Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο για 5,2 οθόνη είναι phablet , τι ψάχνεις τώρα να βρεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην κάνεις το λάθος φίλε, τα είχα και τα δύο, θα το μετανιώσεις, μόνο κάμερα και οθόνη ( σαν μέγεθος) να πω δεν χρειάζεται τίποτε άλλο

 

Σε ταχυτητα, selfie καμερα και μπαταρια θα κερδισει ομως.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε ταχυτητα, selfie καμερα και μπαταρια θα κερδισει ομως.

Και σε ποιότητα κατασκευής, ομορφιάς και ιδιαιτεροτητας (κατι διαφορετικό από συνηθισμένες σούπες).

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

η ομορφια και η ιδιαιτεροτητα ειναι υποκειμενικα, τα αλλα ειναι αντικειμενικα και για αυτο αναφερθηκα σε αυτα. Παντως και το Σ8 εχει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σε ταχυτητα, selfie καμερα και μπαταρια θα κερδισει ομως.

Σε ταχύτητα ναι ,αν και δεν νομίζω να καταλάβει κάτι, το δαχτυλικο αποτύπωμα επίσης είναι πιο καλό στο Sony, για selfie δεν έχω άποψη, σπάνια να βγάλω, αλλά για την πίσω κάμερα υπάρχει διαφορά, και το sony βγάζει πολύ καλές την ημέρα αλλά την νύχτα υποφέρει

Μπαταρία μπορώ να πω πάνω κάτω είναι στα ίδια

Link to comment
Share on other sites

την ημερα τραβαει καλες, με true to life χρωματα. Το βραδυ στο σονυ μονο στο manual , εκει ριχνοντας το ISO θα τραβηξεις καλες, αλλα οπως και να εχει ειναι μανουρα, το σ8 στο αυτοματο τραβαει καλες.
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο για 5,2 οθόνη είναι phablet , τι ψάχνεις τώρα να βρεις;

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι εννοείς. Μάλλον τα μπέρδεψες λίγο.

Σε κάθε περίπτωση είσαι υπερβολικά άδικος.

 

 

 

 

 

 

 

Και σε ποιότητα κατασκευής, ομορφιάς και ιδιαιτεροτητας (κατι διαφορετικό από συνηθισμένες σούπες).

Δεν το θάβω το Sony, μου άφησε ωραίες εντυπώσεις, τώρα το χαίρεται η γυναίκα, όσο για το design μου άρεσε, σαν το s8 όμως δεν είναι, αν και αυτό είναι υποκειμενικό

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θελεις να πας στο ΧΖ1? θελω να πω, τι ζητας? Εγω τις IPS τις βρισκω πιο ξεκουραστες απο τις amodel . ΑΛλα φιλτρο εγω δεν εχω δει, οσο τη 2η ερωτηση σου πρεπει να ειναι της κοσμοτε.

 

Ναι εννοείται θέλω να πάω σε ips οθόνη.. Οι amoled με κουράζουν υπερβολικά πολύ

 

Αλλαγή δεν γίνεται στο λογισμικό της cosmote ώστε να έχω wifi calling?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις το επίσημο cosmote firmware χωρίς πρόβλημα.

Για μπλε φίλτρο υπάρχουν ένα κάρο εφαρμογές στο playstore.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο s8 που είχα του είχα βάλει μια μεμβράνη της x-one η οποία έπιανε από μπροστά μέχρι και πίσω στην πλάτη. Δεν μπορώ να βρω κάτι τέτοιο για το Sony. Έχετε τίποτα υπόψιν; Ας είναι και άλλη μάρκα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να προτείνετε 1-2 καλές θήκες μόνο για την πλάτη και κάνα γυαλί; Ή γυαλί το ξεχνάμε λόγω καμπυλών; Πήρα ένα πρόχειρο αλλά δεξιά και αριστερά είναι τραγικό καθώς δεν κολλάει.

 

Γυαλάκι πήρα αυτό: 45722005145_50dfdcdafe_m.jpgIMG_20190106_225831 by johnystef, on Flickr από εδώ: https://www.phonehouse.gr/gr/

Και θήκη αυτήν: https://www.mozik.gr/tilefonia-tablets/axesouar-kinitis/thikes-kiniton/spigenr-ultra-hybrid-for-sony-xperia-xz1-crystal-clear

Το αποτέλεσμα είναι να αφήνει λίγο κενό στην οθόνη το γυαλί αλλά σε συνδυασμό με την συγκεκριμένη θήκη νομίζω είναι οκ!

32762224528_cd4d8b1b08_m.jpgIMG_20190106_230223 by johnystef, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.. αφήνει κενό στα πλάγια;

 

Εξαρτάται τι εννοεί ο κάθε ένας με την λέξη "κενό".

 

Το προστατευτικό της 3ΜΚ καλύπτει το φωτιζόμενο κομμάτι της οθόνης 100%.

