Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκτός google photos τι εφαρμογή έχετε βάλει για να βλέπετε το gallery?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ έβαλα το Piktures αλλά είμαι διαθέσιμος σε προτάσεις.

Θέλω να έχω την δυνατότητα να δω view με τους φακέλους και το Camera roll μου ανα μέρα. Ξέρεις κανένας κάποιο αλλο?

 

Επίσης εσείς που έχετε βάλει gcam έχετε ακολουθήσει αυτό με το too?

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/tool-google-camera-root-magisk-enable-t3747585?

 

Αξίζει να το κάνω με την διαδικασία?Απο οτι κατάλαβα το κάνει μεσω του twrp και το "απεγκαθιστά" χωρίς να κάνει boot στο System? Ρωτάω γτ έχω κατι apps της δουλειάς και μόνο το ΙΤ κάνει το install και δεν έχω όρεξη να χάσω το access λόγω root

Edited by liakosele

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

@spiliot, Εγώ θα σου πρότεινα ένα UK-based site, replacebase.co.uk. Μεταφορικά από 4 μέχρι 10€, έρχεται σε λιγότερο από βδομάδα. Είχα αγοράσει οθόνες για G2 (~45€) και για S6 (~170€) και ήταν απίστευτες και οι δύο! Για το A1 την έχει 60€, αλλά από ποιότητα πιστεύω είναι ότι καλύτερο μπορείς να βρεις. Εγγύηση 1 χρόνο.

 

Εγώ έβαλα το Piktures αλλά είμαι διαθέσιμος σε προτάσεις.

Θέλω να έχω την δυνατότητα να δω view με τους φακέλους και το Camera roll μου ανα μέρα. Ξέρεις κανένας κάποιο αλλο?

 

Επίσης εσείς που έχετε βάλει gcam έχετε ακολουθήσει αυτό με το too?

https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/tool-google-camera-root-magisk-enable-t3747585?

 

Αξίζει να το κάνω με την διαδικασία?Απο οτι κατάλαβα το κάνει μεσω του twrp και το "απεγκαθιστά" χωρίς να κάνει boot στο System? Ρωτάω γτ έχω κατι apps της δουλειάς και μόνο το ΙΤ κάνει το install και δεν έχω όρεξη να χάσω το access λόγω root

 

Αν και δεν το έχω δει, bootarei προσωρινά στο twrp χωρίς να το εγκαταστήσει, λογικά. Εγώ το έκανα ακολουθώντας αυτό τον οδηγό: https://forum.xda-developers.com/mi-a1/how-to/guide-how-to-enable-hal3-camera2api-t3747073

Το κάνεις root προσωρινά, ενεργοποιείς το API2 και το κάνεις unroot.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog147/

Μακράν η καλύτερη gcam που έχω δοκιμάσει.αναφερομαι σε ποιότητα φωτό.αξιζει να δοκιμάσετε το max quality.βαρυ αλλά τραβά 30 φωτογραφίες κ το αποτέλεσμα σκοτώνει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ότι άλλο έχω βάλει εκτός arnova με έχει κρεμάσει, να πηγαίνω να βγάλω φωτό και να μην πατιεται καν το κουμπί, δεν ξέρω γιατί.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος με την stock εφαρμογή επαφών να εμφανίζει μόνο τις επαφές που έχουν και νούμερο τηλεφώνου ?

 

(όλες οι επαφές είναι αποθηκευμένες στο gmail)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα μοντέλα xiaomi γίνετε με το, dual boot patcher κοίτα στο xda forum

Καλησπερα μου το λες ετσι στο σκοταδι ρε φιλε κανενα οδηγο link με οδηγο στα αγγλικα αν οχι στα ελληνικα ;

Βασικα αυτο που θελω ειναι να βαλω το λογισμικο της xiaomi το κανονικο για δοκιμη και αν δεν μ αρεσει τοτε να επιστρεψω πισω γινεται αυτο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μου το λες ετσι στο σκοταδι ρε φιλε κανενα οδηγο link με οδηγο στα αγγλικα αν οχι στα ελληνικα ;

