Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, στη παρεα!

 

Προερχομενος απο oneplus 5t ( το εδωσα λογω αναγκης ) κ αγοραζοντας σε τοσο χαμηλη τιμη το A1 απογοητευτηκα πληρως κυριως αναφορικα με το ποσο smooth ειναι η συσκευη. Αρκετα lag κ σ nougat και σ oreo ***

 

Προσωπικα - και επειδη διαβαζω τα οσα αρνητικα γραφετε για τις custom rom - βρηκα λυση στην Lineage os 15.1 // εξαιρετικη εμπειρια και εξαιρετικη μπαταρια χωρις κανενα drain

 

Θεωρώ μεγαλο fail της xiaomi αυτο που εκανε με το androidone οταν το MIUI ειναι πραγματικο τοσο ομορφο κ εχει τοσους fans εκει εξω.

 

Υπαρχουν επιλογες για αυτους που θελουν miui, και η xiaomi εδωσε μια εναλλακτικη γι αυτους που δεν θελουν miui και προτιμουν το καθαρο android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, στη παρεα!

 

Προερχομενος απο oneplus 5t ( το εδωσα λογω αναγκης ) κ αγοραζοντας σε τοσο χαμηλη τιμη το A1 απογοητευτηκα πληρως κυριως αναφορικα με το ποσο smooth ειναι η συσκευη. Αρκετα lag κ σ nougat και σ oreo ***

 

Προσωπικα - και επειδη διαβαζω τα οσα αρνητικα γραφετε για τις custom rom - βρηκα λυση στην Lineage os 15.1 // εξαιρετικη εμπειρια και εξαιρετικη μπαταρια χωρις κανενα drain

 

Θεωρώ μεγαλο fail της xiaomi αυτο που εκανε με το androidone οταν το MIUI ειναι πραγματικο τοσο ομορφο κ εχει τοσους fans εκει εξω.

 

Φίλε μου το Mi A1 είναι από τις πιο value for money συσκευές που έχουν υπάρξει!!

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα!!

Και αν ήθελες το MIUI υπάρχει το 5Χ το οποίο είναι ακριβώς η ίδια συσκευή με το Mi A1 χωρίς stock Android!! ;)

Για το stock Android κάνει θραύση η το Mi A1!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κι εγώ λίγες μέρες και μόνο καλά λόγια έχω να πω.

Δεν εχω δει έντονα lag, και προέρχομαι από ios και samsung s9.

Πιο πολλά lag είχα στο S9 και ειδικά σε κάποιες εφαρμογές όπως πχ Google maps, παρά στο A1.

 

Για τη μπαταρια, με βγάζει μια μέρα, καλύτερα από το S9 που δεν με βγάζε με τίποτα.

 

Θέλω να δω πως πάει και με τη κάμερα, ειδικά με τη Gcam....

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

H αναρτηση μου δν ειχε να κανει με συγκριση σε καμμια περιπτωση! Προφανως και δεν θα το συκρινα ποτε ***

 

Ειχε να κανει με την lineage 15.1 και τη smooth εμπειρια που προσφερει σ σχεση με το stock andorid

Link to comment
Share on other sites

H αναρτηση μου δν ειχε να κανει με συγκριση σε καμμια περιπτωση! Προφανως και δεν θα το συκρινα ποτε ***

 

Ειχε να κανει με την lineage 15.1 και τη smooth εμπειρια που προσφερει σ σχεση με το stock andorid

 

Έχουμε την 8.0 και όχι την 8.1 ακόμα, και είναι γνωστό οτι έχει μικρό προβλήματα. Στις αναβαθμίσεις είναι μία χαρά μέχρι στιγμής.

Όποιος περνάει την 8.0 θέλω να πιστεύω οτι ξέρει τι κάνει και είναι αναμενόμενο ως καινούργιο λειτουργικό να έχει κάποια προβλήματα. Αυτά από εμένα. :)

Link to comment
Share on other sites

H αναρτηση μου δν ειχε να κανει με συγκριση σε καμμια περιπτωση! Προφανως και δεν θα το συκρινα ποτε ***

 

Ειχε να κανει με την lineage 15.1 και τη smooth εμπειρια που προσφερει σ σχεση με το stock andorid

Το να είναι μια custom rom καλύτερη από τη stock και όταν μιλάμε και για stock android κινητά, μου φαίνεται λίγο περιέργο. Το να προσφέρουν περισσότερα features δεκτό. Αλλά θεωρώ ότι οι Custom πάντα έχουν κάποια μικρά bugs έστω και στα καλυτερα τους. Τώρα για τι συγκεκριμένο κινητό δε έχω προσωπική άποψη.

