Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από ενάμιση μήνα ήρθε και το δικό μου από BG! Μεγάλη καθυστέρηση από Ολλανδία μέχρι Ελλάδα. Λογικά λόγω γιορτών...

Από p9 lite προερχόμενος και αγανακτισμένος με τα κολλήματα που έτρωγε και τη χάλια διαχείριση μνήμης μετά το Νουγκάτ (2Gb RAM), έχω μείνει υπερευχαριστημένος μέχρι στιγμής! Πολύ πιο γρήγορο σε όλα του και το στοκ αντρόιντ τα σπάει για μένα! Πολύ ομαλό, πολύ πιο απλό, πιο λογικό κτλ κτλ. Έβαλα για λίγο και Νόβα αλλά τελικά έμεινα με τον στοκ launcher που είναι μια χαρά!

Μετά από αρκετές προσπάθειες για update μετά την αναβάθμιση ασφαλείας Δεκεμβρίου που μου έβγαλε με το που το άνοιξα, ήρθε μία ακόμα στο 1Gb που έλεγε πάλι ασφαλείας, Δεκεμβρίου κτλ και νομίζοντας ότι είναι ακόμα μια του Νουγκάτ την έκανα ενώ έλεγα να περιμένω για 8.1+. Ήταν η Oreo!!!!!

Όλα καλά τελικά! Και οι κάμερες το ίδιο γρήγορες μου φαίνονται... Λατρεύω Mi A1 και Oreo μέχρι στιγμής!!!

Edited by ili
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε σήμερα το πρωί. Δεν έχω προλάβει να δω τι παίζει συνολικά.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

και μενα μολις ηρθε, το αισθημα οτι εχεις δωσει 220 ευρω και πηρες ορεο και αλλοι με κινητα 800+ δεν εχουν παρει ακομα ειναι απιστευτο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά δεν γνωρίζω τι είναι ακριβώς το stock android. Είναι κάτι αντίστοιχο με την miui που φοράνε τα περισσότερα xiaomi?

Αν μπορείτε να μου πείτε μια στα γρήγορα θετικα-αρνητικα με ένα miui. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερε κάνεις να δουλέψει το PIP (picture to picture) ; Εμένα δεν δουλεύει πάντως.
Στο Youtube μέσω Chrome πάντα, εμένα δούλεψε κανονικά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε βρει το clean cache πως γίνεται μετα το update? Στη nougat ήταν πολύ εύκολο να το βρεις.μηπως το έχουν καταργήσει και πρέπει

να κατεβάσεις εφαρμογή πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερε κάνεις να δουλέψει το PIP (picture to picture) ; Εμένα δεν δουλεύει πάντως.

 

Τα λίγα που δοκίμασα από το πρωί όλα δουλεύουν κανονικά. Το PIP με το google maps δουλεύει μια χαρά. Το gesture με τον fingerprint sensor επίσης, όπως και οι ειδοποιήσεις με το LED.

Ένα bug που βρήκα έχει να κάνει με την εκπαίδευση του google assistant. Άλλαξα λίγο την βασική γλώσσα στα Ελληνικά και μετά επέστρεψα στα Αγγλικά. Το google assistant ήθελε ξανά εκπαίδευση. Επειδή χτύπησε το σταθερό δεν ασχολήθηκα και βγήκα από το μενού. Μετά που πήγα από τις ρυθμίσεις για εκπαίδευση μου έβγαζε ένα παράθυρο που αναζητούσε συσκευές wifi (ίσως κάποιο μπλέξιμο με το google home). Άλλαξα τη βασική γλώσσα ξανά στα Ελληνικά και μετά στα Αγγλικά και με το πρώτο άνοιγμα έκανα την εκπαίδευση κανονικά και δουλεύει μια χαρά.

 

Α, επιτέλους μιλάει :)

 

Σημείωση ότι δεν έκανα factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω Oreo απο το πρωι

 

Ολα σουπερ...στις βασικες αλλαγες - εκτος των αλλων - το κινητο ειναι πιο γρηγορο και εχει καλυτερη ποιοτητα ηχου στις κλησεις, αφου ανεβασαν το bitrate.

 

σουπερ λεμε..

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μένα το Oreo σήμερα το πρωί και η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή

Ολα καλά φαίνονται προς το παρόν, αυτό που λέτε μερικοί πως δεν έχει led notification τί εννοείτε ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Τα λίγα που δοκίμασα από το πρωί όλα δουλεύουν κανονικά. Το PIP με το google maps δουλεύει μια χαρά. Το gesture με τον fingerprint sensor επίσης, όπως και οι ειδοποιήσεις με το LED.

