Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μωρέ αν πιάναν τα χέρια του, αυτό θα έκανε.

Για ποιο φυσικό κατάστημα αναφέρεσαι?Πλαίσιο και mediamarkt, του έριξαν άκυρο.Μένει να αρχίσει να ρωτάει τα μαγαζάκια που επισκευάζουν δλδ, που είναι ότι κάτσει και χωρίς εγγύηση στην ουσία.

Δεν έχει σπάσει κανένας οθόνη από Θεσσαλονίκη ρε παιδιά?:p

 

Ρώτα qubestores έχει στον Εύοσμο (Αριστοτέλους). Συνεργάζεται κ με το Ελληνικό σάιτ xiaomi κ πιάνουν τα χέρια του,θα σε ενημερώσει για τιμές κ ποιότητα οθόνης

Link to comment
Share on other sites

Χαρά νόμιζα ότι το πλαίσιο αλλάζει οθόνη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η εφαρμογη για την καμερα χρειαζεται root;
Θέλει μια διαδικασία για να την εγκαταστήσεις αρχικά,η οποία απαιτεί και ρουτ μεταξύ άλλων.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, δεν είχε γίνει ποτέ αυτό επίσημα. Και όταν λέμε επίσημα μιλάμε η ίδια η Xiomi να το πει, όχι κάποιο μεγάλο site ή κάθε τυχάρπαστος που αντιγράφει αριστερά δεξιά και μετά δημιουργείται ένα ζήτημα από το πουθενά και εκ των υστέρων φαίνεται σαν αλήθεια. Εξ' αρχής στα specs έλεγε ότι δεν το υποστηρίζει, όπως και ότι δεν έχει ραδιόφωνο και αυτό από όσο ξέρω δεν άλλαξε ποτέ. Το ότι το chipset το παρέχει είναι διαφορετικό. Η Xiomi είτε δεν έχει πληρώσει για το QC oπότε δεν είναι ενεργοποιημένο στο chipset (όλα αυτά είναι περίπου feature flag που ενεργοποιούνται με ειδικά κλειδιά που δίνεις την στιγμή του boot ή από το εργοστάσιο) είτε έκανε test και είδε ότι οι μπαταρίες που είχε διαλέξει σκάγανε στη μούρη με QC οπότε προτίμησε να μη το βάλει. Φυσικά μπορεί και να μην ενδιαφέρεται δε θα ξέρουμε ποτέ.

 

Αυτό που έγινε ήταν ότι στην πρώτη beta της 8, που ήταν η πρώτη beta που δόθηκε γενικά, το κείμενο όταν φόρτιζες φυσιολογικά έλεγε ξαφνικά "γρήγορη φόρτιση" αντί για "φόρτιση" (ή κάπως έτσι) που έλεγε παλιά και άρχισαν να γράφουν όλοι αριστερά και δεξιά "ε-ε-ερχεται στην 8". Βγήκε η πρώτη 8 χωρίς να διορθωθεί το κείμενο (εδώ είχε άλλα και άλλα) απλά για να προλάβουν το 31/12 και κάποιοι μάλιστα "βλέπανε" και μισό χρόνο φόρτισης (!). Όταν διορθώθηκε το κείμενο έπεσε η ξενέρα ότι και καλά το πήρε πίσω και μετά ότι το είχε υποσχεθεί και τέτοια.

 

Και αν θες την άποψή μου για το γιατί εμφανίστηκε αυτό το μήνυμα, στην 8 μπήκε το feature να ξεχωρίζει το κινητό αν κάνει αργή φόρτιση (μέσω κάποιου USB ή φορτιστή που δεν δίνει αρκετό ρεύμα), κανονικής ή γρήγορης φόρτισης (QC). Κάποιος κινέζος σου λέει εμείς όχι δεν κάνουμε αργή αλλά "γρήγορη" φόρτιση, διάλεξε το λάθος flag και ξεκίνησε όλο το θέμα.

Πάντως με pe rom ράδιο app έχω κανονικά και ακούω άψογα

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Knowledge Is Power
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει μια gcam που βρήκα χτες:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_5.2.022_BSG_namok_Al_03.apk

Στις ρυθμίσεις της πίσω κάμερας να διαλέξετε Nexus 5x και high quality,όχι παραπάνω κατά την γνώμη μου.

Νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες που έχω δει τον τελευταίο χρόνο. Είναι από το ρωσικό 4pda και προορίζεται για το redmi note 5 pro.

