Jump to content

[Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου χωρις να θελω να σε προσβαλω, γραφεις στο θεμα της μπαταριας οτι το κινητο ειναι το καλυτερο του κοσμου και τι να λεει αν δεν εχει και καλη μπαταρια. ΠΡοφανως, ειδικα εδω μας απασχολει η μπαταρια.

Επισης, οπως σωστα λες, ολα καποια στιγμη τα φορτιζουμε. Το θεμα ειναι αυτη η στιγμη να μην ερχεται μες τη μερα, αλλα να σου τη βγαζει ολοκληρη με καθε χρηση.

Αν εσενα στη βγαζει οκ, ομως αν καποιος δε βγαινει θα τον νοιαξει η αυτονομια, ειδικα αν με ενα σ8+ εβγαινε..

 

Εξαρτάται τί χρήση κάνει ο καθένας. Σ'εμένα υπάρχουν μέρες που χρειάζεται και 2 φορτίσεις στο 24ώρο.

Αν είσαι συνέχεια με το κινητό στο χέρι προφανώς και δεν βγάζει τη μέρα.

Και 3 φορτίσεις μπορεί να χρειαστείς ή να το πώ αλλιώς...2 φορτίσεις + λίγο συμπλήρωμα!

Προφανώς και υπάρχουν κοντινές ναυαρχίδες με (λίγο) καλύτερη μπαταρία, π.χ. το ξαδερφάκι του s8+.

Όλοι θα θέλαμε 4000/5000 mah μπαταρία.

Η sammy όμως είχε άλλα πλάνα, προφανώς φοβήθηκε το περσινό φιάσκο.

Μου κάνει εντύπωση όμως που αναλώνεστε τόσο πολύ με το θέμα της μπαταρίας αφού όλοι γνωρίζουμε πως τα κουκιά είναι μετρημένα!

Τι σημασία έχει αν το ένα βγάζει μίση ώρα περισσότερο από το άλλο αφού δεν ζούμε σε ερημικό νησί του Ινδικού ωκεανού, όπως εύστοχα ανέφερε φίλος παραπάνω!

Και με τη γρήγορη φόρτιση κάνεις τη δουλειά σου στο άψε σβήσε.

Άλλοι ανέφεραν πώς και δεν κάνουμε φωνητικές κλήσεις....εγώ τουλάχιστον δεν χρησιμοποιώ το note8 για πολλές φωνητικές, έχω άλλα τηλέφωνα γιά αυτήν τη χρήση, πιό βολικά από τη κουμούτσα του note, καθότι μιλάω αρκετές ώρες τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 605
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Ναυαρχιδες με καλυτερη αυτονομια απο Note υπαρχουν.

Ποιες και με πόσο καλύτερη μπαταρία. Όχι γενικότητες!

 

Οσο για την apple, κακως το εκανε ελαχιστα βαρυτερο με μικροτερη μπαταρια, αλλα guess what: στην πραξη η αυτονομια ειναι παρα πολυ καλη. Και αυτο μετραει.

Φάσκεις και αντιφασκεις όμως ....οταν το λέω για το note αυτό δεν το δέχεσαι. Επίσης όσο καλή ή κακη και αν είναι η αυτονομία του iphone 8 plus δεν θα ήταν σιγουρα καλύτερη αν διατηρούσαν την μεγαλύτερη μπαταρία?

Αυτό το πνιγείς βλέπω στο iphone και αντίθετα το υπερτονιζεις στο Note 8 οπου και ο χειροτερος επικρητης του εδω μεσα λεει ότι εχει 10% μικρότερη αυτονομία από το εξαιρετικο s8+. Ακόμη και να πιστέψουμε αυτόν και όχι όλους του άλλους.....που είναι το τραγικό?.....το note 8 έχει 10% χειρότερη αυτονομία από το ήδη κορυφαιο σε αυτό τον τομέα s8+. Και όλα αυτά έχοντας μικρότερη μπαταρία, και μεγαλύτερη οθόνη.

Και μιλάτε για αχίλλειο πτέρνα τη συσκευής....για χαλια αυτονομια και άλλα τέτοια ακυρα .....αντιλαμβάνεσαι την αστειοτητα του πράγματος? Το ένα είναι ανεπαρκές και χαλια και το άλλο εξαιρετικό έχοντας 10% διάφορα στην μπαταρία (πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα 1-2 ατομων).

Και περιμένετε να κανέτε σοβαρή συζήτηση εδώ μέσα?

Αστειότητες θα πω και πάλι.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα μιλήσω για καλύτερη ή χειρότερη αυτονομια του Note 8. Λέω ότι οι διαφορές είναι μη παρατηρησιμες και θεωρώ υπερβολή την τόση κλάψα. Δηλαδή το s8 plus έχει κοινα αποδεκτα εξαιρετικη μπαταρία και θα προβληματιστει καποιος με την μπαταρία του note 8? Είναι δυνατόν να αναφέρονται τέτοια πράγματα?

Και να δεχτω αυτο που λες ....10% καλύτερη μπαταρία το s8+.

Η διάφορα αυτη της ταξης του 10% κάνει το ένα κινητό κορυφαιο σε μπαταρία και το αλλο ανεπαρκές? Το 10% σε απόλυτα νούμερα και με ένα μέσο όρο οθόνης τις 5 ώρες σε 1-2 μέρες χρήσης, μεταφραζεται σε 30 λεπτα οθόνης

Την δε διάφορα 20+% με το iPhone 8 plus μόνο σαν σενάριο επιστημονικής φαντασίας μπορώ να το δεχτώ. Το είχα 1 μήνα και το αποκλείω χωρις καν συζήτηση. Το iPhone 8 plus όπως και το 7 plus είναι χειρότερο σε αυτονομια και από το note 8 και από το s8 plus.

 

Αυτό που μερικοί εδώ μέσα διαβάζετε μόνο 1 γραμμή από όσα λέμε δεν παλεύεται.

Φίλε μου πρώτον είπα ότι έχει διαφορά 10 με 20% όπως μπορώ να διαπιστωσω. δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα αλλά αν είναι το μέγιστο 10 προφανώς δεν λέει κάτι. Αν όμως είναι τουλάχιστον 20 τότε λέει πολλά. Επίσης το s8+ το θυμόμαστε όλοι με χρήση το καλοκαίρι που σαν παλιοί που είμαστε ξέρουμε τι σημαίνει.. Θερμοκρασίες 20 βαθμούς πάνω, ημέρα μέχρι τις 9 να βγαίνεις έξω και δουλεύει οθόνη στο τέρμα..κτλ.

Αν σε αυτά έχει 20% διαφορά τότε το καλοκαίρι θα έχει 30 ή και παραπάνω.

