Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελπίζω να το επιβάλλει η Google, αν και το έχει ήδη κάνει νομίζω στα χαρτιά από 8 κ μετά

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το Α1 πιστεύω ότι θα πιάσει μια 2ετια υποστήριξης, από κει και πέρα:

 

1)δεν θα είναι σε καμιά περίπτωση άχρηστο

 

2) είναι τόσο φθηνό που στη 2ετια+ θα έχει βγάλει τα λεφτά του και δεν θα έχεις δισταγμούς να το αλλάξεις όπως με συσκευές που κοστίζουν τα 4πλασια , απλά θα το αλλάξεις για κάτι πιο φρέσκο και κλάιν

 

πάλι καλά που έχει γίνει αυτή η φάση με το android one και έχουμε και περισσότερες επιλογές σε σχέση με παλιότερα γιατί από τη στιγμή που σταμάτησαν τα nexus και άρχισαν τα pixel με τιμές στο διάστημα όσοι είχαμε μάθει με στοκ android ρίξαμε μαύρο δάκρυ, τώρα έρχονται αρκετές συσκευές μπαίνουν και άλλες εταιρείες στο παιχνίδι (η nokia νομίζω έχει ενδιαφέρουσες προτάσεις) και οι τιμές είναι πάλι χαμηλές αν όχι και πιο χαμηλές

 

οπότε εγώ τουλάχιστον μόλις κλείσει η 2ετια απλά αλλάζω μόνο και μόνο που δε θα περιορίζομαι από ακριβές συσκευές με υπερτιμημένο hw και άθλιο bloated λειτουργικό θα αλλάζω κινητό με κέφι κιόλας, γιατί πριν σκάσει η συγκεκριμένη πρόταση δεν έβρισκα και κάτι που να μου κινεί το ενδιαφέρον και να μην νιώθω ότι με κλέβουν κιόλας. το Α1 ειναι ο ορισμός της τίμιας συσκευής

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε χθες ο αδερφός μου, γιατί του έσπασε η συσκευή που είχε, πήγε σε ένα πλαίσιο και έδωσε 200€.για την 4/32 έκδοση.... Πολύ ακριβό,αλλα αν είσαι στο τρέξιμο αυτά τα παθαίνις...Δυστυχώς δεν είχε την άνεση να περιμένει έστω μια μέρα, η να το ψάξει γιατί βιαζοταν πολύ... Βέβαια έχει την εγγύηση της Infoquest, αλλά πολύ ακριβό... Το 4/64 το έχουνε 250€...Φωτιά...

 

Πώς το πήρε στα 200€ το 4/32, αφου το έχει 230€?

Windows 10 Mobile 4 Life

 

Αν και δεν υπάρχουν Apps

Link to comment
Share on other sites

Πώς το πήρε στα 200€ το 4/32, αφου το έχει 230€?

 

Από το πλαίσιο της Μεταμόρφωσης το πήρε, και μάλιστα για την ακρίβεια 199€....Μολις μίλησα μαζί του... Τι να σου πω;;; Εγώ παντός δεν θα το έπερνα γενικα το συγκεκριμένο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Από το πλαίσιο της Μεταμόρφωσης το πήρε, και μάλιστα για την ακρίβεια 199€....Μολις μίλησα μαζί του... Τι να σου πω;;; Εγώ παντός δεν θα το έπερνα γενικα το συγκεκριμένο κινητό...

Πες μου ενα καλύτερο κινητό στα 200€.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Announcement for the Adjustment of Fastboot Method of Mi A1

http://en.miui.com/thread-2544468-1-1.html

Σε έχασα...

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Announcement for the Adjustment of Fastboot Method of Mi A1

http://en.miui.com/thread-2544468-1-1.html

 

Στο mi a1 telegram group λενε οτι πλεον με unlock bootloader γινεται και factory reset, ας το εχετε υποψιν.

Link to comment
Share on other sites

1.75 Sar, πιστεύω να σε κάλυψα...

 

Μπλέ δόντι ελπίζω να σε κάλυψα και εγώ. Πάντα BT ανεξαρτήτου συσκευής.

Επίσης το Sar αυτό το πιάνει αν δεν έχει σήμα. Εντός της Αθήνας δύσκολα θα ανεβάζει τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Μπλέ δόντι ελπίζω να σε κάλυψα και εγώ. Πάντα BT ανεξαρτήτου συσκευής.

Επίσης το Sar αυτό το πιάνει αν δεν έχει σήμα. Εντός της Αθήνας δύσκολα θα ανεβάζει τόσο.

