Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μνήμη ram εννοούσα και όχι αποθηκευτικό χώρο. Το μαγαζί ήταν το To2c δεν νομίζω να πιάνει λαϊκή αγορά. Και το paypal είναι στην ουσία μια τράπεζα ιντερνετ με δικιά του τιμή συναλαγματος με ότι αυτό συνεπάγεται. Και κάθε φορα που ανοίγεις μια υπόθεση για claim σε χρεώνει το ανάλογο. Το mi a1 το έχω πάρει από φθηνό σκρουτζομαγαζο και σε πληροφορώ ότι ο φορτιστής είναι κανονικά ευρωπαϊκός. Γενικά άλλη χάρη να έχεις δώσει 200 και να το έχεις σε 2μέρες και άλλη να τα έχεις δώσει και κάθε μέρα να μπαίνεις να κοιτάς στο tracking για το που είναι, ποτέ θα έρθει,αν θα έρθει για μια διαφορά τιμής ενός μεροκάματου.

 

καλά είμαστε Offtopic αλλά επαναλαμβάνω (μιας και δε το πρόσεξες) , η μνήμη δεν είναι απαραίτητα 100% ελεύθερη ή εμφανίσιμη από το σύστημα οπότε μπορεί όντως να μην είχε "πρόβλημα" η συσκευή που πήρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα, ειμαι κατοχος meizu και μετα απο 3χρονια νομιζω ηρθε η ωρα να το αποχωριστω σιγα σιγα εβλεπα το oneplus 5t και μαρεσε απιστευτα αλλα δεν θελω να δωσω 500+ μεχρι που ειδα το συγκεκριμενο τηλεφωνο κατα τυχη σε μια βολτα που ειχα στα public και μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε και μου εχει γινει εμμονη ιδεα! Ποια η ερωτηση που θα ηθελα να κανω, λοιπον επειδη συνηθισα σε FlymeOS και εβλεπα το pure android που μαρεσε ειδα οτι δεσμευει 8GB ρομ, αυτο σημαινει οτι ειναι βαρυ σαν λογισμικο? γιατι το flymeOS επιανε 2.3-2.5GB.

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

μα αν υπάρχει κάτι που είναι ελαφρύ είναι το Pure android

 

ο χώρος που πιάνει είναι άλλο θέμα

π.χ. άλλη έκδοση λειτουργικού

εξτρά partition για τις αναβαθμίσεις (που σε παλαιότερες εκδόσεις android δεν υπήρχε)

 

https://www.xda-developers.com/xiaomi-mi-a1-android-ab-partition/

Link to comment
Share on other sites

μα αν υπάρχει κάτι που είναι ελαφρύ είναι το Pure android

 

ο χώρος που πιάνει είναι άλλο θέμα

π.χ. άλλη έκδοση λειτουργικού

εξτρά partition για τις αναβαθμίσεις (που σε παλαιότερες εκδόσεις android δεν υπήρχε)

 

https://www.xda-developers.com/xiaomi-mi-a1-android-ab-partition/

 

Ααχα καταλαβα, μηπως εχουμε κανενα μαγαζι για να το παραγγειλω, ειτε σκρουτζομαγαζο ειτε κινα, απλα απο κινα δισταζω λιγο γιατι κατι διαβαζα τωρα τελευταια με τα τελωνεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι σιγουρος.Δεν εχω battery drain αλλα η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη.Με τις ιδιες συνθηκες χρησης μιλαω.Το παρατηρω τωρα μερες

 

Εγώ είμαι στα ίδια ακριβώς οπότε δεν καταλαβαίνω τι και πως.

 

Και διάφορα να έχει από τη μια έκδοση στην άλλη, είναι 5-10% το πολύ. Πώς το καταλαβαίνετε δηλαδή αυτό σε μια δυο μέρες;

 

Εγώ τώρα πχ έχω 55% υπόλοιπο, κινητό 28 ώρες εκτός φορτιστή με 2 ώρες οθόνη και κάτι. Ίδια με πριν δηλαδή.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ειδικά για την μπαταρία πολύ συχνά βγάζετε αβίαστα συμπεράσματα ενώ πρόκειται για placebo effect.

 

Πάντα έχουμε δηλαδή τα κλασικά σε κάθε update:

 

"Λίγο πιο γρήγορο έγινε"

"Λίγο πιο αργό εγινε"

"Λίγο καλύτερη μπαταρία"

"Λίγο χειρότερη μπαταρία"

Link to comment
Share on other sites

Είστε τελείως off topic παιδιά. Υπάρχει θέμα για αγορές από το εξωτερικό. Μπαίνω να διαβάσω κανένα νέο για το κινητό και εδώ και δύο σελίδες διαβάζω αν συμφέρουν οι αγορές εκτός Ελλάδος.

