Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σας ήρθε το patch του Απριλίου?? Wtf??

 

Δεν είναι Απριλίου είναι του Μαρτίου.

 

Στην ειδοποίηση που λέει Απριλίου είναι τυπογραφικό

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε μεγαλυτερη αυτονομια ...η μου φενεται?...

 

Με το τελευταίο update έχουμε όντως (February).

Είδα μεγάλη διαφορά προσωπικά. Κρατάει παραπάνω ακόμα και με παραπάνω χρήση που του κάνω την τελευταία εβδομάδα.

 

Ερώτηση.

Ξέρει κανείς αν το κινητό μπορούμε με κάποιον τρόπο να το συνδέσουμε με HDMI;

Σκεφτόμουν να πάρω κάποιον TypeC σε HDMI adaptor που έχουν και επιπλέον USB και μπορείς να βάλεις ταυτόχρονα φορτιστή ώστε με το εξάρτημα αυτό + ένα mini wireless keyboard και το κινητό ταυτόχρονα σε φόρτιση να έχω ένα "tower" πάντα στο τσαντάκι μου.

Ειδικά αν υπήρχε και κανά app που να αλλάζει σε "desktop experience" αυτό που θα προβάλλονταν θα ήταν τέλειο.

Ζητάω πολλά; :D :D :D

Current: Xiaomi Mi A1

History: Motorola Moto G 2nd GEN / Jiayu G4S / ZTE v967s / SE Neo V / ΖΤΕ Blade / Nokia N79 / SE k810 / SE k750 / Nokia 6600 / Panasonic GD67 / Ericsson T68s / Ericcson T10 / Ericcsson CH198 <- παντοφλα version :blink:

Link to comment
Share on other sites

Με το τελευταίο update έχουμε όντως (February).

Είδα μεγάλη διαφορά προσωπικά.

 

Το τελευταίo update είναι του Μαρτίου όχι του Φεβρουαρίου.και έχω την αίσθηση ότι η μπαταρία είναι κάπως χειρότερη αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό δεν το έχω θηξει σα θέμα.ας μιλήσουν και οι υπόλοιποι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει καλύτερη μπαταρία στην ζωή μου από αυτή του Μαρτίου.ειμαι 59% με 3 ώρες οθόνης εκ της οποίας η 1μιση είναι ένα παιχνίδι που ξεκίνησα!

Σε WiFi με φουλ συγχρονισμό πάντα και GPS.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η Ip είναι η ίδια...χτες έπιασαν και τ κινητό της κοπέλας μου και παρατήρησα ότι και σε αυτήν κλειδώνει στην ίδια περιοχή.

Μετά σκέφτηκα και κατέβασα το gpslocker για να δω αν κλειδώνουν οι δορυφόροι και πόσο γρήγορα.Παρατηρησα ότι κάποιες φορές αργούν αρκετά αλλά μόλις κλειδώσει αμέσως και τ google maps μου βγάζει στην σωστή περιοχή

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Mηπως δεν εχεις data ανοικτα η δεν εισαι σε wifi; (αν οχι σε ξεκινά απο το πουθενά, αν ναι ξέρει πανω κατω που εισαι κ κλειδώνει ακαριαία τους δορυφόρους.)

Δες και τις ρυθμίσεις Settings/ Security & Location/ Location να ειναι σε high accuracy.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω βελτίωση στον proximity sensor με τον Μάρτη, δεν κάνει τα τρελά του φεβρουαρίου

 

Δεν έχω δει καλύτερη μπαταρία στην ζωή μου από αυτή του Μαρτίου.ειμαι 59% με 3 ώρες οθόνης εκ της οποίας η 1μιση είναι ένα παιχνίδι που ξεκίνησα!

Σε WiFi με φουλ συγχρονισμό πάντα και GPS.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

εγώ πάω για 7ωρο σχεδόν, όπως θα έπρεπε να είναι

 

http://i1098.photobucket.com/albums/g375/qsisvts/Screenshot_20180326-121235_zps3tksx7q0.png

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε μεγαλυτερη αυτονομια ...η μου φενεται?...

 

 

δεν ξερω αν τελικα αν αλλαξε η αυτονομια προς το καλυτερο..ισως εβγαλα βιαστικο συμπερασμα....τωρα εχω την εντυπωση οτι

απο το 35% πεφτει πολυ γρηγορα...και μονο με διλεπτα wifi...και με εξοικονομηση μπαταριας....

Edited by parkakias
Link to comment
Share on other sites

Κουραστική η κουβέντα για την μπαταρία πια, το πρωί είναι ωραία αλλά το βράδυ πέφτει γρήγορα, στον άλλο τα αντίθετα, στον παράλλο θα φαίνεται πιο γρήγορη η φόρτιση κ.ο.κ.

