Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα κατάλαβα πόσο ξέγνοιαστο το κινητό είναι. Δεν μου άνοιγε το Tapatalk γιατί το cache του είχε περάσει τα 3 GB. Από όταν το πήρα δεν έχω κάνει ούτε μια φορά factory reset και φυσικά περνάω όλες τις αναβαθμίσεις μόλις βγουν και το τηλέφωνο έχει 180 εφαρμογές. Κάποια κολλήματα που βλέπω κατά καιρούς είναι από λόγους σαν τον παραπάνω...

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Μία πολύ καλή εφαρμογή για να βλέπετε άμεσα και ξεκάθαρα ποιο και πόσο χώρο καταλαμβάνει στο smartphone σας ;)

DiskUsage

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο άρχισα να έχω τυχαίες επανεκκινήσεις τις τελευταίες ημέρες (στοκ) ακόμα και έχοντας παρατημένο το τηλέφωνο στο γραφείο ξαφνικά το βλέπω να κάνει επανεκκίνηση και μερικές φορές απανωτές, αφού κάποια στιγμή άνοιξε σε μόνο του σε ασφαλή λειτουργία, δε το είχα ξαναδεί αυτό, φόρτωσε λειτουργικό με μια ετικέτα ασφαλή λειτουργία κάτω αριστερά και όλες οι εφαρμογές ήταν γκρι και δε μπορούσα να τις ανοίξω μέχρι την επανεκκίνηση εκτός από τις πολύ βασικές. Δε του έχω κάνει ποτέ reset από τότε που το πήρα, ίσως ήρθε ή ώρα...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εγκατέστησες καμία εφαρμογή απο το Play ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, η τελευταία έκδοση gcam https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog566/ δουλεύει χωρίς το πρόβλημα του συνεχούς χαμένου focus σε πλήρη ανάλυση (12mp).

 

Έχει ένα θέμα με ένα pop up που βγαίνει κάθε φορά που την ανοίγεις αν δεν επιλέξεις κάτι στα settings αλλά θα φτιαχτεί, γι αυτό είναι beta ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, η τελευταία έκδοση gcam https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog566/ δουλεύει χωρίς το πρόβλημα του συνεχούς χαμένου focus σε πλήρη ανάλυση (12mp).

 

 

 

Έχει ένα θέμα με ένα pop up που βγαίνει κάθε φορά που την ανοίγεις αν δεν επιλέξεις κάτι στα settings αλλά θα φτιαχτεί, γι αυτό είναι beta ακόμα.

Πώς κανεις εγκατάσταση την gcam??

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τηλέφωνο μου έχει σπάσει τα νεύρα ....

Ευτυχώς δεν το έχω εγώ αλλά ο άντρας μου !!

Οι φωτογραφίες φυσικά δεν έχουν συλλογή ....αλλά δεν μπορεί . Κάπου αποθηκεύονται ( εκτός του foto google φυσικά) γιατί μου έχουν φάει όλη την μνήμη !!!

Δεύτερον ....που σκατα είναι οι ρυθμίσεις για τις κλήσεις???? Αστροφυσικός να ήμουν δεν θα είχα τέτοια ταλαιπωρία !

Θέλω να δω αν καταλάθος έχω ενεργοποιήσει την αυτόματη απάντηση ....που θα το βρω ????

Τρίτον ....εγώ έχω το redmi note 5

Δεν υπάρχει σύγκριση ούτε για αστείο....σε τίποτα !!!!!!!!.

Edited by Arinapac
Link to comment
Share on other sites

Έχει διαφορετική φιλοσοφία. Εφόσων σε βολεύει η προσέγγιση του κινητού σου να το επιλέξεις σε μελλοντική αγορά. Τα κινητά με stock Android όπως το mi a1 θέλουν χρόνο να τα μάθεις και να μπορέσεις να εκμεταλλευθείς τα πλεονεκτήματα τους.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι να μου πει κάποιος που είναι οι ρυθμίσεις για τις κλήσεις που να μπορέσω να βρω την αυτόματη απάντηση ....και αν οι φωτό αποθηκεύονται και κάπου μέσα στην συσκευή έτσι ώστε να ξαλαφρωσω λίγο την μνήμη του ! Δεν μπορεί να έχει την μνήμη γεμάτη 64αρα χωρίς εφαρμογές μέσα !!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για τις ρυθμίσεις κλήσεων, πάτα το τηλεφωνάκι και στην οθόνη που θα σου ανοίξει τις τρεις τελείες πάνω δεξιά.

Για το χώρο των φωτογραφιών, άνοιξε το google photos πάτα πάνω αριστερά τις τρεις παράλληλες γραμμές και επίλεξε "Απελευθερώστε χώρο".

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δίνει επιλογή για αυτόματη απάντηση !!!

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν βάζω bluetooth ,κάποιες κλήσεις τις ανοίγει αυτόματα χωρίς να πατάω τίποτα εγώ !!

Τι κουλό είναι αυτό ..?

Ήθελα απλά να δω μήπως έχει ενεργοποιηθεί η αυτόματη απάντηση για κάποιον λόγο ... Αλλά γιατί το κάνει σε κάποιες κλήσεις και όχι πάντα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω σοβαρό πρόβλημα πλέων με τις κλήσεις...χάνω υπερβολικά πολλές. Έβαλα το δίκτυο σε 2g και είναι σε δοκιμή. Λέω να το κάνω root και να αλλάξω καμιά rom γιατί έχω θέματα και με το wifi που όταν έχω ανοιχτό το BT πάει πιο αργά και από το replay. Έχουμε κανέναν οδηγό για να το κινητό αυτό που να ξέρουμε ότι παίζει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω σοβαρό πρόβλημα πλέων με τις κλήσεις...χάνω υπερβολικά πολλές. Έβαλα το δίκτυο σε 2g και είναι σε δοκιμή. Λέω να το κάνω root και να αλλάξω καμιά rom γιατί έχω θέματα και με το wifi που όταν έχω ανοιχτό το BT πάει πιο αργά και από το replay. Έχουμε κανέναν οδηγό για να το κινητό αυτό που να ξέρουμε ότι παίζει?
Τι πάροχο έχεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι πάροχο έχεις;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Vodafone έχω και οι υπόλοιποι οικογένεια το ίδιο και δεν έχουν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς κανεις εγκατάσταση την gcam??

