Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παίζουν σήμερα καλές προσφορές από Κίνα με κουπόνια bangood.129-137€ αναλόγως έκδοσης

Επιλέγουμε priority direct mail για αποφυγή τελωνείου

https://www.facebook.com/Couponoffers-from-China-230722604385877/

Edited by termitiss
Link to comment
Share on other sites

Απορία, από την πρώτη sim (Cyta) μου λειτουργεί κανονικά το hotspot. Από τη δεύτερη (Cosmote) δεν λειτουργεί. Καμιά ιδέα? Μήπως να ρωτήσω στο topic της Cosmote?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Στην 8 είχε μία επιλογή να διαλέξεις ποια sim θα δίνει ιnternet, φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει στην 8.1, το κάνεις πριν ενεργοποιήσεις το hotspot?
Link to comment
Share on other sites

Στην 8 είχε μία επιλογή να διαλέξεις ποια sim θα δίνει ιnternet, φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο θα υπάρχει στην 8.1, το κάνεις πριν ενεργοποιήσεις το hotspot?

Ναι, το έχει και στην 8.1. Επιλέγω την 1η sim κάνω hotspot, όλα καλά. Κλείνω, επιλέγω 2η sim, κάνω hotspot, τίποτα, δεν ανοίγει καμία σελίδα στο pc. Από το κινητό χρησιμοποιώ τα data και των δύο sim (ανάλογα ποια επιλέγω) χωρίς κανένα πρόβλημα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

 

Ρε παιδιά, θέλω να πάρω το κινητό για τη γυναίκα μου και πήγα σε ενα μαγαζί εδώ στη πολη μου και το είδα και μου φάνηκε απίστευτο τηλεφωνάκι. Για τα 199 που κάνει δηλαδή, τιμή βιτρίνας.

 

Σκέφτομαι να το τσιμπήσω απο κανενα σκρουτζομάγαζο. Λέτε να έχω πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναφέρουν ότι δεν βλέπουν την μπαταρία των bluetooth συσκετων τους, εγώ προσωπικά μετά την αναβάθμιση βλέπω κανονικά την μπαταρία των Bluetooth ακουστικών μου σαν μπάρα αν κατεβάσω την κουρτίνα των ειδοποιήσεων, και σε ποσοστό αν πατήσω στο όνομα τους από την κουρτίνα πάλι. Έχω τα Aukey EP-B40.

 

Εκτός αν εννοείται να φαίνονται ΚΑΙ στην status bar και δεν το έχω καταλάβει

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναφέρουν ότι δεν βλέπουν την μπαταρία των bluetooth συσκετων τους, εγώ προσωπικά μετά την αναβάθμιση βλέπω κανονικά την μπαταρία των Bluetooth ακουστικών μου σαν μπάρα αν κατεβάσω την κουρτίνα των ειδοποιήσεων, και σε ποσοστό αν πατήσω στο όνομα τους από την κουρτίνα πάλι. Έχω τα Aukey EP-B40.

 

Εκτός αν εννοείται να φαίνονται ΚΑΙ στην status bar και δεν το έχω καταλάβει

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Πολλές συσκευές δεν φαίνονται ούτε στη κουρτίνα, επίσης τουλάχιστον εγώ αναφέρομαι για την στατους μπαρ.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το update το κάνουμε ? Χρειάζεται μετά factory reset ?

Μιλάω για συσκευή στοκ, ούτε ξεκλείδωτο, ούτε ρουτ, ούτε gcam

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το update το κάνουμε ? Χρειάζεται μετά factory reset ?

Μιλάω για συσκευή στοκ, ούτε ξεκλείδωτο, ούτε ρουτ, ούτε gcam

Το κάνεις κανονικά,μην αγχώνεσαι. Όχι δεν θέλει τίποτα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενώ δεν είχα σκοπό να βάλω την 8.1 από φόβο μη δε δουλεύει το hotspot που κάποιοι ανέφεραν, καταλάθος την πήρα (έπαιζε το πιτσιρίκι ενός φίλου με το τηλέφωνο και μου την έβαλε).