Βασικα αυτο που θελω ειναι να βαλω το λογισμικο της xiaomi το κανονικο για δοκιμη και αν δεν μ αρεσει τοτε να επιστρεψω πισω γινεται αυτο ;

Αν δε κανω λάθος δεν υπάρχει ουτε μια rom miui για το a1. Κατα διαστηματα το κοιταω και ποτε δεν εχω βρει. Ουτε καν custom miui. Επισης δεν νομιζω οτι μππρεις να φορτωσεις τη rom του 5x στο a1 και ας φαίνονται να ειναι ίδιες συσκευές. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να βρεις πολλά για το mi a1 https://forum.xda-developers.com/mi-a1

Εδώ για τις συσκευές που υποστηρίζουν dual boot https://dbp.noobdev.io//supported_devices.html

Δεν υπάρχει miui Rom για το κινητό official, για να περάσεις από το 5x πρέπει να γίνει port η Rom δεν περνάει όπως είναι (Hard brick) και ας είναι ίδιο κινητό μερικά αρχεία (bootloader κτλ) είναι διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος εύκολος τρόπος είναι να κατεβάσεις τη μπάρα ειδοποιήσεων (γλιστράς δύο δάχτυλα από τέρμα πάνω προς τα κάτω) και ενώ είναι ενεργή παίζεις με την ένταση από τα πλαϊνά κουμπιά. Αν θυμάμαι πάλι σταμάτα το Ραδιόφωνο αλλά τουλάχιστον δε σε βγάζει εντελώς εκτός οπότε το ανοίγεις με ένα κλικ πάλι.

 

Διστυχώς το δοκίμασα αυτό που μου λές αλλά δεν κάνει τίποτα .

 

Σε ευχαριστώ να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog147/

Μακράν η καλύτερη gcam που έχω δοκιμάσει.αναφερομαι σε ποιότητα φωτό.αξιζει να δοκιμάσετε το max quality.βαρυ αλλά τραβά 30 φωτογραφίες κ το αποτέλεσμα σκοτώνει

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις περάσει την τελευταία beta ή την σταθερή;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ ότι άλλο έχω βάλει εκτός arnova με έχει κρεμάσει, να πηγαίνω να βγάλω φωτό και να μην πατιεται καν το κουμπί, δεν ξέρω γιατί.
Με δεδομένο ότι μπορούμε να έχουμε εγκατεστημένες όσες εκδόσεις θέλουμε παράλληλα, δοκιμάσουμε και βλέπουμε.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διστυχώς το δοκίμασα αυτό που μου λές αλλά δεν κάνει τίποτα .

 

Το έκανα μόλις ξανά και δουλεύει. Δε θες την μικρή γκρι μπάρα που βγάζει τα εικονίδια κατάστασης και στις περισσότερες εφαρμογές είναι στη κορυφή της οθόνης μόνιμα, αλλά τη μεγάλη λευκή οθόνη που έχει τα κουμπιά χειρισμού WiFi, φακού, κλπ και που εμφανίζεται όταν συνεχίσεις να τραβάς προς τα κάτω. Όταν τη δεις με τα πλαϊνά κουμπιά ελέγχεις την ένταση, νωρίτερα δε δουλεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με δεδομένο ότι μπορούμε να έχουμε εγκατεστημένες όσες εκδόσεις θέλουμε παράλληλα, δοκιμάσουμε και βλέπουμε.

 

Εμένα όποτε εγκαθιστώ άλλη έκδοση κάθεται πάνω από τη προηγούμενη, οπότε μπορώ να έχω μόνο μια gcam εκτός της original. Δεν έχω δοκιμάσει ότι υπάρχει, ίσως 3-4 διαφορετικές, και με τη scarver ή κάπως έτσι που είχε προτείνει φίλος πριν μερικές σελίδες είχα την καλύτερη ταχύτητα και απόδοση, αλλά θα ρίξω και μια ματιά σε αυτή που προτάθηκε νωρίτερα κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Και τις δύο κ δεν είδα να διαφέρουν μεταξύ τους

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

επειδή αύριο θα πάω σε skroutzομάγαζο για να πάρω ένα για φίλο, χρειάζεται να προσέξω κάτι ? Κωδικό κλπ ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

επειδή αύριο θα πάω σε skroutzομάγαζο για να πάρω ένα για φίλο, χρειάζεται να προσέξω κάτι ? Κωδικό κλπ ?