 

Τα γνωρίζω όλα αυτά,απλα όπως είπες σε περιοχές χωρίς καλό σήμα.... Και δυστυχώς δεν μενω Αθήνα .. Στο νησί που μένω το σήμα δεν είναι και ιδιαίτερα καλό στα περισσότερα σημεία... Αλλά ο δείκτης Sar για μένα είναι σημαντικός παράγοντας... Σαν συσκευή είναι πολύ καλή, και ίσως μονόδρομος για αυτά που προσφέρει,αλλα υπάρχει και αυτό που εμένα με έκανε να μην ασχοληθω με την συσκευή αυτή....

Link to comment
Share on other sites

υψηλό ή όχι τουλάχιστον πιάνει σήμα ακόμα και σε δύσκολα σημεία, πιο πριν που είχα ένα lg με μια από τις χαμηλότερες τιμές sar στην ιστορία των κινητών έπρεπε να βγω έξω από τη δουλειά μου στο πεζοδρόμιο για να πάρω τηλέφωνο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

1.75 Sar, πιστεύω να σε κάλυψα...

1,75 sar εχει σε περιοχή χωρις καλυψη δυκτιου με διπλη καρτα.Τα μηλοφωνα εχουν 1,40 με μονή καρτα.Οποτε θεωρω οτι δεν υπάρχει καποιο σοβαρο θεμα.Ας ψαχνουμε λιγο πρωτα πριν αναφερθούμε σε κατι.(Παντα καλοπροαίρετα μιλαω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Να ρωτήσω κάτι γιατί παλι πιάνουμε την ίδια κουβέντα και την έχουμε κάνει πολλές φορές στις 251 σελίδες......

 

Μετά το τελευταίο update δε μου δούλευε το smart lock με την επιλογή αξιόπιστα μέρη που είχα.πηγα λοιπόν στις ρυθμίσεις για να δω τι άλλαξε και παρατήρησα ότι στο μενού του smart lock έχει εξαφανιστεί η επιλογή αξιόπιστα μέρη! Το έχει παρατηρήσει κανείς? Γιατί να βγάλουν αυτή την επιλογή δεν μπορώ να το καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Να ρωτήσω κάτι γιατί παλι πιάνουμε την ίδια κουβέντα και την έχουμε κάνει πολλές φορές στις 251 σελίδες......

 

Μετά το τελευταίο update δε μου δούλευε το smart lock με την επιλογή αξιόπιστα μέρη που είχα.πηγα λοιπόν στις ρυθμίσεις για να δω τι άλλαξε και παρατήρησα ότι στο μενού του smart lock έχει εξαφανιστεί η επιλογή αξιόπιστα μέρη! Το έχει παρατηρήσει κανείς? Γιατί να βγάλουν αυτή την επιλογή δεν μπορώ να το καταλάβω...

Εγώ δεν βρίσκω καν το smart Lock.πφφφ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βρίσκω καν το smart Lock.πφφφ

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πώς γίνεται αυτό?δεν υπάρχει το μενού στις ρυθμίσεις, ασφάλεια και τοποθεσία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Να ρωτήσω κάτι γιατί παλι πιάνουμε την ίδια κουβέντα και την έχουμε κάνει πολλές φορές στις 251 σελίδες......

 

Μετά το τελευταίο update δε μου δούλευε το smart lock με την επιλογή αξιόπιστα μέρη που είχα.πηγα λοιπόν στις ρυθμίσεις για να δω τι άλλαξε και παρατήρησα ότι στο μενού του smart lock έχει εξαφανιστεί η επιλογή αξιόπιστα μέρη! Το έχει παρατηρήσει κανείς? Γιατί να βγάλουν αυτή την επιλογή δεν μπορώ να το καταλάβω...

 

όντως ούτε κι εγώ το βλέπω στο μενού παρόλα αυτά (επειδή έκανα φλας από την αρχή) μου είχε πετάξει παραθυράκι μετά την εγκατάσταση όταν ξαναέβαζα κλειδώματα, το είχα βάλει και δούλευε και μου εμφάνιζε στο μενού το σπίτι ως trusted place

 

μόλις το έβγαλα (γιατί δεν το ήθελα το δέχτηκα στη βιασύνη επάνω) εξαφανίστηκε τελείως και η όποια δυνατότητα για trusted place

 

το bluetooth παντως που το θέλω trusted για όταν οδηγώ να μην ξεκλειδώνω (πλοήγηση, βάση αυτοκινήτου..) το έβαλα κανονικά

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Να ρωτήσω κάτι γιατί παλι πιάνουμε την ίδια κουβέντα και την έχουμε κάνει πολλές φορές στις 251 σελίδες......