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό. Υπάρχει κάποια μέθοδος να λειτουργεί με το τελευταίο update;

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πως να ενεργοποιήσεις το camera2 API που χρειάζεται για να δουλέψει θα σου πρότεινα να ψάξεις κάποιον οδηγό γιατί τελευταία φορά που έγραψε κάποιος εδώ δεν ήταν με την 9. Επίσης κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει factory reset για λόγους ασφαλείας όταν πας να αλλάξεις την ρύθμιση.

 

Αν εννοείς έκδοση gcam που να δουλεύει στην stock 9, πόσταρα νωρίτερα μια έκδοση που δουλεύει για την βασική κάμερα, η πρώτη εδώ και 6 μήνες, ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες. Αυτή η έκδοση έχει πρόβλημα με την front cam αλλά εμένα δε με νοιάζει, δε βγάζω σέλφι ποτέ και πάντα υπάρχει και η στοκ εφαρμογή αν το χρειαστείς, όπως και για τον τηλεφακό.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς πως να ενεργοποιήσεις το camera2 API που χρειάζεται για να δουλέψει θα σου πρότεινα να ψάξεις κάποιον οδηγό γιατί τελευταία φορά που έγραψε κάποιος εδώ δεν ήταν με την 9. Επίσης κατά πάσα πιθανότητα θα κάνει factory reset για λόγους ασφαλείας όταν πας να αλλάξεις την ρύθμιση.

 

Αν εννοείς έκδοση gcam που να δουλεύει στην stock 9, πόσταρα νωρίτερα μια έκδοση που δουλεύει για την βασική κάμερα, η πρώτη εδώ και 6 μήνες, ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλες. Αυτή η έκδοση έχει πρόβλημα με την front cam αλλά εμένα δε με νοιάζει, δε βγάζω σέλφι ποτέ και πάντα υπάρχει και η στοκ εφαρμογή αν το χρειαστείς, όπως και για τον τηλεφακό.

 

Το πρώτο εννοώ. Δεν το είχα πειράξει καθόλου μέχρι τώρα και θέλω να προσπαθήσω να ενεργοποιήσω το camera2 API. Το θέμα είναι ότι όσα βιντεάκια υπάρχουν στο YouTube αναφέρουν πολλά θέματα με bootloops κλπ. Το factory reset δε με ενοχλεί, το στήνω σχετικά εύκολα το τηλέφωνο. Έναν αξιόπιστο τρόπο να το κάνω και σχετικά αναλυτικό και δεν μπορώ να βρω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σπάω το μυαλό μου και δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε. Το κινητό σήμερα το είχε λίγο η κόρη μου,αλλά δεν θυμάμαι να έπεσε.

Το αλουμίνιο πάνω στο power button λύγισε. Πώς το κατάφερε αυτό;

Δείτε:3f0f681b14806380bd6708cbd82e4540.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ξέχασα να πω ότι το κινητό είναι μόνιμα σε θήκη σιλικόνης "χοντρή"

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι το δικό μου από την τρίτη μέρα που το είχα (χωρίς θήκη τότε) και έχω δει και άλλα δύο με το ίδιο πρόβλημα.

 

Όπως έχω ξαναπεί, στο περιοχή του power το κινητό παίρνει όλο το στρες της πλάτης (στην απέναντι πλευρά η θυρίδα της sim το κάνει πιο στιβαρό) και δημιουργεί σημείο καμπής, μετακινώντας από μέσα τη πλακέτα λίγο ψηλότερα και ενίοτε κάνοντας το κουμπί να μη πατάει καλά. Είναι κατασκευαστικό μειονέκτημα. Θεωρώ πολύ πιθανό αν ακουμπήσεις ένα χάρακα κατά μήκος της πλάτης η μία από τις δύο πλευρές θα είναι ελάχιστα σηκωμένη (ο χάρακας θα αφήνει λίγο κενό).

 

Αν δεν έχεις πρόβλημα με το power αγνόησέ το.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ σωστό ή ανεκτό. Από βδομάδα θα το πάω σέρβις.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο. Η κρυστάλλινη σφαίρα λέει ότι θα πάρεις το κινητό ένα μήνα μετά και και θα σου πουν ότι εσύ φταις και το κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο. Η κρυστάλλινη σφαίρα λέει ότι θα πάρεις το κινητό ένα μήνα μετά και και θα σου πουν ότι εσύ φταις και το κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Τόσο χάλια; Πω ρε φίλε. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα είναι έτσι. Θα ενημερώσω.

Αλλά αφού κάνει μπαμ ότι έχει ανοίξει από μέσα προς τα έξω, τι να πουν δηλαδή;

Τέλος πάντων βλέπουμε.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωρα μηπως για mi a3 που ερχεται σε λιγο καιρο??
Αν δεν περάσει καιρός να δούμε από όσους το αγόρασαν εδώ μέσα τι λέει,με τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να το στείλω σέρβις και από Δευτέρα στις εκπτώσεις να χτυπήσω κάτι αν βρω αξιόλογο.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...