Δεν καλύπτει όλο το εμπρός τζάμι, οπότε ναι κενό αφήνει ως το μεταλλικό πλαίσιο, λίγο πιο μικρό στο πάνω/κάτω και μεγαλύτερο στα πλαϊνά.

Στο δικό μου για κάποιο λόγο στα αριστερά "σηκώνεται" αλλά αν το πατήσω κολλάει πάλι. Έχει γίνει λίγο αντανακλαστική κίνηση το "χάδι" στην αριστερή ακμή του προστατευτικού. Φαντάζομαι καλύτερο από άλλα κρίνοντας από τις περιγραφές εδώ, δεν είναι "τέλειο" όμως.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχουμε παρει το ιδιο? εμενα καλυπτει ολη τη φατσα του κινητου
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να προτείνετε 1-2 καλές θήκες μόνο για την πλάτη και κάνα γυαλί; Ή γυαλί το ξεχνάμε λόγω καμπυλών; Πήρα ένα πρόχειρο αλλά δεξιά και αριστερά είναι τραγικό καθώς δεν κολλάει.

Υπάρχει η Spigen rugged armor σε διαφανές και σε μαύρη που ταιριάζει τέλεια.

Tempered glass λίγο δύσκολο να βρείς που να πατάει στις άκρες.Εγώ τουλάχιστον βρήκα που να καλύπτει όλο το πάνω bezel και αφήνει ακάλυπτη την κάμερα και τους αισθητήρες γιατί έχει τρύπες.Τα tempered glass με το μεγάλο κενό είναι άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα εχουμε παρει το ιδιο? εμενα καλυπτει ολη τη φατσα του κινητου

 

αν έχει δύο τύπους η 3ΜΚ τότε εγώ πήρα τον λάθος, τι να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Σε δυο μαγαζιά που το εχω δει φαινεται διαφορετικό το κουτί. Μιλάω για τα παρακάτω:

 

https://www.mozik.gr/3mk-flexible-glass-for-sony-xperia-xz1

 

https://plusmobi.net/3MK-%CE%93%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%AF-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-tempered-glass-7H-fLEXIBLE-GLASS-3D-MATTE-COAT-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-XPERIA-XZ1-COMPACT?ref=bestprice.gr

Αν δείτε τις φωτο είναι διαφορετικές. Ποιο απο τα δύο πήρατε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα αυτό από το μοζικ

 

 

αλλά και στο άλλο που έβαλες, δες την τεχνική περιγραφή:

Technical Data

Model With A Rounded Screen In This Model The Curvature Of The Display Can Hamper Adhesion Of The Film And A Conventional Glass, Because They Are Matched To The Entire Flat Portion Of The Display With A Convex Structure. This Means That The Film / Glass Will Be Less Than The Entire Front Panel.

Edited by amyroukai
Link to comment
Share on other sites

Οταν είχα περάσει απο το Mozik δεν είχε το tempered glass αλλά και πάλι η υπάλληλος είπε οτι δεν καλύπτει όλη την οθόνη στις άκρες το συγκεκριμένο.

Υπάρχει 1 λύση,η χοντρή ζελατίνα που βάζουν στο Media Market που προσαρμόζεται-κόβεται σε μηχάνημα και ταιριάζει σε κάθε κινητό μέχρι τις άκρες της οθόνης,αλλά στο scrolling δεν γλιστράει όσο το tempered glass.Πάντως νομίζω πως προστατεύει καλύτερα γιατί απορροφά κραδασμούς.Την έχω βάλει στο J5 2017 του αδερφού μου.Είναι ακριβή,18€, τουλάχιστον δίνουν εγγύηση 6 μήνες για καλή εφαρμογή.Δεν θυμάμαι ποιάς εταιρίας είναι.

Edited by Leon_08
Link to comment
Share on other sites

Τσίμπησα ένα από το plaisio. Επειδή φαντάζομαι δεν θα είναι Cosmote μπορεί κάποιος να μου πει πως περνάμε cosmote firmware για να έχουμε και wifi calling?
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται μονο εγω εχω χαλαστει με την οθονη του κινητου.Ενω ειναι πολυ καλη και με παρα πολυ καλη ευκρινεια,μου εμφανιζει συνεχεια αυτες τις ριγε γραμμες.Τι να πω.Υποτιθεται μου την επισκευασαν κιολας.
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται μονο εγω εχω χαλαστει με την οθονη του κινητου.Ενω ειναι πολυ καλη και με παρα πολυ καλη ευκρινεια,μου εμφανιζει συνεχεια αυτες τις ριγε γραμμες.Τι να πω.Υποτιθεται μου την επισκευασαν κιολας.

Σε ποιό service το πήγες;Μάλλον δεν την άλλαξαν την οθόνη,γιατί δεν νομίζω πως οι οθόνες επισκευάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...