Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτοι που εχετε ''θεματα'' με το κινητο,απο που το εχετε αγορασει...???
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τότε που πέρασα την pie μέσω repair.,στις "Επιλογές προγραμματιστή "μου βγάζει αχνό το oem unlocking. Και νομίζω είναι η αιτία που δεν μπορώ να περάσω το firmware της cosmote. Πριν την αναβάθμιση σε pie αυτό δούλευε κανονικά. Το έκλεινες ή το άνοιγες οπότε ήθελες.

Είναι και σε σας έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμες φαινονται και απο μακρια.Εγω το παρηγγειλα απο το Πλαισιο Εξαρχειων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω την Α 2.33 εκδοση.Δε νομιζω το προβλημα με τις γραμμες να λυνεται με νεοτερη αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμες φαινονται και απο μακρια.Εγω το παρηγγειλα απο το Πλαισιο Εξαρχειων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω την Α 2.33 εκδοση.Δε νομιζω το προβλημα με τις γραμμες να λυνεται με νεοτερη αναβαθμιση.

Αν δεν σου κάνει κόπο κατέβασε μια εφαρμογή screen test και τράβα ένα screenshot και ανέβασε.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο κατέβασε μια εφαρμογή screen test και τράβα ένα screenshot και ανέβασε.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

 

ναι για ανεβασε να δουμε....:confused:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τότε που πέρασα την pie μέσω repair.,στις "Επιλογές προγραμματιστή "μου βγάζει αχνό το oem unlocking. Και νομίζω είναι η αιτία που δεν μπορώ να περάσω το firmware της cosmote. Πριν την αναβάθμιση σε pie αυτό δούλευε κανονικά. Το έκλεινες ή το άνοιγες οπότε ήθελες.

Είναι και σε σας έτσι;

 

Και εμενα αχνό είναι.

Εμένα μου είχε έρθει κανονικά η 9 αλλά έκανα repair για να γουστάρω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα αχνό είναι.

Εμένα μου είχε έρθει κανονικά η 9 αλλά έκανα repair για να γουστάρω τελικά.

 

Γιώργο του που είναι αχνό τι σημαίνει;ότι είναι κλειδωμένο και δεν υπάρχει η δυνατότητα για ξεκλείδωμα;

Πρίν πως δούλευε κανονικά;;

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές που λέτε παιδιά όντως υπάρχουν. Αλλά πρέπει να το σκεφτείς για να τις δεις. Εγώ πιστεύω φαίνονται(κυρίως σε άσπρο φοντο με αρκετή φωτεινότητα), επειδή είναι πολυ καλή η οθόνη αλλά η ανάλυση της είναι απλά HD και φαίνονται τα πιξελ άμα το παρατηρήσεις. Εγώ αυτό νομίζω γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά οι επανεκκινησεις του WiFi είναι πρόβλημα, σε κάποιες περιπτώσεις αρνηται να συνδεθεί κ μοναδική λύση είναι επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Η Sony προτείνει κάτι άθλιες πατέντες όμως εγώ μετάνιωσα που αγόρασα αυτή τη συσκευή
Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμες φαινονται και απο μακρια.

Σε κάποιο μήνυμα πιο πίσω είχες αναφέρει ότι σου έπεσε η συσκευή. Μήπως έπαιξε κι αυτό το ρόλο του;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές που λέτε παιδιά όντως υπάρχουν. Αλλά πρέπει να το σκεφτείς για να τις δεις. Εγώ πιστεύω φαίνονται(κυρίως σε άσπρο φοντο με αρκετή φωτεινότητα), επειδή είναι πολυ καλή η οθόνη αλλά η ανάλυση της είναι απλά HD και φαίνονται τα πιξελ άμα το παρατηρήσεις. Εγώ αυτό νομίζω γίνεται...
Δεν τις βλέπω.5202559c628d307c658dfeab7d7a92a7.jpg

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο του που είναι αχνό τι σημαίνει;ότι είναι κλειδωμένο και δεν υπάρχει η δυνατότητα για ξεκλείδωμα;

Πρίν πως δούλευε κανονικά;;

Το ότι είναι αχνό σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις τον bootloader κ να περάσει άλλη rom λόγο ασφαλείας.

Τώρα τι να σου πω δε ξέρω παραπάνω.

Πάντως το status του bootloader σε όλων μας τις συσκευές είναι yes που σημαίνει ότι με τον επίσημο τρόπο ξεκλειδώνει.

Αν και δε θα το κάνω ποτέ αυτό λόγο των drm keys που χάνονται.

