Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απίστευτες φωτογραφίες με την Google camera. Ανυπομονώ να δω πορτ από το 9 που θα υποστηρίζει διπλές κάμερες.

Ερώτηση: hdr+on or enhanced?

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

με on μου φαίνεται είναι πολύ καλύτερο

 

επίσης στις advanced ρυθμίσεις βάζεις hdr+ super high και hdr+ image quality στο 100%

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

με on μου φαίνεται είναι πολύ καλύτερο

 

επίσης στις advanced ρυθμίσεις βάζεις hdr+ super high και hdr+ image quality στο 100%

Έχει δοκιμάσει κανείς κάποια άλλη έκδοση gcam εκτός αυτής που περιέχει το script στον οδηγό εγκατάστασης?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να το βρεις. Πηγαίνεις συστημα,γλώσσες κ εισαγωγη, συνθέτες ρυθμίσεις, μετάβαση στην κάμερα και το κανεις ανενεργό

 

Γλώσσες & εισαγωγή?!?

Μου θύμισε λίγο από το χάος στις ρυθμίσεις των windows phone..

Ευχαριστώ πολύ.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον έχει καλό ψαχτήρι, δηλαδή αν (έχεις αγγλικά το μενού ας πούμε, γιατί εγώ με αγγλικά το ξέρω) πατήσεις gestures σε πάει άμεσα

 

στην oreo υποτίθεται ότι έκαναν το μενού πιο "απλό και συμμαζεμένο" αυτός ήταν ο στόχος τους, αλλά τελικά μας βάζει να τα ψάχνουμε όλα από την αρχή, γιατί έχουν ομαδοποιήσει πράγματα ψιλοάσχετα μεταξύ τους όπως το συγκεκριμένο..

 

τουλάχιστον όπως είπα αν ξέρεις τι ψάχνεις το βρίσκεις με το ψαχτήρι εύκολα, πολλά πράγματα δεν θυμάμαι πού είναι, απλά τα αναζητώ κάθε φορά

 

γενικά όμως σε κάθε έκδοση android αυτό κάνουν, άλλα πράγματα που σε βόλευαν τα χαλάνε και άλλα που σε χάλαγαν τα βελτιώνουν..να είσαι σε εγρήγορση :lol:

 

πολλές φορές όμως απλά αλλάζουν κάτι για να πουν ότι το άλλαξαν και δεν είναι πάντα σωστή η σκέψη τους, αλλά αυτή είναι και η χαρά του πειραματόζωου

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

με on μου φαίνεται είναι πολύ καλύτερο

 

επίσης στις advanced ρυθμίσεις βάζεις hdr+ super high και hdr+ image quality στο 100%

Ναι τα έχω κάνει αυτά. Ευχαριστώ πολύ.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μόλις έκανα εγγραφή στο Forum. Πήρα το Mi A1 και θα ήθελα να κάνω μια γρήγορη ερώτηση..να κάνω την αναβάθμιση σε Oreo 8..αξίζει για να βελτιωθεί το κινητό? ή να μείνω στο Android 7 όπως το έχω πάρει? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μόλις έκανα εγγραφή στο Forum. Πήρα το Mi A1 και θα ήθελα να κάνω μια γρήγορη ερώτηση..να κάνω την αναβάθμιση σε Oreo 8..αξίζει για να βελτιωθεί το κινητό? ή να μείνω στο Android 7 όπως το έχω πάρει? :confused:
Να κάνεις όλες τις αναβαθμίσεις μέχρι και την χθεσινή που ονομάζεται Φεβρουαρίου.

Η συσκευή δεν έχει κανένα πρόβλημα με το Oreo και ειδικά με το χθεσινό update παρατηρώ μια αύξηση της αυτονομίας.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι που είναι ίσως λίγο offtopic. Πριν λίγες μέρες έκανε την τελευταία αναβάθμιση η εφαρμογή messages.απο τότε λοιπόν έχοντας ενεργοποιημένη τη ρύθμιση για χρήση απλών χαρακτήρων όταν στέλνεις το sms τα γράμματα μετατρέπονται σε κεφαλαία.πριν την αναβάθμιση δε συνέβαινε αυτό (χρησιμοποιώντας πάλι απλούς χαρακτήρες). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για αυτό ή μόνο με άλλη εφαρμογή?
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πιο καινούργια έκδοση, αυτή που έχω τώρα έχει πχ. και την επιλογή για lens blur (δουλεύει χάλια η συγκεκριμένη επιλογή).

