Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν λέω για πόρτ αλλά για μαμά κάμερα. Στην εφαρμογή του βίντεο δεν αποθηκευονταν οι ρυθμίσεις κ αυτό έφτιαξε τώρα.

Πολλές εκδόσεις gcam έχουν τελιτσες σε μπλε ή κίτρινο. Σε ελάχιστες δεν θα το δεις

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κάνεις το update που βγήκε σήμερα; μου ήρθε ειδοποίηση πριν λίγο με μέγεθος 474,4mb

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανε κάνεις το update που βγήκε σήμερα; μου ήρθε ειδοποίηση πριν λίγο με μέγεθος 474,4mb

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή είναι προχθεσινή

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αν έχεις περάσει ήδη την Google cam.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει να είμαστε και Root στην συσκευή; Γιατί εγώ έχω περάσει Gcam αλλά έχω ξανακλειδωσει την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είμαστε και Root στην συσκευή; Γιατί εγώ έχω περάσει Gcam αλλά έχω ξανακλειδωσει την συσκευή.
Όχι φίλε μου. Από τη στιγμή που πέρασες αρχικά την κάμερα με τη διαδικασία που έκανες, μετά απλά περνάς όποιο apk θες.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδες αν εχει ξανααπαντηθει,αλλα πολλες οι σελιδες να κατσει καποιος να τις διαβασει ολες.Ραδιοφωνο εχει,ετσι??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδες αν εχει ξανααπαντηθει,αλλα πολλες οι σελιδες να κατσει καποιος να τις διαβασει ολες.Ραδιοφωνο εχει,ετσι??
Έπαιξες κι έχασες. Έχει αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξες κι έχασες. Έχει αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ουτε επαιξα,ουτε εχασα.Καλα καθομαι με το Redmi 5 plus....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Έπαιξες κι έχασες. Έχει αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άμα έχει ραδιόφωνο, τότε θα ενεργοποιείται με το Spirit FM :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο ξαναλέγαμε στην προηγούμενη σελίδα που κάποιος ρώτησε, ίσως μια αναζήτηση να ήταν πιο γρήγορη για να έχει κάποιος άμεση εικόνα.

 

Για το ραδιόφωνο οι επιλογές είναι να βάλεις custom rom που το υποστηρίζει, να κάνεις root για να δουλέψει το spirit ή μέσω του developer menu χωρίς να πειράξεις τίποτα αλλά σχετικά περιορισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο developer menu το ραδιόφωνο έχει μια περίεργη ηχώ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Να ρωτήσω κάτι που δεν έχει τεθεί μέχρι τώρα στο νήμα. Θέλησα σήμερα να στείλω φωτογραφίες μέσω wifi direct. Μπαίνω λοιπόν στις ρυθμίσεις βρίσκω την επιλογή,κάνω αναζήτηση συσκευών και συνδεομαι κανονικά στη συσκευή που θέλω να στείλω. Μετά ψάχνω στις φωτό μου και δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή να στείλω με wifi direct! Ψάχνω από το quick pic, από το google fotos, από το file manager fx που έχω τίποτα! Υπάρχει κανείς που να το έχει βρει ρε παιδιά?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To WiFi direct είναι ένας εύκολος τρόπος να συνδέσεις συσκευές απευθείας μέσω WiFi radio χωρίς access point, αλλά δεν περιλαμβάνει κατηγορίες υπηρεσιών-εφαρμογών όπως κάνει το Bluetooth. Για τον ίδιο λόγο που δε μπορείς να στείλεις αρχείο από το file manager σε ένα άλλο υπολογιστή ή τηλέφωνο απλά επειδή έχετε συνδεθεί στο ίδιο WiFi, δε μπορείς και με το direct.

 

Αν χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή-υπηρεσία γίνεται, απλά κάνε αναζήτηση πως στέλνω αρχεία μέσω WiFi σε άλλες συσκευές. Το πώς σύνδεσες τις συσκευές δε παίζει ρόλο.

