Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι ακριβώς είναι, Της Nilkin έχω κι εγώ.

 

Εντάξει, δεν είπε τίποτα ο άνθρωπος. Κριτική ζητήθηκε πάνω σε κάποιο προϊόν και την έκανε όπως τη νιώθει.

 

Ασκησα κριτικη στην κριτικη.

 

Κοίταξε, όταν πληρώνεις 7 ευρώ ένα τζαμακι περιμένεις καλό αποτέλεσμα. Σε ένα φίλο έβαλα ένα no name με 0.70 ευρώ από Aliexpress και οπτικά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο χάλια. Νταξει, έχει λίγο καλύτερη ποιότητα αφής το nilkkin αλλά δε δικαιολογεί τη 10πλάσια τιμή.

Η hard case της ας πούμε τα σπάει, την πληρώνεις ακριβότερα αλλά αξίζει σαν ποιότητα.

 

Καλο αποτελεσμα πηρες.

Πολυ λεπτο τζαμακι, με τρομερη αισθηση στην αφη που ειναι και περιποιημενο στις ακρες και δεν σου "κοβει το χερι"

Και φυσικα το καλυτερο οπτικα, χωρις να λερωνει τοσο ευκολα, χωρις αντανακλασεις κλπ

Αυτα πληρωνεις.

 

Οχι 7 αλλα 207 να πληρωνες παλι τα ιδια προβληματα θα ειχες. Που να δεις τα fullscreen ποσο χάλια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω το Α1 Μ1 για τον γιο μου αυτό τον καιρό από πού είναι καλύτερο το παραγγείλεις? είδα ότι το έχει στο gear best σε ευρωπαϊκή αποθήκη αλλά βγαίνει γύρω στα 180 το 32 gb από Χονγκ Κονγκ με Belgium registered συμφέρει τι λέτε ?
Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σκέφτομαι να παραγγείλω το Α1 Μ1 για τον γιο μου αυτό τον καιρό από πού είναι καλύτερο το παραγγείλεις? είδα ότι το έχει στο gear best σε ευρωπαϊκή αποθήκη αλλά βγαίνει γύρω στα 180 το 32 gb από Χονγκ Κονγκ με Belgium registered συμφέρει τι λέτε ?

 

δεν αξιζει για 5-10€ καλυτερα απο καποιο σκρουτζομαγαζο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει φορεμένο το τζάμι της Nillkin να βγάλει φωτογραφία το κινητό να δούμε πως φαίνεται;
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό... Ανοιχτός bootloader και rooted με Magisk και παρόλαυτα παίρνει κανονικά OTA

 

Γίνεται κανονικά η διαδικασία ; Σε μένα δεν λειτουργεί για δεύτερη φορά . Κολάει ξεκινώντας το βήμα 1 , βάσει αυτού

https://github.com/topjohnwu/Magisk/blob/master/docs/tips.md#ota-installation-tips του οδηγού .

Την πρώτη φορά (στο προηγούμενο update) , είχα ξαναβάλει τη stock rom με Miflash και Magisk απ' την αρχή .

Τώρα αφού δεν δούλεψε πάλι , δοκίμασα με ολική απεγκατάσταση του Magisk , όπως είδα σε κάτι άλλα βίντεο , έχασα και το root , δεν έμπαινε μετά το Magisk ... Ευτυχώς είχα backup το σύστημα και το επανέφερα με TWRP . Αν είναι να ξαναπερνάω κάθε φορά τη rom ...

Δεν ξέρω μήπως ήρθε η ώρα μου για custom , μου αρέσει η Pixel Experience , την έχει δοκιμάσει κανείς ; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη stock , εκεί είναι το θέμα . Κάθε γνώμη-συμβουλή καλοδεχούμενη .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχει γυρισει καποιος σε στοκ υστερα απο custom me TWRP εγκατεστημενο μονιμα?

Κατεβασα την τελευταια ρομ απο το official site της xiaomi δοκιμαζω με mi flash tool

αλλα εμεινε κολλημενο στο "flashing" ενω εδειχνε οτι εχει τελειωσει για καμια ωρα περιπου.

Καμια ιδεα? :wacko:

 

Μπορείς να το κάνεις και πιο "χειροκίνητα" χωρίς καν να χρησιμοποιήσεις το flash tool. Απλά μπες μέσα στην στοκ που κατέβασες και έχει κάτι αρχεία της μορφής *.bat. Συνδέεις το κινητό σε fastboot και τρέχεις ένα από τα παρακάτω

 

Short Flashing Guide:

Choices for flashing/ Which script to run?