Κυρίως τη χρησιμοποιώ όταν έχω χαμηλό φωτισμό.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πιο καινούργια έκδοση, αυτή που έχω τώρα έχει πχ. και την επιλογή για lens blur (δουλεύει χάλια η συγκεκριμένη επιλογή).

Κυρίως τη χρησιμοποιώ όταν έχω χαμηλό φωτισμό.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Καινούργια έκδοση του messages?κ εγώ την τεκευταια έχω αλλά δεν κατάλαβα τι λες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω κάτι που είναι ίσως λίγο offtopic. Πριν λίγες μέρες έκανε την τελευταία αναβάθμιση η εφαρμογή messages.απο τότε λοιπόν έχοντας ενεργοποιημένη τη ρύθμιση για χρήση απλών χαρακτήρων όταν στέλνεις το sms τα γράμματα μετατρέπονται σε κεφαλαία.πριν την αναβάθμιση δε συνέβαινε αυτό (χρησιμοποιώντας πάλι απλούς χαρακτήρες). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για αυτό ή μόνο με άλλη εφαρμογή?

Το ότι δεν το έκανε ήταν λόγω bug το οποίο ξεκίνησε πριν από 2 μήνες. Είχα αναγκαστεί να γυρίσω στη εργοστασιακή γιατί με κεφαλαία στοιχίζει ένα sms ανά 160 χαρακτήρες με μικρά ανά κάπου 70 και δεν είχα όρεξη να πληρώνω κερατιάτικα. Οπότε αν θες μικρά απενεργοποίησε τους απλούς χαρακτήρες και τα δύο μαζί δε γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει πιο καινούργια έκδοση, αυτή που έχω τώρα έχει πχ. και την επιλογή για lens blur (δουλεύει χάλια η συγκεκριμένη επιλογή).

Κυρίως τη χρησιμοποιώ όταν έχω χαμηλό φωτισμό.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Αν βρεις χρόνο μας λες ποιά είναι. Διαγράφεις την προηγούμενη και απλά εγκαθιστάς το apk?

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ''συνφορουμίτης'' να βάλει κάποιο λινκ της διαδικασίας για την google κάμερα, ή σε ποιό ποστ αναφέρεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IPHONE 11 PRO MAX

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το έχει ένας φίλος μου, το πήρε τώρα και έχει ένα θέμα. Έχει βάλει αποτύπωμα για ξεκλείδωμα οθόνης. Όταν πατάει το κουμπί για να ανοίξει την οθόνη, αν την σύρει από την μέση και προς τα πάνω η οθόνη ξεκλειδώνει αυτόματα χωρίς να ζητάει κωδικό. Αν πατήσει κάτω στην οθόνη το αποτύπωμα που έχει τότε μόνο ζητάει κωδικό. Πως φτιάχνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος ''συνφορουμίτης'' να βάλει κάποιο λινκ της διαδικασίας για την google κάμερα, ή σε ποιό ποστ αναφέρεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σε αυτό το topic σελίδα 164 υπάρχει αναλυτικός οδηγός που έχουμε ακολουθήσει πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν το έκανε ήταν λόγω bug το οποίο ξεκίνησε πριν από 2 μήνες. Είχα αναγκαστεί να γυρίσω στη εργοστασιακή γιατί με κεφαλαία στοιχίζει ένα sms ανά 160 χαρακτήρες με μικρά ανά κάπου 70 και δεν είχα όρεξη να πληρώνω κερατιάτικα. Οπότε αν θες μικρά απενεργοποίησε τους απλούς χαρακτήρες και τα δύο μαζί δε γίνεται!

 

Άρα πως πρεπει να το εχουμε για να χρεωνομαστε "λιγοτερο"; Χρηση απλων χαρακτηρων ενεργοποιημενη;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος είχε ρωτήσει ποιό είναι πιο γρήγορο μεταξύ Α1 και Max2.