 

 

Θαύματα δεν γίνονται, αυτή είναι η μπαταρία που έχουμε τόσους μήνες και δεν αλλάζει 'μαγικά'

 

Εγώ τα ίδια βλέπω τόσους μήνες, ούτε πάνω ούτε κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Mηπως δεν εχεις data ανοικτα η δεν εισαι σε wifi; (αν οχι σε ξεκινά απο το πουθενά, αν ναι ξέρει πανω κατω που εισαι κ κλειδώνει ακαριαία τους δορυφόρους.)

Δες και τις ρυθμίσεις Settings/ Security & Location/ Location να ειναι σε high accuracy.

Τα έχω όλα ανοιχτά και με data και σε wifi και τη ρύθμιση που προτείνεις την έχω κάνει..αλλά και πάλι τπτ...σαν να αργούν να κλειδωσουν οι δορυφόροι και με πετάει στην τοποθεσία που έχω αναφέρει 100 χιλιόμετρα μακριά.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω όλα ανοιχτά και με data και σε wifi και τη ρύθμιση που προτείνεις την έχω κάνει..αλλά και πάλι τπτ...σαν να αργούν να κλειδωσουν οι δορυφόροι και με πετάει στην τοποθεσία που έχω αναφέρει 100 χιλιόμετρα μακριά.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις δοκιμάσει με κάποιο GPS πρόγραμμα να κάνες calibrate πυξίδα, clear gps data κλπ μήπως αλλάξει κάτι? Είχα χρησιμοποιήσει το GPS Status & Toolbox παλιότερα για κάτι θεματάκια που είχα (με άλλη συσκευή βέβαια) με GPS και με είχε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με κάποιο GPS πρόγραμμα να κάνες calibrate πυξίδα, clear gps data κλπ μήπως αλλάξει κάτι? Είχα χρησιμοποιήσει το GPS Status & Toolbox παλιότερα για κάτι θεματάκια που είχα (με άλλη συσκευή βέβαια) με GPS και με είχε βοηθήσει.
Το κατέβασα και τ δούλεψα λίγο και σε αυτήν την εφαρμογή μου αργεί να κλειδώσει δορυφόρους

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και τ δούλεψα λίγο και σε αυτήν την εφαρμογή μου αργεί να κλειδώσει δορυφόρους

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει μια επιλογή για να κάνεις reset και ξανά download τα data του gps νομίζω μέσα από το app, δοκίμασε μήπως.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχουμε μεγαλυτερη αυτονομια ...η μου φενεται?...

 

Δεν έχω δει καλύτερη μπαταρία στην ζωή μου από αυτή του Μαρτίου.ειμαι 59% με 3 ώρες οθόνης εκ της οποίας η 1μιση είναι ένα παιχνίδι που ξεκίνησα!

Σε WiFi με φουλ συγχρονισμό πάντα και GPS.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Εγώ δεν είδα διαφορά, μου φαίνεται ίδια η απόδοση της μπαταρίας μετά το update του Μαρτίου

Μάλλον είναι η ιδέα σας

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το πρόβλημα με τον proximity sensor δεν μου κάνει τα κουλά που έκανε με το update του Φεβρουαρίου. Μπαταρία οκ δεν βλέπω κάποια τρελή διαφορά . Με την φωτογραφική δεν βλέπω να ασχολούνται εκεί στην Xiaomi ας ελπίσουμε να ασχοληθούν κάποια στιγμή.
Link to comment
Share on other sites

Κουραστική η κουβέντα για την μπαταρία πια, το πρωί είναι ωραία αλλά το βράδυ πέφτει γρήγορα, στον άλλο τα αντίθετα, στον παράλλο θα φαίνεται πιο γρήγορη η φόρτιση κ.ο.κ.

 

 

Θαύματα δεν γίνονται, αυτή είναι η μπαταρία που έχουμε τόσους μήνες και δεν αλλάζει 'μαγικά'

 

Εγώ τα ίδια βλέπω τόσους μήνες, ούτε πάνω ούτε κάτω.

 

Ε ναι. Συμφωνώ απόλυτα. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Διορθώθηκε το πρόβλημα με τον proximity sensor δεν μου κάνει τα κουλά που έκανε με το update του Φεβρουαρίου. Μπαταρία οκ δεν βλέπω κάποια τρελή διαφορά . Με την φωτογραφική δεν βλέπω να ασχολούνται εκεί στην Xiaomi ας ελπίσουμε να ασχοληθούν κάποια στιγμή.

 

ναι μακάρι, αν και πρέπει να είναι γενικό το φαινόμενο της xiaomi να μην έχει καλή εφαρμογή για την κάμερα

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Έχει μια επιλογή για να κάνεις reset και ξανά download τα data του gps νομίζω μέσα από το app, δοκίμασε μήπως.
Το έκανα.. δυστυχώς με απογοητεύει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι μακάρι, αν και πρέπει να είναι γενικό το φαινόμενο της xiaomi να μην έχει καλή εφαρμογή για την κάμερα

 

Στο xda βλέπω οι "μάγειρες" προχωράνε κι έχουν ήδη βγει κάποιες official roms. Οπότε αν ασχοληθεί κάποιος λίγο, μπορεί να κερδίσει. Διαφορετικά πρέπει να συμβιβαστεί.