 

flash_all = Full flash, like factory reset, bootloader stays unlocked

flash_all_except_storage = Keep your data, bootloader gets re-locked

flash_all_lock = Full flash, like factory reset, bootloader gets re-locked

 

Γίνεται κανονικά η διαδικασία ; Σε μένα δεν λειτουργεί για δεύτερη φορά . Κολάει ξεκινώντας το βήμα 1 , βάσει αυτού

https://github.com/topjohnwu/Magisk/blob/master/docs/tips.md#ota-installation-tips του οδηγού .

Την πρώτη φορά (στο προηγούμενο update) , είχα ξαναβάλει τη stock rom με Miflash και Magisk απ' την αρχή .

Τώρα αφού δεν δούλεψε πάλι , δοκίμασα με ολική απεγκατάσταση του Magisk , όπως είδα σε κάτι άλλα βίντεο , έχασα και το root , δεν έμπαινε μετά το Magisk ... Ευτυχώς είχα backup το σύστημα και το επανέφερα με TWRP . Αν είναι να ξαναπερνάω κάθε φορά τη rom ...

Δεν ξέρω μήπως ήρθε η ώρα μου για custom , μου αρέσει η Pixel Experience , την έχει δοκιμάσει κανείς ; Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη stock , εκεί είναι το θέμα . Κάθε γνώμη-συμβουλή καλοδεχούμενη .

 

Μου έβγαζε error και εμένα στο βήμα 1 --μαλλον κατι ειχε πειραχτει στο system λόγω κάποιας εφαρμογής με root δικαιώματα-- αλλά ο φίλος μου που είχε κανει την ιδια ακριβως διαδικασία το έκανε κανονικά με το guide που λινκαρες. Χρησιμοποιείς adaway? Αν ναι, έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή systemless hosts του Magisk?

 

Δεν θέλω να βάλω custom, τουλάχιστον όχι από τώρα... Κάνω ένα quote το post μου 3 σελίδες πριν:

 

Και εμένα μου έβγαζε ερρορ και πέρασα με fastboot την στοκ Μαρτίου (γιατί δεν έχει ανεβάσει ακόμα η xiaomi την stock Απριλίου) κατεβάζοντας την και ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ.

 

Πριν το περάσω έκανα full uninstall το Magisk.

 

Για να μη χάσεις δεδομένα συνδέεις το κινητό με fastboot και τρέχεις το flash_all_except_storage.bat το οποίο κρατάει τα δεδομένα αλλά κλειδώνει το bootloader. Μόλις το περάσεις περνάς το ΟΤΑ κανονικά και αν θες ρουτ μπαίνεις fastboot oem unlock και μετά fastboot boot patched_img (πάτσαρα το boot.img του απριλίου και το ανέβασα εδώ) και μετά μπαίνεις Magisk και κάνεις Install -> Direct Install. Ουσιαστικά ακολουθείς το guide αυτό για root με magisk, αλλά με το πατσαρισμένο boot του Απριλίου.

 

Και εγώ μάλλον κάτι άλλαξα στο system και δεν με άφηνε, όμως του φίλου μου το πέρασε κανονικά ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει φορεμένο το τζάμι της Nillkin να βγάλει φωτογραφία το κινητό να δούμε πως φαίνεται;
Το δικό μου:

f672b22450a97d2aa18cdfe08bb7a027.jpgf3694c121c65f42b27b803bf5c15afe2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η @%"&€© εφαρμογή που βλέπεις το υπόλοιπο το κάνει τη κράζουν και online φυσικά η wind δεν το παραδέχεται. Αρκετοί που έβαλαν την εφαρμογή κάθε φορά χρεώνονται μεκλειστά τα δεδομένα, έχω και εγώ περίπτωση που επιβεβαίωσα ότι τα δεδομένα ήταν κλειστά αλλά χρεώνει κανονικά.

 

δημιουργησε ενα νεο Access Point Name κ λιγο πριν να ληξουν τα mb σου να το ενεργοποιεις.

οταν εχεις mb να ενεργοποιεις της Wind.

πιθανοτατα να εχουν δικιο τα παιδια κ να φταιει η εφαρμογη της wind η κατι αλλο γιατι το ιδιο μου εκανε κ με το lumia640 που ειχε αλλο λειτουργικο κ τσιμπουσες ευρω.

 

υγ μου ηρθε ειδοποιηση για αναβαθμιση april2018 262,6 mb.

την εκανε καποιος φιλος???ολα οκ???