Από εκεί και πέρα είπα ότι προσωπικά αν με βγάζει τη μέρα στη σκληρή χρήση δεν με πειράζει. Προφανώς και θα είμαι ευχαριστημένος. Όμως δε μπορώ να μην σχολιάσω τίποτα. Γιατί πρέπει ντε και καλά να απαντήσεις τα δικά σου ? Όπως στις αρχές κάποιοι μας έλεγαν ότι θα βγάζει 3 μέρες έτσι όπως τα περιεγραφαν άσε τώρα να πούμε κάνω τη δική μας εικόνα και το σχόλιο μας και αν δεν συμφωνείς ρίξε τα στατιστικά σου. Το να μας τη λες για γεγονότα και σχόλια επί αυτών είναι πέρα από αστείο και ανόητο γιατί δείχνει ότι μερικοί εδώ μέσα δε θελετε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο αλλά να τον πειθετε να πάρει το κινητό που έχετε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αυτά έχει 20% διαφορά τότε το καλοκαίρι θα έχει 30 ή και παραπάνω.

Το 10 έγινε 20 ..ισως και 30...και αν έχουμε και κανένα καύσωνα μπορεί και 50%.

Επειδή το έχεις τερματίσει το θεμα (και πιο κάτω δεν πάει γιατι θα καταλήξει κωμωδία), εγώ ότι είχα να πω το είπα και ότι είχα να προσφέρω στη συζήτηση το προσέφερα.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη με το καλό να σου έρθει! :p

Μιας και γράφεις στο θέμα μπαταρίας να πω Ότι το βλέπω 10 με 20% κάτω από s8+

Στα υπόλοιπα θα δεις σύντομα..

 

Το 10 έγινε 20 ..ισως και 30...και αν έχουμε και κανένα καύσωνα μπορεί και 50%.

Επειδή το έχεις τερματίσει το θεμα (και πιο κάτω δεν πάει γιατι θα καταλήξει κωμωδία), εγώ ότι είχα να πω το είπα και ότι είχα να προσφέρω στη συζήτηση το προσέφερα.

 

Σου παραθέτω παραπάνω την άποψή μου από τυχαίο ποστ όπου το 20 είναι 20. Τώρα αν θεωρείς ότι η κατανάλωση είναι ίδια αυτή την εποχή με τον Αύγουστο, τότε ναι παίδες το νοτε 8 βγάζει και 3 μέρες αυτονομία. Οτιδήποτε δεν αρέσει στον Πανο και σε μερικούς ακόμα είναι ψέμα. Καλό βράδυ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Την εντονη αντιπαραθεση την εχουν προκαλέσει αποκλειστικά και μόνο οσοι (πολοι) γραφαν για μεγαλυτερη αυτονομία απο s8+, κλπ. Αν γραφανε οκ λογικο ειναι, με μεγαλύτερη οθονη, μεγαλύτερη ραμ και μικρότερη μπαταρια, μην περιμενετε θαυματα, η αυτονομια αυτονοητα θα ειναι μικροτερη, αλλά παρολα αυτα γενικα καλη, κανείς δε θα έλεγε τιποτε, ή τουλάχιστον λιγοι.

Μονο αυτη η εικόνα δεν έβγαινε ομως απο οσα γραφατε. Αντιθετα βγαζατε ψευτες οσους γραφαν αυτο που τωρα παραδεχεστε ως "λογικο".

Οταν εγω ειχα γραψει ακριβος το ιδιο, που τωρα παραδεχεστε σχεδον ολοι ως "λογικο" , έγινα αντικειμενο χλευασμου, hater, ασε να μηλισουν οσοι έχουν τη συσκευη, βουλωστε το οι υπολοιποι κλπ..

Ουτε συστάσεις του στιλ "αμα δε σε φτανει η μπαταρία πουλά το" βοηθανε γιατι τεινουν προς την ειρωνεία.

Πρωτα του λες, μην ακους οσους γραφουν για μικροτερη αυτονομία, ακου οσους εχουν τη συσκευη, και οταν ο αλλος σε ακουσει και την αγορασει και δει οτι δεν ειναι ετσι, του λες "πουλα το τωρα".

Ωραιος, μεγάλη βοήθεια του προσφέρες ετσι.

Και εγραφα θα σας βρίζουν πολοι που θ το παρουν με αυτα που γραφετε.

Ολοι εχουν εγκεφαλο να αποφασισουν μονοι τους αν θα κρατησουν ή οχι μια συσκευη, βαση του αν τους καλυπτει ή οχι, δεν χρειαζονται συστασεις επι αυτου.

Το 20% πανω που γραφαν πολλοί, με το 20% κατω που γραφουν αλλοι, ειναι 40% διαφορά για να μη ξεχνιόμαστε. Και η αλήθεια είναι προς το 20% κατω..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Ποιες και με πόσο καλύτερη μπαταρία. Όχι γενικότητες!

One Plus 5

LG V30

Pixel 2 XL

Mate 10 Pro

iPhone 8 Plus (συμφωνα με τη δικη μου χρησης)

 

 

Φάσκεις και αντιφασκεις όμως ....οταν το λέω για το note αυτό δεν το δέχεσαι. Επίσης όσο καλή ή κακη και αν είναι η αυτονομία του iphone 8 plus δεν θα ήταν σιγουρα καλύτερη αν διατηρούσαν την μεγαλύτερη μπαταρία?

Αυτό το πνιγείς βλέπω στο iphone και αντίθετα το υπερτονιζεις στο Note 8 οπου και ο χειροτερος επικρητης του εδω μεσα λεει ότι εχει 10% μικρότερη αυτονομία από το εξαιρετικο s8+. Ακόμη και να πιστέψουμε αυτόν και όχι όλους του άλλους.....που είναι το τραγικό?.....το note 8 έχει 10% χειρότερη αυτονομία από το ήδη κορυφαιο σε αυτό τον τομέα s8+. Και όλα αυτά έχοντας μικρότερη μπαταρία, και μεγαλύτερη οθόνη.

Και μιλάτε για αχίλλειο πτέρνα τη συσκευής....για χαλια αυτονομια και άλλα τέτοια ακυρα .....αντιλαμβάνεσαι την αστειοτητα του πράγματος? Το ένα είναι ανεπαρκές και χαλια και το άλλο εξαιρετικό έχοντας 10% διάφορα στην μπαταρία (πάντα σύμφωνα με τα λεγόμενα 1-2 ατομων).

Και περιμένετε να κανέτε σοβαρή συζήτηση εδώ μέσα?

Αστειότητες θα πω και πάλι.

 

Δε φασκω και αντιφασκω. Σου λεω οτι στο iPhone παρολη τη μειωση σε μπαταρια σε σχεση με το i7 Plus το αποτελεσμα ειναι καλυτερο, ενω στο Note 8 το αποτελεσμα απο τη μειωση μπαταριας σε σχεση με το προηγουμενο Note αλλα και το S8+ ειναι προς το χειροτερο.

Αν θελω να πετυχω 5+ ωρες sot μπορω πολυ ευκολα, αλλα δε θα ειναι η κανονικη μου χρηση.