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

ναι παιδια wind

Κατά πάσα πιθανότητα η @%"&€© εφαρμογή που βλέπεις το υπόλοιπο το κάνει τη κράζουν και online φυσικά η wind δεν το παραδέχεται. Αρκετοί που έβαλαν την εφαρμογή κάθε φορά χρεώνονται μεκλειστά τα δεδομένα, έχω και εγώ περίπτωση που επιβεβαίωσα ότι τα δεδομένα ήταν κλειστά αλλά χρεώνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η @%"&€© εφαρμογή που βλέπεις το υπόλοιπο το κάνει τη κράζουν και online φυσικά η wind δεν το παραδέχεται. Αρκετοί που έβαλαν την εφαρμογή κάθε φορά χρεώνονται μεκλειστά τα δεδομένα, έχω και εγώ περίπτωση που επιβεβαίωσα ότι τα δεδομένα ήταν κλειστά αλλά χρεώνει κανονικά.

 

αρα να καταργησω την εφαρμογη ?..ρε παιδια μου εφαγε 7 ευρω σε 3 μερες....

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό πρόβλημα. Ενώ έχω κανονικά ίντερνετ μπαίνω σε site και τα λοιπά όταν μπαίνω στο play store δεν μου κάνει ενημέρωση τις εφαρμογές και όταν πάω να κατεβάσω καμία καινούργια μένει στην λήψη συνέχεια. Ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Μηπως εχεις εγκατεστημενο το DNS Changer ή καποιο αλλο αντιστοιχο ωστε να κοβεις τις σπαστικοτατες διαφημισεις απο τα apps χωρις να εισαι root? Αν ναι τοτε κανε stop στο DNS Changer κανε stop ολα τα downloads στο play store (ειτε νεα ειτε updates που εχουν κολλησει) και μετα ξανα start τα downloads και αφου τελειωσουν ενεργοποιεις και παλι το DNS Changer

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,διάβασα 2-3 σελίδες πίσω, δυστυχώς δεν έχω το χρόνο για περισσότερες.. Έδωσα μόλις το LG G4 και σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά αυτού. Το βρίσκω skroutz 160 ευρώ (δε με ενδιαφέρουν τα 64gb), και έχω κάποιες απορίες:

1) σε γενικές γραμμές είστε ικανοποιημένοι;

2) από πλευράς κάμερας, θα απογοητευτώ πάρα πολύ προερχόμενος από LG G4? Ειναι τόσο τραγική η κάμερα του όσο διαβάζω; Ειδικά τη νύχτα διαβάζω τα χειρότερα.

3) τα σκρουτζομάγαζα δίνουν ελληνική εγγύηση 2 ετών ή αν μας βγάλει πρόβλημα "μπλέκουμε"?

 

ΥΓ: μιας και δεν ειμαι fan του miui, το pure android πως σας φαίνεται; Γίνεται εύκολα root?

Edited by aggeloszog
Link to comment
Share on other sites

To G4 πολύ καλό κινητό, θα στεκόταν ακόμα και σήμερα αν είχε καλύτερη μπαταρία. Πολύ γρήγορο κινητό, πολύ καλή κάμερα και πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι.

 

Το Μι Α1 είναι τρομερά καλό κινητό αλλά είναι κινητό των 200€, δεν συγκρίνεται με ναυαρχίδες.

 

Φωτογραφική μαμισια είναι χειρότερη από το G4 αλλά με gcam θα έχεις ίσως και καλύτερες φωτό ( ναι είναι τόσο καλό το hdr+)

 

Αν είναι αυτό ο μπάτζετ σου, παίρνεις μια1 χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν θα είναι όσο smooth όσο το G4 αλλά τα κανει όλα καλά και γρήγορα και έχει και updates.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω αδελφε

 

Εγω που εχω πακετο δεδομενων οταν εχω κλειστα δεδομενα παντα ιδια ειναι.