Ένα bug που βρήκα έχει να κάνει με την εκπαίδευση του google assistant. Άλλαξα λίγο την βασική γλώσσα στα Ελληνικά και μετά επέστρεψα στα Αγγλικά. Το google assistant ήθελε ξανά εκπαίδευση. Επειδή χτύπησε το σταθερό δεν ασχολήθηκα και βγήκα από το μενού. Μετά που πήγα από τις ρυθμίσεις για εκπαίδευση μου έβγαζε ένα παράθυρο που αναζητούσε συσκευές wifi (ίσως κάποιο μπλέξιμο με το google home). Άλλαξα τη βασική γλώσσα ξανά στα Ελληνικά και μετά στα Αγγλικά και με το πρώτο άνοιγμα έκανα την εκπαίδευση κανονικά και δουλεύει μια χαρά.

 

Α, επιτέλους μιλάει :)

 

Σημείωση ότι δεν έκανα factory reset.

 

Αν κάνεις factory θα αρχίσουν τα ζόρια. Εμένα δεν δουλεύει το status bar, led notification, pip, assistant, οι φωτογραφίες αν κάνεις συγχρονισμό κόβει τις ταχύτητες σε έσχατο βαθμό.

Πίκρα, σημειωτέον έχω κάνει μέχρι τώρα 3 factory reset.

 

Στο Youtube μέσω Chrome πάντα, εμένα δούλεψε κανονικά.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να φανταστώ δεν έχεις κάνει factory reset ε;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις factory θα αρχίσουν τα ζόρια. Εμένα δεν δουλεύει το status bar, led notification, pip, assistant, οι φωτογραφίες αν κάνεις συγχρονισμό κόβει τις ταχύτητες σε έσχατο βαθμό.

Πίκρα, σημειωτέον έχω κάνει μέχρι τώρα 3 factory reset.

 

 

 

Να φανταστώ δεν έχεις κάνει factory reset ε;

 

Που δεν δουλεύει το pip? Σε YouTube πρέπει να έχεις συνδρομή για red, από chrome όταν βλέπεις σε YouTube πρέπει να έχεις επιλέξει έκδοση για υπολογιστές και να το βάλεις full screen

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, σαπίλα δλδ.

Αλλά δεν μου δουλεύει ούτε what's up ούτε google map

--------

Άκυρο, το google map δουλεύει μόνο σε πλοήγηση.

Και το what's up μόνο σε κλήσεις.

Όλα καλά

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις factory θα αρχίσουν τα ζόρια. Εμένα δεν δουλεύει το status bar, led notification, pip, assistant, οι φωτογραφίες αν κάνεις συγχρονισμό κόβει τις ταχύτητες σε έσχατο βαθμό.

Πίκρα, σημειωτέον έχω κάνει μέχρι τώρα 3 factory reset.

 

 

 

Να φανταστώ δεν έχεις κάνει factory reset ε;

Έχω κάνει factory reset μετά το πέρασμα της Oreo. Σε μένα δουλεύει το pip. Αυτό που έχασα είναι η ρύθμιση για τα led που δεν την βρίσκω πουθενά, όπως και οι χειρονομίες με το δαχτυλικο αποτύπωμα για να κατεβάζεις την μπάρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Την πήρα και εγώ και όλα δουλεύουν ρολόι

Είδα για λίγο και dot στο viber αλλά είναι με τα κέφια του

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά δεν γνωρίζω τι είναι ακριβώς το stock android. Είναι κάτι αντίστοιχο με την miui που φοράνε τα περισσότερα xiaomi?

Αν μπορείτε να μου πείτε μια στα γρήγορα θετικα-αρνητικα με ένα miui. Κάποιος να βοηθήσει?? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά δεν γνωρίζω τι είναι ακριβώς το stock android. Είναι κάτι αντίστοιχο με την miui που φοράνε τα περισσότερα xiaomi?

Αν μπορείτε να μου πείτε μια στα γρήγορα θετικα-αρνητικα με ένα miui. Κάποιος να βοηθήσει?? Ευχαριστώ

Stock android είναι όπως στα Nexus η όπως στα Pixels της Google. Android αλλά άδειο, με ελάχιστες εφαρμογές, παναλαφρο αλλά χωρίς παραμετροποίηση. Την παραμετροποίηση και τα έξτρα fearures που έχει η Miui, σε καμία περίπτωση δε θα τα βρεις εδώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα στην 8 που μου κάνει είναι η βλακεία που δε φεύγει το εικονίδιο του gps ακόμα και αν το κλείσεις, θέλει επανεκκίνηση. Προστέθηκε ένα μενού για ακουστικά που αλλάζει το equalizer ανάλογα με το μοντέλο που έχεις επιλέξει, αλλά έχει μόνο xiomi ακουστικά χωρίς δυνατότητα custom. Τα υπόλοιπα πάνω κάτω τα ίδια.

 

Μέχρι στιγμής το μόνο πράγμα που χαίρομαι στο 8 είναι το night mode, αφαίρεσα μια εφαρμογή που είχα νωρίτερα για την ίδια δουλειά.

 

Άσχετο, υπάρχει τρόπος να διαγράψεις μια μόνο κλήση από το ιστορικό;

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε ένα μενού για ακουστικά που αλλάζει το equalizer ανάλογα με το μοντέλο που έχεις επιλέξει, αλλά έχει μόνο xiomi ακουστικά χωρίς δυνατότητα custom.