 

Να προσθέσω ότι κάποιες συσκευές έχουν υπηρεσίες πάνω από την σύνδεση, για παράδειγμα κάποιο discovery service όπως το bonjour και ένας εκτυπωτής θα έχει internet print, μια φωτογραφική file server, ένα multimedia box streaming server, οπότε όταν συνδεθείς σε αυτές φαίνεται να δουλεύουν μαγικά, όμως γενικές συσκευές όπως το τηλέφωνο και ο υπολογιστής αν δεν τρέξει κάτι έξτρα δε συμβαίνει κάτι μόνο του.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Να ρωτήσω κάτι που δεν έχει τεθεί μέχρι τώρα στο νήμα. Θέλησα σήμερα να στείλω φωτογραφίες μέσω wifi direct. Μπαίνω λοιπόν στις ρυθμίσεις βρίσκω την επιλογή,κάνω αναζήτηση συσκευών και συνδεομαι κανονικά στη συσκευή που θέλω να στείλω. Μετά ψάχνω στις φωτό μου και δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή να στείλω με wifi direct! Ψάχνω από το quick pic, από το google fotos, από το file manager fx που έχω τίποτα! Υπάρχει κανείς που να το έχει βρει ρε παιδιά?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το κοινή χρήση το πάτησες; Έτσι απο περιέργεια.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Μία γρήγορη ερώτηση, είχαμε καμία εξέλιξη στο θέμα του ραδιοφώνου; Εννοώ κάποια εφαρμογή χωρίς να χρειάζεται να ρουτάρεις τη συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Το κοινή χρήση το πάτησες; Έτσι απο περιέργεια.
Ναι ρε αδερφέ εννοείται....στις επιλογές της κοινής χρήσης έχει τα πάντα bt,viber κλπ κλπ εκτός από αυτό

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To WiFi direct είναι ένας εύκολος τρόπος να συνδέσεις συσκευές απευθείας μέσω WiFi radio χωρίς access point, αλλά δεν περιλαμβάνει κατηγορίες υπηρεσιών-εφαρμογών όπως κάνει το Bluetooth. Για τον ίδιο λόγο που δε μπορείς να στείλεις αρχείο από το file manager σε ένα άλλο υπολογιστή ή τηλέφωνο απλά επειδή έχετε συνδεθεί στο ίδιο WiFi, δε μπορείς και με το direct.

 

Αν χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή-υπηρεσία γίνεται, απλά κάνε αναζήτηση πως στέλνω αρχεία μέσω WiFi σε άλλες συσκευές. Το πώς σύνδεσες τις συσκευές δε παίζει ρόλο.

 

Να προσθέσω ότι κάποιες συσκευές έχουν υπηρεσίες πάνω από την σύνδεση, για παράδειγμα κάποιο discovery service όπως το bonjour και ένας εκτυπωτής θα έχει internet print, μια φωτογραφική file server, ένα multimedia box streaming server, οπότε όταν συνδεθείς σε αυτές φαίνεται να δουλεύουν μαγικά, όμως γενικές συσκευές όπως το τηλέφωνο και ο υπολογιστής αν δεν τρέξει κάτι έξτρα δε συμβαίνει κάτι μόνο του.

Δεν τα πολύ κατάλαβα όλα να σου πω την αλήθεια.αυτο που ξέρω είναι ότι παλιά στο lg g2 που είχα επέλεγα αρχεία και είχε στο share επιλογή να τα στείλω μεσω wifi direct και δούλευε κανονικά...αυτό έψαχνα και τώρα...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά. Μία γρήγορη ερώτηση, είχαμε καμία εξέλιξη στο θέμα του ραδιοφώνου; Εννοώ κάποια εφαρμογή χωρίς να χρειάζεται να ρουτάρεις τη συσκευή;
Καλημέρα.οχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα χωρίς root

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To WiFi direct είναι ένας εύκολος τρόπος να συνδέσεις συσκευές απευθείας μέσω WiFi radio χωρίς access point, αλλά δεν περιλαμβάνει κατηγορίες υπηρεσιών-εφαρμογών όπως κάνει το Bluetooth. Για τον ίδιο λόγο που δε μπορείς να στείλεις αρχείο από το file manager σε ένα άλλο υπολογιστή ή τηλέφωνο απλά επειδή έχετε συνδεθεί στο ίδιο WiFi, δε μπορείς και με το direct.

 

Αν χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη εφαρμογή-υπηρεσία γίνεται, απλά κάνε αναζήτηση πως στέλνω αρχεία μέσω WiFi σε άλλες συσκευές. Το πώς σύνδεσες τις συσκευές δε παίζει ρόλο.

 

ε?

 

Kαι το ΒΤ συσκευες συνδεει, δεν "συμβαινει κατι απο μονο του", αλλα υπαρχουν πρωτοκολα για μεταφορες αρχειων εγγενως σε ολες τις συσκευες.

Το ιδιο θελει να κανει και ο φιλος και αναρωτιεται γιατι δεν υπαρχουν τα αντιστοιχα πρωτοκολα για wifi direct.