Edited by satsok1979

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το update Απριλίου , το κάνω πρέπει να κάνω unroot καί να κλείσω bootloaders η κάνω κανονικά update
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου:

f672b22450a97d2aa18cdfe08bb7a027.jpgf3694c121c65f42b27b803bf5c15afe2.jpg

 

Κι εγώ νόμιζα πως σ' εμένα δεν έκατσε καλά της Nillkin, αλλά εσένα είναι λίγο χειρότερη η φάση.

Μετά από μερικές εβδομάδες εμένα στη μία πλευρά έκατσε καλά - κόλλησε.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μετα το update εχει θεμα στο wifi....πολλες φορες δεν δυνδεεται....πριν δεν ειχα κανενα προβλημα....λετε να φταει κατι αλλο?
Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έκατσε καλά η αναβάθμιση.δεν έχω θέμα

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά κάνοντας το κινητό hotspot η ταχύτητα που μπορεί να λάβει η συσκευή που συνδέεται φαίνεται να έχει κάποιο περιορισμό ή να μην αξιοποιεί πλήρως τη ταχύτητα αποστολής/λήψης του 3g/4g.

 

Υπάρχει κάποια λύση γι αυτό;

Edited by NiCkOs_gr
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαζε error και εμένα στο βήμα 1 --μαλλον κατι ειχε πειραχτει στο system λόγω κάποιας εφαρμογής με root δικαιώματα-- αλλά ο φίλος μου που είχε κανει την ιδια ακριβως διαδικασία το έκανε κανονικά με το guide που λινκαρες. Χρησιμοποιείς adaway? Αν ναι, έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή systemless hosts του Magisk?

 

Δεν θέλω να βάλω custom, τουλάχιστον όχι από τώρα... Κάνω ένα quote το post μου 3 σελίδες πριν:

 

Δεν χρησιμοποιώ Adaway . Η επιλογή του Magisk ήταν ανενεργή αλλά την άλλαξα να υπάρχει .

Υποπτεύομαι οτι η εφαρμογή είναι η LuckyPatcher , anyway .

Βλέπω στο xda οτι έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα , θα το παρακολουθώ . Προς το παρόν ούτε custom ούτε update Απριλίου , θα περιμένω την 8.1 .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους.

 

Ξαφνικά πρόβλημα με την οθόνη.

 

Ενώ ήμουν Ινσταγκραμ και έβλεπα κάτι στόρις η οθόνη άρχισε ξαφνικά να κάνει κάτι τρελά. Μόνη της πατούσε οτιδήποτε και οπουδήποτε. Έπαιρνε τηλέφωνα. Φοβήθηκα για hw prob. Κάνω ένα reset και επειδή έχω βάλει να ζητάει μοτίβο για να ανοίξει πάτησα να καλέσω emergencey. Εκεί ήταν κανονικά. Από εκεί και πέρα όμως όταν ξαναμπήκα στο android menu δε λειτουργουσε τίποτα. Άνοιγε μόνο με το δαχτυλικό(και όχι με μοτίβο και έκανε κάτι σαν το παρακάτω:

 

https://www.youtube.com/watch?v=smA-iQWytvw

 

Αλλά σε τραγικό βαθμό. Παρόλα αυτά σε emergency δε πατάει μόνο του τίποτα. Καμιά ιδέα; κάπως να κάνουμε καλιμπράρισμα οθόνης με κάποιο τρόπο μπας και σωθεί;

 

Πιστεύετε ότι θέλει εργοστασιακές και επαναφορά;

 

Εdit: καθαρίζω ΠΑΡΑ πολύ καλά την οθόνη και επανέρχεται...για λίγο. Μετά σα να το ξαναπιάνει κάτι τρελό. Σα να πατιέται συνέχεια σε μαγικά σημεία η οθόνη.

 

Θα προσπαθήσω να κάνω hard reset μπας και δω προκοπή. Πιστεύετε ότι είναι hw πρόβλημα; έχει ακούσει κανένας για κάτι παρόμοιο;

 

Εdit 2: έκανα και factory reset αλλά τίποτα.

 

Το πρόβλημα είναι κάπως έτσι:

 

https://youtu.be/2tPOxLuwOK8

 

Καμιά ιδέα;;;

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο κρυφό μενου των προγραμματιστών (το ενεργοποιεί με 7 κλικ στη βερσιόν του κινητού Σύστημα - Σχετικά με το τηλέφωνο - αριθμό έκδοσή) δες το βίντεο πως

Ενεργοποίησε την εμφάνιση πατηματων να δεις αν κάνει touch μόνο του και το θέση δείκτη και άρχισε να κάνεις σκρολλ στην οθόνη, δες αν δεν πάει κάτι καλά και ενημέρωσε μας!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

rackal δε σε πρόλαβα.