Κλεινω 4g, κλεινω AOD, και το λιωνω στο wifi.

Επισης ανεξαρτητα απο τη συνολικη αυτονομια, υπαρχουν και επιμερους διαφορές στην καταναλωση ανά application.

Π.χ. στην παρακολουθηση youtube τα galaxy (και το Note φυσικα) ειναι πολυ καλυτερα απο iphone και λοιπους. Σε χρηση με 4g ομως τα πραγματα αντιστρεφονται.

 

Και για να συνοψισω, μιλαω μονο για την αυτονομια γιατι κατα τα αλλα προκειται για εξαιρετικη συσκευη και για μενα απο τα καλυτερα πακετα αυτη τη στιγμη στην αγορα.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

παρτε και στατιστικη με real χρηση:

37839914854_1df3cc3874_c.jpgScreenshot_20171120-235051 by Nikos Bletas, on Flickr 37668655975_a39b887059_c.jpgScreenshot_20171120-235059 by Nikos Bletas, on Flickr

24684232538_19d3964e1d_c.jpgScreenshot_20171120-235107 by Nikos Bletas, on Flickr 37839912534_4ccdf1c48e_c.jpgScreenshot_20171120-235125 by Nikos Bletas, on Flickr

 

και οριστε μια χρηση που εχω ανεβασει απο σ8+

https://flic.kr/s/aHskYfE8WC με 2 ημερες χρησης 4 ωρες οθονη και σχεδον 4 ωρες ομιλιας!

 

και οριστε και το ταπεινο s7 edge με πολλα διημερα επισης.

https://www.flickr.com/gp/137065131@N08/R8U946

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

One Plus 5

LG V30

Pixel 2 XL

Mate 10 Pro

iPhone 8 Plus (συμφωνα με τη δικη μου χρησης)

Εξακολουθείς να μην γράφεις όμως το βασικό....το κατά πόσο είναι καλύτερα και πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει την χρήση σου μέσα σε μια ημέρα. Από τα παραπάνω έχω προσωπική άποψη μόνο για το One Plus 5 και το 8 Plus. Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη, όπως φαντάζομαι ούτε και εσύ.

Το OP5 έχει πράγματι λίγο καλύτερη αυτονομία, το iphone 8 plus εξακολουθώ με σιγουριά να λέω πως όχι. Το βασικό θέμα όμως ξαναλέω ότι είναι το κατά πόσο επηρεάζει όλο αυτό τις ανάγκες σου: Ποια η διαφορά δηλαδή αν στο τέλος της βραδιάς έχεις 40% υπόλοιπο μπαταρίας με το OP5, 30% με το Note 8 και 15% με το iphone; Tι ακριβώς δηλαδή στην περίπτωση σου κάνει το Note ανεπαρκές; Και επαναλαμβάνω υπάρχουν τόσες λύσεις στις μέρες μας, που κάνουν την όλη συζήτηση περί μπαταρίας λιγό-πολυ φιλολογική (π.χ. σε 30 μόλις λεπτά μπορείς να φορτίσεις το μισό κινητό σου).

 

παρτε και στατιστικη με real χρηση:

Με το ανεπαρκές Note 8 λοιπόν ξεκίνησες την ημέρας σου στις 7 το πρωί και στις 23:50 το βράδυ είχες 4+ ώρες οθόνης, σχεδόν 2 ώρες ομιλίας, αρκετό messaging, πιθανώς AOD και υπόλοιπο μπαταρίας 25%. Με μόνιμη σχεδόν χρήση δεδομένων 4G όπως λες. Πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό;

 

Τέλος όταν συγκρίνεις την αυτονομία δύο συσκευών θα τo κάνεις επί ίσοις όροις γιατί τα στατιστικά δεν λένε από μόνα τους τίποτα. Γι' αυτό και θεωρώ ανοησία τα screenshots που ανεβάζουν κάποιοι και αποφεύγω να το κάνω τελευταία. Οι συγκρίσεις έχουν νόημα όταν γίνονται με τις ίδιες ή τουλάχιστον ίδιες συνθήκες χρήσης. Γιατί όλα παίζουν ρόλο: Ακόμη και που κινηθήκαμε, ποιότητα σήματος, αν είχαμε 4G ή 4G+, αν είμαστε σε γραφείο ή σε εξωτερικό χώρο, ποιες εφαρμογές χρησιμοποιήσαμε, πόσες φωτογραφίες βγάλαμε, αν ακούσαμε ιντερνετικο ραφδιόφωνο και πόσο, αν έχουμε bluetooth ή όχι κτλ κτλ. Το να χρησιμοποιείς 2 διαφορετικές ημέρες και 2 διαφορετικά σενάρια χρήσης συσκευών είναι λίγο αυθαίρετο και δίνει λανθασμένα αποτελέσματα και συμπεράσματα.

Και είναι προφανές ότι χρησιμοποιούμε τα ίδια features στις συσκευές. Δεν μπορεί στο ένα να έχεις ανοιχτό το AOD, να χρησιμοποιείς χίλια-δυο καλούδια και ευκολίες που σου δίνει η συσκευή, ενώ το άλλο δεν έχει ούτε καν Notification led (αν πάρουμε ως παράδειγμα το iphone). Χωρίς καν να αναφερθώ σε μέγεθος οθόνης, dual sim λειτουργίες κτλ.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να μην γράφεις όμως το βασικό....το κατά πόσο είναι καλύτερα και πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει την χρήση σου μέσα σε μια ημέρα. Από τα παραπάνω έχω προσωπική άποψη μόνο για το One Plus 5 και το 8 Plus. Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει, όπως φαντάζομαι ούτε και εσύ.

Το OP5 έχει πράγματι λίγο καλύτερη αυτονομία, το iphone 8 plus εξακολουθώ με σιγουριά να λέω πως όχι. Το βασικό θέμα όμως ξαναλέω ότι είναι το κατά πόσο επηρεάζει όλο αυτό τις ανάγκες σου: Ποια η διαφορά δηλαδή αν στο τέλος της βραδιάς έχεις 40% υπόλοιπο μπαταρίας με το OP5, 30% με το Note 8 και 15% με το iphone; Tι ακριβώς δηλαδή στην περίπτωση σου κάνει το Note ανεπαρκές; Και επαναλαμβάνω υπάρχουν τόσες λύσεις στις μέρες μας, που κάνουν την όλη συζήτηση περί μπαταρίας λιγό-πολυ φιλολογική (π.χ. σε 30 μόλις λεπτά μπορείς να φορτίσεις το μισό κινητό σου).

