Jump to content

Sony Xperia XZ1


bill_thes
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα χτες. Ήθελα ένα "φτηνό" τηλέφωνο για να το κάνω GPS στην μηχανή, μετά το ξανασκέφτηκα γιατί φτηνή κινεζιά του κατοστάρικου και "καλό GPS" δεν ξέρω αν υπάρχει, οι μάρκες ανέβαιναν ψηλά και... XZ1 πολύ καλύτερο από κάθε midrange τηλέφωνο.

 

Δεν έχω ανοίξει ακόμα το κουτί. Διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω αν θέλω να βάλω το pie κατ' ευθείαν ή όχι και γενικά τα συν και πλην. Μάλλον θα πάω να πάρω θήκη και γυαλί πριν το δουλέψω καν.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χτες. Ήθελα ένα "φτηνό" τηλέφωνο για να το κάνω GPS στην μηχανή, μετά το ξανασκέφτηκα γιατί φτηνή κινεζιά του κατοστάρικου και "καλό GPS" δεν ξέρω αν υπάρχει, οι μάρκες ανέβαιναν ψηλά και... XZ1 πολύ καλύτερο από κάθε midrange τηλέφωνο.

 

Δεν έχω ανοίξει ακόμα το κουτί. Διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω αν θέλω να βάλω το pie κατ' ευθείαν ή όχι και γενικά τα συν και πλην. Μάλλον θα πάω να πάρω θήκη και γυαλί πριν το δουλέψω καν.

Περνά κατευθείαν την 9. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Κι εγώ αμέσως την πέρασα και η συσκευή είναι άψογη! !

 

Στάλθηκε από το SM-T705 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χτες. Ήθελα ένα "φτηνό" τηλέφωνο για να το κάνω GPS στην μηχανή, μετά το ξανασκέφτηκα γιατί φτηνή κινεζιά του κατοστάρικου και "καλό GPS" δεν ξέρω αν υπάρχει, οι μάρκες ανέβαιναν ψηλά και... XZ1 πολύ καλύτερο από κάθε midrange τηλέφωνο.

 

Δεν έχω ανοίξει ακόμα το κουτί. Διαβάζω και προσπαθώ να καταλάβω αν θέλω να βάλω το pie κατ' ευθείαν ή όχι και γενικά τα συν και πλην. Μάλλον θα πάω να πάρω θήκη και γυαλί πριν το δουλέψω καν.

Με την 8 το χρησιμοποίησα λίγες ώρες.Η 9 έχει καλύτερες ρυθμίσεις και είναι απροβλημάτιστη.

Εγώ έβαλα κατευθείαν θήκη και tempered glass.Βρές καλύτερα κάποιο που να καμπυλώνει στις άκρες και να φτάνει-καλύπτει την οθόνη στην άκρη που είναι καμπηλωτή.Αλλιώς υπάρχει κενό στις άκρες και φαίνεται θολούρα.

Ισως δοκιμάσω 1 tempered glass που έχει σε 1 κατάστημα(Mozi)και καλύπτει τις άκρες.Απο εκεί πήρα την Spigen rugged armor.

Νομίζω πως έχει βάλει κάποιο μέλος link.Αν μπείς στο site θα το βρείς.

Εμένα όμως υπάρχει περίπτωση να βρίσκει στην θήκη.

Link to comment
Share on other sites

παντως η γρηγορη φορτιση με εσωσε...ειναι να παω σε παιδοτοπο για τα γεννεθλια της κορης μου....και παρατηρω 20%....:blink:

κοτσαρα πριν 30 λεπτα για φορτιση,και ειναι 70%....:rolleyes:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

παντως η γρηγορη φορτιση με εσωσε...ειναι να παω σε παιδοτοπο για τα γεννεθλια της κορης μου....και παρατηρω 20%....:blink:

κοτσαρα πριν 30 λεπτα για φορτιση,και ειναι 70%....:rolleyes:

 

με τι φορτιστη;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Thanks, καλα και αυτοι ενα φορτιστη της προκοπης δεν μπορουσαν να βαλουν; οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, νέος χρήστης και εγώ, αντικαθηστώντας το S7Ε που είχα "κακοποιήσει".

Σχετικά με την 9, δεν μου έχει έρθει ειδοποίηση, απλά περιμένω ή την περνάω flash tools?

Είμαι Vodafone και το firmware είναι ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

Thanks, καλα και αυτοι ενα φορτιστη της προκοπης δεν μπορουσαν να βαλουν; οτι να ναι

 

Τον έχω χρόνια αυτόν... Εδώ κινητά από 700+ και δεν βάζουν, περιμένεις εδώ...?

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα συνάντησα κλασσικά το πρόβλημα όλων των Android συσκευών κατά καιρούς. Κατανάλωση των υπηρεσιών Google play στο 17% και μείωση sot. Τι κάνω; απλή επανεκκίνηση ή διαγραφή δεδομένων ή cache της εφαρμογής; έκδοση 14.7.99

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ddnk
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με την επανεκκίνηση και δες πως θα πάει.

