Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι hardware πρόβλημα γιατί δεν το κάνει σε όλους, η το παρουσιάζει ξαφνικά ενώ πριν δούλευε οκ.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα δεν το έκανε ποτέ στον ένα μήνα που το έχω περίπου κ το έκανε τώρα

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου άρχισε να το κάνει. Και εμένα ήταν μια χαρά αλλά μετά την ενημέρωση έκανε το θεματάκι με τον αισθητήρα. Λογικά στην επόμενη ενημέρωση θα το φτιάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου άρχισε να το κάνει. Και εμένα ήταν μια χαρά αλλά μετά την ενημέρωση έκανε το θεματάκι με τον αισθητήρα. Λογικά στην επόμενη ενημέρωση θα το φτιάξουν.

 

Και παλιά το έκανε με nougat, αλλά με oreo μέχρι και την αναβάθμιση Ιανουαρίου το έκανε πολύ λιγότερο, με Φεβρουαρίου κι εγώ έχω την εντύπωση ότι το κάνει περισσότερο

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς καμιά "καλύτερη" gcam? Έτσι για παιχνίδι

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο Camera2 API για να εκμεταλλευτείς αυτές τις εφαρμογές, σωστά?

 

Εγώ ψάχνω για μια θήκη όπως την Neo Hybrid της Spigen ή την Ultra Hybrid. Ειδικά η Neo Hybrid με διαφορά η καλύτεηρ θήκη που έχω δει σε ποιότητα, συναρμογή και προστασία.

Έχετε βρει καμία παρόμοια για το κινητό?

 

Ευχαριστώ

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Αν βρω χρονο μεσα στην ημέρα θα τη δοκιμασω και θα ενημερώσω.

Απ'οτι ειδα στα video έχει πολλες επιλογές στις ρυθμίσεις και πρέπει να είναι οκ χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα

Τελικά εκατσα και ασχολήθηκα σήμερα και πέρασα τη lineage 15.1

Προς το παρόν όλα φαίνονται οκ και δουλεύουν όλα. Πέρασα και gcam και δουλεύει επίσης, βέβαια δεν υπάρχει η στοκ κάμερα της xiaomi. Επίσης στις ρυθμίσεις υπάρχει επιλογή για ενεργοποίηση οθόνης με διπλό πάτημα, στη πράξη όμως δεν μου έχει παίξει. Το ραδιόφωνο λειτουργεί κανονικά

 

Ο οδηγός που ακολούθησα ήταν αυτός

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Στο video (της παρουσίασης, όχι της εγκατάστασης) φαίνεται να έχει και εφαρμογή για fm, δουλεύει;
Ναι δουλεύει!
Link to comment
Share on other sites

@mistre αν έχεις διάθεση πες μας λίγα λόγια για την lineage.Ξερω είναι η παλιά cyanogen σωστά;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@mistre αν έχεις διάθεση πες μας λίγα λόγια για την lineage.Ξερω είναι η παλιά cyanogen σωστά;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Ναι σωστά.

Γενικά θα έλεγα οτι ειναι λιγο πιο πλούσια απο τη στοκ. Και για μένα είναι η πρωτη φορά που τη χρησιμοποιώ!

Γενικα τα τελευταία 2 χρόνια ημουν συνέχεια xiaomi κινητά και global miui οποτε απειχα απο custom rom και ελεγα οτι δε θα ξανασχολιομουν.. Ωστοσο με το a1 ξαναμπηκα στη διαδικασία...

Σχετικά με τωρα με τη lineage φαίνεται να ειναι οκ, απλά σήμερα ειναι η πρώτη μερα κανονικης καθημερινής χρήση και περιμενω να δω πως θα πάει καθως στη πραξη θα φανει αν θα εντοπισω προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο video (της παρουσίασης, όχι της εγκατάστασης) φαίνεται να έχει και εφαρμογή για fm, δουλεύει;

 

Ναι δουλεύει!

 

 

Μπορούμε με κάποιον τρόπο να εγκαταστήσουμε την εφαρμογή, ή κάποια άλλη έστω, ώστε να ακούμε FM Radio από την συσκευή μας? :rolleyes:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Έχω Oreo με January security patch. Έχω root με magisk. Για να περάσω την February security patch, κάνω απεγκατασταση το magisk , επανεκκίνηση και δεν.... περνάει την αναβάθμιση...!!! Καμμία ιδέα????
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι κλειδωμένος

