπως το βλέπω εγώ, εκτός και βλέπω κάτι λάθος.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Υ.Γ.

Αν περάσει τελωνείο τι εξτρά υπολογίζω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με priority direct mail είναι +17,83 λέει σ' εμένα οπότε 163,34 σύνολο σωστά;

Ενώ το από gearbest έχει +20,79 το priority line άρα συνολικά πάει 139,85 σωστά;

 

Άρα φτηνότερο είναι του gearbest όπως το βλέπω εγώ, εκτός και βλέπω κάτι λάθος.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις

Υ.Γ.

Αν περάσει τελωνείο τι εξτρά υπολογίζω;

Για να μην μπερδευτούμε. Στο Banggood είναι το redmi note 4 global 5,5 ίντσες στα 145,51 ευρώ + 8,12 ευρώ "priority Direct Mail" = 153,63 ευρώ.

Στο gearbest είναι το redmi 4x global 5,0 ίντσες με "μικρότερο" επεξεργαστή στα 116,50 ευρώ + 20,79 ευρώ "priority line" =139,85 ευρώ.

Οπότε μιλάμε για 2 διαφορετικά κινητά. Η επιλογή είναι δική σου. :)

Σου ξαναβάζω και τα 2 λινκ.

https://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-4-Global-Edition-5_5-inch-3GB-RAM-32GB-ROM-Snapdragon-625-Octa-core-4G-Smartphone-p-1129991.html

https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_773064.html

Αυτά από εμένα. Καλορίζικο όποιο και αν επιλέξεις. :)

Υ.Γ. Δεν υπάρχει φόβος για έξτρα χρεώσεις στην Ελλάδα αν παραγγείλεις με τους παραπάνω τρόπους αποστολής.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευτούμε. Στο Banggood είναι το redmi note 4 global 5,5 ίντσες στα 145,51 ευρώ + 8,12 ευρώ με "priority Direct Mail" = 153,63 ευρώ.

 

Από το λίνκ που μου έδωσες το priority Direct Mail εξακολουθεί να το βγάζει +17,83. Πως το έβγαλε σ' εσένα +8,12? Εμένα μου βγάζει 163,34 σύνολο πάντως. Κάνω κάτι λάθος;

 

Οπότε μιλάμε για 2 διαφορετικά κινητά. Η επιλογή είναι δική σου. :)

Ναι τώρα το κατάλαβα, είναι κομματάκι μπερδεμένα, ένα note αλλάζει...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Από το λίνκ που μου έδωσες το priority Direct Mail εξακολουθεί να το βγάζει +17,83. Πως το έβγαλε σ' εσένα +8,12? Εμένα μου βγάζει 163,34 σύνολο πάντως. Κάνω κάτι λάθος;

 

 

Ναι τώρα το κατάλαβα, είναι κομματάκι μπερδεμένα, ένα note αλλάζει...:lol:

 

Δεν ξέρω φίλε μου. Σε εμένα βγάζει 8,12. Δοκίμασε να εγγραφείς στο banggood μήπως αλλάξει. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι ίσως να είναι αυτό, δεν είμαι γραμμένος, θα κάνω ένα λογαριασμό να το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα τι ήταν. Μόνο στο μαύρο χρώμα κάνει τόσο, ήθελα το γκρίζο, γι αυτό άλλαζε την τιμή των μεταφορικών. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι φτηνότερο κι ας μην είναι τόσο καλό;

 

Αν και μάλλον στο xiaomi redmi note 4 θα πάω, θέλω να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, για να μην μονοπωλώ και την συζήτηση:

Κάτι φτηνότερο από αυτό, που να έχει οπωσδήποτε την ίδια ή καλύτερη αυτονομία, καλύτερη οθόνη (gorilla glass ίσως?) και την 800αρα μπάντα, έχουμε να προτείνουμε;

 

Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν και έκατσαν και με βοήθησαν χωρίς να ειρωνευτούν την ασχετοσύνη μου και την μη διάθεσή μου να διαβάσω θέματα των 150-200 σελίδων! Πραγματικά με γλιτώσατε από γολγοθά, που δεν ξέρω αν θα τον έκανα τελικά μόνος μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν και μάλλον στο xiaomi redmi note 4 θα πάω, θέλω να ρωτήσω και κάτι τελευταίο, για να μην μονοπωλώ και την συζήτηση:

Κάτι φτηνότερο από αυτό, που να έχει οπωσδήποτε την ίδια ή καλύτερη αυτονομία, καλύτερη οθόνη (gorilla glass ίσως?) και την 800αρα μπάντα, έχουμε να προτείνουμε;

 

Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν και έκατσαν και με βοήθησαν χωρίς να ειρωνευτούν την ασχετοσύνη μου και την μη διάθεσή μου να διαβάσω θέματα των 150-200 σελίδων! Πραγματικά με γλιτώσατε από γολγοθά, που δεν ξέρω αν θα τον έκανα τελικά μόνος μου...

 

Λίγο δύσκολο το βλέπω, αν βάλεις στην εξίσωση την και υποστήριξη, αξιοπιστία... Προχώρα, είναι καλή επιλογή και θα σε καλύψει...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω και μάλλον εκεί θα πάω, απλά έτσι για να έχω μια ιδέα τι άλλο υπάρχει. Και το προηγούμενο κινητό που είχα (THL4000) δεν ήταν από εταιρία με αξιοπιστία ούτε και ΤΟ φοβερό ακόμα κι όταν βγήκε. 72 ευρώ το είχα πάρει κράτησε 2,5 χρόνια κι αν δεν έσπαγε από τυχαία πτώση, δεν είχα σκοπό να το αλλάξω, τις ανάγκες μου τις κάλυπτε πλήρως ακόμα και χτες. Γι αυτό ρωτάω και για κάτι άλλο.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να δώσεις μέχρι 140 ευρώ πάρε το Redmi 4x. Με λίγο παραπάνω (150+) πάρε το note 4. Σε αυτά τα λεφτά δεν έχουν αντίπαλο. Ναι μπορείς να βρεις, σε αυτά τα λεφτά, κινητά που να έχουν gorilla glass οθόνη, και ίσως την ίδια αυτονομία αλλά σε όλα τα άλλα θα υστερούν (επεξεργαστή, αξιοπιστία, υποστήριξη). Στην τελική αν φοβάσαι πάρε και ενα tempered glass και καθάρισες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θες να το ψάξεις πάντως κοίτα στο kimovil. Για εμένα είναι πολύτιμο εργαλείο στην επιλογή κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...