Αν την δοκιμασει κανείς ας δώσει feedback.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

απλά την περνάμε σαν εφαρμογή;

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου ητθε ενημέρωση αλλα και παλι οχι αυτοματα.Επρεπε να κανω έλεγχο για ενημέρωσεις για να μου την βγαλει.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με την αναβάθμιση, επανήλθε το led σε φυσιολογική λειτουργία. Μέχρι τώρα δεν παρατήρησα κάτι αρνητικό. Θα δούμε στην πορεία.
Link to comment
Share on other sites

Χαρά νόμιζα ότι το πλαίσιο αλλάζει οθόνη.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θεωρητικά κάνει αλλαγή το πλαίσιο: https://www.plaisio.gr/tilefona/service/smartphone-service/Xiaomi-Othoni-Gia-Mi-A1-32gb-Mauro.htm

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με pe rom ράδιο app έχω κανονικά και ακούω άψογα

 

Ναι, με root, custom rom ή με το trick μέσω του κρυφού μενού που έχει αναφερθεί πολλές φορές. Το hardware ραδιοφώνου υπάρχει, απλά η xiomi αποφάσισε να μη βάλει εφαρμογή και κατά συνέπεια να μη το αναφέρει στα spec. Ίσως - ίσως - αν το MI A2 lite που είναι περίπου το ίδιο hardware έχει εφαρμογή για ραδιόφωνο να μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Security Patch Ιουλίου και παρατηρώ ότι όταν σβήνει η οθόνη πολλές φορές αποσυνδέεται το WiFi. Πολλές φορές έχω και άλλες random αποσύνδεσεις ενώ έχω κανονική κάλυψη από το WiFi. Έχω κάνει επανεκκίνηση και το κινητό αλλά και το ρούτερ χωρίς να έχω δει βελτίωση.

Το έχει και κανένας άλλος? Υπάρχει κάποια λύση?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Security Patch Ιουλίου και παρατηρώ ότι όταν σβήνει η οθόνη πολλές φορές αποσυνδέεται το WiFi.

Είναι κάπου στις ρυθμίσεις του wifi τι θα κάνει όταν κλείνει η οθόνη, μάλλον πρέπει να το θέσεις σε μόνιμα ανοικτό. Εκτός αν το έχεις ήδη, πάντως εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπου στις ρυθμίσεις του wifi τι θα κάνει όταν κλείνει η οθόνη, μάλλον πρέπει να το θέσεις σε μόνιμα ανοικτό. Εκτός αν το έχεις ήδη, πάντως εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

 

Θυμάσαι που ακριβώς για να το δω..?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι που ακριβώς για να το δω..?

 

Νομίζω ότι δεν υπάρχει πια αυτή η επιλογή με την 8.1. :(

 

BTW Έκανα και εγώ την αναβάθμιση του Αυγούστου και το πρόβλημα με το led λύθηκε. Μου έκανε εντύπωση το μέγεθος (κοντά στα 500ΜΒ) για security patch...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν υπάρχει πια αυτή η επιλογή με την 8.1. :(

 

BTW Έκανα και εγώ την αναβάθμιση του Αυγούστου και το πρόβλημα με το led λύθηκε. Μου έκανε εντύπωση το μέγεθος (κοντά στα 500ΜΒ) για security patch...

 

Μήπως υπάρχει τίποτα στο developer menu η πάμε για άλλο κινητό...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει τίποτα στο developer menu η πάμε για άλλο κινητό...

 

Όντως εξαφανίστηκε δεν είχα μπροστά το κινητό όταν σου έγραψα! Μπορείς να ψάξεις με κάποιον launcher που κάνει συντόμευση προς ένα intent (σκέψου το σα σελίδα) της εφαρμογής ρυθμίσεων να δεις αν υπάρχει κάπου αλλά μη προσβάσιμο. Θα το έκανα εγώ αλλά αυτή τη στιγμή ταξιδεύω είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

απλά την περνάμε σαν εφαρμογή;
Ναι,αν έχεις περάσει ήδη την Google cam.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει μια gcam που βρήκα χτες:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/MGC_5.2.022_BSG_namok_Al_03.apk

Στις ρυθμίσεις της πίσω κάμερας να διαλέξετε Nexus 5x και high quality,όχι παραπάνω κατά την γνώμη μου.

Νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες που έχω δει τον τελευταίο χρόνο. Είναι από το ρωσικό 4pda και προορίζεται για το redmi note 5 pro.

Αν την δοκιμασει κανείς ας δώσει feedback.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα την βάλω να δοκιμάσω.

Αν θες πες μας με ποιες version την συγκρίνεις και τι έχεις δει να κάνει καλύτερα για να τεσταρω

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω με ποιες την συγκρίνω είναι δύσκολο γιατί απλά έχω δοκιμάσει άπειρες.Μου αρέσει πολύ το σπορ και το παρακολουθώ στενά το νήμα στο XDA.

