Jump to content

iPhone X


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς

12.1 μια χαρά εκατσε

 

Έχει διαφορά δηλαδή από τη 12; Είδα και άλλες αναφορές πως βελτιώθηκε η αυτονομία ήδη από την 12.1 beta 1 και είχε ακόμα μεγαλυτερη βελτίωση στο iOS 12.1 beta 2 αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορά δηλαδή από τη 12; Είδα και άλλες αναφορές πως βελτιώθηκε η αυτονομία ήδη από την 12.1 beta 1 και είχε ακόμα μεγαλυτερη βελτίωση στο iOS 12.1 beta 2 αλλά δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω.

 

Μέρα με τη νύχτα φίλε μου

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αγόρασα μεταχειρισμένο χθες ένα X τεσσάρων μηνών, και σήμερα παρατήρησα ότι δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή true tone. Ξέρει κανείς τι παίζει?

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών αλλά δεν έστρωσε.

Edited by kostassa
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αγόρασα μεταχειρισμένο χθες ένα X τεσσάρων μηνών, και σήμερα παρατήρησα ότι δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή true tone. Ξέρει κανείς τι παίζει?

Έκανα επαναφορά εργοστασιακών αλλά δεν έστρωσε.

Αν κατεβάσεις την κουρτίνα του κέντρου ελέγχου και πατήσεις παρατεταμένα την μπάρα της φωτεινότητας δεν το εμφανίζει ούτε εκεί ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι το δοκίμασα και αυτό. Τίποτα.

Μήπως ο προηγούμενος είχε αλλάξει οθόνη ;;Αν ναι ,λογικά δεν έχει βάλει original .

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε τί iOS είναι η συσκευή ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο προηγούμενος είχε αλλάξει οθόνη ;;Αν ναι ,λογικά δεν έχει βάλει original .

 

Πώς μπορώ να το διαπιστώσω? Σκέφτηκα να το πάω document μήπως είναι πρόβλημα της συσκευής. Αν όντως έχει αλλαχθεί η οθόνη με OEM θα έχω κάποια οικονομική επιβάρυνση για τον σχετικό έλεγχο?

 

ios 12.01

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα τηλέφωνο και μια βόλτα από έναν επίσημο επισκευαστή θα ήταν ότι καλύτερο .Να μαθεις έαν είναι bug ή θέμα της οθόνη .Να μάθεις τα περί εγγύησης κτλ και να αποφασίσεις τι θα κανείς .Ρωτα και αυτόν που το αγόρασες μήπως μάθεις κάτι .
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένα τηλέφωνο και μια βόλτα από έναν επίσημο επισκευαστή θα ήταν ότι καλύτερο .Να μαθεις έαν είναι bug ή θέμα της οθόνη .Να μάθεις τα περί εγγύησης κτλ και να αποφασίσεις τι θα κανείς .Ρωτα και αυτόν που το αγόρασες μήπως μάθεις κάτι .

 

Προς το παρών θα κάνω ένα set up new και αν δε διορθωθεί θα πάω την Πέμπτη από Document.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών θα κάνω ένα set up new και αν δε διορθωθεί θα πάω την Πέμπτη από Document.

 

Ρυθμίσεις - οθόνη και φωτεινότητα δεν έχεις δηλαδή το True Tone?

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - οθόνη και φωτεινότητα δεν έχεις δηλαδή το True Tone?

 

Όχι δεν το έχω.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια καθαρή εγκατάσταση και μιλά με document

 

Κατεβάζω τώρα το αρχείο. Έχω στείλει μήνυμα στο messenger στη document.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι hardware issue του κινητού σου;

 

Θα περάσω την Πέμπτη μια βόλτα από document.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις έγινε clean install και δεν διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω την Πέμπτη μια βόλτα από document.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις έγινε clean install και δεν διορθώθηκε.

