Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, μπορείς να μου πεις με ποιον τρόπο είδες ότι είχες ή δεν είχες την Β20? Μήπως απλώς στην πρώτη περίπτωση ήσουν σε περιοχή που δεν είχε κάλυψη από Β20 και μετά άλλαξες (έστω και λίγο) θέση και μπήκες σε κάλυψη;;

Καλημέρα. Όπως είπε κι ο φίλος aGka8l, με το Network cell info lite. Την προηγούμενη μέρα είχα επιβεβαιώσει πως σε εκείνο το σημείο το κινητό χρησιμοποιεί την Β20 οπότε ήμουν σίγουρος. Δεν άλλα ξα θέση, ήμουν καθισμένος στο γραφείο μου όλη την ώρα.

 

Λογικά κάποιο προσωρινό κόλλημα θα είναι αυτό και στρώνει μετά από λίγη ώρα. Ή όπως λέει κι ο από πάνω φίλος παίζοντας με τις ρυθμίσεις.

Edited by gkandir

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κομπλέ είναι με την 20(αν και σε άλλη περιοχή που παίζει με την 3) Vodafone

http://ibb.co/9nL0kLv]https://i.ibb.co/0qSLRSX/Screenshot-20190111-110204.png

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμος κι εγώ με το Update. Όλα λειτουργούν άψογα και μου φαίνεται ότι πάει σφαίρα το τηλεφωνάκι. Από μπαταρία ακόμα δεν έχω εικόνα, σε μερικές μέρες θα επανέλθω.
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ και εδώ.

Μετά την αναβάθμιση χρειάστηκε νέα επανεκκίνηση και αποεπιλεχθηκε για κάποιο λόγο το APN με αποτέλεσμα να μη λειτουργουν τα data. Το επέλεξα πάλι και έστρωσαν όλα.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την μικρή αναβάθμιση που πήραμε μου είχε έρθει κανονικά το 4g με εταιρεία την wind ...από σήμερα όμως πάλι δεν εχω

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Όπως είπε κι ο φίλος aGka8l, με το Network cell info lite. Την προηγούμενη μέρα είχα επιβεβαιώσει πως σε εκείνο το σημείο το κινητό χρησιμοποιεί την Β20 οπότε ήμουν σίγουρος. Δεν άλλα ξα θέση, ήμουν καθισμένος στο γραφείο μου όλη την ώρα.

 

Λογικά κάποιο προσωρινό κόλλημα θα είναι αυτό και στρώνει μετά από λίγη ώρα. Ή όπως λέει κι ο από πάνω φίλος παίζοντας με τις ρυθμίσεις.

 

Κατά τη γνώμη μου ο σωστός τρόπος είναι να βλέπουμε όχι μόνο ποιο κελί μας εξυπηρετεί αλλά και τα γειτονικά. Αυτό είναι στο δεύτερο μενού στο Network Cell Info δλδ. το "RAW". Εκεί βλέπουμε ότι μπορεί να ακούσει το κινητό κάθε δεδομένη στιγμή.

Θεωρώ περισσότερο πιθανό να αλλάζουν οι ραδιοσυνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είχα κοιτάξει και το tab RAW. Εκεί δεν υπήρχε πουθενά διαθέσιμη η Β20. Είχα κάνει έλεγχο μέχρι και λίγο πριν το update σε 9 και την έβλεπα. Μετά για κάμποση ώρα είχα μόνο EDGE και κάποια άλλη μπάντα (δεν θυμάμαι το νούμερο τώρα).

 

Υποθέτω πως ήταν κάποιο προσωρινό πρόβλημα ή κόλλημα με το update το οποίο έτσι κι αλλιώς θα διορθωνόταν μόνο του (όπως και έγινε).

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την μικρή αναβάθμιση που πήραμε μου είχε έρθει κανονικά το 4g με εταιρεία την wind ...από σήμερα όμως πάλι δεν εχω

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε το σε 3G και έπειτα ξανά βάλε το σε 4G

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όποιος θέλει να περάσει την fastboot rom μέσω Mi Flash

 

http://bigota.d.miui.com/V10.0.4.0.PDHMIXM/tissot_images_V10.0.4.0.PDHMIXM_20190104.0000.00_9.0_2cee840c96.tgz

 

Μπορεί να μην έχει εμφανιστεί στο en miui com αλλά αυτή είναι από τους διακομιστές της Xiaomi.

 

Happy flashing!

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς από εσάς Netflix? Μετά την αναβάθμιση δεν μου βλέπει τα WiFi με τπτ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=474516

 

Ανάφερε το στην Xiaomi μέσω του app που έχει στο smartphone!