 

Ξαναλέω ότι έκανα επαναφορά από το τηλέφωνο μέσα και το πρόβλημα που μου βγαίνει με εργοστασιακές είναι αυτό του βίντεο που ανέβασα και παραπάνω

 

https://youtu.be/2tPOxLuwOK8

 

Θα προσπαθήσω και πάλι βέβαια ΑΝ φτάσω ποτέ στο μενού. Θα κάνω και ενα hard reset ακόμα μέσα από το recovery ΜΠΑΣ και.

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Νοπ. Ξεκινά καλά το κινητό και σε κάποια στιγμή στοκαρει.

 

Δε ξέρω τι παίζει. Πολύ κρίμα. Ούτε τούμπα έχει φάει ούτε τπτ.

 

Έκλεισα και τον σενσορα μπας και φταίει αυτό αλλά όχι. Θα περιμένω να το φορτίσω στα 100%.

 

5 app έχει η κοπέλα όλα και όλα οπότε θεωρώ ότι είναι θέμα hw. Θα ασχοληθώ και αύριο να περάσω παλαιότερη ρομ μπας και. Έστειλα και ένα λογκ στην mi μέσω της εφαρμογής και το βίντεο.

 

Πολύ απογοήτευση. Πολύ κρίμα για κινητό 20 ημερών.

 

Έβαλα μόλις sbow taps & pointer location να δω μπας και(φαντάζομαι αυτά εννοείς).

 

Edit: Εδώ το πρόβλημα το ξανανεβαζω σε βίντεο. Να φανταστώ πάμε σέρβις;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

https://cloud.tapatalk.com/s/5adbaf482e2e5/VID_20180421_223423.mp4

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χαλάει σε αυτές τις περιπτώσεις είναι το digitizer, μικρό κόστος ανταλλακτικού τεράστια μανούρα να αλλαχθεί. Αφού το κινητό είναι καινούριο μη σε νοιάζει, δυστυχώς και κάποια τέτοια θα ξεφύγουν γι αυτό έχουμε εγγύηση.

 

Η επαναφορά δε θα κάνει κάτι, το μόνο που θα σου πρότεινα είναι να το φορτίσεις με άλλο φορτιστή γιατί για κάποιο λόγο που δεν ξέρω μερικοί φορτιστές το προκαλούν. Φαίνεται παράλογο αλλά έλα που συμβαίνει. Όμως σχεδόν σίγουρα πάει σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Θα επικοινωνήσω με Κινέζους μπας και δεχτούν να το πληρώσω εδώ και να πληρώσουν το κόστος επισκευής αλλιώς θα το στείλω πίσω και θα τους ζητήσω αν γίνεται refund αν και είμαστε πλέον στις 22 μέρες. Ευχαριστώ πολύ παίδες.
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ το βίντεο και ακολουθήστε τις οδηγίες για πιο σκοτεινό θέμα, θα χρειαστεί επανεκκίνηση το τηλέφωνο για να σας βγάλει τα θέματα και ο άνθρωπος που το ανέβασε, έχει τα λινκ στη περιγραφή.

 

 

EDIT: Τα σκοτεινά θέματα είναι τα Blue-dark και Rose-black, τα υπόλοιπα απλά αλλάζουν το accent colour.

 

https://i.imgur.com/9mP5Xzc.png

https://i.imgur.com/7rh32pM.png

https://i.imgur.com/94TgX9S.png

https://i.imgur.com/8fvuwgY.png

 

Δοκίμασα όλες τις επιλογές που δίνει κάτω από το βίντεο και το blue dark και το rose black είναι τα μόνα που δε δουλεύουν.τα αλλά που αλλάζουν μόνο το χρώμα της γραμματοσειράς δουλεύουν.αυτα που με ενδιαφέρουν τίποτα, εγκαθίσταται κανονικά το apk αλλά δεν βλέπω πουθενά επιλογή του θέματος.καμια ιδέα?

 

Edit: το κατάφερα τελικά

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλες τις επιλογές που δίνει κάτω από το βίντεο και το blue dark και το rose black είναι τα μόνα που δε δουλεύουν.τα αλλά που αλλάζουν μόνο το χρώμα της γραμματοσειράς δουλεύουν.αυτα που με ενδιαφέρουν τίποτα, εγκαθίσταται κανονικά το apk αλλά δεν βλέπω πουθενά επιλογή του θέματος.καμια ιδέα?

 

Edit: το κατάφερα τελικά

Μπορείς να ανεβάσεις κάπου τα αρχεία γιατί από το xda έχουν κατεβάσει το zip.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...