 

Το hotspot ευτυχώς δουλεύει, τουλάχιστον στην πρώτη κάρτα που έχω internet τώρα, δε ξέρω τι γίνεται στη δεύτερη την έχω κλειστή αυτή τη περίοδο γιατί είναι σε roaming. Το δεύτερο πρόβλημα που φοβόμουν, η ένταση των ακουστικών δεν φαίνεται να άλλαξε, αλλά δεν είχα πάρει του Μαίου που την έκανε τη ζημιά σε κάποιους τουλάχιστον.

 

Συμπέρασμα, αν είσαι υπομονετικός και δεν θες να βάλεις την ενημέρωση την πρώτη μέρα, μετά από... 60 δεν θα έχεις πρόβλημα :lol:

 

Αναφορικά με τις αλλαγές της 8.1 που δεν έχουν αναφερθεί, η ψιλοδιάφανη κουρτίνα μου φαίνεται άσχημη. Το ότι ζητάει επιβεβαίωση για να κλείσεις τα δεδομένα αλλά όχι για να τα ανοίξεις και να χρεωθείς αν δεν έχεις πακέτο δε το καταλαβαίνω. Επίσης η αλλαγή τύπου δικτύου (4G/3G/2G) επανήλθε και για τις δύο κάρτες όπως ήταν στην 7 αλλά κρύφτηκε ένα κλικ παραμέσα, οπότε για μένα που το χρησιμοποιώ συχνά είναι ελάχιστα πιο σπαστικό. Όλα τα άλλα τα ίδια τα βλέπω μέχρι στιγμής.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στον ρεζιλίκι μας!

 

Υ.Γ. για τα πρακτικά, απο τις 299 σελίδες οι μισές είναι κλωτσομπουνιες rackal vs Νικ οι άλλες μισές για το τι γυαλί να βάλω στην οθόνη και θήκη και κάπου θαμμένα μερικές ερωτήσεις για πραγματικά προβλήματα και απορίες!

 

Ε τότε ρε αδερφέ ,με όλο το σεβασμό, γιατί να το συνεχίσουμε το ρεζιλικι μας όπως λες?κάνε ένα βήμα πίσω και εσύ να κάνεις και ο άλλος και να κλεισει το θέμα.τι του κάνεις του ανθρώπου ανακεφαλαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αναφέρουν ότι δεν βλέπουν την μπαταρία των bluetooth συσκετων τους, εγώ προσωπικά μετά την αναβάθμιση βλέπω κανονικά την μπαταρία των Bluetooth ακουστικών μου σαν μπάρα αν κατεβάσω την κουρτίνα των ειδοποιήσεων, και σε ποσοστό αν πατήσω στο όνομα τους από την κουρτίνα πάλι. Έχω τα Aukey EP-B40.

 

Εκτός αν εννοείται να φαίνονται ΚΑΙ στην status bar και δεν το έχω καταλάβει

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Δεν υποστηρίζουν όλες οι συσκευές Bluetooth την ένδειξη της μπαταρίας, γι'αυτό άλλοι έχουν αυτό το θέμα και άλλοι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζουν όλες οι συσκευές Bluetooth την ένδειξη της μπαταρίας, γι'αυτό άλλοι έχουν αυτό το θέμα και άλλοι όχι.
Κανείς λάθος...εν μέρη.

 

Το δικό μου ενώ δείχνει το ποσοστό στην notification σε iPhone και σε μια Android που δοκίμασα με 8.0, στο mia1 δεν δείχνει.

Μαζί με το bt και την έκδοση του, κάτι άλλο συμβαίνει.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζουν όλες οι συσκευές Bluetooth την ένδειξη της μπαταρίας, γι'αυτό άλλοι έχουν αυτό το θέμα και άλλοι όχι.

 

Όλες οι συσκευές από version 3 και πάνω υποστηρίζουν ένδειξη μπαταρίας.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

1 μηνυμα γραφω, 500 γραφετε εσεις. Και με κατηγορειτε μετα μερικοι.

 

Anyway, σε official 8.1 παιζει gcam?

Εβαλα καινουργια custom αλλα κατι παιζει με το licence των εφαρμογων και δεν μου κανει verify το licence.