 

Για εγγύηση μόνο, τι θα γίνει σε περίπτωση βλάβης κλπ.

 

Αν είναι παραεισαγωγης, μπορεί να χρειαστεί να πάει Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

επειδή αύριο θα πάω σε skroutzομάγαζο για να πάρω ένα για φίλο, χρειάζεται να προσέξω κάτι ? Κωδικό κλπ ?

 

Υπάρχει μόνο μια έκδοση συσκευής σε επίπεδο προδιαγραφών hardware, οπότε ότι πάρεις το ίδιο θα είναι. Σε εσωτερική μνήμη βγαίνει σε 32Gb και 64Gb και εκτός και αν έχεις πολύ προορισμένη ανάγκη χώρου, πάρε την 64 για να το βρεις μπροστά σου.

Link to comment
Share on other sites

Για εγγύηση μόνο, τι θα γίνει σε περίπτωση βλάβης κλπ.

 

Αν είναι παραεισαγωγης, μπορεί να χρειαστεί να πάει Κίνα.

 

161 ευρά σίγουρα είναι παραεισαγωγής ......δεν με απασχολεί αυτό, απλά δεν γνωρίζω αν πχ υπάρχει κωδικός για το MiA1 και άλλος για το Mi5x

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να περασουμε την gcam σαν απλο αρχειο apk;Αν ναι υπάρχει καποιο λινκ;2 apk που κατεβασα απο λινκ της προηγούμενης σελίδας δεν μου δουλευουν. Edited by tifozi13
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να περασουμε την gcam σαν απλο αρχειο apk;Αν ναι υπάρχει καποιο λινκ;2 apk που κατεβασα απο λινκ της προηγούμενης σελίδας δεν μου δουλευουν.
Έχεις ενεργοποιήσει το camera2api πρώτα;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιήσει το camera2api πρώτα;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Οχι.Αμα ειναι αυτο που πρεπει να ξεκλειδωσεις bootloader δν θα το κανω για να μην εχω τον φοβο ακυρωσης της εγγύησης.Αλλιως πως το κανουμε;.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Αμα ειναι αυτο που πρεπει να ξεκλειδωσεις bootloader δν θα το κανω για να μην εχω τον φοβο ακυρωσης της εγγύησης.Αλλιως πως το κανουμε;.

 

Εμ, αν γινόταν αλλιώς, θα το κάναμε και αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Αμα ειναι αυτο που πρεπει να ξεκλειδωσεις bootloader δν θα το κανω για να μην εχω τον φοβο ακυρωσης της εγγύησης.Αλλιως πως το κανουμε;.

 

Που και πάλι δεν ακυρώνεται η εγγύηση, αφού ξανακλειδώνει ο bootloader κι επίσης μ' ένα factory reset επαναφέρεις τη συσκευή πριν τη στείλεις (αχρείαστοι να 'ναι).

Link to comment
Share on other sites

το παρέλαβα και εγώ σήμερα, αγορά από skroutzμάγαζο στα 162 € . Μόλις το άνοιξα χωρίς sim και account,μου έβγαλε ενημέρωση συστήματος με security path του 12ου του 2017 και στο καπάκι 1143,5 mb με αναβάθμιση Απριλίου του 2018 την οποία την περνάω τώρα.....αυτή είναι oreo ?

edit

απαντώ μόνος.....ναι είναι :)

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Αν δε κανω λάθος δεν υπάρχει ουτε μια rom miui για το a1. Κατα διαστηματα το κοιταω και ποτε δεν εχω βρει. Ουτε καν custom miui. Επισης δεν νομιζω οτι μππρεις να φορτωσεις τη rom του 5x στο a1 και ας φαίνονται να ειναι ίδιες συσκευές. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμπτωματικά βρηκα σήμερα τον ακόλουθο οδηγό για εγκατάσταση miui στο a1, για οποιον ενδιαφέρεται...

Στη παρούσα φαση, αν και τη γουσταρω τη miui δε θα ασχοληθω.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...