Έκανα ένα γρήγορο τεστ και διαπίστωσα ότι στο αρχικό άνοιγμα το Max είναι ελάχιστα πιο γρήγορο. Βέβαια τρέχει Nougat. Το ίδιο θέμα έχω παρατήσει στο Nexus 5x που τρέχει Oreo. Αν δηλαδή κλείσεις όλες τις εφαρμογές καθυστερεί το άνοιγμα περισσότερο απ'ότι σε παρόμοια κατάσταση όταν ήταν σε Nougat.

Επίσης στην MIUI έχουν κάνει όπως πάντα πολύ καλή δουλειά.

Εντάξει η διαφορά ήταν αμελητέα. Απλά εμφανίζονταν ένα κλάσμα του δευτερολέπτου νωρίτερα και όχι σε όλες τις εφαρμογές.

Στην πράξη δεν υπάρχει διαφορά εκτός του dialer τον οποίο η Google τον έχει ρυθμίσει να κλείνει εντελώς αν δεν χρησιμοποιείται για πολύ ώρα. Τραγικό, μου θυμίζει εποχές galaxy S1 όταν οι συσκευές είχαν ένα 1gb η και λιγότερη ραμ. Αν δεν φοβόμουν ότι ο ΕΧ Dialer θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση, δεν θα χρησιμοποιούσα της Google.

Αν μπορεί κάποιος ''συνφορουμίτης'' να βάλει κάποιο λινκ της διαδικασίας για την google κάμερα, ή σε ποιό ποστ αναφέρεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπάρχει οδηγός μερικές σελίδες πίσω.

Είναι μετάφραση του αντίστοιχου οδηγού που υπάρχει στο xda.

Η διαδικασία είναι απλή. Κάποια προβλήματα οφείλονται στα κλειδώματα των windows σε ότι έχουν να κάνουν με την εγκατάσταση των drivers για την αναγνώριση της συσκευής επειδή δεν είναι υπογεγραμμένοι. Δεν είμαι στον υπολογιστή μου για να σου δώσω links.

 

 

QUOTE=elias1994;7517397]Καλησπέρα, το έχει ένας φίλος μου, το πήρε τώρα και έχει ένα θέμα. Έχει βάλει αποτύπωμα για ξεκλείδωμα οθόνης. Όταν πατάει το κουμπί για να ανοίξει την οθόνη, αν την σύρει από την μέση και προς τα πάνω η οθόνη ξεκλειδώνει αυτόματα χωρίς να ζητάει κωδικό. Αν πατήσει κάτω στην οθόνη το αποτύπωμα που έχει τότε μόνο ζητάει κωδικό. Πως φτιάχνεται αυτό;

 

Ας αφαιρέσει οποιοδήποτε κλείδωμα και μετά ας προσπαθήσει ξανά. Αν κάνει τα ίδια, μάλλον θα πρέπει να κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και έχει πάει στραβά.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν το έκανε ήταν λόγω bug το οποίο ξεκίνησε πριν από 2 μήνες. Είχα αναγκαστεί να γυρίσω στη εργοστασιακή γιατί με κεφαλαία στοιχίζει ένα sms ανά 160 χαρακτήρες με μικρά ανά κάπου 70 και δεν είχα όρεξη να πληρώνω κερατιάτικα. Οπότε αν θες μικρά απενεργοποίησε τους απλούς χαρακτήρες και τα δύο μαζί δε γίνεται!

 

Μα αυτό δεν είναι bug, έτσι δουλεύουν όλα τα κινητά με τα ελληνικά μισς που πιάνονται special χαρακτήρες.