 

Πρόχειρα έψαξα για το πρόβλημα σου

Υπάρχουν κι άλλοο με αυτό το θέμα

Έχει να κάνει με την αλλαγή οθόνης και το ios 12

Ακόμα και στο επίσημο service να έχει αλλαχτεί η οθόνη τώρα με το ios 12 χάνεται το True tone

Δεν ξέρω αν έχει η συσκευή σου πειραχτεί η αν θα διορθωθεί με κάποιο update του ios 12 αλλά εγώ τουλάχιστον θα έψαχνα να δω μήπως έχω μουφα οθόνη στην συσκευή μου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. Ως προσωπικό τηλέφωνο έχω το Χ, αλλά ως εταιρικό τηλέφωνο στη δουλειά μου έχουν δώσει ένα HUAWEI P9 LITE. Ενα τηλέφωνο που σήμερα κοστίζει 200 ευρω. Σε όλα τα speed test το HUAWEI έχει πολλή καλύτερη ταχύτητα download (αναφέρομαι σε WIFI, και όχι σε 4g).

Ενδεικτικά

α) speed test ookla : Iphone X : 14mbps - Huawei : 27 mbps

β testMy.net : Iphone X : 4mbps - Huawei : 24 mpbs

γ) fast.com : Iphone Χ : 6mbps - Huawei : 16mbps

Σίγουρα εντύπωση κάνουν και οι τεράστιες διαφορές στα αποτελέσματα μεταξύ των διαφόρων test (από 4 ως 14 στο Iphone και από 16 ως 27mbps στο Huawei) στο ίδιο πάντα router και την ίδια ώρα.

Σημειωτέον ότι στην πράξη (πχ άνοιγμα σελίδων, άνοιγμα εφαρμογών) δεν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους, καθώς άλλωτε το ένα και άλλωτε το άλλο φορτώνει πρώτο.

Edited by tomkar5800
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. Ως προσωπικό τηλέφωνο έχω το Χ, αλλά ως εταιρικό τηλέφωνο στη δουλειά μου έχουν δώσει ένα HUAWEI P9 LITE. Ενα τηλέφωνο που σήμερα κοστίζει 200 ευρω. Σε όλα τα speed test το HUAWEI έχει πολλή καλύτερη ταχύτητα download (αναφέρομαι σε WIFI, και όχι σε 4g).

Ενδεικτικά

α) speed test ookla : Iphone X : 14mbps - Huawei : 27 mbps

β testMy.net : Iphone X : 4mbps - Huawei : 24 mpbs

γ) fast.com : Iphone Χ : 6mbps - Huawei : 16mbps

Σίγουρα εντύπωση κάνουν και οι τεράστιες διαφορές στα αποτελέσματα μεταξύ των διαφόρων test (από 4 ως 14 στο Iphone και από 16 ως 27mbps στο Huawei) στο ίδιο πάντα router και την ίδια ώρα.

Σημειωτέον ότι στην πράξη (πχ άνοιγμα σελίδων, άνοιγμα εφαρμογών) δεν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους, καθώς άλλωτε το ένα και άλλωτε το άλλο φορτώνει πρώτο.

 

 

Η Χαβάη είχε διαρρεύσει πως πείραζε τα στατιστικά της στα benchmark. Διόλου απίθανο να το κάνει και σε άλλες εφαρμογές.

 

 

 

Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο ο server. Εάν του iPhone ο server είναι στην Αμερική όταν κανεις Speedtest και 4 αν πάρεις είναι πολύ. Εάν του Χαβάη είναι όμως δίπλα σου μπορεί να πάρεις και 28. Υπάρχουν μικρές παγίδες που μπορεί να οδηγήσουν σε εσφαλμένα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. Ως προσωπικό τηλέφωνο έχω το Χ, αλλά ως εταιρικό τηλέφωνο στη δουλειά μου έχουν δώσει ένα HUAWEI P9 LITE. Ενα τηλέφωνο που σήμερα κοστίζει 200 ευρω. Σε όλα τα speed test το HUAWEI έχει πολλή καλύτερη ταχύτητα download (αναφέρομαι σε WIFI, και όχι σε 4g).