 

Με το πολύ κακό και ανεπαρκές Note 8 λοιπόν ξεκίνησες την ημέρας σου στις 7 το πρωί και στις 23:50 το βράδυ είχες 4+ ώρες οθόνης, σχεδόν 2 ώρες ομιλίας, αρκετό messaging, πιθανώς AOD και υπόλοιπο μπαταρίας 25%. Με μόνιμη χρήση 4G όπως λες. Πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό;

 

Τέλος όταν συγκρίνεις την αυτονομία δύο συσκευών θα τo κάνεις επί ίσοις όροις γιατί τα στατιστικά δεν λένε από μόνα τους τίποτα. Γι' αυτό και θεωρώ ανοησία τα screenshots που ανεβάζουν κάποιοι και αποφεύγω να το κάνω τελευταία. Οι συγκρίσεις έχουν νόημα όταν γίνονται με τις ίδιες ή τουλάχιστον στο περίπου ίδιες συνθήκες χρήσης. Γιατί όλα παίζουν ρόλο: Ακόμη και που κινηθήκαμε, αν έχουμε 4G ή 4G+ κατά την διάρκεια μιας δοκιμής ή της ημέρας, αν είμαστε σε γραφείο ή σε εξωτερικό χώρο, ποιες εφαρμογές χρησιμοποιήσαμε, τι φωτογραφίες βγάλαμε κτλ κτλ.

Και είναι προφανές ότι χρησιμοποιούμε τα ίδια features στις συσκευές. Δεν μπορεί στο ένα να έχεις ανοιχτό το AOD, να χρησιμοποιείς χίλια-δυο καλούδια και ευκολίες που σου δίνει η συσκευή, ενώ το άλλο δεν έχει ούτε καν Notification led (αν πάρουμε ως παράδειγμα το iphone). Χωρίς καν να αναφερθώ σε μέγεθος οθόνης, dual sim λειτουργίες κτλ.

 

Εξακολουθω να σου λεω οτι εδω κρινω ΜΟΝΟ/ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ την αυτονομια του Note 8, οχι αν ειναι καλυτερο πακετο συνολικα απο αλλες ναυαρχιδες.

Μετα απο 1 εβδομαδα χρησης βλεπω οτι θα κρατησω το Note 8 παροτι εχει χειροτερη αυτονομια απο i8 Plus γιατι βλεπω οτι κουτσα-στραβα με βγαζει μεχρι το απογευμα.

 

Αν θες τα στατιστικα μου ειναι: βγαινει απο την πριζα το πρωι στις 6:10.

Το βραδυ στις 6 περιπου εχει 40% με περιπου 2,5ωρ SOT κανοντας τη νορμαλ μου χρηση. Αν καποια μερα το ζορισω ισως και να με αφησει, εχω απο το καλοκαιρι power bank μαζι μου οποτε δε θα μεινω ξεκρεμαστος.

Ας μην το κουραζουμε αλλο ομως. Δε χρωστανε οι υπολοιποι συμφορουμιτες τιποτα.

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

παρτε και στατιστικη με real χρηση:

37839914854_1df3cc3874_c.jpgScreenshot_20171120-235051 by Nikos Bletas, on Flickr 37668655975_a39b887059_c.jpgScreenshot_20171120-235059 by Nikos Bletas, on Flickr

24684232538_19d3964e1d_c.jpgScreenshot_20171120-235107 by Nikos Bletas, on Flickr 37839912534_4ccdf1c48e_c.jpgScreenshot_20171120-235125 by Nikos Bletas, on Flickr

 

και οριστε μια χρηση που εχω ανεβασει απο σ8+

https://flic.kr/s/aHskYfE8WC με 2 ημερες χρησης 4 ωρες οθονη και σχεδον 4 ωρες ομιλιας!

 

και οριστε και το ταπεινο s7 edge με πολλα διημερα επισης.

https://www.flickr.com/gp/137065131@N08/R8U946

 

Απ'οτι βλέπω η χρήση που κάνουμε είναι παρόμοια, δηλαδή 60-90 λεπτά κλήσεις μια τυπική ημέρα, από sot είμαι λίγο πιο κάτω περίπου στις 3 ώρες χοντρικά (εκτός από 2 λογαριασμούς email που συγχρονίζω δεν έχω ΦΒ κλπ) και κλείνω την ημέρα μου με μεγαλύτερο ποσοστό μπαταρίας να απομένει. Το ΣΚ που δεν μιλάω τόσο πολύ μπορεί να την βγάλω με μια φόρτιση και τις δυο ημέρες :)

Αν κρίνω από τις 16 ώρες λειτουργίας της συσκευής, π.χ. το ενεργοποίησες στις 07:50 και στις 23:50 είχες ένα 25% μπαταρίας ακόμη. Ακόμη και να είχες βραδινή έξοδο αντε να έτρωγες ακόμη 10-12% από την μπαταρία, δηλαδή υπόλοιπο ανω του 10% το οποίο συνυπολογίζοντας όλα την παραπάνω χρήση μου φαίνεται εξαιρετικό σαν αποτέλεσμα! :D

 

Για τα γούστα μου αυτή η αυτονομία μου είναι μια χαρά και δεν έχω παράπονο κανένα :happy:

Σίγουρα εάν έβγαζα μια επιπλέον ημέρα δεν θα με χάλαγε καθόλου αλλά μετά θα ζητούσα να με βγάλει και τρίτη ημέρα κ.ο.κ. :shifty:

 

Υπάρχουν και οι πρίζες, φορτιστές αυτοκινήτου, powerbanks κλπ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθείς να μην γράφεις όμως το βασικό....το κατά πόσο είναι καλύτερα και πόσο αυτό μπορεί να επηρεάσει την χρήση σου μέσα σε μια ημέρα. Από τα παραπάνω έχω προσωπική άποψη μόνο για το One Plus 5 και το 8 Plus. Τα άλλα δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμη, όπως φαντάζομαι ούτε και εσύ.

Το OP5 έχει πράγματι λίγο καλύτερη αυτονομία, το iphone 8 plus εξακολουθώ με σιγουριά να λέω πως όχι. Το βασικό θέμα όμως ξαναλέω ότι είναι το κατά πόσο επηρεάζει όλο αυτό τις ανάγκες σου: Ποια η διαφορά δηλαδή αν στο τέλος της βραδιάς έχεις 40% υπόλοιπο μπαταρίας με το OP5, 30% με το Note 8 και 15% με το iphone; Tι ακριβώς δηλαδή στην περίπτωση σου κάνει το Note ανεπαρκές; Και επαναλαμβάνω υπάρχουν τόσες λύσεις στις μέρες μας, που κάνουν την όλη συζήτηση περί μπαταρίας λιγό-πολυ φιλολογική (π.χ. σε 30 μόλις λεπτά μπορείς να φορτίσεις το μισό κινητό σου).

