Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά Καλησπέρα.

Όσον αφορά την εφαρμογή phone, σας έχει έρθει κανένα update (Από το play store) πέραν αυτού της 14/12/2017.

Εμένα όχι παρόλο που έκτοτε έχουν κυκλοφορήσει 2 major updates (Τα οποία εγκατέστησα μέσω trird-party site και δουλεύουν άψογα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε σχέση με τις εφαρμογές τραπεζών... Πολύ πιθανό να φταίει το root που έχετε στα τηλέφωνα σας.

Θεωρητικά ένα rooted τηλέφωνο ε δεν είναι τόσο ασφαλές όσο ένα μη rooted.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει γενικώς να το λάβετε υπόψιν σε σχέση με τις εφαρμογές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.

Όσον αφορά την εφαρμογή phone, σας έχει έρθει κανένα update (Από το play store) πέραν αυτού της 14/12/2017.

Εμένα όχι παρόλο που έκτοτε έχουν κυκλοφορήσει 2 major updates (Τα οποία εγκατέστησα μέσω trird-party site και δουλεύουν άψογα).

Καλησπερα εμενα η τελευταια ενημερωση ηταν 14/12 οπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εμενα η τελευταια ενημερωση ηταν 14/12 οπως λες.

 

Εμένα το τελευταίο update ήρθε στις 31/1 στην έκδοση 16.0.184017317

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.

Όσον αφορά την εφαρμογή phone, σας έχει έρθει κανένα update (Από το play store) πέραν αυτού της 14/12/2017.

Εμένα όχι παρόλο που έκτοτε έχουν κυκλοφορήσει 2 major updates (Τα οποία εγκατέστησα μέσω trird-party site και δουλεύουν άψογα).

14/12 κι εμένα το τελευταίο, αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε σχέση με τις εφαρμογές τραπεζών... Πολύ πιθανό να φταίει το root που έχετε στα τηλέφωνα σας.

Θεωρητικά ένα rooted τηλέφωνο ε δεν είναι τόσο ασφαλές όσο ένα μη rooted.

Δεν ξέρω αν θα πρέπει γενικώς να το λάβετε υπόψιν σε σχέση με τις εφαρμογές αυτές.

Όχι "πολύ πιθανό", είναι ξεκάθαρο και λογικό. Γι' αυτό και το ανέφερα πιο πάνω για να το ξέρουν όποιοι ενδιαφέρονται. ;)

 

Ρε παιδιά στις Ρυθμίσεις>Αντίγραφα ασφαλείας, έχω ενεργοποιημένο το Google Drive, αλλά μόνο πριν το πρώτο factory reset είχε δημιουργήσει αντίγραφα για όλα τα "Περιεχόμενα". Μετά το factory reset, κι αφού ξαναπέρασα τα πάντα stock (stock rom, unroot, relock) μόνο για τις Επαφές και το Ημερολόγιο κάνει αντίγραφα ασφαλείας. Για Δεδομένα εφαρμογών, Ρυθμίσεις συσκευής (που είναι και τα σημαντικότερα) είναι σε κατάσταση "σε αναμονή για τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας". Καμία ιδέα; :(

Link to comment
Share on other sites

Όχι "πολύ πιθανό", είναι ξεκάθαρο και λογικό. Γι' αυτό και το ανέφερα πιο πάνω για να το ξέρουν όποιοι ενδιαφέρονται. ;)

 

Ρε παιδιά στις Ρυθμίσεις>Αντίγραφα ασφαλείας, έχω ενεργοποιημένο το Google Drive, αλλά μόνο πριν το πρώτο factory reset είχε δημιουργήσει αντίγραφα για όλα τα "Περιεχόμενα". Μετά το factory reset, κι αφού ξαναπέρασα τα πάντα stock (stock rom, unroot, relock) μόνο για τις Επαφές και το Ημερολόγιο κάνει αντίγραφα ασφαλείας. Για Δεδομένα εφαρμογών, Ρυθμίσεις συσκευής (που είναι και τα σημαντικότερα) είναι σε κατάσταση "σε αναμονή για τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας". Καμία ιδέα; :(

 

Σβήνεις και ξανά περνάς το λογαριασμό. Κολλήματα του Google είναι. Επίσης πολλές φορές το ίδιο κόλλημα τρώει και το ημερολόγιο, gmail.