Σωστός, δεν μπορεί να πεί κανένας στον άλλον τί είναι καλύτερο.

Για μένα πχ η εγγύηση είναι σημαντική και την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές

 

Εν τω μεταξυ μετα την δευτερη ενημερωση Δεκεμβριου εχει παρατηρησει κανεις αν του αυξηθηκε η καταναλωση μπαταριας;

 

Μου έχει αφήσει λίγο αυτή την εντύπωση να πω την αλήθεια, αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου γιατί δεν ήταν ίδιες συνθήκες ακριβώς με τις προηγούμενες μέρες.

 

Εγω παλι ειμαι σιγουρος.Δεν εχω battery drain αλλα η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη.Με τις ιδιες συνθηκες χρησης μιλαω.Το παρατηρω τωρα μερες

Την ίδια εντύπωση έχω και εγώ, πως μετά το update του Δεκεμβρίου καταναλώνει λίγο παραπάνω μπαταρία. Οχι κάτι υπερβολικό όμως

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στα ίδια ακριβώς οπότε δεν καταλαβαίνω τι και πως.

 

Και διάφορα να έχει από τη μια έκδοση στην άλλη, είναι 5-10% το πολύ. Πώς το καταλαβαίνετε δηλαδή αυτό σε μια δυο μέρες;

 

Εγώ τώρα πχ έχω 55% υπόλοιπο, κινητό 28 ώρες εκτός φορτιστή με 2 ώρες οθόνη και κάτι. Ίδια με πριν δηλαδή.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ειδικά για την μπαταρία πολύ συχνά βγάζετε αβίαστα συμπεράσματα ενώ πρόκειται για placebo effect.

 

Πάντα έχουμε δηλαδή τα κλασικά σε κάθε update:

 

"Λίγο πιο γρήγορο έγινε"

"Λίγο πιο αργό εγινε"

"Λίγο καλύτερη μπαταρία"

"Λίγο χειρότερη μπαταρία"

 

Το 5-10% το πολυ που γραφεις,ξερεις τι μεγαλο ποσοστο ειναι για καποιον που κανει χρηση στο τηλεφωνο του;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα απλό αλλά λίγο μπακαλίστικο τρόπο να μετράω την κατανάλωση :

Οταν το βγάζω από τον φορτιστή στο 100%, φορτισμένο στην ίδια πρίζα, να βλέπω μετά από πόση ώρα πέφτει στο 99% χωρις καμία χρήση, ούτε κλήσεις ούτε wifi κλπ, απλά στο standby με σβηστή οθόνη

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το 5-10% το πολυ που γραφεις,ξερεις τι μεγαλο ποσοστο ειναι για καποιον που κανει χρηση στο τηλεφωνο του;

 

Γιατι εγω τι κανω; :confused:

Εκτος του οτι εχω δευτερο κινητο και υπολογιστη στο σπιτι, κανω τρομερα μεγαλη χρηση και με κλειστη οθονη, οπως κλησεις whatsapp/viber και spotify στο πανε-ελα στην δουλεια

 

 

Εγώ έχω ένα απλό αλλά λίγο μπακαλίστικο τρόπο να μετράω την κατανάλωση :

Οταν το βγάζω από τον φορτιστή στο 100%, φορτισμένο στην ίδια πρίζα, να βλέπω μετά από πόση ώρα πέφτει στο 99% χωρις καμία χρήση, ούτε κλήσεις ούτε wifi κλπ, απλά στο standby με σβηστή οθόνη

 

Κακος τροπος, πολυ κακος.

Αφερνος με μονο 1% δεν βγαζεις συμπερασμα και αφετερου απο το 100% στο 99% δεν ειναι σιγουρο ποτε θα παει.

 

Τα κινητα φορτιζουν στο 100% και μετα ξεφορτιζουν λιγο και ξαναφορτιζουν παλι μεχρι να τα βγαλεις απο το φορτιστη, αυτο μπορει να ειναι και ενα άλμα 2-3% που δεν φαινεται.

 

Γιαυτο πολλες φορες τα κινητα κατεβαινουν στο 99 και στο 98% πολυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εγω τι κανω; :confused:

Εκτος του οτι εχω δευτερο κινητο και υπολογιστη στο σπιτι, κανω τρομερα μεγαλη χρηση και με κλειστη οθονη, οπως κλησεις whatsapp/viber και spotify στο πανε-ελα στην δουλεια

 

 

 

 

Κακος τροπος, πολυ κακος.

Αφερνος με μονο 1% δεν βγαζεις συμπερασμα και αφετερου απο το 100% στο 99% δεν ειναι σιγουρο ποτε θα παει.