 

 

Με το ανεπαρκές Note 8 λοιπόν ξεκίνησες την ημέρας σου στις 7 το πρωί και στις 23:50 το βράδυ είχες 4+ ώρες οθόνης, σχεδόν 2 ώρες ομιλίας, αρκετό messaging, πιθανώς AOD και υπόλοιπο μπαταρίας 25%. Με μόνιμη σχεδόν χρήση δεδομένων 4G όπως λες. Πόσο κακό μπορεί να είναι αυτό;

 

Τέλος όταν συγκρίνεις την αυτονομία δύο συσκευών θα τo κάνεις επί ίσοις όροις γιατί τα στατιστικά δεν λένε από μόνα τους τίποτα. Γι' αυτό και θεωρώ ανοησία τα screenshots που ανεβάζουν κάποιοι και αποφεύγω να το κάνω τελευταία. Οι συγκρίσεις έχουν νόημα όταν γίνονται με τις ίδιες ή τουλάχιστον ίδιες συνθήκες χρήσης. Γιατί όλα παίζουν ρόλο: Ακόμη και που κινηθήκαμε, ποιότητα σήματος, αν είχαμε 4G ή 4G+, αν είμαστε σε γραφείο ή σε εξωτερικό χώρο, ποιες εφαρμογές χρησιμοποιήσαμε, πόσες φωτογραφίες βγάλαμε, αν ακούσαμε ιντερνετικο ραφδιόφωνο και πόσο, αν έχουμε bluetooth ή όχι κτλ κτλ. Το να χρησιμοποιείς 2 διαφορετικές ημέρες και 2 διαφορετικά σενάρια χρήσης συσκευών είναι λίγο αυθαίρετο και δίνει λανθασμένα αποτελέσματα και συμπεράσματα.

Και είναι προφανές ότι χρησιμοποιούμε τα ίδια features στις συσκευές. Δεν μπορεί στο ένα να έχεις ανοιχτό το AOD, να χρησιμοποιείς χίλια-δυο καλούδια και ευκολίες που σου δίνει η συσκευή, ενώ το άλλο δεν έχει ούτε καν Notification led (αν πάρουμε ως παράδειγμα το iphone). Χωρίς καν να αναφερθώ σε μέγεθος οθόνης, dual sim λειτουργίες κτλ.

 

Για να καταλαβεις οτι εχεις προβλημα με την πραγματικοτητα σε σχεση με τη φαντασια σου.

1ον δεν εγγραψα πουθενα οτι το δουλεψα 4G Κυριως. Ισα ισα που ημουν σχεδον ολη την ωρα wifi Καθως η χρηση ηταν στο γραφειο μου και σπιτι μετα. Αν βγηκα και μια ωρα εξω ολη τη μερα ζητημα, συν αλλη μια ωρα το βραδυ.

2ον προσθετεις και AOD στην φανταστικη αυτη χρηση και το αποτελειωνεις..

 

3ον μια παρενθεση απο πανω, λες στο Σωτηρη, ρωτας μαλλον, ποσο καλυτερα ειναι τα τηλεφωνα που αναφερει πιο πριν, οταν εσυ ο ιδιος μας προτεινεις να παμε σε κινεζικο των 150 ευρω αν δεν μας καλυπτει η μπαταρια του νοτε 8, λες και εδω ηρθαμε κατα λαθος ή απο σποντα ενω ψαχναμε για κινεζικο.

Απο μονος σου λες ο,τι ναναι λοιπον προκειμενου να αποδειξεις το αδυνατο.

 

Τωρα για τη συγκριση χρησεων συμφωνω οτι απολυτη συγκριση δε μπορει να γινει, ομως η χρηση που εκανα με το νοτε8 οσο αφορα το στησιμο του κινητου ειναι ιδια, δηλαδη ομιλια, χρηση social (fb,viber,whatsapp,insta) , 3 λογαριασμοι Mail με ιδιο στησιμο συγχρνονισμων και συνδεση το ρολοι 10 λεπτα που κατεβασα την αναβαθμιση του.

Πανω κατω τα ιδια εκανα με το s8+. Το οτι δεν ειναι απολυτα ιδια η χρηση ειναι δεδομενο και ποτε καμια χρηση δεν ειναι ιδια με την αλλη. Ομως ηταν μια τυπικη μου ημερα στο γραφειο και σπιτι.

Επισης καμερα δε δουλεψα σχεδον καθολου, παιζει να εβγαλα μονο 2-3 φωτο που συνηθως ολο και κατι βγαζω με την κορη μου.

 

Τελος, ναι με υπολοιπο 25% σημαινει οτι αν ημουν μια εκδορμη μονο με δεδομενα (που εννοειται ποτε δεν κλεινω) και εβγαζα και 50 φωτο και κανα βιντεο και μιλουσα παλι γιατι η δουλεια μου δε με αφηνει σχεδον ποτε, τοτε αυτο το 25 ισως να μην εφτανε, σε αντιθεση με s8+ Που εφτανε.

 

ΠΡοσωπικα βαρεθηκα να σου απανταω αλλα δε βαριεμαι να λεω την γνωμη μου εδω, να λεω την εμπειρια μου και να βοηθαω μελη που ενδιαφερονται για κατι, και οχι να τα παραπλανω οπως γινεται πολυ συχνα και ανεφερα παραπανω.

Καποιοι εβγαζαν 6 ωρες οθονη με το s6 edge και απο τοτε μεχρι τωρα γραφοντας διθυραμβους για καθε νεα συσκευη και θαψιμο για καθε προηγουμενη, παλι 6 ωρες βγαζουν, αυτα φιλε μου δε μπορω και εσυ τα επικροτεις και λυπαμαι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απ'οτι βλέπω η χρήση που κάνουμε είναι παρόμοια, δηλαδή 60-90 λεπτά κλήσεις μια τυπική ημέρα, από sot είμαι λίγο πιο κάτω περίπου στις 3 ώρες χοντρικά (εκτός από 2 λογαριασμούς email που συγχρονίζω δεν έχω ΦΒ κλπ) και κλείνω την ημέρα μου με μεγαλύτερο ποσοστό μπαταρίας να απομένει. Το ΣΚ που δεν μιλάω τόσο πολύ μπορεί να την βγάλω με μια φόρτιση και τις δυο ημέρες :)

Αν κρίνω από τις 16 ώρες λειτουργίας της συσκευής, π.χ. το ενεργοποίησες στις 07:50 και στις 23:50 είχες ένα 25% μπαταρίας ακόμη. Ακόμη και να είχες βραδινή έξοδο αντε να έτρωγες ακόμη 10-12% από την μπαταρία, δηλαδή υπόλοιπο ανω του 10% το οποίο συνυπολογίζοντας όλα την παραπάνω χρήση μου φαίνεται εξαιρετικό σαν αποτέλεσμα! :D

 

Για τα γούστα μου αυτή η αυτονομία μου είναι μια χαρά και δεν έχω παράπονο κανένα :happy:

Σίγουρα εάν έβγαζα μια επιπλέον ημέρα δεν θα με χάλαγε καθόλου αλλά μετά θα ζητούσα να με βγάλει και τρίτη ημέρα κ.ο.κ. :shifty:

 

Υπάρχουν και οι πρίζες, φορτιστές αυτοκινήτου, powerbanks κλπ :lol:

 

δε διαφωνω αλλα δες παραπανω τι λεω. Αν στην τυπικη μου χρηση με βγαζει με 25%, σε μια ζορικη που ειναι μια εκδρομη ή μια βολτα το ΣΚ κτλ δε θα με βγαλει πολυ πιθανον, ειδικα αν κανω τον φωτογραφο της παρεας.