Και τώρα μπορείς να το έχεις στα μικρά και πάλι θα χρεώνεται 2-3 μηνύματα οι 160 χαρακτήρες.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μη μπλέκουμε χωρίς λόγο. Η εφαρμογή messages είχε bug εδώ και περίπου 2 μήνες και είχες δεν είχες ενεργοποιημένο το απλοί χαρακτήρες έστελνε unicode με 70 χαρακτήρες. Κράζανε στα σχόλια κάθε έκδοση και τώρα (μάλλον) φτιάχτηκε και κάποιος που νόμιζε ότι το φυσιολογικό είναι οι μικροί χαρακτήρες ρώτησε γιατί ξαφνικά του βγαίνουν κεφαλαία.
Link to comment
Share on other sites

Δε μπλέκουμε καθόλου τα πράγματα. Το ξέρω το bug αλλά όπως το διατυπωσες μπερδεψες και μένα αλλά και τον φίλο που ρώτησε, γι αυτό σου ξανά έκανε ερώτηση πως πρέπει να το έχει για να μη χρεώνεται...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι ανάμεσα σε αυτό το κινητό και το κλασικό "σκυλί" Redmi Note 4. Αυτό που με εντυπωσίασε πολύ στο Α1 είναι η στιβαρή και προσεγμένη κατασκευή του. Τα μόνα εμπόδια που με με δυσκολεύουν να το προτιμήσω με άνεση είναι ότι από όσο διάβασα δε μπορεί να πάρει miui επίσημα (που μου αρέσει λόγω παραμετροποίησης), ο υψηλός δείκτης σαρ (διπλάσιος του Note 4) και σε αρκετά μικρότερο βαθμό βάζω και την μπαταρία. Ποιο προτείνετε από τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Το ότι φοράει Android One για τους περισσότερους είναι λόγος αγοράς οπότε το συγκαταλέγει στα υπέρ.

Το Σαρ ναι είναι θεμα, αλλά προσωπικά εδώ κ χρόνια παίζω μόνο με ΒΤ.

Γενικά η συσκευή είναι ότι πιο vfm κ ολοκληρωμένο έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια τόσο ποιοτικά όσο και στην καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι ανάμεσα σε αυτό το κινητό και το κλασικό "σκυλί" Redmi Note 4. Αυτό που με εντυπωσίασε πολύ στο Α1 είναι η στιβαρή και προσεγμένη κατασκευή του. Τα μόνα εμπόδια που με με δυσκολεύουν να το προτιμήσω με άνεση είναι ότι από όσο διάβασα δε μπορεί να πάρει miui επίσημα (που μου αρέσει λόγω παραμετροποίησης), ο υψηλός δείκτης σαρ (διπλάσιος του Note 4) και σε αρκετά μικρότερο βαθμό βάζω και την μπαταρία. Ποιο προτείνετε από τα δύο;

 

Αφού σου αρέσει σαν κατασκευή πάρε το 5x που είναι το ίδιο τηλέφωνο αλλά έχει miui

Link to comment
Share on other sites

Το ότι φοράει Android One για τους περισσότερους είναι λόγος αγοράς οπότε το συγκαταλέγει στα υπέρ.

 

κι όμως είναι αρκετοί που τους αρέσει η miui και γενικότερα πάρα πολλοί που θέλουν τα εξτραδάκια των custom firmware των διαφόρων κατασκευαστών, γιατί το γυμνό android το βρίσκουν αρκετά.. γυμνό

 

θέμα αναγκών είναι, τουλάχιστον όσα κινητά έχω δει με miui πάνε σχετικά καλά και δεν είναι όπως στις περιπτώσεις των lg, huawei ή ακόμα και samsung. βέβαια η xiaomi δεν είναι και η πιο γρήγορη στις αναβαθμίσεις

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Το ότι φοράει Android One για τους περισσότερους είναι λόγος αγοράς οπότε το συγκαταλέγει στα υπέρ.

Το Σαρ ναι είναι θεμα, αλλά προσωπικά εδώ κ χρόνια παίζω μόνο με ΒΤ.

Γενικά η συσκευή είναι ότι πιο vfm κ ολοκληρωμένο έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια τόσο ποιοτικά όσο και στην καθημερινή χρήση.

 

Είχα την εντύπωση ότι ο sar βρίσκεται σε παρόμοια επίπεδα με αυτό των iphone αλλά το έψαξα με όσα διάβασα και βλέπω ότι η xiaomi το παράκανε στο Α1. Εντάξει δεν κάνω κλήσεις μακράς διαρκείας. Γύρω στην μισή ώρα την μέρα. Αλλά δεν παύει να είναι κοντά στα όρια.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...