Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδες την micro sd την τοποθετειται σαν εξωτερικο μεσο αποθηκευσης ή σαν επεκταση μνημης κινητου;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να επεκτείνεις την εσωτερική μνήμη του κινητού κατά όσο η κάρτα, κάντη επέκταση. Αν όμως χαλάσει ή χρειαστεί να την βγάλεις/αλλάξεις θα είναι μπέρδεμα, μπορεί να χάσεις πράγματα που δεν περιμένεις. Αν είναι να βάλεις αρχεία backup, μουσικής, χάρτες κλπ κάντη εξωτερική για να έχεις τον έλεγχο εσύ και να ξέρεις τι είναι μέσα.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω καιρό υπάρχει και σε άλλους πρόβλημα όταν καλεις να μην απενεργοποίηστε η οθόνη με αποτέλεσμα να πατουνται διάφορες επιλογές και κυρίως το εικονίδιο με την λειτουργία πτήσης

 

Πήγαινε Ρυθμίσεις- > Προβολή - Προσαρμοστική φωτεινότητα και κλείσε τον διακόπτη. Λογικά τον έχεις ανοίξει να είναι στο αυτόματο. Αν είναι αυτό , επειδή έχει ξαναειπωθει ότι υπάρχει ένα θέμα με αυτό και κάποια στιγμή θα σου μείνει κλειστή η οθόνη (μαύρη) με αποτέλεσμα να χρειαστεί να κάνεις επανεκκίνηση το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Guys υπάρχει tempered glass που να καλύπτει πλήρως την οθόνη ή τσάμπα ψάχνω;

Βλέπω ότι ακομα και nillkin διευκρινίζει ότι είναι λίγο μικρότερο λόγω της καμπυλότητας της οθόνης στα άκρα.

Εγώ λέω να πάρω αυτό, όταν πάρω το κινητό :lol:

https://warp.gr/tempered-glass-9h-xiaomi-mi-a1-mi-5x.html

Τι λέει ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καιρό υπάρχει και σε άλλους πρόβλημα όταν καλεις να μην απενεργοποίηστε η οθόνη με αποτέλεσμα να πατουνται διάφορες επιλογές και κυρίως το εικονίδιο με την λειτουργία πτήσης

Και εμένα το κάνει συνέχεια.. οχι με τη λειτουργία πτήσεις αλλά το κάνει.. μήπως είσαι αριστερόχειρας; Δεν έχω βρει καμία λύση παντως

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ το έχω ψάξει το κινητάκι, το έχω δει και από κοντά και έχω καταλήξει στο να το τσιμπίσω. Το θέμα είναι από που όμως;

300 σε πλαισιο/public/mediamarkt, 269 e-shop, 245 ένα μαγαζί στην γειτονιά μου (Πάτρα), 230 skroutz και τέλος 190 από κίνα (banggood με priority direct mail, χωρίς τελωνείο).

 

Πιστεύετε ότι η εγγύηση της infoquest σε σχέση με την κινέζικη αξίζει τα παραπάνω λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Εγώ το έχω ψάξει το κινητάκι, το έχω δει και από κοντά και έχω καταλήξει στο να το τσιμπίσω. Το θέμα είναι από που όμως;

300 σε πλαισιο/public/mediamarkt, 269 e-shop, 245 ένα μαγαζί στην γειτονιά μου (Πάτρα), 230 skroutz και τέλος 190 από κίνα (banggood με priority direct mail, χωρίς τελωνείο).

 

Πιστεύετε ότι η εγγύηση της infoquest σε σχέση με την κινέζικη αξίζει τα παραπάνω λεφτά;

 

Κινα την ξεχνας, δεν αξιζει για 30-40€ να περιμενεις ενα μηνα παράδοση και να μην εχεις εγγυηση.

Πλαισιο/Παμπλικ/Μιντια τα ξεχνας, δεν θα τους κανεις μαγκες εσυ αεριτζίδικα.

 

Εγω θα το επαιρνα 230 σκρουτζ ή 245 γειτονια.

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-1253826-1-1.html

Android O beta testers wanted για το Mi A1.