Έχω δοκιμάσει arnova όλες σχεδόν, Arthur's, scrubber, Sergio,bsg etc.

Για την συσκευη μας του arnova δεν κάνουν, άλλωστε τις προορίζει για OnePlus. Η συγκεκριμένη που σας λέω είναι θεαματικη στην απεικόνιση του τι βλέπεις,σε απόδοση χρωμάτων και λεπτομέρειες. Σαν δεύτερη έχω την XL έκδοση του scrubber κ μετά τις εκδόσεις του Arthur (όλες προορίζονται για xiaomi).

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με Security Patch Ιουλίου και παρατηρώ ότι όταν σβήνει η οθόνη πολλές φορές αποσυνδέεται το WiFi. Πολλές φορές έχω και άλλες random αποσύνδεσεις ενώ έχω κανονική κάλυψη από το WiFi. Έχω κάνει επανεκκίνηση και το κινητό αλλά και το ρούτερ χωρίς να έχω δει βελτίωση.

Το έχει και κανένας άλλος? Υπάρχει κάποια λύση?

Ένα κόλπο είναι να πας στις ρυθμίσεις του Viber και να το βάλεις να κρατάει το WiFi πάντα ανοιχτό.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω με ποιες την συγκρίνω είναι δύσκολο γιατί απλά έχω δοκιμάσει άπειρες.Μου αρέσει πολύ το σπορ και το παρακολουθώ στενά το νήμα στο XDA.

Έχω δοκιμάσει arnova όλες σχεδόν, Arthur's, scrubber, Sergio,bsg etc.

Για την συσκευη μας του arnova δεν κάνουν, άλλωστε τις προορίζει για OnePlus. Η συγκεκριμένη που σας λέω είναι θεαματικη στην απεικόνιση του τι βλέπεις,σε απόδοση χρωμάτων και λεπτομέρειες. Σαν δεύτερη έχω την XL έκδοση του scrubber κ μετά τις εκδόσεις του Arthur (όλες προορίζονται για xiaomi).

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ έμεινα κάγκελο γενικά με το gcam port και από τότε άρχισα να τραβάω πολλές φωτό και έχω βγάλει πολλές ωραίες. Νομίζω πως μέχρι τώρα είχα arnova, αλλά παρατήρησα ότι έχει ένα vingetting στις φωτό. Κατά τα άλλα έβγαζε καλές φωτό. Δοκίμασα λίγο αυτή που λες σε εσωτερικό χώρο με τεχνητό φως και όντως είναι πολύ καλύτερη. Αν θες μπορείς να ποσταρεις το λινκ από το xda να παρακολουθουμε και εμείς. Οι XL του scrubber τι φάση είναι;

Arthur δεν έχω βάλει καν.

 

Έχεις βρει κάποια εφαρμογή που να σου έκανε για βίντεο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για βίντεο δεν είχα ιδιαίτερα ασχοληθεί να σου πω. Μια χαρά όλες.Του scrubber είναι για mi max2 φτιαγμένη άλλη δουλεύει πολύ καλά σε εμάς.

Εδώ τις έχουν όλες:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες τι γράφω παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό το σάπιο Tapatalk σας δουλεύει; Δεν μπορώ να μπω xda με τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από αυτό το νήμα καταλαβαίνει κανείς τίποτα: https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/cloudflare-dns-android-pie-t3832632

Edited by skatzivas
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν υπάρχει changelog πολύ σπαστικό.μολις βρήκα στο xda ότι φτιάχτηκε το ότι δεν αποθηκεύονταν οι ρυθμίσεις της κάμερες κ ειδικά του βίντεο

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για βίντεο δεν είχα ιδιαίτερα ασχοληθεί να σου πω. Μια χαρά όλες.Του scrubber είναι για mi max2 φτιαγμένη άλλη δουλεύει πολύ καλά σε εμάς.

Εδώ τις έχουν όλες:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Το Link αυτό το έχω, από εκεί κατέβαζα, κάτι είπες για κάποιο thread στο xda.

 

Αυτό που δεν υπάρχει changelog πολύ σπαστικό.μολις βρήκα στο xda ότι φτιάχτηκε το ότι δεν αποθηκεύονταν οι ρυθμίσεις της κάμερες κ ειδικά του βίντεο

Για ποιο port λες;

 

Επίσης έχει παρατηρήσει κανείς αυτές τις τελίτσες που κάνει στον ουρανό (μάλλον σε μπλε αποχρώσεις γενικά;) το gcam port;

 

Είναι αρκετά σπαστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...