Το να κουβαλαω Powerbank ή φορτιστες δεν με ενθουσιαζει σαν ιδεα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και οι πρίζες, φορτιστές αυτοκινήτου, powerbanks κλπ :lol:

Φίλε μου μιλάμε για την Ελλάδα της ανάπτυξης , της ευημερίας, όπου ο χρόνος είναι χρήμα. Είναι πολυτέλειες όλα αυτά που λες :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡοσωπικα βαρεθηκα να σου απανταω αλλα δε βαριεμαι να λεω την γνωμη μου εδω, να λεω την εμπειρια μου και να βοηθαω μελη που ενδιαφερονται για κατι, και οχι να τα παραπλανω οπως γινεται πολυ συχνα και ανεφερα παραπανω.

Καποιοι εβγαζαν 6 ωρες οθονη με το s6 edge και απο τοτε μεχρι τωρα γραφοντας διθυραμβους για καθε νεα συσκευη και θαψιμο για καθε προηγουμενη, παλι 6 ωρες βγαζουν, αυτα φιλε μου δε μπορω και εσυ τα επικροτεις και λυπαμαι.

1) Πολύ φοβάμαι ότι με αυτα που γράφεις περισσότερο παραπλανητικά λειτουργείς πάρα βοηθάς. Ακυρώνεις την γνώμη των υπολοίπων και προβάλεις την δική σου ως ευαγγέλιο .

2) Με το s6 edge πρέπει να σου έχουν μείνει ψυχολογικά από την συζήτηση σου με κάποιον, γιατί βλέπω ότι το επαναλαμβάνεις συνέχεια . Κάποιο θέμα υπάρχει εδώ.

3) Πες μας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πόσο πιστεύεις ότι είναι καλύτερη η μπαταρία του s8+ σε σχέση με το Note . 10% , 20%, 30% ,50%. Έχεις κατασταλάξει σε κάποιο ποσοστό?

4) Θεωρείς την αυτονομία του Note 8 μικρή συγκριτικά με τα άλλα κινητά? Ακόμη και αν κάνεις τον φωτογράφο και πηγαίνεις κάθε μέρα εκδρομές στην εξοχή.

Link to comment
Share on other sites

1) Πολύ φοβάμαι ότι με αυτα που γράφεις περισσότερο παραπλανητικά λειτουργείς πάρα βοηθάς. Ακυρώνεις την γνώμη των υπολοίπων και προβάλεις την δική σου ως ευαγγέλιο .

2) Με το s6 edge πρέπει να σου έχουν μείνει ψυχολογικά από την συζήτηση σου με κάποιον, γιατί βλέπω ότι το επαναλαμβάνεις συνέχεια . Κάποιο θέμα υπάρχει εδώ.

3) Πες μας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πόσο πιστεύεις ότι είναι καλύτερη η μπαταρία του s8+ σε σχέση με το Note . 10% , 20%, 30% ,50%. Έχεις κατασταλάξει σε κάποιο ποσοστό?

4) Θεωρείς την αυτονομία του Note 8 μικρή συγκριτικά με τα άλλα κινητά? Ακόμη και αν κάνεις τον φωτογράφο και πηγαίνεις κάθε μέρα εκδρομές στην εξοχή.

Παραπλανητικα λειτουργείς εσυ και κανα 2 αλλοι εδω μεσα που δεν μπορεις να αποδεχτεις την αντιθετη γνωμη και κανεις quote κατι βιντεακια για τον εδεσαικο και την ανάπτυξη στην Ελλάδα ειρωνευομενος τους υπόλοιπους .. Και δικιο στα παντα να εχεις, απο αυτο και μονο το έχεις χασει.

Αμα θες να κάνουμε διαγωνισμό ειρωνιας, θς χασεις, στο λέω απο τωρα.

Ο φιλος παραπάνω γράφει την εμπειρία του, η οποία εχει τουλάχιστον την ιδια αξία με τη δικη σου, και όσο τον διαβαζω μαλλον ποιο αντικείμενα απο εσενα ειναι αυτα που μονιμα γραφει.

Εσυ αφού παρουσιαζες οτι εχει αυτονομία μεγαλύτερη του s8+ αν θυμάμαι καλά (εχετε γράψει και πολοι και δε μπορώ να θυμάμαι σίγουρα ποιος ειπε κατι. Διορθωσε με αν κανω λαθος) , τωρα "ανακαλυψες" οτι ειναι παράλογο να περιμενεις μεγαλύτερη αυτονομια σε συσκευή με το ιδιο Hardware, μικροτερη μπαταρια, 2 καμερες, μεγαλύτερη οθονη, πενακι και εξτρα δραστηριότητες που μονιμα τρεχουν απο κατω για να δουλευει το πενακι.

Σου φαίνεται φυσιολογικό λοιπόν με αυτα τα δεδομένα να μειωσει την μπαταρία στο νοτε 8, και παραλογοι οσοι το κατακρίνουν..

Αυτα τα ειρωνικά βιντεακια πολυ ευκολα θα τα ποσταρε κάποιος σε εσενα..

Πες μας επιτέλους εσυ, ποσο παραπανω βγαζει το νοτε 8 απο το s8+ 10% , 20%, 30% ,50% για να ξερουμε τι τελικά υποστηρίζεις γιατί αληθεια με εχεις μπερδεψει.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

1) Πολύ φοβάμαι ότι με αυτα που γράφεις περισσότερο παραπλανητικά λειτουργείς πάρα βοηθάς. Ακυρώνεις την γνώμη των υπολοίπων και προβάλεις την δική σου ως ευαγγέλιο .

2) Με το s6 edge πρέπει να σου έχουν μείνει ψυχολογικά από την συζήτηση σου με κάποιον, γιατί βλέπω ότι το επαναλαμβάνεις συνέχεια . Κάποιο θέμα υπάρχει εδώ.

3) Πες μας ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πόσο πιστεύεις ότι είναι καλύτερη η μπαταρία του s8+ σε σχέση με το Note . 10% , 20%, 30% ,50%. Έχεις κατασταλάξει σε κάποιο ποσοστό?

4) Θεωρείς την αυτονομία του Note 8 μικρή συγκριτικά με τα άλλα κινητά? Ακόμη και αν κάνεις τον φωτογράφο και πηγαίνεις κάθε μέρα εκδρομές στην εξοχή.

 

Θεωρώ ότι η βλακεια και το ψέμα δεν έχουν όρια. Ζήτα και το ban μου να είσαι ωραίος...όπως μόνο εσύ ξέρεις να αποδεικνύεις.