 

Σε κατι τετοια ειναι πισω η Google

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε αδερφέ εννοείται....στις επιλογές της κοινής χρήσης έχει τα πάντα bt,viber κλπ κλπ εκτός από αυτό

 

Εγώ τοχω, αν πας πχ στο "φωτογραφίες" της Google και ανοίξεις μια, πατάς το κοινή και το εμφανίζει.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τοχω, αν πας πχ στο "φωτογραφίες" της Google και ανοίξεις μια, πατάς το κοινή και το εμφανίζει.
Μπορείς να βάλεις ένα screenshot? Γιατί θα τρελαθώ δεν το βλέπω !

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, στο mi a1 ειναι ευκολο σχετικά να περάσεις την gcam; Σε σύγκριση πχ με το note 5;
Link to comment
Share on other sites

:O

Kαλησπερα παιδια, στο mi a1 ειναι ευκολο σχετικά να περάσεις την gcam; Σε σύγκριση πχ με το note 5;

 

Eιναι μολις η 100στη φορα που ρωταει καποιος για να περασει gcam στο Μι Α1.

 

Αν κανεις μια αναζητηση στο θεμα, θα βρεις πολλες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια, στο mi a1 ειναι ευκολο σχετικά να περάσεις την gcam; Σε σύγκριση πχ με το note 5;

 

Εύκολο. Έχω βάλει τα video πιο πίσω που τα εξηγεί ο τύπος βήμα βήμα. Μην το σκέφτεσαι. Θα δεις άλλη φωτογραφία μετά. (Απλά έχε τον νου σου μην πάθεις καμία διαγραφή όλων των δεδομένων σου). Ελπίζω να είσαι με Ιούλιου security patch. Μέχρι εκεί εξηγεί ο τύπος.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο. Έχω βάλει τα video πιο πίσω που τα εξηγεί ο τύπος βήμα βήμα. Μην το σκέφτεσαι. Θα δεις άλλη φωτογραφία μετά. (Απλά έχε τον νου σου μην πάθεις καμία διαγραφή όλων των δεδομένων σου). Ελπίζω να είσαι με Ιούλιου security patch. Μέχρι εκεί εξηγεί ο τύπος.

 

Ευχαριστω, τα βρηκα! Ειναι για τηλεφωνο φιλου, καινουργιο, οποτε θα του πω πρωτα να κανει οτι update εχει και μετα θα ακολουθησω τις οδηγιες!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πολύ κατάλαβα όλα να σου πω την αλήθεια.αυτο που ξέρω είναι ότι παλιά στο lg g2 που είχα επέλεγα αρχεία και είχε στο share επιλογή να τα στείλω μεσω wifi direct και δούλευε κανονικά...αυτό έψαχνα και τώρα...

 

Επειδή σε μπέρδεψα εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι ότι το wifi direct δεν είναι όπως το bluetooth που περιλαμβάνει τις "εφαρμογές" που υποστηρίζει στο firmware (στις εκδόσεις μέχρι 4) και τις ανακοινώνει στην σύνδεση στην άλλη συσκευή. Δηλαδή αν ένα bluetooth δεν υποστηρίζει πχ. serial transfer στο firmware του δε μπορείς να κάνεις τίποτα για να το προσθέσεις μετά.

 

Αντίθετα το wifi-direct δεν υποστηρίζει καμία εφαρμογή, απλά προσφέρει το transport layer και ένα μηχανισμό service discovery και p2p connect. Οι εφαρμογές γίνονται πάνω από την σύνδεση αυτή είτε από το λειτουργικό ή από κάποια έξτρα εφαρμογή που θα εγκαταστήσεις. Γι αυτό πχ το youtube μπορεί να στείλει σε τηλεόραση βίντεο και κάποια άλλη εφαρμογή βίντεο πιθανώς όχι, παρόλο που και οι δύο παίζουν βίντεο και οι δύο βλέπουν (θεωρητικά) τις συνδεδεμένες συσκευές αν ψάξουν στις συνδέσεις.

 

Συνεπώς στο πρόβλημά σου, είτε η μία, είτε και οι δύο συσκευές δεν δηλώνουν σωστά ή δεν υποστηρίζουν εντελώς μεταφορά αρχείων... Θεωρητικά μπορείς να βρεις εφαρμογή που επιτρέπει μεταφορά αρχείων από το play store και να δουλέψει. Φαντάζομαι το LG είχε τέτοια εφαρμογή από τη μαμά του.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...