Κατι κανεις λαθος και δεν το εχεις παρει χαμπαρι.

Link to comment
Share on other sites

To G4 πολύ καλό κινητό, θα στεκόταν ακόμα και σήμερα αν είχε καλύτερη μπαταρία. Πολύ γρήγορο κινητό, πολύ καλή κάμερα και πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι.

 

Το Μι Α1 είναι τρομερά καλό κινητό αλλά είναι κινητό των 200€, δεν συγκρίνεται με ναυαρχίδες.

 

Φωτογραφική μαμισια είναι χειρότερη από το G4 αλλά με gcam θα έχεις ίσως και καλύτερες φωτό ( ναι είναι τόσο καλό το hdr+)

 

Αν είναι αυτό ο μπάτζετ σου, παίρνεις μια1 χωρίς δεύτερη σκέψη. Δεν θα είναι όσο smooth όσο το G4 αλλά τα κανει όλα καλά και γρήγορα και έχει και updates.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η Gcam μπαίνει και σε αρουτάριστο? Από πλευράς βίντεο, η κατάσταση παραμένει χάλια ή βελτιώνεται κι αυτή με χρήση της GCAM?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Η Gcam μπαίνει και σε αρουτάριστο? Από πλευράς βίντεο, η κατάσταση παραμένει χάλια ή βελτιώνεται κι αυτή με χρήση της GCAM?

 

Ναι, μπαίνει και σε unrooted συσκευή πλέον - είναι πολύ εύκολο - υπάρχει σχετικός οδηγός.

Επειδή το ανέφερες πριν, γνώμη μου (θα στο πουν και άλλοι) μην τσιγκουνευτείς τη μικρή διαφορά από 32 σε 64gb. Θα το μετανιώσεις.

Tα σκουτζομάγαζα δίνουν 1 χρόνο εγγύησης και, ναι, ψιλομπλέκεις, γιατί νομίζω τα στέλνουν πίσω Κίνα.

Σε μερικά ελληνικά (Cosmote, Germanos, Plaisio, κλπ - δε θυμάμαι ποια ακριβώς, μπορείς να το βρείς όμως) έχεις 2 χρόνια εγγύηση από infoquest, αλλά την πληρώνεις ουσιαστικά με τη μεγάλη διαφορά τιμής.

Προερχόμενος από LG Nexus 5 (και φανατικός Pure Android) είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για τα χρήματα που έδωσα. 100% vfm συσκευή.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπαίνει και σε unrooted συσκευή πλέον - είναι πολύ εύκολο υπάρχεις σχετικός οδηγός.

Επειδή το ανέφερες πριν, γνώμη μου (θα στο πουν και άλλοι) μην τσιγκουνευτείς τη μικρή διαφορά από 32 σε 64gb. Θα το μετανιώσεις.

εφόσον το μονο που κερδίζεις είναι η χωρητικότητα κι όχι εξτρά μνήμη ραμ ή κάτι άλλο, τότε δε νομίζω να το μετανιώσω...πάντα χρησιμοποιώ περίπου 10 giga στα κινητά μου.

Link to comment
Share on other sites

αρα να καταργησω την εφαρμογη ?..ρε παιδια μου εφαγε 7 ευρω σε 3 μερες....

Βγάλε τη για μερικές μέρες, αν δε σε χρεώνει κάτι άλλο θα είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε αλλα μου βγάζει προβλημα εγκατάστασης..... τι κανω?

Προσπάθησε αργότερα, μάλλον έχουν πλακώσει όλοι τώρα και αναβαθμίζουν.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε αλλα μου βγάζει προβλημα εγκατάστασης..... τι κανω?

 

Έχεις εγκαταστήσει gcam με τον οδηγό χωρίς root και κατά την εγκατάσταση έκανες κάτι με το twrp?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκαταστήσει gcam με τον οδηγό χωρίς root και κατά την εγκατάσταση έκανες κάτι με το twrp?

ναι εχω βαλει gcam χωρις root και μαλλον εκανα ........., πως το διορθωνω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...