Link to comment
Share on other sites

Με την gcam στην pie τι γίνεται; Υπάρχει κάποια έκδοση που να παίζει; ή θα έχουμε πρόβλημα και θα βολευτούμε με την στοκ;

 

Πολύ καλή ερώτηση. Γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο θέμα που είχα ήταν χειρότερη μπαταρία στο standby το βράδυ. Η 20 μου δούλευε από το πρώτο update. Μετά το νέο προχθές πάει καλύτερα και η μπαταρία το βράδυ, αλλά δεν είναι σε επίπεδο 8.1. Γενικά όμως όλα είναι τέλεια.

Για την gcam κάτι θα βγει, δοκιμάζω ότι νέο βγει αλλά το πρόβλημα με το auto focus συνεχίζει. Βέβαια βγάζει μια χαρά φωτογραφίες ακόμη και έτσι, ειδικά και το βράδυ. Φυσικά για αυτό δεν φταίει η xiaomi.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση, τα volume buttons δεν ανεβοκατεβαζουν την ένταση του ήχου κλήσης, αλλά των πολυμέσων. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να το ρυθμίσουμε κάπως αυτό ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο θέμα που είχα ήταν χειρότερη μπαταρία στο standby το βράδυ. Η 20 μου δούλευε από το πρώτο update. Μετά το νέο προχθές πάει καλύτερα και η μπαταρία το βράδυ, αλλά δεν είναι σε επίπεδο 8.1. Γενικά όμως όλα είναι τέλεια.

Για την gcam κάτι θα βγει, δοκιμάζω ότι νέο βγει αλλά το πρόβλημα με το auto focus συνεχίζει. Βέβαια βγάζει μια χαρά φωτογραφίες ακόμη και έτσι, ειδικά και το βράδυ. Φυσικά για αυτό δεν φταίει η xiaomi.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Πώς θα την περάσω την gcam?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

GCam_Pixel3Mod_1_build.6.1.013

Το πορτραίτο και η κάμερα δουλεύουν μετά την αναβάθμιση σε 9.

Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα έχω ψάξει.

Νομίζω ότι η 8.1 ήταν ότι καλύτερο για το κινητό..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το WiFi analyser μου δείχνει no WiFi in range. Έλεος δλδ. Έχω ίντερνετ σε browser αλλά auto refresh σε εφαρμογές δεν έχω σε όλες κ φυσικά όχι νετφλιξ.

Αλλά το κανάλι σε 5 από 13 μπας και άλλα@@

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το unknown ssid να φταίει;f18b406df0a72b2bcbd3f5c976f8bc4b.jpg

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι κ τα OnePlus 5 το έχουν. Είναι της 9 το θέμα τελικά.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το WiFi analyser μου δείχνει no WiFi in range. Έλεος δλδ. Έχω ίντερνετ σε browser αλλά auto refresh σε εφαρμογές δεν έχω σε όλες κ φυσικά όχι νετφλιξ.

Αλλά το κανάλι σε 5 από 13 μπας και άλλα@@

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό το unknown ssid να φταίει;f18b406df0a72b2bcbd3f5c976f8bc4b.jpg

 

Δώσε πρόσβαση σε τοποθεσία στο wifi analyzer, άνοιξε την τοποθεσίαστο κινητό διέγραψε τις προσορινές εφαρμογές και τρέξε το wifi analyzer εκ νέου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Ήξερα για την τοποθεσία και την ειχα ανοιχτή, αλλά δεν είχε πρόσβαση. Τώρα το βλέπει. Ερώτηση έχω γυρίσει στο 5 και μου λέει αυτό. Να πάω στο 1;1816d6dae1d97aa64519dc54d11c3799.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σου τα βλέπει έτσι τα κανάλια του ρούτερ; Εμένα λέει channel 1, channel 2 κ.ο.κ.

Εσένα γιατι 1+5, 2+6 κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω κι εγώ. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άκου. Μπες στις ρυθμίσεις του ρούτερ σου και άλλαξε τη συχνότητα από 20/40mhz σε 40mhz. Κάνε save και έπειτα ξανασκάναρε με το analyzer κ πόσταρε τι σου βγάζει.

Γενικότερα να αποφύγεις το dual 20/40 και να μείνεις είτε αποκλειστικά 20 είτε 40mhz (προτιμώ το 40).

Αναμένω απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Είχε μόνο 20 και 20/40 και διάλεξα 20. Τώρα λέει το καλύτερο είναι το 14.αλλα 14 δεν έχω,να μείνω 13 όπως πρίν;!eea10d1249c821554b65c1989c3f7e43.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Είχε μόνο 20 και 20/40. Τώρα λέει το καλύτερο είναι το 14.αλλα 14 δεν έχω!eea10d1249c821554b65c1989c3f7e43.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το 13 φαίνεται το καλύτερο κανάλι, οπότε να επιλέξεις αυτό. Έπειτα save, reboot το ρούτερ και εισαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τζιφος. Ωστόσο βρήκα αυτό στο xda.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη είμαι γραφείο.e9918745b90b5b0916ba03565b74003b.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...