 

Ξερει κανεις κατι για αυτα τα 2;

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια ρύθμιση ώστε να μην μένουν τόσες πολλές καρτέλες ανοιχτές;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι εννοείς;

Να κλείνουν οι εφαρμογές με το σβήσιμο της οθόνης;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το οτι μετα την τελευταία ενημέρωση το λαμπακι ειδοποίησης μενει σταθερα αναμενο (πραγμα που εμενα δεν με ενοχλεί) μηπως τελικα δεν ειναι bag;Το λεω γιατι εχθες ειδα ενα αλλο κινητο(mls) και σε εκεινο ήταν σταθερά αναμενο.
Link to comment
Share on other sites

1 μηνυμα γραφω, 500 γραφετε εσεις. Και με κατηγορειτε μετα μερικοι.

 

Anyway, σε official 8.1 παιζει gcam?

Εβαλα καινουργια custom αλλα κατι παιζει με το licence των εφαρμογων και δεν μου κανει verify το licence.

 

Ξερει κανεις κατι για αυτα τα 2;

Παίζει η gcam κανονικά, απλώς προσοχή γιατί με το unlock του bootloader κάνει clean στα data. Διαγράφει τα πάντα. Για να αποφύγεις τη διαγραφή θέλει να κρατήσεις πατημένο το Vol-. Αλλά πάντα υπάρχει το ειδικό, οπότε, σίγουρα ένα backup πρώτα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, δεν υπάρχετε!! Είστε απίστευτοι! Σας αγάπησα και θα σας διαβάζω κάθε μέρα... Παρακαλώ τους admin/moderators να μην πειράξουν λέξη από όλο το νήμα!! Είναι ένα αριστούργημα της σεναριακής γραφής διαλόγου! Καταρχάς, καταβάθος, κάνει μπαμ οτι αγαπιέστε όλοι εδώ μέσα, κι ας βρίζεστε!

 

 

 

Ρε φίλε, δε ξέρω υπό ποιες συνθήκες το πήρατε εσείς 299 και ο nickchris 180 , αλλά πρέπει να είστε εφταμπούνταλοι αν είχατε την ευκαιρία να το πάρετε κι εσείς 180, αλλά προτιμήσατε να το πάρετε στα 299. Απλώς εγώ, θα ξαναρωτήσω. Βλέπω στα τελευταία σχόλια οτι με το τελευταίο update που πήρε, το κινητό τραβάει άσχημο ζόρι. Τι στον δαίμονα γίνεται τελικά;; Μηπως να πάω στο Note 5?

 

Η αλήθεια ειναι οτι φοβάμαι να πάω στο νημα του Redmi Note 5 να ρωτήσω, γιατί εδώ φτηνά τη γλίτωσα, εκεί μπορεί να πέσουν τίποτα φάπες ξέρω γω!

Άμα έχεις τώρα windows phone όπως δείχνει το avatar σου, προτίμησε το mi A1 για αρχή, για να μπεις στο πνεύμα του android πιο εύκολα.

Και εγώ από το Lumia 550 πήγα στο Mi A1 και ένιωσα πιο οικεία από άλλα android κινητά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχεις τώρα windows phone όπως δείχνει το avatar σου, προτίμησε το mi A1 για αρχή, για να μπεις στο πνεύμα του android πιο εύκολα.

Και εγώ από το Lumia 550 πήγα στο Mi A1 και ένιωσα πιο οικεία από άλλα android κινητά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συντροφε, αυτο ειναι μεγαλη πονεμενη ιστορια! Ειμαι αντι-android μεχρι τα μπούνια! Ειχα παρει ενα ταμπλετ με android και συμφωνω οτι ειναι καλο λειτουργικο, υποσστηριζεται απο τριτους προγραμματιστες, κτλ κτλ, αλλα δε μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ! Μιλαω αισθητικα παντα! Μετα απο το Symbian του Ν8, πηγα στα Windows. Lumia 920, τωρα Lumia 950 XL, αλλα,δυστυχως η αγορα του τελευταιου απο σκρουτζομαγαζο, βγηκε σκαρτη. Το κινητο προβληματικο. Το εστειλα μια φορα για επιδιορθωση, εντος εγγυησης, αλλα δεν εκαναν τιποτα. Και δε γινοταν να μεινω χωρις κινητο ξανα για 1,5 μηνα! Οποτε το κρατησα και πλεον μετα απο ενα χρονο με κινητο τιγκα στα προβληματα, μπουχτισα και παω για αλλα. Δεν με ενδιεφερε η ανυπαρξια του λογισμικου (παιχνιδια, προγραμματα, κτλ), ηταν το τελευταιο που με ενοιαζε. Πλεον, υποχρεωτικα, πρεπει να πεσω στην αγκαλια της android.