Δεν το βλεπω να προλαβαινουν το release πριν το τελος του χρονου οπως ειχαν πει... :worry:

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-1253826-1-1.html

Android O beta testers wanted για το Mi A1.

Δεν το βλεπω να προλαβαινουν το release πριν το τελος του χρονου οπως ειχαν πει... :worry:

 

Ωπ αυτά είναι καλά νέα. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση. Πιστεύω θα τηρήσουν το χρονοδιάγραμμα τους, βέβαια για να είμαι ειλικρινής περίμενα να πάρουμε 8.1 και όχι απλά την 8. Φέρονται στο a1 λες και είναι μια ακόμα mi συσκευή και όχι σαν Android One. Μακάρι τουλάχιστον να έχουν κάνει καλή δουλειά

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-1253826-1-1.html

Android O beta testers wanted για το Mi A1.

Δεν το βλεπω να προλαβαινουν το release πριν το τελος του χρονου οπως ειχαν πει... :worry:

 

Ευχαριστώ! Έκανα ήδη και αναμένω.. :)

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Το έχω καιρό υπάρχει και σε άλλους πρόβλημα όταν καλεις να μην απενεργοποίηστε η οθόνη με αποτέλεσμα να πατουνται διάφορες επιλογές και κυρίως το εικονίδιο με την λειτουργία πτήσης

 

Πήγαινε στις εφαρμογές συστήματος ...κάπως έτσι λέγεται ...και βρες τις ρυθμίσεις εισερχομένων κλησεων .Εκει είναι η ενεργοποίηση του αισθητήρα εγγύτητας .Ισως δεν είναι ενεργοποιημενος ο διακόπτης

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-1253826-1-1.html

Android O beta testers wanted για το Mi A1.

Δεν το βλεπω να προλαβαινουν το release πριν το τελος του χρονου οπως ειχαν πει... :worry:

Καλά είναι σοβαροί? Beta testing, ενώ θα έπρεπε να δώσουν stable πριν το τέλος του χρόνου? Ρε που μπλέξαμε, android one και παίρνει release updates πιο αργά από όλους!

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, αν εξαιρέσουμε τα oneplus και pixel, ποιες άλλες συσκευές έχουν πάρει Oreo? Νομίζω παραμένει πρώτο σε updates σε σχέση με την μεγάλη πλειοψηφία τόσο άπο άποψη έκδοσης android όσο και security (κάθε μήνα σχεδόν και νεό security update δίνει)

 

Δεν αντιλέγω και γω θα θελα να τηρούσαν τις υποσχέσεις τους αλλά από την άλλη πάλι από τους πρώτους παίρνω τα updates. Δηλαδή τώρα ρωτάω επι το πρακτέο, αποτελεί πραγματικά deal breaker το ότι θα σας βγάλει το update πχ ένα μήνα αργότερα από ότι υποσχέθηκε;

 

Ξαναλέω δεν την υπερασπίζομαι αλλά εξετάζω το αν αξίζει να χαλάμε τη ζαχαρένια μας δεδομένου της πολύ δίκαιης τιμής του ακόμα και miui αν φόραγε.

Link to comment
Share on other sites

Mε τιμή 260 σε seven και επίσημη εγγύηση 2 ετών στην infoquest πιστεύετε αξίζει;

 

Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν αξίζει καθώς εσύ ξέρεις την τσέπη σου.

 

70 ευρώ πάνω από Κίνα για να έχεις εγγύηση. Τα βάζεις κάτω και τα ζυγίζεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το έχω το κινητό κοντά στις 2 εβδομαδες.. κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Έχω όμως ένα θέμα με την μεταφορά των φωτογραφιων. Στο προηγούμενο κινητό που ήταν Samsung είχε την εφαρμογή Συλλογή και εκεί είχα φακέλους διάφορους.. μεταφέρθηκαν όλες οι φωτογραφίες αλλά χύμα ανά ημερομηνία.. υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν όπως τις είχα πριν;
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει αυτό μαζί κ με άλλα όσο ψάχνω ... στα λευκώματα βάζει μόνο τις φωτό της συσκευής δλδ ότι έχω τραβήξει με το Ά1 όλες τις υπόλοιπες τις έχει σ ένα λεύκωμα ας πούμε κ τις χωρίζει μόνο του σε μέρη ,βίντεο κ.α.
Link to comment
Share on other sites