 

Μετά το τελευταίο update δε μου δούλευε το smart lock με την επιλογή αξιόπιστα μέρη που είχα.πηγα λοιπόν στις ρυθμίσεις για να δω τι άλλαξε και παρατήρησα ότι στο μενού του smart lock έχει εξαφανιστεί η επιλογή αξιόπιστα μέρη! Το έχει παρατηρήσει κανείς? Γιατί να βγάλουν αυτή την επιλογή δεν μπορώ να το καταλάβω...

Επιβεβαιώνω και εγώ πως δεν υπάρχει η συγκεκριμένη επιλογή.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζει πάντως κανένα νόημα να έχουν αφαιρέσει μόνο τη συγκεκριμένη επιλογή ενώ όλες οι υπόλοιπες στο smart lock υπάρχουν κανονικά
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μην έγινε σκόπιμα, έχουν ξαναϋπάρξει διάφορα μικροπαράξενα σε αναβαθμίσεις..

 

λογικά θα επανέλθει..

 

νομίζω ότι απλώς είναι bug το ότι δεν το εμφανίζει γιατί όπως είπα μέχρι χθες το είχα ανοικτό και το έβλεπα και μόλις το αφαίρεσα έφυγε τελείως από το μενού..

 

ίσως αν κάποιος έχει όρεξη να βγάζει τελείως και να ξαναβάζει κλειδώματα, ίσως του ξαναγίνει prompt το θέμα trusted τοποθεσίας ξανά..

 

επίσης παρατήρησα και το άλλο παράξενο μόλις μπήκα στο maps, ότι μόλις έβγαλα το home σαν trusted places με ξαναρωτούσε την οδό του σπιτιού μου

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Στο mi a1 telegram group λενε οτι πλεον με unlock bootloader γινεται και factory reset, ας το εχετε υποψιν.

ναι όντως παιδιά με το ξεκλείδωμα επιτόπου κάνει factory reset για αυτό θέλει προσοχή οποιοι πάνε να βάλουν gcam

δεν θα μπορέσουν με του μαϊου το update!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το factory reset ήταν φυσικό επακόλουθο του unlock bootloader, σε όλα τα Nexus που είχα, και μου έκανε εντύπωση που δεν ίσχυε κι εδώ. Γι'αυτό το λόγο το έκανα πάντα με το που έπαιρνα καινούργια συσκευή και έμενε και πάντα ανοικτός φυσικά. Ποιος ο λόγος να τον ξανακλειδώσεις άλλωστε, εκτός αν το στείλεις για σέρβις, μέσα στην εγγύηση, οπότε εκεί, έτσι κι αλλιώς θα το κάνεις το factory reset, για να προστατέψεις τα δεδομένα σου

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Να ρωτήσω κάτι γιατί παλι πιάνουμε την ίδια κουβέντα και την έχουμε κάνει πολλές φορές στις 251 σελίδες......

 

Μετά το τελευταίο update δε μου δούλευε το smart lock με την επιλογή αξιόπιστα μέρη που είχα.πηγα λοιπόν στις ρυθμίσεις για να δω τι άλλαξε και παρατήρησα ότι στο μενού του smart lock έχει εξαφανιστεί η επιλογή αξιόπιστα μέρη! Το έχει παρατηρήσει κανείς? Γιατί να βγάλουν αυτή την επιλογή δεν μπορώ να το καταλάβω...

 

Ούτε στου Απριλίου υπάρχει.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Να ρωτήσω κάτι γιατί παλι πιάνουμε την ίδια κουβέντα και την έχουμε κάνει πολλές φορές στις 251 σελίδες......

 

Μετά το τελευταίο update δε μου δούλευε το smart lock με την επιλογή αξιόπιστα μέρη που είχα.πηγα λοιπόν στις ρυθμίσεις για να δω τι άλλαξε και παρατήρησα ότι στο μενού του smart lock έχει εξαφανιστεί η επιλογή αξιόπιστα μέρη! Το έχει παρατηρήσει κανείς? Γιατί να βγάλουν αυτή την επιλογή δεν μπορώ να το καταλάβω...

Η συγκεκριμένη επιλογή αφαιρέθηκε από την Google, μέσω των google play services, σύμφωνα με άρθρο πού δημοσιεύτηκε σήμερα στο android police. Επομένως δεν είναι θέμα αναβάθμισης.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...