 

Ωπ, αυτο το εφεραν εδω στο Α1 απο τις Miui rom και δεν το ειχα παρει χαμπαρι!!!

Θα το δοκιμασω ενδελεχως!!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, αυτο το εφεραν εδω στο Α1 απο τις Miui rom και δεν το ειχα παρει χαμπαρι!!!

Θα το δοκιμασω ενδελεχως!!

 

miui γίνεται στα κρυφά ; :)

Link to comment
Share on other sites

Για την ταχεία φόρτιση κάποιοι έγραψαν ότι εμφανίζει κάποιο μήνυμα. Αλήθεια που το βγάζει το μήνυμα αυτό; Με το μαμά ή άλλο φορτιστή;

Εμένα δεν μου έβγαλε τίποτα αλλά με το Ampere είδα ότι φορτίζει στα όρια του μαμά φορτιστή.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την ταχεία φόρτιση κάποιοι έγραψαν ότι εμφανίζει κάποιο μήνυμα. Αλήθεια που το βγάζει το μήνυμα αυτό; Με το μαμά ή άλλο φορτιστή;

Εμένα δεν μου έβγαλε τίποτα αλλά με το Ampere είδα ότι φορτίζει στα όρια του μαμά φορτιστή.

Το μήνυμα το βγάζει στην οθόνη κλειδώματος κάτω χαμηλά και με το μαμά φορτιστή.

 

Επίσης δεν είδα κάνεις να απαντάει για το clean cache.Απο μια έρευνα που έκανα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι εσκεμενα έχουν καταργήσει το κουμπί που καθάριζε την προσωρινή μνήμη και οτο μόνος τρόπος για να το κάνεις πλέον είναι να σβήνεις ξεχωριστά από κάθε εφαρμογή.ισχυει?

 

Επίσης στις ρυθμίσεις στον αποθηκευτικό χώρο το κουμπί που ενεργοποιεί την επιλογή "Διαχείριση αποθηκευτικού χώρου" τι ακριβώς κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το κινητό αλλά δεν γνωρίζω τι είναι ακριβώς το stock android. Είναι κάτι αντίστοιχο με την miui που φοράνε τα περισσότερα xiaomi?

Αν μπορείτε να μου πείτε μια στα γρήγορα θετικα-αρνητικα με ένα miui. Κάποιος να βοηθήσει?? Ευχαριστώ

 

καλημέρα, το Μι Α1 είναι το 1ο κινητο της Xiaomi που εχει Android one δλδ το καθαρο android της Google χωρις να εχει την γνωστη Miui rom όπως τα αλλα μοντελα. Εχει μονο μερικες εφαρμογες της Google. Μπορεις να βαλεις καποιες εφαρμογες mi αν θες, αλλα δεν θα είναι miui και δεν ξερω αν μπορει να μπει μετα.

Το θετικο είναι ότι για 2 χρονια τουλάχιστον θα παιρνει πρωτο αναβαθμίσεις android όπως πχ το Oreo τωρα.

Επισης ότι είναι πολύ ελαφρυ χωρις περιττα πραγματα και το κανεις όπως το θες εσυ.

Μερικοι λενε ότι δεν θα επαιρναν xiaomi χωρις miui αλλα μαλλον οι περισσοτεροι διαφωνουν.

Φαντασου ότι προσωπικα εγω ηθελα καποτε να παρω Jolla phone (Sailfish OS δλδ pure linux) για να μην εχω ουτε Google apps! αλλα κακα τεχνικα χαρακτηριστικα και ακριβες τιμες και δεν το εκανα.

Eγω είμαι αναμεσα σε αυτό και το Mi max2, αλλα μαλλον με βλεπω για Α1, απλα περιμενω τις εκπτωσεις να δω αν θα πεσουν λιγο οι τιμες, γιατι το θελω μεσα στον μηνα και από Ελλαδα και μονο.

Το κινητο μου αυτό στην φωτο είναι Zopo 980 1/16/1.2 quad και φοραει custom rom port miui 9 based android 4.4.2 απο Redmi note 4 και με root, οποτε ξερω ακριβως πως είναι η miui, αν και είναι στηριζομενη σε παλια εκδοση του android δυστυχως.

Μαλλον θα προτιμησω το Α1 και για αυτό τον λογο λοιπον για το ποιο καθαρο android.

Δες https://www.android.com/one/

http://www.mi.com/en/mi-a1/android-one/

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Το ΒΤ εχει τρελο drain κ δυστυχώς το δουλευω παντα. Ας ελπίσουμε να το φτιαξουν γιατι θα το φερω καπελο. 40 λεπτα κ εφυγε 10% με χρηση. Ηλπιζα οτι θα ειχα επιτέλους ενα κινητο να με βγαζει ημερα χωρις αγχος αλλα....

 

Υγ. Ακομα δεν εχει σωστα στατιστικά εφαρμογων.

Υγ2: Υπαρχει λογος για φακτορι ρεσετ; Δεν βαριεστε να το ξαναστηνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...