Σήμερα συνάντησα κλασσικά το πρόβλημα όλων των Android συσκευών κατά καιρούς. Κατανάλωση των υπηρεσιών Google play στο 17% και μείωση sot. Τι κάνω; απλή επανεκκίνηση ή διαγραφή δεδομένων ή cache της εφαρμογής; έκδοση 14.7.99

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το άνοιξα τώρα τελικά το κουτί (καθόλου βιαστικός)

 

Aκόμα τα ίδια αστεία ακουστικά δίνει η sony, τι να πω... αυτά του LG G2 με έχουν συνοδέψει σε πολλά τηλέφωνα έκτοτε :P

Λογισμικό out of the box ενημερωμένο ως Σεπτέμβριο 2018 (καλύτερα από μερικές άλλες εταιρίες...)

Περιμένω να κάνει τις ενημερώσεις λογισμικού για να δω αν θα βγάλει και το 9.0 μετά να το βάλω να κατέβει. Δεν θα στήσω το τηλέφωνο ακόμα, θα περάσω από το μαγαζί που προαναφέρθηκε για τζαμάκι και θήκη πριν την χρήση.

 

Σε πρώτη φάση παρατήρησης, εντυπωσιακή η αλλαγή στην κάμερα σε σχέση με το ΧΖ που χρησιμοποιώ επίσης με 8.0.0, πολύ πιο γρήγορη εκκίνηση, πιο γρήγορη εστίαση. Οι επιλογές δεν φαίνονται διαφορετικές, με εξαίρεση την αργή κίνηση στο βίντεο.

Καθόλου βολική η αλλαγή της θέσης πλήκτρων έντασης, φαντάζομαι θέμα συνήθειας λίγων ωρών αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε.Ευχαριστω για την omnitech.Μαλλον εκει θα το παω αν και λιγο μακρια απ'την Κυπριαδου που μενω.
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα έρθει και το δικό μου μαζί με την Spigen θήκη. Έχω σε παραγγελία και την original θήκη "βιβλίο" της Sony. Τα XZ2 & XZ3 αν και τα θεωρώ πολύ καλά τηλέφωνα εξαιτίας λαθών στην προώθηση και στην τιμή πέρασαν και δεν ακούμπησαν.
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο το βράδυ ήμουν σε κέντρο με δυνατή ζωντανή μουσική. Έμεινα ευχαριστημένος και από το βίντεο και τον ήχο του κινητού και από τις φωτό. Όλα στο αυτόματο.

 

Sent from my Xperia XZ1 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες παρέλαβα και εγώ σήμερα και το έχω βάλει να φορτίζει. Μόλις το ανοίξω θα τσεκάρω την οθόνη για γραμμές κτλ και αν είναι όλα οκ θα αρχίσω το στήσιμο. Άριστη ποιότητα κατασκευής το πλαίσιο κτλ και το design της συσκευής μου αρέσει πολύ περισσότερο από τα νέα μοντέλα XZ2 και XZ3. Η έλλειψη ταχυφορτιστή δεν με ενοχλεί καθόλου (δεν χρησιμοποιώ την εν λόγω λειτουργία σε κανένα κινητό), αλλά τα ακουστικά για άλλη μία φορά που έβαλε η SONY είναι της πλάκας (ειδικά αν σκεφτούμε την αρχική τιμή της κυκλοφορίας του).

 

Α και μία συμβουλή στους φίλους που το έχουν ή σκοπεύουν να το πάρουν. Πάρτε μαζί και την θήκη της Spigen είναι μακράν η καλύτερη για το κινητό μας (δεν κυκλοφορούν και πολλές).

Edited by darklord77
Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Σας βάζω εδώ τρία παραδείγματα νυχτερινών φωτο από το XZ1 για να δείτε ότι αν ψαχτεις το αποτέλεσμα θα είναι αξιοπρεπες τουλάχιστον!

43535031434_bccc4398e4_c.jpg2018-08-25_10-49-58 by l200kerasia, on Flickr

44203762652_ab7a71b53b_c.jpg2018-08-25_10-50-10 by l200kerasia, on Flickr

29294365637_8e3b6266d4_c.jpg2018-08-24_06-23-03 by l200kerasia, on Flickr

Με τρίποδο;

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλη πρωτη φορτιση.

 

Ευχαριστώ φίλε. Το λοιπόν το δουλεύω εδώ και λίγη ώρα και ναι δεν βιάζομαι αλλά είναι από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει. Στην τιμή που έχει τώρα σε προσφορά από μεγάλο Ελληνικό μαγαζί είναι η καλύτερη προσφορά των τελευταίων μηνών.

 

Unistall εφαρμογών δεν υπάρχει όπως στα παλιά Z5 & Z3 σωστά; Πως θα αφαιρέσουμε το όποιο bloatware; force stop - clear cache - clear data - deactivate να θεωρήσω ότι είναι η μόνη λύση;

Welcome to Rapture
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά θήκη και η terrapin που φοράω στο ΧΖ έχει εξαιρετική εφαρμογή, αντοχή και προστασία, δεν ξέρω αν είναι αντίγραφο της spigen γιατί μοιάζει πολύ.

 

Αναβάθμιση σε 9 όπως γράφτηκε ήδη μέσω του companion γιατί το έβλεπε σαν "ενημερωμένο" με το 8 για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia XZ1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...