Βάλε μας τα στατιστικά σου όπως έκανα εγώ που έδωσα ότι είχα από αρχείο...

Από λόγια είσαι καλός... Στην ανοησία.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πες μας επιτέλους εσυ, ποσο παραπανω βγαζει το νοτε 8 απο το s8+ 10% , 20%, 30% ,50% για να ξερουμε τι τελικά υποστηρίζεις γιατί αληθεια με εχεις μπερδεψει.

Ελληνικά μιλάμε και έχω πει δεκάδες φορές ότι είναι παραπλήσια με του s8+ και οι οποίες διάφορες προς τα πάνω ή προς τα κάτω είναι αναξιες αναφοράς. Προσωπικά αν ήταν να δώσω ελαφρύ προβάδισμα σε κάποιο, αυτό θα ήταν το Note 8.

Εδώ κάποιοι αφοριζουν την αυτονομία του Note 8 υποστηρίζοντας ότι το s8+ έχει 10% καλύτερη μπαταρία. Το 10% δηλαδη κάνει την διαφορά μεταξύ ενός κορυφαίου κινητού σε μπαταρία και ενός ανεπαρκούς. Παραπάνω ανέλυσα σε τι μεταφράζεται αυτό το 10%.

Αν ακόμη δεν έχεις κατανοήσει τι πιστεύω να σε παραπέμψω και πάλι στον αντιπροεδρο του Εδεσσσαικου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρώ ότι η βλακεια και το ψέμα δεν έχουν όρια.

Θα συμφωνήσω ότι η ηλιθιότητα είναι ανίκητη!!

 

Ζήτα και το ban μου να είσαι ωραίος...όπως μόνο εσύ ξέρεις να αποδεικνύεις.

Βάλε μας τα στατιστικά σου όπως έκανα εγώ που έδωσα ότι είχα από αρχείο...

Άλλη όρεξη δεν είχα από τα ασχολούμαι με ban και τις διαφωνίες που έχει ένας άγνωστος μαζί μου σε ένα τεχνολογικό forum.

Ότι τηρείς αρχείο με στατιστικά αυτονομιας προηγουμενων συσκευων με ξεπερνάει και πάλι :)

Την γνώμη μου για τις συγκρίσεις που κανεις και τα screenshots την έχω πει. Δεν χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι.

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

.

Ότι τηρείς αρχείο με στατιστικά αυτονομιας προηγουμενων συσκευων με ξεπερνάει και πάλι :)

 

Για άλλη μια φορά για να πεις την εξυπνάδα σου λες ότι θες. Προφανώς και το αρχείο υπάρχει λόγω του ότι για να ανεβάσω εδώ στατιστικά, γίνεται μέσω Flickr όπου απλά παραμένουν εκεί οι φώτο.

Όμως αυτό ακριβώς δείχνει πως λειτουργείς ακόμα και σε αυτό

Όσο για τα επιχειρήματα σου, στα απαντάω όλα και ποτέ δεν απάντησες σε κανένα ποστ.

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα επιχειρήματα σου, στα απαντάω όλα και ποτέ δεν απάντησες σε κανένα ποστ.

Ναι τα έχεις αναλύσεις όλα σε προηγούμενα μηνύματα εμπεριστατωμένα.

Συνοψίζοντας από προηγούμενα ποστ, αν πας ξαφνικα εκδρομή στην εξοχη μετα το γραφειο ή κανεις αναρρίχηση, αν εχει καυσωνα εκεινη την μερα και αν κάνεις και τον φωτογράφο σε αυτό το ταξίδι, τοτε το Note 8 θα σε αφήσει ξεκρεμαστο, ενώ το s8+ θα σου είναι πιστο σκυλί μέχρι το τέλους. Επίσης σε αυτό το ταξίδι δεν τρελαίνεσαι να κουβαλάς power bank και φορτιστές αυτοκινήτου. (σ.σ: ούτε εγώ τρελαίνομαι αλλά υπάρχει πάντα backup στο αυτοκίνητο ανεξάρτητου συσκευής. Στην πλάτη μου το κουβαλάω; )

Συμπέρασμα: το Note 8 έχει χάλια αυτονομία και το s8+ κορυφαία(βλ.10% παραπάνω). Τα είπα καλά?

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Τόσος ντόρος για την μπαταρία του εργαλείου?!?!? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. ΝΑΙ θα μπορούσε να είχε βάλει η Samsung μεγαλύτερη μπαταρία. Δεν το έκανε και τέλος. Σημασία έχει ότι δεν είναι τραγική η μπαταρία! Στο κάτω κάτω αν δεις ότι δεν σε βγάζει μέχρι αργά το βράδυ, που το πρόβλημα να το φορτισετε μια ώρα ενδιάμεσα πχ. ? Μην φοβάστε δεν θα χαλάσει η μπαταρία!

Τώρα Ε αν το s8+ θα βγάλει έστω και μια ώρα sot παραπάνω δεν με συγκινεί. Το βράδυ και εκείνο θα το έβαζα στην πρίζα! Έβγαλα την περασμένη εβδομάδα με 80% WiFi 7 ώρες sot. Με υπόλοιπο 15% μπαταρια Έ και;

Όποιος το έχει και περιμένει με Hardcore χρήση να είναι άνετος στο θέμα μπαταρίας Τότε διάλεξε λάθος κινητό ξεκάθαρα ή θα πρέπει να συμβιβαστεί ότι ενδιάμεσα θα χρειαστεί να μπει στην πρίζα το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Αν μια συσκευή είναι απροβλημάτιστη προφανώς και θα ασχολούμαστε με φαφαριές. Ούτε το Κυπριακό τόσο ανάλυση χαχαχαχαχα. Νοτελάρα!
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έχεις αναλύσεις όλα σε προηγούμενα μηνύματα εμπεριστατωμένα.

Συνοψίζοντας από προηγούμενα ποστ, αν πας ξαφνικα εκδρομή στην εξοχη μετα το γραφειο ή κανεις αναρρίχηση, αν εχει καυσωνα εκεινη την μερα και αν κάνεις και τον φωτογράφο σε αυτό το ταξίδι, τοτε το Note 8 θα σε αφήσει ξεκρεμαστο, ενώ το s8+ θα σου είναι πιστο σκυλί μέχρι το τέλους. Επίσης σε αυτό το ταξίδι δεν τρελαίνεσαι να κουβαλάς power bank και φορτιστές αυτοκινήτου. (σ.σ: ούτε εγώ τρελαίνομαι αλλά υπάρχει πάντα backup στο αυτοκίνητο ανεξάρτητου συσκευής. Στην πλάτη μου το κουβαλάω; )

Συμπέρασμα: το Note 8 έχει χάλια αυτονομία και το s8+ κορυφαία(βλ.10% παραπάνω). Τα είπα καλά?