Ενδεικτικά

α) speed test ookla : Iphone X : 14mbps - Huawei : 27 mbps

β testMy.net : Iphone X : 4mbps - Huawei : 24 mpbs

γ) fast.com : Iphone Χ : 6mbps - Huawei : 16mbps

Σίγουρα εντύπωση κάνουν και οι τεράστιες διαφορές στα αποτελέσματα μεταξύ των διαφόρων test (από 4 ως 14 στο Iphone και από 16 ως 27mbps στο Huawei) στο ίδιο πάντα router και την ίδια ώρα.

Σημειωτέον ότι στην πράξη (πχ άνοιγμα σελίδων, άνοιγμα εφαρμογών) δεν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους, καθώς άλλωτε το ένα και άλλωτε το άλλο φορτώνει πρώτο.

 

Το speed test δεν είναι και ακριβής μέτρηση

Αρχικά θέλει να είσαι στους ίδιους servers

Το iphone σε πλοήγηση σε σελίδες δεν πιάνεται άστο μην το ψάχνεις καθόλου

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ. Ως προσωπικό τηλέφωνο έχω το Χ, αλλά ως εταιρικό τηλέφωνο στη δουλειά μου έχουν δώσει ένα HUAWEI P9 LITE. Ενα τηλέφωνο που σήμερα κοστίζει 200 ευρω. Σε όλα τα speed test το HUAWEI έχει πολλή καλύτερη ταχύτητα download (αναφέρομαι σε WIFI, και όχι σε 4g).

Ενδεικτικά

α) speed test ookla : Iphone X : 14mbps - Huawei : 27 mbps

β testMy.net : Iphone X : 4mbps - Huawei : 24 mpbs

γ) fast.com : Iphone Χ : 6mbps - Huawei : 16mbps

Σίγουρα εντύπωση κάνουν και οι τεράστιες διαφορές στα αποτελέσματα μεταξύ των διαφόρων test (από 4 ως 14 στο Iphone και από 16 ως 27mbps στο Huawei) στο ίδιο πάντα router και την ίδια ώρα.

Σημειωτέον ότι στην πράξη (πχ άνοιγμα σελίδων, άνοιγμα εφαρμογών) δεν υπάρχει κάποια διαφορά μεταξύ τους, καθώς άλλωτε το ένα και άλλωτε το άλλο φορτώνει πρώτο.

 

Είσαι βέβαιος πως οι δύο συσκευές συνδέονται στους ΙΔΙΟΥΣ servers? Πχ στο speedtest της Ookla γράφει σε ποιον server γίνεται κάθε φορά η μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Aλλαξε τους σερβερς στον ote. Ολα τα αλλα που εχει και βρισκει ειναι για πεταμα. Μετα ξανακανε τεστ.
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Πρόχειρα έψαξα για το πρόβλημα σου

Υπάρχουν κι άλλοο με αυτό το θέμα

Έχει να κάνει με την αλλαγή οθόνης και το ios 12

Ακόμα και στο επίσημο service να έχει αλλαχτεί η οθόνη τώρα με το ios 12 χάνεται το True tone

Δεν ξέρω αν έχει η συσκευή σου πειραχτεί η αν θα διορθωθεί με κάποιο update του ios 12 αλλά εγώ τουλάχιστον θα έψαχνα να δω μήπως έχω μουφα οθόνη στην συσκευή μου

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Από μια αναζήτηση και εγώ είδα πως κανα 2 ανέφεραν το ίδιο πρόβλημα ως hardware της συσκευής. Την Πέμπτη θα μου λυθεί η απορία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Από μια αναζήτηση και εγώ είδα πως κανα 2 ανέφεραν το ίδιο πρόβλημα ως hardware της συσκευής. Την Πέμπτη θα μου λυθεί η απορία.

 

Δίπλα δίπλα με άλλη συσκευή πώς σου φαίνεται η οθόνη σου είναι ενταξει;;;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δίπλα δίπλα με άλλη συσκευή πώς σου φαίνεται η οθόνη σου είναι ενταξει;;;

Ναι άψογη έχει και η γυναίκα μου το Χ. Και η φωτεινότητα κομπλέ και στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone X
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...