 

(Ελπίζω έχεις ενεργοποιημένο το συγχρονισμό ε;)

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σβήνεις και ξανά περνάς το λογαριασμό. Κολλήματα του Google είναι. Επίσης πολλές φορές το ίδιο κόλλημα τρώει και το ημερολόγιο, gmail.

(Ελπίζω έχεις ενεργοποιημένο το συγχρονισμό ε;)

 

Ενεργοποιημένο τον έχω εννοείται, ναι.

Λες να ξανακάνω τη διαδικασία σβησίματος/πρόσθεσης του λογαριασμού;

Μου κάνει εντύπωση γιατί και πριν το factory reset (με root) έτσι ήταν. Επανέφερα τη συσκευή τελείως stock unroot και locked και πάλι;

 

Eρώτηση: Ρυθμίσεις>Αποθηκευτικός χώρος>Σύστημα 10GB είναι σε όλους;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα.

Όσον αφορά την εφαρμογή phone, σας έχει έρθει κανένα update (Από το play store) πέραν αυτού της 14/12/2017.

Εμένα όχι παρόλο που έκτοτε έχουν κυκλοφορήσει 2 major updates (Τα οποία εγκατέστησα μέσω trird-party site και δουλεύουν άψογα).

 

Έγω σήμερα που αγόρασα το κινητό και έκανα τις απαραίτητες ενημερώσεις, μου έβγαλε update 06.02.18 με την έκδοση 16.0.184589931

Link to comment
Share on other sites

Έγω σήμερα που αγόρασα το κινητό και έκανα τις απαραίτητες ενημερώσεις, μου έβγαλε update 06.02.18 με την έκδοση 16.0.184589931

 

Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, υπάρχει κάποιο καλώδιο που να κάνει μετάδοση περιεχομένου σε hdmi για tv;;

 

EDIT: Ας βάλει κάποιος διαχειριστής τα δυο μηνύματα σε ένα...κάτι πάτησα λάθος προφανώς !!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, υπάρχει κάποιο καλώδιο που να κάνει μετάδοση περιεχομένου σε hdmi για tv;;

 

EDIT: Ας βάλει κάποιος διαχειριστής τα δυο μηνύματα σε ένα...κάτι πάτησα λάθος προφανώς !!!

 

https://www.amazon.co.uk/CHOETECH-Thunderbolt-Compatible-MacBook-ChromeBook/dp/B06XXVSK7Q

Hdmi se type c και κάνεις αναμετάδοση στην τιβι, αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν δώσει δικαιώματα οι googlανθρωποι.

Πάντως η xiaomi έχει OTG σε usb και hdmi.

Δες και σχετικό βίντεο

 

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι 10 gb με την oreo

Ωραίος. Σ' ευχαριστώ πολύ. Μου φάνηκαν πολλά και ήθελα να το επιβεβαίσω με κάποιον. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μέσω root μπορείς να περάσεις την Google camera και η ποιότητα των φωτογραφιών γίνεται αρκετά καλύτερη.αλλα όπως και σε όλα τα mid-low range κινητά,όσο νυχτώνει...το distortion και το digital noise μεγαλώνει!

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, επειδή είμαι έτοιμος να αγοράσω καινούριο κινητό και έχω καταλήξει μεταξύ αυτού και του redmi note 5 plus, το θα προτείνατε; Είναι αρκετά καλύτερο το mi a1; Αυτό που δεν με τραβάει τόσο είναι η οθόνη, σε βιντεάκια που έχω δει δεν φαίνονται και τόσο ευχαριστημένοι, χωρίς να είναι σάπια φυσικά, αλλά και εμένα δεν μου φαίνεται τόσο καλή, όσο μπορώ να κρίνω από ένα βίντεο φυσικά.
Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε 2 κινητα με miui μπορεις να μεταφερεις κωδικους,ρυθμισεις,δεδομενα εφαρμογων,κλησεις,μηνυματα κλπ μεσω mi mover. Απο miui συσκευη, μπορεις να κανεις το ιδιο προς το α1; Υπαρχει καποιο αντιστοιχο εργαλειο;
Link to comment
Share on other sites