Το έχω καιρό υπάρχει και σε άλλους πρόβλημα όταν καλεις να μην απενεργοποίηστε η οθόνη με αποτέλεσμα να πατουνται διάφορες επιλογές και κυρίως το εικονίδιο με την λειτουργία πτήσης

 

Παίδες το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχετε και άλλοι;

Είναι γενικό πρόβλημα ή μεμονωμένο;

Αφορά software ή hardware issues;

Επιλύεται με κάποιο τρόπο;

 

Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά της συσκευής για δώρο!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν το έχω. Μήπως ο φίλος έχεις tempered glass χωρίς τρύπα στον αισθητήρα εγγύτητας;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Νέο μέλος στην παρέα, το πήρα και εγώ χτες και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές

Επειδή είχα διαβάσει πρώτα σχεδόν όλο το thread δεν έχω πολλές απορίες εκτός από τις παρακάτω γιατί όσο και να έψαξα δεν το βρήκα. (Είμαι σίγουρος πως είναι του Vanilla Android)

1) Πως φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας στην μπάρα ειδοποιήσεων ;

2) Πως βγαίνει από την πρώτη σελίδα το εικονίδιο OK Google ;

3) Widget καιρού υπάρχει ;

 

Ευχαριστώ

Edited by bathan

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το έχω και φοράει ζελατίνα nillkin. Αυτό είναι 99% θέμα proximity sensor που καλύπτεται από ζελατίνα ή glass(το 1% να έχει θέμα ο σένσορας ή να θέλει απλά calibration).

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) Πως φαίνεται το ποσοστό της μπαταρίας στην μπάρα ειδοποιήσεων ;

2) Πως βγαίνει από την πρώτη σελίδα το εικονίδιο OK Google ;

3) Widget καιρού υπάρχει ;

 

1) Κατεβάζεις τη μπάρα ειδοποιήσεων, πατάς παρατεταμένα & για αρκετά δευτερόλεπτα πάνω στο γρανάζι των ρυθμίσεων. Περιστρέφεται, αλλά είναι δύσκολο να φανεί με το δάχτυλο πάνω.. Θα μπεις μέσα στις ρυθμίσεις, κάτω-κάτω έχει ενεργοποιηθεί το System UI Tuner. Μέσα στη γραμμή κατάστασης, υπάρχει επιλογή για να εμφανίζεται πάντα το ποσοστό της μπαταρίας.

2) Δυστυχώς δεν βγαίνει. Μόνο με αλλαγή launcher.

3) Widget καιρού δυστυχώς (άντε να δούμε πόσες φορές θα πω αυτή τη λέξη) δεν υπάρχει. Δες εδώ.

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

1) Κατεβάζεις τη μπάρα ειδοποιήσεων, πατάς παρατεταμένα & για αρκετά δευτερόλεπτα πάνω στο γρανάζι των ρυθμίσεων. Περιστρέφεται, αλλά είναι δύσκολο να φανεί με το δάχτυλο πάνω.. Θα μπεις μέσα στις ρυθμίσεις, κάτω-κάτω έχει ενεργοποιηθεί το System UI Tuner. Μέσα στη γραμμή κατάστασης, υπάρχει επιλογή για να εμφανίζεται πάντα το ποσοστό της μπαταρίας.

2) Δυστυχώς δεν βγαίνει. Μόνο με αλλαγή launcher.

3) Widget καιρού δυστυχώς (άντε να δούμε πόσες φορές θα πω αυτή τη λέξη) δεν υπάρχει. Δες εδώ.

Που το ανακάλυψες ;

Τα υπόλοιπα θα τα βρω μόνος μου. Widget καιρού έβαλα του Accuweather και βλέπουμε

Ευχαριστώ πολύ :).

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...