Προσωπικά θα περιμένω να στρώσει λίγο η Lineage που είναι η δημοφιλέστερη και με πολλούς χρήστες/support και θα κάνω το βήμα, εννοείται.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω θέμα με την υπόλοιπη rom ώστε να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι και θέλω υποστήριξη χωρίς να το σκέφτομαι ιδιαίτερα

 

για την κάμερα για τα δύσκολα (γιατί καμιά φορά η στοκ δεν δουλεύει σωστά που να χτυπάς τον **** σου κάτω), έβαλα google και ησύχασα

 

δεν χρειάζεται κάτι επιπλέον το κινητό, προσωπικά έχω βαρεθεί εδώ και χρόνια να ασχολούμαι με custom rom και για αυτό επένδυσα σε android one. η κάμερα όμως είναι ένα θεματάκι και ακόμα και τη διαδικασία της gcam τη βρήκα ενοχλητική, αλλά απαραίτητη

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Lineage μου ειναι παντελως αδιαφορη, δεν εχει καμια αξια και νοημα στο MiA1 για πολυ λιγα features παραπανω (και άν)

Δεν εχει νοημα, stock κινητο πηραμε, ειναι ηδη ταχυτατο.

Link to comment
Share on other sites

Lineage μου ειναι παντελως αδιαφορη, δεν εχει καμια αξια και νοημα στο MiA1 για πολυ λιγα features παραπανω (και άν)

Δεν εχει νοημα, stock κινητο πηραμε, ειναι ηδη ταχυτατο.

 

Όλη η πραγματικότητα σε δύο φράσεις!! ;)

Από το '95 που είμαι χρήστης κινητών τηλεφώνων, το Mi A1 είναι από τις Top συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου!! ;)

(Τι πληρώνεις και Τι παίρνεις!! ;) )

Οι custom roms θα έχουν πραγματική έννοια όταν σταματήσει η επίσημη υποστήριξη... ;)

Το πιο σημαντικό από όλα είναι να μας δώσει επίσημα η Xiaomi το Treble!! ;)

Και αυτό να αιτείται μέσω του app υποστήριξης που υπάρχει μέσα στο Mi A1!! ;)

Edited by konstantinos77
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πήγα να βγάλω ένα στιγμιότυπο οθόνης κ μου εμφάνισε (ενώ το κινητό έχει ακόμα 40gb ελεύθερο χώρο),ότι δεν μπορεί να αποθηκεύσει την φώτο κ ότι πρέπει να ελευθερώσω mb.ξέρει κάνεις γιατί γίνεται αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Όλη η πραγματικότητα σε δύο φράσεις!! ;)

Από το '95 που είμαι χρήστης κινητών τηλεφώνων, το Mi A1 είναι από τις Top συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου!! ;)

(Τι πληρώνεις και Τι παίρνεις!! ;) )

Οι custom roms θα έχουν πραγματική έννοια όταν σταματήσει η επίσημη υποστήριξη... ;)

Το πιο σημαντικό από όλα είναι να μας δώσει επίσημα η Xiaomi το Treble!! ;)

Και αυτό να αιτείται μέσω του app υποστήριξης που υπάρχει μέσα στο Mi A1!! ;)

 

Συμφωνώ. Λειτουργεί άψογα σαν ναυαρχίδα.

Εκεί που υπολείπεται και είναι φυσιολογικο σε αυτή την τιμή, είναι σε ταχύτητα, κάμερα και οθόνη. Όχι ότι είναι κακό και σ αυτά, απλά είναι σε άλλη κατηγορία.

Σε αποζημιώνει όμως με όσα προσφέρει με 190 ευρώ μόνο. Το θεωρώ το καλύτερο στην κατηγορία του.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όλη η πραγματικότητα σε δύο φράσεις!! ;)

Από το '95 που είμαι χρήστης κινητών τηλεφώνων, το Mi A1 είναι από τις Top συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου!! ;)

(Τι πληρώνεις και Τι παίρνεις!! ;) )

Οι custom roms θα έχουν πραγματική έννοια όταν σταματήσει η επίσημη υποστήριξη... ;)

Το πιο σημαντικό από όλα είναι να μας δώσει επίσημα η Xiaomi το Treble!! ;)

Και αυτό να αιτείται μέσω του app υποστήριξης που υπάρχει μέσα στο Mi A1!! ;)

 

Το είδες αυτό;

Κι εγω θα ηθελα ν αραξω στα κυβικα μου. Ειναι ωραιο να σου σκανε updates (το Nexus 5 το ειχα πεθανει στα φλασαρισματα) απλα ειχα καταλαβει πως για να εχεις gcam, θες root. Οποτε δε βαζεις μια custom rom, που εχεις κ magisk κ root και gcam και κανενα optimization πιο γρηγορα. Απο την αλλη τωρα διαπιστωσα στο xda πως η gcam μπαινει χωρις root. Δεν ειχα ασχοληθει κ τωρα μπηκα στη διαδικασια να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...