Ενώ έχει αρκετό καιρό βγει έκδοση 8.1, δεν είναι παράξενο που ακόμη δεν έχουμε πάρει την ενημέρωση ασφαλείας του Φεβρουαρίου;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.χθες το κινητό 2 φορές μου παρουσίασε πρόβλημα με το gps για ανεξήγητο λόγο.....ιντερνετ είχα 4g και δούλευε κανονικά ώσπου έχασε τη θέση μου και δούλεψε σωστά μόνο μετά από επανεκκίνηση.και αυτό έγινε 2 φορές με διαφορά ωρών η μία από την αλλη....του έχει συμβεί κανενός?

 

Υ.γ.εχουν αρχίσει και με εκνευρίζουν κάτι τετοια ανεξήγητα bugs πλέον δεν πήρα κινητό των 100 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τη συσκευή κι έχω παράλληλα ένα Samsung s8+.

Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω τα προβλήματα που αναφέρονται εδώ, ειδικά με τη μπαταρία.

Μια χαρά κρατάει και σε σύγκριση με το s8+ η διαφορά είναι μικρή κάνοντας την ίδια χρήση. Stock 8.0.

Περίμενα τέρατα με αυτά που διάβαζα εδώ.

 

Σίγουρα είναι λίγες οι μέρες που το έχω στη κατοχή μου αλλά το θεωρώ πολύ καλό για τα χρήματα του. Δε ξέρω αν θα βγάλει κάποιο θέμα, κόλλημα κτλ, αλλά είμαι ευχαριστημένος με την επιλογή μου.

Λίγο με τη κάμερα να ήταν τα πράγματα καλύτερα... Δε θέλω να κάνω root για να βάλω τη mod camera, αν και μου κάνει εντύπωση που θέλει root. Στο s8 η ίδια κάμερα, του ίδιου dev, δε χρειάζεται root.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Λίγο με τη κάμερα να ήταν τα πράγματα καλύτερα... Δε θέλω να κάνω root για να βάλω τη mod camera, αν και μου κάνει εντύπωση που θέλει root. Στο s8 η ίδια κάμερα, του ίδιου dev, δε χρειάζεται root.

 

να μη σου κάνει εντύπωση.Το root χρειάζεται για να κάνεις ebable το camera2 api, που προφανώς στο s8(όπως και σε άλλα τηλέφωνα) είναι ήδη ενεργοποιημένο.Εδώ λόγω 2πλης κάμερας και android one, μάλλον υπήρχαν κάποια κολλήματα με τη "μαμά" google ή αδιαφόρησαν τελείως οι της "xiaomi"(αμφιβάλω λίγο, για το 2ο, γιατί το έχει ζητήσει πολύ κόσμος).

Edited by hara75gr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή τρέχει μια προσφορά αρκετά δελεαστική geek buying, αλλά το έχει σαν Mi 5X, η διαφορά ποια είναι; Έχει ρομ με κινεζιές μέσα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή τρέχει μια προσφορά αρκετά δελεαστική geek buying, αλλά το έχει σαν Mi 5X, η διαφορά ποια είναι; Έχει ρομ με κινεζιές μέσα;

 

Το mi5x φοράει miui και το mi a1 φοράει στοκ αντροιντ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ικανοποιμενος προσωπικα απο τη μπαταρια.

Με συντηρητικη χρυση, εγω προσωπικα τετοια νουμερα δεν εχω ξαναδει, οπως φαινεται στο screen shot. Με πολυ βαρια χρηση 1 μερα στη βγαζει ανετα χωρις αγχος. Με μετρια χρηση 1,5 ημερα με 5-6 ωρες SOT.

 

Δεν ανεβαίνει το screenshot. Κάθε φορά που κατεβάζω την ποιότητα την φωτό, μου ζητάει πάλι χαμηλότερο μέγεθος, 23KB την έφτασα και πάλι "screenshot_20180208-122618.jpg: Exceeds forum quota by 23,2 KB."

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...