 

Τα κινητα φορτιζουν στο 100% και μετα ξεφορτιζουν λιγο και ξαναφορτιζουν παλι μεχρι να τα βγαλεις απο το φορτιστη, αυτο μπορει να ειναι και ενα άλμα 2-3% που δεν φαινεται.

 

Γιαυτο πολλες φορες τα κινητα κατεβαινουν στο 99 και στο 98% πολυ γρηγορα.

Οταν λεμε χρηση δεν βγαζουμε 12ωρο,οχι που το εχεις 28 ωρες και εχεις ακομη 55% μπαταρια.

Μιλαμε για επαγγελματικη χρηση.Πανω απο 50 τηλεφωνα την ημερα,email,και χρηση ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε χρηση δεν βγαζουμε 12ωρο,οχι που το εχεις 28 ωρες και εχεις ακομη 55% μπαταρια.

Μιλαμε για επαγγελματικη χρηση.Πανω απο 50 τηλεφωνα την ημερα,email,και χρηση ιντερνετ.

 

Ασε μας φιλε που δεν βγαζεις 12ωρο με το Α1, δηλαδη αν παρεις κανα κινητο με κακη μπαταρια, ποσο θα βγαζεις; 4 ωρες; :lol:

Δε χρειαζεται να γινουμε εδω battery warriors και να συγκρινουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη (την χρηση)

 

in other news, εβαλε κανεις beta να μας πει τι και πως;

Εγω λιγο που δοκιμασα το UI δεν μου αρεσει καθολου

Edited by nikchris
Link to comment
Share on other sites

Ασε μας ρε φιλε που δεν βγαζεις 12ωρο με το Α1, δηλαδη αν παρεις κανα κινητο με κακη μπαταρια, ποσο θα βγαζεις; 4 ωρες; :lol:

Δε χρειαζεται να γινουμε εδω battery warriors και να συγκρινουμε ποιος την εχει πιο μεγαλη (την χρηση)

 

in other news, εβαλε κανεις beta να μας πει τι και πως;

Εγω λιγο που δοκιμασα το UI δεν μου αρεσει καθολου

Καταρχην θα σεβεσαι.Καταλαβες;Τα ρε αλλου

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σεβεσαι.Καταλαβες;Τα ρε αλλου

 

Το "ρε φιλε" δεν ειναι ενδειξη μη σεβασμου, anyway εκανα edit το μηνυμα μου αφου ενοχληθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Το "ρε φιλε" δεν ειναι ενδειξη μη σεβασμου, anyway εκανα edit το μηνυμα μου αφου ενοχληθηκες.

 

Μπραβο.Τωρα αν θες μπορουμε να συνεχισουμε.

Μην σου φαινεται περιεργο οτι με τετοια χρηση που σου λεω δεν βγαζει δωδεκαωρο.Το τηλεφωνο το λειτουργω για την δουλεια μου και εχει και δυο καρτες μεσα.Εγω δεν ειπα οτι ειναι μαπα , τοσο εβγαζα και με το oneplus 5.Απλα απαντησα που ειπες οτι αντε να χασει 5-10% απο ενημερωση σε ενημερωση.Αυτο το ποσοστο λοιπον ειναι περιπου μιση ωρα για μενα επιπλεον χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με το κινητό παίζω όλη μέρα asphalt και πολλές φορές με 4G και βγάζω άνετα μέρα. Επίσης σε θέμα δουλειάς μιλάω κάπου στις 3-4 ώρες τη μέρα με 4G συνδεμένος με Bluetooth και τις κλασικές διεργασίες όπως συγχρονισμό fb, viber, μπλα - μπλα και το 12 ωρο το έχω για πλάκα στο τσεπάκι...

Να μου έλεγες για το honor 8 που έχω επίσης που δε βγάζει 8ωρο να έλεγα...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά με το κινητό παίζω όλη μέρα asphalt και πολλές φορές με 4G και βγάζω άνετα μέρα. Επίσης σε θέμα δουλειάς μιλάω κάπου στις 3-4 ώρες τη μέρα με 4G συνδεμένος με Bluetooth και τις κλασικές διεργασίες όπως συγχρονισμό fb, viber, μπλα - μπλα και το 12 ωρο το έχω για πλάκα στο τσεπάκι...

Να μου έλεγες για το honor 8 που έχω επίσης που δε βγάζει 8ωρο να έλεγα...

 

Δεν υπαρχει λογος να με στενοχωρησεις,απλα πιο πανω εγραψα πως μετα την δευτερη ενημερωση του Δεκεμβριου καταναλωνει πιο γρηγορα την μπαταρια.Δεν εξεφρασα παραπονα οτι κραταει λιγο η μπαταρια.Και ειπα απλα πως με την χρηση που κανω εγω(ολα ανοιχτα) δεν μου βγαζει δωδεκαωρο.