Για μενα, εχω παραγγειλει ηδη το ΝΟΚΙΑ 8, απλως ψαχνω ενα κινητο για τη γυναικα μου. Της ειχα παρει το Samsung Galaxy Grand Prime, αλλα μιλαμε για τραγικο τηλεφωνο. Εδω και ενα χρονο, δε μπορει να κανει update λογω ανυπαρκτης ram, δε χωρανε ολες οι εφαρμογες στη ρομ και δε σε αφηνει να τις βαλεις στην καρτα μνημης και λοιπα. Πχ, αυτο το τελευταιο το κανει μονο η android. Τραγικο ρε γμτ!

 

Βασικα με αποτρεψατε και νομιζω οτι θα κοιταξω για κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Συντροφε, αυτο ειναι μεγαλη πονεμενη ιστορια! Ειμαι αντι-android μεχρι τα μπούνια! Ειχα παρει ενα ταμπλετ με android και συμφωνω οτι ειναι καλο λειτουργικο, υποσστηριζεται απο τριτους προγραμματιστες, κτλ κτλ, αλλα δε μου αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ! Μιλαω αισθητικα παντα! Μετα απο το Symbian του Ν8, πηγα στα Windows. Lumia 920, τωρα Lumia 950 XL, αλλα,δυστυχως η αγορα του τελευταιου απο σκρουτζομαγαζο, βγηκε σκαρτη. Το κινητο προβληματικο. Το εστειλα μια φορα για επιδιορθωση, εντος εγγυησης, αλλα δεν εκαναν τιποτα. Και δε γινοταν να μεινω χωρις κινητο ξανα για 1,5 μηνα! Οποτε το κρατησα και πλεον μετα απο ενα χρονο με κινητο τιγκα στα προβληματα, μπουχτισα και παω για αλλα. Δεν με ενδιεφερε η ανυπαρξια του λογισμικου (παιχνιδια, προγραμματα, κτλ), ηταν το τελευταιο που με ενοιαζε. Πλεον, υποχρεωτικα, πρεπει να πεσω στην αγκαλια της android.

Για μενα, εχω παραγγειλει ηδη το ΝΟΚΙΑ 8, απλως ψαχνω ενα κινητο για τη γυναικα μου. Της ειχα παρει το Samsung Galaxy Grand Prime, αλλα μιλαμε για τραγικο τηλεφωνο. Εδω και ενα χρονο, δε μπορει να κανει update λογω ανυπαρκτης ram, δε χωρανε ολες οι εφαρμογες στη ρομ και δε σε αφηνει να τις βαλεις στην καρτα μνημης και λοιπα. Πχ, αυτο το τελευταιο το κανει μονο η android. Τραγικο ρε γμτ!

 

Βασικα με αποτρεψατε και νομιζω οτι θα κοιταξω για κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα.

Σε αυτα τα χρήματα δεν νομιζω να βεις κατι καλύτερο...Εγω προσωπικά παντως δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα στην καθημερινή χρηση του.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι η γυναίκα σου θα είναι πιο ευχαριστημένη με κάποιο iPhone όπως και συ.

 

Συντροφε, μεχρι να σταματησει η Apple αυτη την αλητεια των unique specs, οχι δε θα αγορασω Iphone, αλλα ουτε σε διαγωνισμο για να το κερδισω δωρεαν δε θα αυμμετασχω!! Μιλαμε για απιστευτο λομπισμο που το θεωρω εμετο!

Δηλαδη το πιο απλο ρε φιλε... Εισαι καπου και ξεμενεις απο μπαταρια, πρεπει να πεσεις στην αναγκη του καθε κερατα που θα εχει κι αυτος κινητο iPhone, οταν ολα τα κινητα φορτιζουν με usb type B και σιγα σιγα παμε στα type C.

 

ΜΑΥΡΟ ΣΤΑ iPHONE!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...