Βασικά δεν είναι κάτι αυτή η επιλογή που να μας επηρεάσει σαν χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τέτοιο θέμα, αλλά οι επανεκκινησεις του WiFi είναι πρόβλημα, σε κάποιες περιπτώσεις αρνηται να συνδεθεί κ μοναδική λύση είναι επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Η Sony προτείνει κάτι άθλιες πατέντες όμως εγώ μετάνιωσα που αγόρασα αυτή τη συσκευή
Εγώ το γύρισα πίσω την 3η ημέρα στο public για αυτό τον λόγο.... Άθλιο σε αυτό το θέμα, μου το έκανε τουλάχιστον 4-5 φορές την μέρα σε ότι wifi κι αν ήμουν.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με φωτεινοτητα στο τέρμα, ούτε εγώ τις βλέπω

 

Δεν πρόκειται να εμφανιστουν σε κάποιο printscreen γιατί πολύ απλα δεν είναι θέμα software, αλλά της οθόνης. Οι "γραμμές" σχηματίζονται απ την διάταξη των πιξελ. Είναι αρκετά δύσκολο να το παρατηρήσεις. Και πάλι λέω αυτή είναι η γνώμη μου για το φαινόμενο αυτό,εκτός αν εννοεί κάτι άλλο ο φίλος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γύρισα πίσω την 3η ημέρα στο public για αυτό τον λόγο.... Άθλιο σε αυτό το θέμα, μου το έκανε τουλάχιστον 4-5 φορές την μέρα σε ότι wifi κι αν ήμουν.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όμως πρέπει ν αγοράσεις συσκευή από εκεί, δεν σου δίνουν τα λεφτά σου

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να εμφανιστουν σε κάποιο printscreen γιατί πολύ απλα δεν είναι θέμα software, αλλά της οθόνης. Οι "γραμμές" σχηματίζονται απ την διάταξη των πιξελ. Είναι αρκετά δύσκολο να το παρατηρήσεις. Και πάλι λέω αυτή είναι η γνώμη μου για το φαινόμενο αυτό,εκτός αν εννοεί κάτι άλλο ο φίλος...
Δεν ξέρω τι εννοείτε. Όση ώρα και να το αφήσω δεν παρατηρώ κάτι.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Όμως πρέπει ν αγοράσεις συσκευή από εκεί, δεν σου δίνουν τα λεφτά σου
Ναι πήρα το poco f1 και τέλος τα προβλήματα...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είναι αχνό σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις τον bootloader κ να περάσει άλλη rom λόγο ασφαλείας.

Τώρα τι να σου πω δε ξέρω παραπάνω.

Πάντως το status του bootloader σε όλων μας τις συσκευές είναι yes που σημαίνει ότι με τον επίσημο τρόπο ξεκλειδώνει.

Αν και δε θα το κάνω ποτέ αυτό λόγο των drm keys που χάνονται.

Βασικά δεν είναι κάτι αυτή η επιλογή που να μας επηρεάσει σαν χρήστες.

 

Εγώ απλώς ήθελα να περάσω το firmware cosmote για volte-wifi calling. Αλλά δεν με άφηνε.

Πάντως σε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλώς ήθελα να περάσω το firmware cosmote για volte-wifi calling. Αλλά δεν με άφηνε.

 

Πάντως σε ευχαριστώ!!

Δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader για να περάσεις άλλο επίσημο firmware της Sony .

Δες εδώ ...

http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

Follow the White Rabbit....
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να ξεκλειδώσεις bootloader για να περάσεις άλλο επίσημο firmware της Sony .

Δες εδώ ...

http://www.xperiablog.net/2018/01/28/newflasher-guide-to-install-new-firmware-for-xperia-xz-premium-xz1-and-more/

 

Sent from my G8341 using Tapatalk

 

Εγώ το δοκίμασα με το flashtool γιατί φοβήθηκα το newflasher.

Αλλά μου πετάει συνέχεια το εξής...

ERROR - No flash script found. Flash script is mandatory

Και έτσι το παράτησα.

Εσύ την έχεις δοκιμάσει την μέθοδο που προτείνεις;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δοκίμασα με το flashtool γιατί φοβήθηκα το newflasher.

 

Αλλά μου πετάει συνέχεια το εξής...

 

ERROR - No flash script found. Flash script is mandatory

 

Και έτσι το παράτησα.

 

Εσύ την έχεις δοκιμάσει την μέθοδο που προτείνεις;;

Εγώ πάντως με το flashtool πέρασα κανονικά το firmware της Cosmote όταν πήρα το κινητό.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το flashtool πέρασα κανονικά το firmware της Cosmote όταν πήρα το κινητό.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

 

Όταν την πέρασες θυμάσαι Εάν ήσουν σε android 8;;

Γιατί νομίζω ότι από android 9 δεν σε αφήνει.

Τέλος πάντων...πάμε για αλλα!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν την πέρασες θυμάσαι Εάν ήσουν σε android 8;;

 

Γιατί νομίζω ότι από android 9 δεν σε αφήνει.

 

Τέλος πάντων...πάμε για αλλα!!

Όχι, είχα ήδη πάρει ota την 9 και αφού διαπίστωσα ότι θέλει το firmware της Cosmote για ενεργοποίηση VoLTE/VoWifi το φλάσαρα.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...