Γι αυτό! Για να περάσει οποιαδήποτε ενημέρωση θέλει κλειδωμένο bootloader.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν έχει πειραχτεί το σύστημά σου από το root θα αποτύχει και πάλι οπότε πρέπει να φλασαρεις χειροκίνητα την original. Φυσικά μπορείς να πας κατευθείαν στο τελευταίο patch και μετά ξανά περνάς ότι χρειάζεσαι (root, κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε το update του Φεβρουαρίου. Είναι διορθωμένο, να το βάλω ή θα έχω θέματα;

 

Επίσης, του Μαρτίου δεν θα έπρεπε να έρθει τώρα;

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων λογικά η gcam πρέπει να διαγράφεται η μήπως όχι;

Μήπως την θεωρεί πλέον σαν κοινή εφαρμογή και μένει ως έχει;

 

Θα δώσω την συσκευή στην κόρη μου γιατί τα έφτυσε το κινητό που είχε. εντάξει δεν είναι πρόβλημα να την ξαναπεράσω αλλά αργότερα αν χρειαστεί να κάνει επαναφορά θα δυσκολευτεί το κορίτσι. Εργάζομαι στο εξωτερικό και δεν είμαι συνέχεια κοντά της.

Η oem εφαρμογή είναι χαλια. Εκτός από τις βραδινές που είναι χώμα, έχει μεγάλο lag. Οι φωτό την ημέρα είναι καλές χάρη του αισθητήρα της Sony.

 

Για το sar το εξαντλήσαμε. Αν το φοβόμουν δεν θα το έδινα στην κόρη μου.

Επιπλέον είναι κοπελα, θα το έχει στην τσάντα της όχι στην τσέπη και δεν είναι άτομο που περνά πολύ χρόνο με το κινητό στο χέρι.

Την ενδιαφέρει όμως η φωτογραφία και η gcam είναι καταπληκτικη.

 

Εγώ θα πάω στο HTC U11 το οποίο το βρήκα σε προσφορά 450€.

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αισθητήρα Sony το MiA1...
Ναι? Είχα την εντύπωση ότι έχει Sony.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με tempered glass, ξέρω ότι λόγω οθόνης κανένα δεν είναι τέλειο Υπάρχουν κάποιοι που έχουν δοκιμάσει και το φουλ cover: https://tinyurl.com/ydf3b2bx

και το h+ της nillkin; καλύτερο;

https://tinyurl.com/y9h4qly9

Link to comment
Share on other sites

Χθες ήρθε η αργοπορημένη αναβάθμιση του Φεβρουαρίου και εμφανίστηκε το πρόβλημα με τον proximity sensor. Ας ελπίσουμε να λυθεί στην επόμενη αυτό, δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά άλλωστε.

Πέρα από αυτό όμως, σήμερα εγκατέστησα το Adguard και από τη στιγμή που τρέχει, εμφανίζει και μια ειδοποίηση το "Σύστημα Android" ότι "το Adguard τρέχει στο παρασκήνιο". Έκλεισα τις ειδοποιήσεις του Adguard, τις ειδοποιήσεις του συστήματος Android καθώς και τις ειδοποιήσεις του VPN μέσα από τις ειδοποιήσεις του συστήματος Android. Τίποτα, η ειδοποίηση παραμένει εκεί και δε φεύγει με κανένα τρόπο. Πειράζοντας λίγο τις ρυθμίσεις ειδοποιήσεων, το μόνο που κατάφερα ήταν να την εξαφανίσω για λίγο και να ξαναβγεί μόλις αποσυνδέθηκε το wifi. Επειδή είναι πολύ ενοχλητική, υπάρχει τρόπος να φύγει από εκεί η συγκεκριμένη ειδοποίηση ? Δε θέλω να ξηλώσω το adguard, είναι πολύ ακριβό και είναι κρίμα, αλλά αν δε βρω λύση θα το κάνω, δε θέλω με τίποτα τέτοιες χαζές ειδοποιήσεις.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όσο τρέχει θα έχεις αυτό το ενοχλητικό πρόβλημα..

 

Same Sh1t... Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα άλλα κινητά που το δοκίμασα η ειδοποίηση φεύγει εύκολα, απλά την κλείνεις επί τόπου και δεν ξαναβγαινει. Ακόμη και στο one plus 3t (που έχει επίσης oreo) φεύγει έτσι απλά. Στο Mi Α1 το μόνο που κατάφερα (με σύρσιμο της ειδοποίησης και επιλογή το ρολογακι) ήταν να την κλείσω για δύο ώρες. Από τα υπόλοιπα δεν πιάνει τίποτα. Μόνο στο συγκεκριμένο δε μπορεί να βγει με κανένα τρόπο ? Αν κάποιος καταφέρει κάτι, παρακαλώ πολύ να ενημερώσει. Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...