Επισης εγω το δουλευω με δυο sim.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νέος κάτοχος το mia1 !!

Το κινητό είναι σούπερ στα 200 ευρώ που το πήρα!!!

Τώρα θέλω να σας ρωτήσω ποιος από εσάς έχει δοκιμάσει το wifi sharing??

Το δοκίμασα εγώ σήμερα αλλά όταν συνδεσα δεύτερο κινητό για να έχω ιντερνέτ ενώ έδειχνε δουλεύει σήμα ιντερνέτ δεν είχα!!!

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/13339402/Nillkin-Frosted-Back-Cover-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-Xiaomi-Mi-5X-Mi-A1.html

https://www.skroutz.gr/s/13504993/%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7-X-LEVEL-TPU-%CE%A3%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Xiaomi-Mi-A1-Mi-5X-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B7.html

 

Παιδια είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο θήκες. Αυτή τη στιγμή έχω αυτήν https://www.skroutz.gr/s/13467887/Carbon-Fiber-%CE%98%CE%AE%CE%BA%CE%B7-Xiaomi-Mi-5X-Mi-A1-Dark-Blue.html. Θέλω να είναι όσο το δυνατόν πιο λεπτές και παράλληλα να έχει μία καλή προστασία. Ποια μου προτείνετε;

 

Επίσης, έχω βάλει ένα tempered glass, αλλά έχει αρκετό κενό στα άκρα. Υπάρχει κάποιο που να καλύπτει αν όχι όλη, την περισσότερη οθόνη;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Ευτυχής κάτοχος ενος Mi A1 εδώ και μια εβδομάδα σε αντικατάσταση ενος Sony Xperia Z1 (το οποίο για 5 χρόνια δούλεψε άψογα).

Για όποιον ενδιαφέρεται για full face screen protector, πήρα το full face τζαμάκι της Imak από εδώ:

http://www.smartfun.gr/index.php?route=product/product&product_id=1781

το οποίο μαγαζί μου άφησε και πολύ καλές εντυπώσεις.

Το συγκεκριμένο τζαμάκι έκατσε άψογα και είναι πολύ καλής ποιότητας.

Βοήθησε βέβαια πολύ και ο τρόπος τοποθέτησης που είδα σε αυτό το βίντεο:

και αν τον ακολουθήσει κάποιος το τζαμάκι μπαίνει τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ειμαι σιγουρος.Δεν εχω battery drain αλλα η καταναλωση ειναι μεγαλυτερη.Με τις ιδιες συνθηκες χρησης μιλαω.Το παρατηρω τωρα μερες

 

Εγω οποτε παρατηρω διαφορα στην μπαταρια μετα βλεπω πως τελικα ειχα ξεχασει Location Services απο battery saving->High Accuracy

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Νέος κάτοχος mi A1 κι εγώ και αρχικά να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Πρώτη παρατήρηση σε 5 μέρες χρήσης, μπαταρία απίστευτη (προέρχομαι από Lg G3).

Θα ήθελα τη βοήθειά σας μιας και έψαξα στο thread αλλά δε βρήκα κάτι.

1. Έχει βρεθεί fix για το phone app που δε δείχνει εικόνες καλούντων;

2. Από την αρχή που πήρα το τηλέφωνο, το google now δε μου ''απαντάει''. Κάνει αυτό που του λέω, αλλά δε μιλάει και με προβληματίζει. Αισθάνομαι σαν γονιός με παιδί στη προεφηβεία! (Για βοήθεια, να πω ότι έχω Γλώσσα αναζήτησης τα Αγγλικά, όπως και στο G3 μου στο οποίο το G Now δεν ήταν τόσο ντροπαλό και μιλούσε).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστείτε παιδιά, έδωσαν την oreo!!

Το είδα στο Twitter!!

 

Θα βγει σε batches οπότε μην αγχωθειτε αν δεν δείτε το update....

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμαστείτε παιδιά, έδωσαν την oreo!!

Το είδα στο Twitter!!

 

Θα βγει σε batches οπότε μην αγχωθειτε αν δεν δείτε το update....

 

Τα έλεγες εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !! Μόλις μου ήρθε η Oreo!!!

Τελικά...κράτησαν την υπόσχεση τους οι Κινέζοι.

Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε και σε μένα το ορέο... Τελικά το είπαν και το κάνανε, ενημέρωση λογισμικού μέχρι τέλους του έτους. Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία και ευτυχία . Edited by kostasfab
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...