 

πραγματικα λυπαμαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τόσος ντόρος για την μπαταρία του εργαλείου?!?!? Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. ΝΑΙ θα μπορούσε να είχε βάλει η Samsung μεγαλύτερη μπαταρία. Δεν το έκανε και τέλος. Σημασία έχει ότι δεν είναι τραγική η μπαταρία! Στο κάτω κάτω αν δεις ότι δεν σε βγάζει μέχρι αργά το βράδυ, που το πρόβλημα να το φορτισετε μια ώρα ενδιάμεσα πχ. ? Μην φοβάστε δεν θα χαλάσει η μπαταρία!

Τώρα Ε αν το s8+ θα βγάλει έστω και μια ώρα sot παραπάνω δεν με συγκινεί. Το βράδυ και εκείνο θα το έβαζα στην πρίζα! Έβγαλα την περασμένη εβδομάδα με 80% WiFi 7 ώρες sot. Με υπόλοιπο 15% μπαταρια Έ και;

Όποιος το έχει και περιμένει με Hardcore χρήση να είναι άνετος στο θέμα μπαταρίας Τότε διάλεξε λάθος κινητό ξεκάθαρα ή θα πρέπει να συμβιβαστεί ότι ενδιάμεσα θα χρειαστεί να μπει στην πρίζα το κινητό

 

φιλε Γιωργο, μια κουβεντα καναμε για το κινητο, εξαλλου στο θεμα μπαταριας ειμαστε, προβληματα δεν εχουμε, αλλα να μην εχουμε το δικαιωμα να πουμε και τι διαπιστωσαμε αφου το πηραμε, νομιζω ακουγεται τουλαχιστον φασιστικο...ειδικα οταν σε μερικους δεν αρεσει η αποψη μας.

Εγω πραγματικα λυπαμαι για το επιπεδο καποιων μελων που στο βωμο του να μας πεισουν για τις επιλογες τους, πρεπει να ειμαστε ψευτες, μυθομανεις κτλ.

Κατα τα αλλα , μια χαρα ειναι το κινητο, καλη αυτονομια εχει, αλλα δεν σημαινει οτι δε θα μιλαμε και για τιποτα. Ναι θα ηθελα λιγο παραπανω να μπορει και σε 5 ζορια, ειδικα καλοκαιρι που ολοι ξερουμε την διαφορα, να μας βγαλει. αν αυτο ειναι τοσο κακο να το λεμε, οκ την κανω και απο το φορουμ και καθιστε να το χαιδευετε...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παρτε και στατιστικη με real χρηση:

37839914854_1df3cc3874_c.jpgScreenshot_20171120-235051 by Nikos Bletas, on Flickr 37668655975_a39b887059_c.jpgScreenshot_20171120-235059 by Nikos Bletas, on Flickr

24684232538_19d3964e1d_c.jpgScreenshot_20171120-235107 by Nikos Bletas, on Flickr 37839912534_4ccdf1c48e_c.jpgScreenshot_20171120-235125 by Nikos Bletas, on Flickr

 

και οριστε μια χρηση που εχω ανεβασει απο σ8+

https://flic.kr/s/aHskYfE8WC με 2 ημερες χρησης 4 ωρες οθονη και σχεδον 4 ωρες ομιλιας!

 

και οριστε και το ταπεινο s7 edge με πολλα διημερα επισης.

https://www.flickr.com/gp/137065131@N08/R8U946

 

 

....Ψιλοχάλια τα βλέπω....,,μέτρια πράγματα.

Δεν γυρνάς ξανά στο S8+ να βρεις την ησυχία σου? Γιατί θα τρελλαθείς στο τέλος και θα τρελλάνεις και εμάς.

Άσε μην πάθουμε καμιά κρίση άγχους και τρέχουμε στους τρελλογιατρούς!...Και τί να του πείς του δόκτορα? βλέπω μπαταρίες στον ύπνο μου να με κυνηγάνε και με απειλούν να με αφήσουν χωρίς κινητό στη μέση του δάσους??

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα λυπαμαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

φιλε Γιωργο, μια κουβεντα καναμε για το κινητο, εξαλλου στο θεμα μπαταριας ειμαστε, προβληματα δεν εχουμε, αλλα να μην εχουμε το δικαιωμα να πουμε και τι διαπιστωσαμε αφου το πηραμε, νομιζω ακουγεται τουλαχιστον φασιστικο...ειδικα οταν σε μερικους δεν αρεσει η αποψη μας.

Εγω πραγματικα λυπαμαι για το επιπεδο καποιων μελων που στο βωμο του να μας πεισουν για τις επιλογες τους, πρεπει να ειμαστε ψευτες, μυθομανεις κτλ.

Κατα τα αλλα , μια χαρα ειναι το κινητο, καλη αυτονομια εχει, αλλα δεν σημαινει οτι δε θα μιλαμε και για τιποτα. Ναι θα ηθελα λιγο παραπανω να μπορει και σε 5 ζορια, ειδικα καλοκαιρι που ολοι ξερουμε την διαφορα, να μας βγαλει. αν αυτο ειναι τοσο κακο να το λεμε, οκ την κανω και απο το φορουμ και καθιστε να το χαιδευετε...

 

Προς Θεού φίλε Νίκο, φυσικά το να γίνονται τέτοιες συζητήσεις είναι λογικό. Σε φόρουμ βρισκόμαστε για αυτόν τον λόγο.

Όπως φυσικά και γράφουμε εντυπώσεις,προβλήματα και ότι άλλο για την συσκευή που έχουμε. Το ότι ο καθένας έχει άλλη άποψη το ξέρουμε όλοι μας,όπως επίσης ότι η γνώμη μας δεν μπορεί να αρέσει σε όλους! Και εγώ ήθελα μεγαλύτερη μπαταρία και ας μην την χρειάζομαι. Αλλά έτσι είναι αυτά.

Είναι κρίμα μερικές φορές όταν ξεφεύγει η κατάσταση στην συζήτηση να υπάρχει εκνευρισμός για αυτό και προσπαθώ περισσότερο να διαβάζω εδώ μέσα παρά να απαντάω όταν θέλω επειδή ξέρω ο γραπτός λόγος πάντα παρεξηγείτε.

(Συγκρίσεις καμερών κινητών έμπαινα όλη μέρα να έβλεπα τι ανεβάζουν τα παιδιά,αλλά λόγω 2-3 ατόμων εκεί μέσα που φαντάζομαι ξέρεις ποιους εννοώ μπαίνω και απλά γελάω με τα λεγόμενα τούς. Έ το ίδιο κάνω και στα άλλα θέματα. Πάνω κάτω ανάλογα σε ποιο θέμα μπαίνεις γνωρίζεις τους κλασσικούς ξερόλες ή επιθετικούς χρήστες και πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να σπας το κεφάλι σου με το να πεις την γνώμη σου με επιχειρήματα!)

 

Σόρρυ για το ποστ εκτός θέματος που δεν έχει να κάνει με την μπαταρία αλλά αφού το έφερε η συζήτηση για αυτό απάντησα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 8] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...